agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2010, 00:06   #301
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Ve sırada liliumlarım . Ama ne yazıkki kokulu değiler . Seneye daha çok ama kokulu olanlarından almayı istiyorum.

Name:  Foto1025.jpg
Views: 1012
Size:  68.0 KB

Name:  Foto1026.jpg
Views: 1006
Size:  58.5 KB

Name:  Foto1027.jpg
Views: 1010
Size:  49.3 KB

Name:  Foto1028.jpg
Views: 989
Size:  58.7 KB

Bu da henüz açmamış olan , bugün yarın açar. Bakalım o ne renk açacak.

Name:  Foto1030.jpg
Views: 992
Size:  57.5 KB

Düzenleyen finduk52 : 13-07-2010 saat 09:01
finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 00:14   #302
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Son olarak bunları sardunyalardan topladım ,sardunya tohumu hiç görmediğimden bilemiyorum, tohumları bu sanıyorum. Acaba yanılıyormuyum ? Tohum diye yanlış birşeymi topladım acaba ?

Name:  Foto1043.jpg
Views: 1656
Size:  35.0 KB

Aynı şekilde bunlarıda iberis (Hünkarbeğendi) den topladım . Sanırım bunun tohumuda bu olsa gerek. Bilenler yazarsa çok sevineceğim .

Name:  Foto1040.jpg
Views: 2885
Size:  45.4 KB

Name:  Foto1038.jpg
Views: 1107
Size:  50.8 KB

Düzenleyen finduk52 : 13-07-2010 saat 08:55 Neden: Resimlerdeki sorunların düzeltilmesi
Eski 06-07-2010, 01:47   #303
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
maşallah sayın finduk52 liliumlarınıza bayıldım bence kokulu olmasalarda görüntüleri o eksikliklerini kapatıyor.ellerinize sağlık

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 08:52   #304
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Öncelikle bahçeme hoşgeldiniz sevgili gulşen.Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Kokulu çiçekleri çok sevdiğimden , seneye inşaallah kokulu olanların arayışında olacağım. Aklımda olan kokululardan sevgili Güler ablanın casablanca cinsi var . Umarım burada bulabilirim.

Kucak dolusu sevgiler .

Eski 06-07-2010, 11:52   #305
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ben de kokulu çiçek delisiyim ama bunlar kokularını aratmayacak kadar güzel lillyumlar

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 16:09   #306
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Çok teşekkür ederim sevgili günebakan , sevgiler ..

Eski 08-07-2010, 21:48   #307
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finduk52 Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim sevgili dağ çiği o güzel yorumların için. İnşaallah izine geldiğim bir zamanda uygun düşerse ziyaret etmek isterim sevgili dağ çiği. Geldiğim zaman İzmit e geliyorum. Annemler oradalar.Kucak dolusu sevgiler gönderiyorum.
Sevgili finduk epeydir buralardan uzaktım bahçeni gezerken yazını okudum.Ne güzel olur gelseniz çok sevinirim.Bendende size kucak dolusu sevgiler hayırlı kandiller.Bu arada yine resimler muhteşem.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 22:05   #308
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Finduk'cuğum, yavaş avaş arayı açmaya başladın farkındamısın, sitenin en güzel bahçesi olma yolunda ilerliyorsun.
Artık senin bahçene ve çiçeklerine bakarken ağzım açık kalıyor, akşam sefaları bile nasıl gürbüzleşmişler.

Liliumların gerçekten çok güzeller, hangisi çirkin ki, son aldığın sarı çiçeğin ve daha koyu sarı olan da süper.
İnşallah bunlar çok yıllıktır.

Suzanlardan tohum alamasan da üzülme, zamanı geldiğinde tohum kapsülleri öyle bir patlıyor ki, kaç metre uzaklarda suzan çıkacak seneye.

Daturanın çiçeklenmesi yakın bence, gelişimi mükemmel.
Ellerine sağlık canım, tüm övgüleri hak ediyorsun.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 12:27   #309
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Finduk'cuğum gülün hazır poşette seni bekliyor.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 12:34   #310
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili dağçiği , hoşgeldin sefalar getirdin ama özlettin kendini .İnşaallah sevgili dağ çiği bende çok isterim.Sizlerede geçmiş kandiliniz mübarek olsun Rabbim dualarınız kabul buyursun. Çok teşekkür ediyorum.

Eski 09-07-2010, 12:40   #311
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Oy sevgili Adalet ablacığım, daha nerede benim daha kaç fırın ekmek yemem lazım arayı açmak için. Ama itiraf edeyim ablam bu siteye girdim gireli şiddetle artan hastalığım başladı . Çiçek delisi hastalığı
Dün seranın birinden pembe ortancalar aldım bir de çöpte ne göreyim iki tane tazecik sakız sardunya çelikleri. Budayıp atmışlar , gözüm kaldı hemen kadına sordum çelik olarak alabilirmiyim diye . Kadın şaşkın bir halde elbette alabilirsin deyince alıp eve getirdim hemen toprakla buluşturdum üzerine de sevgili dağ çiğinin pet şişe serasından koyunca iş tamam oldu. Şimdi tutmasını bekliyorum.

nothing beğendi.
Eski 09-07-2010, 12:41   #312
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Finduk'cuğum gülün hazır poşette seni bekliyor.

Çok teşekkür ediyorum ablacığım çok mutlu oldum Kucak dolusu sevgiler ...

Eski 13-07-2010, 07:57   #313
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili finduk52 'bu çiçeğin adı nedir' başlığındaki soruma verdiğin cevap üzerine dün bahçene geldim. Bazı fotoğraflar açılmıyordu. Bu gün yine denedim, yine açılmıyor. x harfi çıkıyor. Başka arkadaşlarda nasıl bilemiyorum.
Tabii böylece güzelim çiçeklerinin çoğunu da göremiyorum.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 10:40   #314
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sevgili Vildan Sönmez resimlerde daha öncede sorun yaşandığı için ve sorunun sizde de devam etmesi sebebi ile değişiklikler yaptım . Yeniden bakarsanız ve bana yazarsanız düzelip düzelmediğini sevinirim. Sevgilerle ...

Eski 13-07-2010, 22:02   #315
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Finduk, sorunuzun cevabını burada veriyorum. 8. sayfadaki 214. mesaj ve sonraki mesajlardaki fotoğraflardan çoğu görünmüyor. 9. ve 10. sayfalar düzelmiş. Sevgiler...

Ayrıca, kayınvalidenizin koyu mavi çiçeğini çok beğendim. Adını biliyor musunuz?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 22:40   #316
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Düzelmiş Sevgili Finduk52, fotoğraflar açılıyor ve açıldıkça da açıkçası aklım başımdan gitti. Belki gözümden kaçtı ama sormadan duramıyacağım. Çalışıyor musunuz, ya da çalışıyorsanız, bu güzellikleri bırakıp işe nasıl giiyorsunuz ?

Alıntı:
Sevgili Vildan Sönmez resimlerde daha öncede sorun yaşandığı için ve sorunun sizde de devam etmesi sebebi ile değişiklikler yaptım . Yeniden bakarsanız ve bana yazarsanız düzelip düzelmediğini sevinirim. Sevgilerle ...

Eski 13-07-2010, 22:58   #317
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili Finduk, sorunuzun cevabını burada veriyorum. 8. sayfadaki 214. mesaj ve sonraki mesajlardaki fotoğraflardan çoğu görünmüyor. 9. ve 10. sayfalar düzelmiş. Sevgiler...

Ayrıca, kayınvalidenizin koyu mavi çiçeğini çok beğendim. Adını biliyor musunuz?
Sevgili SDurul , haklısınız bugün eşim aniden gelince gitmemiz gerektiği için yarıda bırakmıştım . 8. sayfada 214. mesajda kalmıştım. Şimdi kalanınıda yenilemeye devam edeceğim.

Kayınvalidemin o mavi çiçeği lobelya , Tohumdan yetiştiriliyor diye biliyorum. Bende de eflatun rengi var askılı saksıda . İkisi aynı çiçek renkleri farklı. Lobelyaların birde beyazı var , oda çok hoş duruyor .

Sevgiyle kalın..

Eski 13-07-2010, 23:06   #318
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Düzelmiş Sevgili Finduk52, fotoğraflar açılıyor ve açıldıkça da açıkçası aklım başımdan gitti. Belki gözümden kaçtı ama sormadan duramıyacağım. Çalışıyor musunuz, ya da çalışıyorsanız, bu güzellikleri bırakıp işe nasıl giiyorsunuz ?

Sevgili Vildan Sönmez, çok teşekkür ediyorum . Böyle güzel sözler duyunca insan daha bir şevke geliyor .
Şuan part time bir işim var çalışıyorum. Bundan önce ful time çalıştım. İnanın işe gitmeden bir turluyorum bahçeyi , gelince bir daha . Sanki birkaç saat sonraya çok şey değişecekmiş gibi
Bende diyorum benim bahçem garip garip fazla ziyaretçisi olmuyor diye içten içten üzülüyordum . Demek ki sorun resimlerden kaynaklıyormuş . Aslında sevgili SDurul ve çok kıymetli Orhan ağabeyimiz yazmıştı fakat fazla kişide olduğunu duyunca aynı sorunun , neyse çok şükür çözümünüde bulmuş olduk.
Artık resimleri sadece foruma yükleyeceğim. İmageshack e yükleyince herkesde göstermiyor , bunu anladım.

Kucak dolusu sevgiler ...

Eski 13-07-2010, 23:09   #319
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili finduk52, yaklaşık iki saattir bahçenizde dolaştım. Önce sizi tebrik etmek istiyorum.
Azminiz tam yerinde olmuş ve harikalar yaratmışsınz.

Çiçeklerinizin hepsi çok güzel, çok da uğraş vermişsiniz ama inanın değmiş. Arkadaşlarımız da size ellerinden geldiğince yardımcı olmuşlar. İşte bu da agaclar.net'in güzelliği. Herkes hem bilgi birikimini hem de elindeki fide ve tohumları severek, gönüllüce paylaşıyor.

Bulunduğunuz yerde pek çok çiçeği elde edebilme imkânınız var.
Gülleriniz çok güzel. Ben de pek çok gülümü İtalya'dan getirtmiştim. Bizim buradaki güllerimiz de güzel ama nedenini bilmiyorum İtalya'dan getirttiğim güllerin çiçek çapları çok daha büyük.

Campanulalar da harika, velhasıl hepsi çok güzel.
Umarım içinizdeki bu güzel sevgi hiç sönmez, bu güzel uğraşa zevkle devam eder ve bizlerle paylaşırsınız.
Size kolaylıklar diler, bol çiçekli uzun ve sağlıklı ömür dilerim.

(Size güzel bir casablanca soğanı ayırabilirim, ya buraya geldiğinizde alırsınız veya adresinizi yazın, çiçeklenme bittiğinde göndereyim. Diğer lillyumların arasında güzeliğe bir başka güzellik katar)

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 23:16   #320
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Ne diyorsunuz, bu bahçe asla garip kalmaz, her şey bambaşka güzel ve farklı, güller, lilliumlar, herşey harika.
Ben de hem sabah işe gitmeden, hem de işten dönüşte terasa atıyorum kendimi, yani hepimiz aynı kafadayız kısacası. Tabii ağaçlarda kafadarların buluşma adresi.

Sevgiler...

Alıntı:
İnanın işe gitmeden bir turluyorum bahçeyi , gelince bir daha . Sanki birkaç saat sonraya çok şey değişecekmiş gibi
Bende diyorum benim bahçem garip garip fazla ziyaretçisi olmuyor diye içten içten üzülüyordum . Demek ki sorun resimlerden kaynaklıyormuş .

Eski 14-07-2010, 09:23   #321
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Findu'cuğum, lütfen söyler misin, benim campanulalarım ne zaman seninkiler gibi coşacak

Seninkiler gibi derli toplu değil çiçekleri, çiçek sapları uzun, sağa sola yatıp duruyor.

Eski 14-07-2010, 21:04   #322
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili finduk52, yaklaşık iki saattir bahçenizde dolaştım. Önce sizi tebrik etmek istiyorum.
Azminiz tam yerinde olmuş ve harikalar yaratmışsınz.

Çiçeklerinizin hepsi çok güzel, çok da uğraş vermişsiniz ama inanın değmiş. Arkadaşlarımız da size ellerinden geldiğince yardımcı olmuşlar. İşte bu da agaclar.net'in güzelliği. Herkes hem bilgi birikimini hem de elindeki fide ve tohumları severek, gönüllüce paylaşıyor.

Bulunduğunuz yerde pek çok çiçeği elde edebilme imkânınız var.
Gülleriniz çok güzel. Ben de pek çok gülümü İtalya'dan getirtmiştim. Bizim buradaki güllerimiz de güzel ama nedenini bilmiyorum İtalya'dan getirttiğim güllerin çiçek çapları çok daha büyük.

Campanulalar da harika, velhasıl hepsi çok güzel.
Umarım içinizdeki bu güzel sevgi hiç sönmez, bu güzel uğraşa zevkle devam eder ve bizlerle paylaşırsınız.
Size kolaylıklar diler, bol çiçekli uzun ve sağlıklı ömür dilerim.

(Size güzel bir casablanca soğanı ayırabilirim, ya buraya geldiğinizde alırsınız veya adresinizi yazın, çiçeklenme bittiğinde göndereyim. Diğer lillyumların arasında güzeliğe bir başka güzellik katar)
Sevgili Güler ablacığım , bahçeme hoşgeldiniz sefalar getirdiniz . Ziyaretinizle bahçemi onurlandırdınız . Çok teşekkür ediyorum o güzel sözleriniz için.

Casablanca soğanını okuyunca ayrıca bir sevindim. Ben Türkiye de oturmuyorum Güler ablacığım ama bana 1 tane ayırırsanız Türkiye ye geldiğimde annemlerin adresini iletirim . Ödemeli kargo ile alabilirim .
Aslında imkan olursa kendimde annemle birlikte almaya gelmek hemde sizleri yakından tanımak ve rüya gibi takip ettiğimiz bahçenizde gerçekte bir tur atmak isterdim. Ama o imkan olurmu bilemiyorum şimdilik . Annem rahatsız tedavi görüyor . İnşaallah iyileşirse gelmek isterim elbette .

Çok teşekkür ediyorum sevgili ablacığım , kucak dolusu sevgiler ...

Eski 14-07-2010, 21:09   #323
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Ne diyorsunuz, bu bahçe asla garip kalmaz, her şey bambaşka güzel ve farklı, güller, lilliumlar, herşey harika.
Ben de hem sabah işe gitmeden, hem de işten dönüşte terasa atıyorum kendimi, yani hepimiz aynı kafadayız kısacası. Tabii ağaçlarda kafadarların buluşma adresi.

Sevgiler...
Çok teşekkür ediyorum sevgili Vildan Sönmez . Sizler gibi güzellik dolu dostları olursa insanın, herşeyin üstesinden gelir .

Daha yapmak istediğim değiştirmek istediğim çok şey var . Mesela ortadaki taşları tamamen kaldırıp yerine yemyeşil çimen yapmak istiyorum. Daha çok şey var aklımda olan . Herşey olacak zamanla inşaallah. Sizlerin değerli fikirleri ve yardımları benim en büyük yardımcım.

İyi ki sizler varsınız , iyi ki ağaçlar.net var ..

Kucak dolusu sevgilerle ..

Eski 14-07-2010, 21:12   #324
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Findu'cuğum, lütfen söyler misin, benim campanulalarım ne zaman seninkiler gibi coşacak

Seninkiler gibi derli toplu değil çiçekleri, çiçek sapları uzun, sağa sola yatıp duruyor.
Sevgili Adalet ablam, sanıyorum senin campanulaların uzun boylu olan cinslerden. Campanulaların çok çeşitleri var . 60 ila 70 cm boyunda olanlarıda var. Üzülme sen canım ablam senin campanulan bende . Ne yapıp edip sana getireceğim inşaallah . Bu yaz olmasa da inşaallah kışa doğru Allah nasip ederse.

Canım ablama kucak dolusu sevgi ve selamlar ..

Eski 14-07-2010, 21:33   #325
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bazan oturur sahip olduğum güzellikleri düşünürüm, bunların başında dostlarım gelir.
Öyle dostlarım var ki, beni ağlatır sevgiden.
Mesajını okuyunca işte yine öyle hissettim sevgili Finduk.

Senden tekrar rica ediyorum, sakın ola ki bahçenden çiçek söküp getirme, sen yukardaki mesajınla bana koca bir bahçe dolusu campanula verdin.

Campanula bahane, dostluk şahane, iyi ki seni tanımışım Finduk'cuğum.

Eski 14-07-2010, 21:47   #326
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili finduk

Tüm cicekler o kadar güzel ki. O güzellere uzanıp dokunacakmış gibi oldum, kadife gibi harika.

Bu siteye üye olduğumdan beri, bende zır deli oldum. İş güç hak getire, hayatım bahce oldu sadece. Eş dost kınamaya başladı tabi) Böyle mutluysak, devammmmmm, değil mi

Çiçeklerine sevgi kattığın cok belli. Allah sevgini arttırsın.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 00:44   #327
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bazan oturur sahip olduğum güzellikleri düşünürüm, bunların başında dostlarım gelir.
Öyle dostlarım var ki, beni ağlatır sevgiden.
Mesajını okuyunca işte yine öyle hissettim sevgili Finduk.

Senden tekrar rica ediyorum, sakın ola ki bahçenden çiçek söküp getirme, sen yukardaki mesajınla bana koca bir bahçe dolusu campanula verdin.

Campanula bahane, dostluk şahane, iyi ki seni tanımışım Finduk'cuğum.
Rican başım üstüne ablacığım , onlara dokunmayacağım yerlerinde duracak. Ben sana saksıda olan getireceğim inşaallah.

Bende seni tanıdığım için çok ama çok mutluyum sevgili Adalet ablacığım.

Kucak dolusu bol campanula çiçekli sevgiler ablama ...

Eski 15-07-2010, 00:47   #328
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sevgili finduk

Tüm cicekler o kadar güzel ki. O güzellere uzanıp dokunacakmış gibi oldum, kadife gibi harika.

Bu siteye üye olduğumdan beri, bende zır deli oldum. İş güç hak getire, hayatım bahce oldu sadece. Eş dost kınamaya başladı tabi) Böyle mutluysak, devammmmmm, değil mi

Çiçeklerine sevgi kattığın cok belli. Allah sevgini arttırsın.
Sevgili cemo , bahçeme hoşgeldin sefalar getirdin . Çok teşekkür ediyorum.

Hayat çiçeklerle ayrı bir güzel . Hem ruha hem göze hemde dostluğa anlam katıyor . Ne mutlu bize .

Varsınlar bizi bunun için kınasınlar hiç önemli değil .

Kucak kucak sevgi gönderiyorum ..

Eski 15-07-2010, 23:02   #329
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Bahçeden yeni güzellikler ..

Benekli callalarım hakikatende beyaz açtılar ama çiçekleri küçük.

Name:  Foto1044.jpg
Views: 958
Size:  67.7 KB

Name:  Foto1045.jpg
Views: 941
Size:  70.1 KB

Name:  Foto1048.jpg
Views: 985
Size:  60.9 KB

Kokusuz liliumlarımın yeni açanları ..

Name:  Foto1049.jpg
Views: 966
Size:  67.1 KB

Name:  Foto1050.jpg
Views: 937
Size:  49.9 KB

Eski 15-07-2010, 23:06   #330
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Sarı lilium , rengi çok hoş ..

Name:  Foto1054.jpg
Views: 989
Size:  35.2 KB

Name:  Foto1055.jpg
Views: 922
Size:  70.6 KB

Name:  Foto1064.jpg
Views: 943
Size:  63.7 KB

Sevgili Vildan Sönmez bu senin için ..

Name:  Foto1065.jpg
Views: 965
Size:  70.1 KB

Name:  Foto1067.jpg
Views: 947
Size:  37.0 KB

Etiketler
bahçe, clematis, çiçek, gül, papatya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024