agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2009, 11:15   #31
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili finduk52,
Çok kısa sürede çok güzel bir bahçe yarattın. Kutluyorum seni. Menekşelerine bayıldım. Kasımpatın çok yakışmış duvara . İlk kez gördüm böylesine güzelini.
Herşey gönlünce olsun...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 11:59   #32
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhaba,bahçe konusunda çok alçak gönüllüsünüz.Hepsi çok güzel ama kırmızı gül,kasımpatları,mavişler ve pembeler bir başka.Elleriniz dert görmesin.Sevgiler.

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 15:30   #33
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Sevgili maki ablacığım ve hazan-z çok teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için. Sırada ön bahçem var ama bugün resim çekemiyorum .

Bugün dünya tatlısı bir bebişe bakıyorum eltimin işi olduğundan bugünlük bende .Şuan ben bu mesajı yazarken o mışıl mışıl uyuyor , uyumak istemedi ilkin ama sonra baktım başını koydu yastığa , çok tatlı birşey maşaallah.

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 23:53   #34
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Arkadaşlar işte ön bahçemizin fotoğrafları . Bahçe girişindeki gül çardağını yeni ekledik oraya , önceki akşam da bir yanına sarmaşık sarı gül , diğer yanına ise arka bahçemdeki pembe gülü diktik. Ama sanırım pembe gül oraya olmadı cinsinden dolayı.
Gülün cinsi Princess Alexandra Renaissance , emin değilim ama belki deneyimli arkadaşlardan fikirler alabilirim bu konuda ...

Birde kenarlardakiler kekik. Ben biraz şekil verelim , sökelim bir kısmını dediysem de eşime henüz ! dinletemedim . Böyle çok hoşuna gidiyormuş patika yol gibi diyor ....

Name:  4.jpg
Views: 2210
Size:  70.2 KB

Name:  1.jpg
Views: 2203
Size:  70.1 KB

Burada güllerin aralarına siyah , pembe lale ve nergis soğanları diktim minik şirin çiğdem soğanları da diktim . Anemone yumruları diktim . Baharda şenlendirecekler inşaallah bahçemizi . Tabii ki resimleriyle de Ağaçlar.net i .

Name:  2.jpg
Views: 2103
Size:  69.9 KB

Buradaki resimde de Madam Galen cinsi acem borusu diktim . Ama oda yerini değiştirecek görünüyor. Zira sizlerden öğrendiğim kadarı ile yer konusunda yanlış seçim yapmışım . Tam kapı girişi ....

Name:  3.jpg
Views: 2031
Size:  70.0 KB

Name:  17.jpg
Views: 2000
Size:  58.6 KB

Eski 02-10-2009, 00:00   #35
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Bunlar da kasımpatılarım ...

Name:  18.jpg
Views: 2006
Size:  62.6 KB

Name:  19.jpg
Views: 2056
Size:  63.6 KB

Bu kasımpatı çok hoşuma gitmişti , kocaman karbeyaz çiçekleri var . Alırken 1 senelik diye talimat vardı ama bakalım seneye kalacak mı ...

Name:  20.jpg
Views: 2008
Size:  46.8 KB

Eski 03-10-2009, 23:43   #36
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Finduk, bahçe Bahara hazırlanıyor, kimbilir neler göreceğiz Baharda.
Acem borusu için köklerinin çok yayılıcı olduğu, betonu bile delip odanın ortasından çıktığı gibi söylentiler var dikkat edin derim.
Ben bahçemin en uzak köşesine yani sizin gibi kapı girişine diktim, evet çiçekleri sürekli dökülüyor ama kapının üstündeki demiri sarmaya başladı, bir kaç yıl sonra orayı tamamen kaplayacaktır.

Kasımpatılar süper, bence tek yıllık değildirler, siz yine de çiçekleri geçtiğinde atmayın, ve ya minik çeliklerden yeni fideler yapın bakarsınız çoğaltır bütün bahçeye yayarsınız.
Kolay gelsin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 11:01   #37
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Ablacığım teşekkür ederim verdiğin bilgiler için . Dikkate alacağımdan emin olabilirsin , verdiğiniz bilgiler tavsiyeler benim için çok kıymetli .

Acem borusunu kapı girişinden almaya karar verdik. Arka bahçemdeki üzüm fidanı en arkadaki bahçeye taşınacak . Sanırım daha önce bahsetmiştim. En arka bahçenin yarısını meyve ağaçlarına ayırmaya karar vermiştik . Üzümü de oraya taşımayı düşünüyoruz bahar gelmeden.

Şuan üzümün bulunduğu köşeye yaza kadar ufak bir şelale yapmayı istiyoruz . Şelalenin hemen yanından garajın üzerine doğru düşündük acem borusunu garajın çatısına sardırırsak belki o kadar dökülmez (öylemi olur acaba ) .

Acem borusunun eski yerine yani ön kapı girişine de dün iki tane clematis aldım onların ikisini bir yere dikmeyi düşündük . Tam kapı girişinde bütün yaz muhteşem clematis çiçekleri açmış bir şekilde ... Hayali bile çok güzel.

Dün bir tane gül daha aldım 'Claire Renaissance' cinsi , kokusu muhteşem , çok güzel kokusu var , toz pembe gülleri.

Çalı güllerini sürekli takip ederek destek vererek gül çardaklarına sardırabileceğimi düşünüyorum . Acaba olabilir mi , yanlış mı düşünüyorum ? Bu konuda bilgi sahibi dostlardan cevap bekliyorum .

Eski 04-10-2009, 11:24   #38
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Bunlar da bahsettiğim clematisler birisi katmerli çiçekli , pembe tonlarında her ikiside ..

Name:  A1.JPG
Views: 2073
Size:  50.1 KB

Name:  ABCD0019.JPG
Views: 2064
Size:  37.1 KB

Burada da sözünü ettiğim toz pembe mis kokulu gülüm . Gülleri var üzerinde ama geçmek üzere , olsun seneye açacaklar ya

Name:  ABCD0017.JPG
Views: 1978
Size:  27.2 KB

Name:  ABCD0018.JPG
Views: 1972
Size:  27.4 KB

Eski 05-10-2009, 18:12   #39
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili Adalet ablacığım ,

Sarmak istediğim güllerimin yakından çekimi umarım anlaşılır olmuştur .

Bu bahsettiğim koyu pembe açan daha önce arkaya diktiğim sonra da ön bahçeye gül çardağının yanına aldığımız gül.

Name:  ABCD0003.jpg
Views: 2115
Size:  72.3 KB

Name:  ABCD0001.jpg
Views: 2063
Size:  75.5 KB

Name:  ABCD0002.jpg
Views: 2179
Size:  72.3 KB

Bu da cumartesi o koyu pembenin yanlış olduğunu düşünerek aldığım gül. Bu gülü bugün kiraz almaya gittiğim yerden almıştım . Orada sordum tırmanıcı dediler . Ama aslında yukarıdaki koyu pembe gül olursa aslında onu orda tutmak isterdim bu toz pembeyi de arka bahçeye oturacağımız çardağın yanına .

Name:  ABCD0005.jpg
Views: 1992
Size:  52.4 KB

Eski 05-10-2009, 19:21   #40
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Finduk, girişte koyu pembe çok daha çarpıcı olacaktır, ben sarı diktim ama doğrusu koyu pembenin gösterişi başka, bulabilseydim koyu pembe seçerdim.
Koyu pembenin diğer tarafına ne dikmiştiniz, isterseniz karşılıklı dikebilirsiniz, hemen yanına da clematisleri dikersiniz, katmerli mor clematis koyu pembeye sarılırsa harıka olur.

Bahçeyi yeniden dolaşıp tekrar yazacağım, bu konuda sevgili Limon, Kiraz, Güler arkadaşlarımızın da çok güzel fikirleri olabilir, onlar benden daha deneyimliler.
Bu gece tekrar bütün fotoğrafları inceleyip daha derli toplu bir fikir oluşturmak istiyorum, şimdi yemek zamanı

Eski 05-10-2009, 19:25   #41
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Şimdi baktım da, bu gün aldığınız açık pembeyi, arka bahçe çardağına sardırmak daha güzel olurdu, güllerin aşağı doğru bir eğilimi var, saplar ince, çardaktan sarktıklarını düşünün, süper olur.
Devam edecek...

Eski 05-10-2009, 21:25   #42
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili Adalet ablacığım ,

Ön taraftaki koyu pembenin karşısına sarı sarmaşık gül diktik. Sarı ile pembe gül olarak düşünmüştük yani aslında uyumlu olur mu nasıl durur , aslında clematisleri oraya düşünerek almamıştım ama sen yazınca daha hoş olur gibi geldi şimdi .

Clematisleri 34. mesajımda evimizin kapı girişine acem borusunun yerine düşünmüştüm. Kapının yan tarafından ordan üzerine oradan da cam tarafına doğru sardırmayı düşünmüştüm . Hatta iki clematisi bir arada dikip birbirine karışırsa çiçekleri daha güzel olur diye düşünerek almıştım. Ama ablacığım diyorum ya ben acemi çaylak eşim benden acemi çaylak , hadi onu oraya alalım bunu buraya diyorum zavallım benimle birlikte uğraşıyor .

Ablacığım şimdi benim elimde sarmaşık olarak saksıda bekleyenler 2 clematis , o toz pembe gül var. Acem borusu ,sarıgül ve bu koyu pembe gül var sarmaşık olarak . Sanırım koyu pembe gülü sarabileceğimizi söylüyorsun yanlışmı anladım ablacığım ?

Benim düşündüğüm şöyle idi , sarı gülle koyu pembe gül(eğer sarılıcı tür ise) ön tarafa girişe , 2 clematis birlikte ön kapı kenarına , acem borusunu arka bahçedeki garajın üzerine , toz pembe gülü de senin dediğin gibi oturacağımız çardağın kenarına .Hatta yasemini de çardağın kenarına alabilirim . Bir taraftan yasemin diğer taraftan da toz pembe gül daha çabuk kaplar ve hoş koku olur otururken .

Bu şekilde nasıl olur acaba ablacığım , hatta çok kıymetli diğer arkadaşlarımız da fikirlerini bildirirlerse çok mutlu olurum .

Eski 05-10-2009, 21:49   #43
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Finduk, sitede size örnek olabilecek bahçeleri gezdim, clematislere baktım.
Sizin giriş kapısı için çok güzel olacağını düşündüğüm, sevgili Sonja Varol'a ait bir fotoğraf buldum, hani önceden acem borusu diktiğiniz yer için. Name:  Sonia Varolun Clematisi.jpg
Views: 3973
Size:  46.3 KB

Ön bahçe girişinde kekiklerin hemen arkasına boydan boya ortancalar çok güzel olur, özellikle mavi tonlarda olanları.

Boşluktaki alanları mevsimlik çiçeklerle doldurabilirsiniz, hazeranlar için duvar diplerini tercih edin, çok uzarsa yıkılabileceğinden duvardan destek alır.

Eski 05-10-2009, 22:00   #44
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Finduk'cuğum sarı ile pembe gülü karşılıklı dikeceksiniz anlaşılan, ben olsam karşısına beyaz ve ya pembe dikerdim, bu benim fikrim, ama yine de olmaz değil tabi.

Sarı gülünüzü kapı girişine dikeceğiniz clematislerle destekleyebilirsiniz, özellikle mor ve ya mavi renklerle çok hoş olur, clematislerin de kokulu türleri var biliyorsunuz.

Arka taraftaki çardağa yasemin ve acem borusu sardırabilirsiniz, ve ya acem borusu yerine oraya da kokulu çardak gülü yasemin ile birlikte sarabilir.
Acem borusu çok güzel ama sürekli dökülen çiçekleri sorun yaratıyor, kökleri de her yere yayılıyor.

Eski 05-10-2009, 22:18   #45
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Finduk bahcenizi birkac kez gezdim ama yazmaya henüz vakit buluyorum. Her sey cok güzel görünüyor elinize saglik. Ben sukulentlerimi tüm kis bahcede birakiyorum. Bozulacaklarini sanmam. Hollandadasiniz Bakker cicek sitesine bir göz atmanizi tavsiye ederim. Güzel fikirler edinebilirsiniz. Yeni bir bahce yaratmaya calismak kolay degil bunu en yakindan bilenlerdenim. Kolayliklar dilerim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 22:21   #46
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Adalet ablacığım şimdi bana yeni bir fikir daha verdin. Ev kapısının girişine sarı gülle birlikte bir tane de mor clematis alsam ikisini bir diksem aynı yöne doğru sarsalar karışık olarak , dediğin gibi koyu pembe gül ile o iki clematiside karşılıklı sardırsam ön girişteki gül çardağına , toz pembe gülle yaseminide karşılıklı oturulacak çardağın kenarlarına alsam , acem borusunu kapı girişinden alıp garaj çatısına almamın sebebi zaten çok dökülüyor olması ablacığım , forumda okuduktan sonra pişman olmuştum oraya diktiğime , bu yüzden garaj çatısına sardırırsam oturduğumuz yerin karşı tarafı oluyor .
O resimde görülen üzüm çardağı tamamen kalkacak oradan en arka bahçeye gidecek tüm meyveler en arka bahçede olacak . Onun yerine de acem borusu gelecek ama çatıdan saracak.Bu şekilde bahçeye fazla dökülmez sanırım.

Eski 05-10-2009, 22:26   #47
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili çiçeksever , gerçekten de çok zormuş . Bir kez belli başlı şeyler tam yerini bulsa sonrası daha kolay olacak ama , hayırlısı inşaallah bizde o aşamalara geliriz sizler gibi sevgi dolu yardımsever dostlarla .

Bu arada sütüde taşırdım ocakta iyimi ...

Eski 05-10-2009, 23:17   #48
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sanırım en iyi şekilde böyle olur.
Benim bahçem sekiz yıllık, her yıl bir şeyleri söker yerini değiştiririm, düşündüğümüz şeyleri yapmak her zaman tam isabet olmayabiliyor.

Bazı temel prensipleri göz önünde bulundurmak sonraki işlerimizi kolaylaştırır.
Fidanbotanic.com sitesinden bazı ipuçlarını sizin için alıntıladım.

Önce kağıda plan çizin
. Düzenleme işlemine başlamadan önce bir kağıda bahçenizin ölçekli bir planını çıkarın.
. Bu planda yürüme yolunu, çim ekilmesi ve çiçek dikilmesi gereken yerleri belirtmeyi unutmayın.
. Bahçenizin herhangi bir cephesinde görmek istemediğiniz bir yapı varsa oraya duvar örmenin yerine daha dekoratif ve doğal bir görünüm için sarmaşık kullanın.

Uzağa uzun yakına kısa bitki dikin
. Bahçe sınırında büyük ve uzun boylu bitkiler, evin yakınında ise daha kısa bitkiler kullanın.
. Bahçenizde sebze veya meyve yetiştirebileceğiniz bir alan yaratın. Bu alan, evden uzakta bir yerde olmalıdır.
. Bahçenin kışın da güzel görünmesi için mutfak veya salondan görünen kısmına çam gibi bitkiler dikebilirsiniz

Bahçede yetiştirilecek bitkiler, yerel bitkiler arasından seçilmeli ya da yanlızca tek tip süs bitkileri uygulanmalıdır. (petunya, sardunya vb.) Taş süslemeler, küçük süs havuzları, tuğla duvarlar, deniz kabuğu taklitleriyle küçük mağaralar, eski ve kırık vazo ve saksılarla güzel bahçeler yaratabilirsiniz. Kendi bahçenizi yaratmak, hem eğlenceli hem de sağlıklı bir uğraştır.

Açık tonların bir alanı büyüttükleri, koyu renklerin boğdukları, canlı ve parlak renklerinse değişik bölümlerin belirlenmesinde ve ayrılmasında yardımcı oldukları unutulmamalıdır.

Eski 05-10-2009, 23:42   #49
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Bu güzel ve faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim sevgili Adalet ablacığım .

Seninde dediğin gibi bahçede herşey yerli yerine oturana kadar bitkiler daha çok yerini değiştirecek . Her ne kadar resimlere bakarak fikir üretmeye çalışılsa da bu pek kolay birşey değil . Haliyle gerçekte görüpte neyin nereye uygun olacağını saptamak daha farklı bir durum .

Bu gece de seni çok çok yordum ablacığım , benim için araştırmalar yaptın , fikir üretmeye çalıştın , sana ne kadar teşekkür etsem azdır . Hakkını helal et ablacığım .

Yarın gidip bir tane de mor clematis alacağım sarı gülün yanına . Bugün kiraz almaya gitmiştik , yanına yoldaş birde armut aldık . Onlarında resimlerini çekip ekleyeceğim.

Çok işimiz var yarın çok . Yeri değişecek güller taşınacak , en arka bahçe düzenlenip kiraz ve armut fidanı dikilecek, mor clematis almaya gidilecek , çardak için malzeme bakmaya gidilecek.Biz tüm bu işleri yaparken bir de %95 yağmur yağacak

Eski 06-10-2009, 11:43   #50
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Finduk,
Çok muhteşem bir bahçe olmuş,oluyor ve olacak.. Herşey var çünkü...Clematislerin yanına bence yaprak dökmeyen bir sarılıcı da ekleyin.Sevgiyle kalın.Çok güzel olmuş,oluyor,olacak...

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 11:52   #51
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Finduk, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
Sanırım son kararınız isabetli, clematislerin armandii türü(yanılmıyorsam)kokulu olması gerekiyordu, mor renkli.
Sarı gül ile yanyana dikerseniz muhteşem olur.

Baldur Garten adlı sitede clematis diye aratırsanız nasıl olacağını görürsünüz.
Kolaylıklar diliyorum ve bahçenin yeni halini merak ediyorum.

Eski 06-10-2009, 20:56   #52
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili jineop çok teşekkür ediyorum , sizler tarafından beğenilmesi ayrı güzel .Acaba yaprak dökmeyen sarmaşık olarak bir tavsiyeniz var mı ? Yazın çiçeklş kışın yapraklarını dökmeyen bir çeşit ne olabilir acaba ?

Sevgili Adalet ablacığım , gönderdiğin adrese baktım clematis armandii beyazmış ablacığım . Şimdi clematis başlığına gidip mor renkli çeşitlerine bakacağım . Şöyle iri ve bol çiçekli çok güzel olurdu .

Bugün burada yağmur hiç durmadı diyebilirim . Buna rağmen eşim gitti çardak için malzemeler aldı . Biz blraz ekonomik olsun istedik tahtadan değilde demirden yapacağız zaten ayak takmamıza gerek yok çünki her iki tarafta da duvar var yarın resmini çeker eklerim bahsettiğim bölümün . Yani sadece bir çatı gerekiyor bize oraya . Kenarlarına da o toz pembe gülü sardırdık mı harika olacak .

Kiraz ve armut fidanıda dikildi eşim tarafından o yağmurun altında ıslanma pahasına da olsa .Bende yanında tabii . Sanıyorum bu yaz meyva alamayız ama sabredeceğiz artık .Onlarında resimlerini çekip ekleyeceğim ama o bölüm biraz karışık derlenip toparlanmadı , sadece dikeceğimiz bölüm alelacele toparlandı .

Eşimde şifayı kaptı sanırım, hapşırmaya başladı nezle oldu

Eski 06-10-2009, 22:23   #53
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Eşinize geçmiş olsun, hemen bir ıhlamur kaynatın, bol limonlu içsin.
Bitki delileri başlığımız vardı bizim, oraya girebilmek için deliliğimizi tescil ettirirdik, tam da başlığa yakışacak kadar deliyiz bitki konusunda değil mi?
Eşinizi de bulaştırmış olmanız çok güzel , bu işler maddî, manevî, fizikî destek olmadan çok ama çok zor.

Kokulu clematisin mor olduğunu biliyorum, belki ismini yanlış hatırlıyor olabilirim, fazla araştıramadım.

Eski 07-10-2009, 09:48   #54
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Adalet ablacığım .Dün akşam clematis konusunu baştan sona gezdim okudum , bugün seraya gidip bakacağım çeşitlerine ,eşimin fikride sarı gülü pembe gülle çardağa sardırmak birer taraflı , ön kapının yanına da mor ve beyaz clematis . Birde kışında yapraklarını dökmeyen sarmaşık bulsaydım kapı girişine çok güzel olacaktı .

Çardak yapmayı düşündüğümüz bölüm. Aradaki boşluğa çatı yapılacak yani oturmak için.

Name:  ABCD0019.jpg
Views: 2031
Size:  30.9 KB

Name:  ABCD0018.jpg
Views: 1855
Size:  37.1 KB

Name:  ABCD0020.jpg
Views: 1859
Size:  36.4 KB

Eski 07-10-2009, 10:05   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster
Kiraz ve armut fidanıda dikildi eşim tarafından o yağmurun altında ıslanma pahasına da olsa .Bende yanında tabii . Sanıyorum bu yaz meyva alamayız ama sabredeceğiz artık .
Umarım diktiğiniz meyve fidanları kendine verimlidir aksi halde tozlayıcısı olmadan meyve almanız mümkün olmaz.

Satıcı eşinizi bu konuda aydınlatmıştır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 10:12   #56
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Herşey çok güzel olacak. Baharda rengarenk bir bahçede oturacaksınız. Ne hoş.

Mavişler dikkatimi çekti. Hollanda Türkiye'ye göre soğuk ve sizin mavişler çok canlı. Yeni mi ektiniz yoksa önceki yıllardan kalma mı?

Kasımpatılar nasıl da güzeller öyle! Maşallah diyorum bu güzelliklere.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 10:14   #57
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili denizakvaryumu ,

Kirazın cinsi Stella kendine verimli , armut ise conference oda kendine verimliydi sanırım .

Yanlız kirazın zamanı temmuz ortası diye yazıyor tam izin zamanına denk geliyor , bakalım artık haziran sonu olgunlaşmaya başlarsa yeme şansımız var alırken buna dikkat etmemişim

Eski 07-10-2009, 10:18   #58
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili uzman16 ,

Çok teşekkür ediyorum öncelikle , mavişlerimi bu sene diktik fakat burada diğer bahçelerde gördüğüm her sene açıyor . Bir de sanki çok çok sıcakları sevmiyor gibi mavişler ama sanırım seneye daha belirgin olacak herşey.

Buranın iklimini karadenize çok benzetiyorum ben sulak bir memleket .Yazın güzel havalar da oluyor fakat sürekli bir sıcak olmuyor .

Eski 07-10-2009, 10:33   #59
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Finduk,
Yaprak dökmeyen,passiflora,yasemin (Jasminum officinale )özellikle öneririm.Yine yaprak döksede clematisle hoş görünen hanımelide bence düşünün. Sevgiyle kalın.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 10:39   #60
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Finduk, çardak yapmayı düşündüğünüz yer sanırım mutfak bölümünde, o kısmı kapattığınızda mutfağın ışığını kesmiş olmazmısınız?
Bir de, acem borusunu da çardağa sardırmayı düşünüyordunuz, her ne kadar dökülen çiçekler çardak üstünde kalsa da, yağmur yağdığında hepsi yine bahçeye dökülecek diye düşündüm.

Çardak yerine kapı girişine yaptığınız gibi, güllerin sarması için, biz talvar diyoruz, demir çemberler yapsanız nasıl olur, böylece hem ışığa mani olmazsınız hem de çok şık bir görünüm olur.

Acem borusunu dikeceğiniz başka nereler olabilir, bir düşünün bakalım, her gün yüzlerce çiçeği dökülüyor, dışarıda kapı önü gibi bir şansınız olabilir mi?

Son olarak, giriş kapısı için mor ve beyaz clematis süper olur, hatta yanına bir de pembe alın derim üçü bir arada açtığında seyrine doyum olmayacaktır.

Etiketler
bahçe, clematis, çiçek, gül, papatya

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024