agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen limon
  • 1 Gönderen peaceseller
  • 1 Gönderen peaceseller

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2010, 15:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2008
Wink peaceseller / Bahçe planım için fikirleriniz

Merhaba,

Yeni taşındığım evimin bahçesini düzenlemek için ekteki gibi bir plan oluşturdum. Bahçem Ankara'da olup sabahtan akşama kadar güneş alıyor, güneşi engelleyen bir yapı yok. Şu anda dikili olanlar: güller, çam (2 m boyunda), ıhlamur (10-12 m boyunda), şebboy,sümbüller,laleler, nergisler, lavanta (tohumları yeni atıldı), mazılar, mor salkım (yeni dikildi - 30 cm boyunda). Hatalı noktalar ile ilgili görüşlerinizi ve farklı önerilerinizi duymaktan memnun olurum.

Eklenen Resimler

peaceseller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 16:24   #2
Ağaçsever

murtan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Wink

Görsellik açısından, sebze bahçeleri o bölümde olmamalı gibi geldi bana.

murtan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 09:32   #3
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Baharı bahçeli evde karşılamak çok güzel olacak. Şimdiden keyfini yaşamaya başlamışsınız. Bahçe hazırlıkları yapmak da keyifli, değil mi?

Bahçenizde kocaman, 2 güzel ağacın olması da büyük şans. Dikenlerin eline sağlık.

Ben de sebze bahçesinin balkonun önünde olmasına sıcak bakmıyorum. Sebze bahçeleri her zaman çok bakımlı, seyirlik durmuyor. Oraya seyretmesi zevkli, belki mevsimlik çiçekler dikilebilir.

Tereddüt ettiğim bir nokta da balkonda mor salkım gibi çiçekli sarmaşık olması. Mor salkımın çiçeklerinin özellikle çekip çekmediğini bilmiyorum ama balkonda rahat oturmak ve yemek yiyebilmek için yakınlarda arı vs çekmeyen bitkiler olması daha iyi olur.

Bir de Aloe vera Ankara için bahçede uygun olmayabilir. Alove vera 9a kuşağında dışarda yaşayabiliyor (davesgarden.com/ ). Ankara ise TÜRKİYE BİTKİ SOĞUĞA DAYANIKLILIK HARİTASI na göre 7b'de. Şehir içinde bazı yerler 8a-8b de olabilir. Yani 9'dan uzağız.

İrlanda yosunu gölge ve nemli toprak sever diye hatırlıyorum. Onu kontrol edelim, yanlış da hatırlıyor olabilirim.

İyi günler

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2010, 10:32   #4
Ağaçsever

Sn. sabah teşekkürler.

Sebzelerin yeri beni de rahatsız ediyor, ama bahçede nereye diksem olmayacak. Kendi sebzemi de yetiştirmek istiyorum. Sonunda akşam bahçede arkadaşımla nasıl yapalım diye düşünürken aklımıza bir fikir geldi, sebzeler için bahçeyi kullanmayacağım. Resimdeki gibi bahçe balkonunun üzerinde 2. katın küçük bir balkonu var, bu küçük balkonun önüne, bahçe balkonunun çatısının üzerine koyacağım büyük saksılara sebzeleri dikeceğim. Böylece bahçenin görselliği bozulmayacak, bahçede daha fazla yer kalacak, sebzeler yukarıda üstü tamamen açık bir şekilde tüm gün kesintisiz güneş alacak,kedi vs. gibi hayvanların sebzelere ulaşması zor olacak. Sadece çatının ne kadar yük taşıyabileceğini incelemem gerekiyor. Mor salkımı balkonun dışına bahçeye krokide bakılınca balkonun sol köşesinden 0,5 m uzağa diktim, büyüdüğünde balkonun çatısına sağa ve sola doğru sardırmak, balkon çatısının kenarlarından aşağı sarkıtmak istiyorum. Ama dediğinizi de göz önüne alayım, arkamızdaki sitede aynı şekilde bir evin balkonunun tam yanında kocaman bir mor salkım var, onlara bir sorayım arı vs. geliyor mu diye. Aloe verayı da içeri alırım olmazsa. İrlanda yosunu ile ilgili ise internette nereye baktıysam tam güneş ya da kısmi gölgede yetiştiği yazılmış, deneyeyim, olmazsa hafif gölge bir alan oluştururum, zaten bu kaya bahçesi bitkileri tohumdan yetişmeye çalışıyor şu anda, başarılı olacaklar mı onu da bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2010, 11:14   #5
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peaceseller Mesajı Göster
.. bahçe balkonunun çatısının üzerine koyacağım büyük saksılara sebzeleri dikeceğim.... Sadece çatının ne kadar yük taşıyabileceğini incelemem gerekiyor...
Bakım, sulama vs için düz ayak bahçe varken niye yukarıya çıkasınız!

Gene de balkonda /terasta sebze yetiştiren arkadaşların görüşünü alın.

Bahçede bir köşede mazıların önüne, bir iki sıra dikim yapabilirsiniz.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 16:40   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Bakım, sulama vs için düz ayak bahçe varken niye yukarıya çıkasınız!

Gene de balkonda /terasta sebze yetiştiren arkadaşların görüşünü alın.

Bahçede bir köşede mazıların önüne, bir iki sıra dikim yapabilirsiniz.
Mazılar suyu çekip sebzeleri kurutmaz mı?

Eski 13-03-2010, 17:11   #7
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. Peaceseller, sebzeler saksıda, bahçe toprağında olduğu gibi büyüyemiyorlar, özellikle domatesler derin kök salmak istiyorlar. Bu nedenle yine bahçede yer bakarsanız daha iyi olacak. Domates gibi boylu sebzeleri, güneş alacakları şekilde arka tarafa (duvar ya da ağaç önüne) dikip, önüne daha kısaları dikebilirsiniz. En öne de kadife çiçeği ile sınır yaparsanız hem sebzeleriniz yararlanır hem de güzel gözükür.

Sebze yerinin balkon çevresine gelmesi bence de iyi değil, buraya güller de çok yakışır. Yine de mecbur kalırsanız hiç olmazsa bir tarafını kullanıp, bakış yönünüz olan diğer tarafa çiçek dikebilirsiniz.

Morsalkım açınca muhteşem oluyor ama yaz başı çiçekleri geçtikten sonra, bütün yaz kalan yapraklar aynı çekicilikte değil, kışın da tamamen yapraksız kalıyor. Balkon için soğuğa dayanıklı pervane çiçekli yasemin düşünmez misiniz?

Yine de morsalkım vazgeçilecek bir çiçek değil, girişte yeriniz varsa, giriş kapılarına çok yakıştırıyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 19:01   #8
Ağaçsever

Sn. Kiraz,

Önerileriniz için teşekkürler. Aslında girişte yerim var, giriş kapısının üzerinde de hoş görünmeyen balkon gibi bir çıkıntı var, orayı da sarmak istiyordum, söylediğiniz gibiyse o zaman giriş kapısının üzerini saracak şekilde mor salkımı dikeyim. Yasemin de balkona güzel olacaktır, düşüneceğim. Bu arada ekteki resim çok hoşuma gitti. Balkonun etrafına ekteki krokideki gibi bu tarz bir yatak yapsam, üzerinde kimi yerde küçük ikinci katlar oluştursam nasıl olur? Ayrıca saksıda sebzeye kimse sıcak bakmadığına göre sebzeleri krokideki gibi yerleştisem mazılar sabah güneşini engelleyeceğinden sorun olur mu? Bir de mazılar sebzelerin su alımını engeller mi? Çok soru sordum ama...

Eklenen Resimler

Eski 14-03-2010, 13:22   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Sebzeler için bir ada oluşturup, sebzeleri boy sırasına göre dikip, en ön sıraya da bolca kadife çiçeği dikerseniz, çok güzel görünen bir sebze bahçeniz olur. Kışın da Ispanak, Lahana ekip, dikebilirsiniz. Bahçe olup ta sebze yetiştirmemek olur mu? Oradan toplanacak bir domatesin, salatalığın, Rokanın vs.. kokusunu alınca zaten vazgeçemeyeceksiniz.

Bunlara kim çirkin görünüyor diyebilir ki?
Name:  P9010070.jpg
Views: 4904
Size:  65.6 KB

Name:  3_raised_vegetable_garden.jpg
Views: 5545
Size:  50.9 KB

Name:  veggiegarden0308e.jpg
Views: 1705
Size:  43.2 KB

Önemli olan sebze için özel bir yer ayırıp, etrafını güzelce düzenlemek. İsterseniz tamamen gizli bir sebze bölümü bile hazırlayabilirsiniz. Bahçeli eviniz hayırlı olsun, sağlıkla uzun yıllar keyfini sürmenizi dilerim. Yaza kadar çok yorulacaksınız ama değecek.

gilan beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 19:49   #10
Ağaçsever

Sn. limon çok teşekkürler. Önerileriniz ışığında çalışmalara başlayacağım. İlerledikçe fikirlerinizi almaya devam etmek istiyorum. Umarım emeklerim boşa gitmez.

Eski 18-03-2010, 16:58   #11
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili peaceseller,
Pervane çiçekli yasemin Ankara'da pek dayanamıyor. Ben denedim, kökü canlı kaldı ve tekrar sürdü ama 2 metrelik dalların tamamı dondu. Zaten internet kaynakları -12'ye kadar dayanacağını söylüyor, bu da Ankara için yeterli değil.

Bahçenizin şu anki halinin resimlerini de eklemenizi öneririm.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 14:32   #12
Ağaçsever

Sn. Gilan,

Teşekkürler. Resimleri ekledim.

Eklenen Resimler

gilan beğendi.
Eski 11-04-2010, 18:53   #13
Ağaçsever

Smile Kaya bahçem tamamlandı

Kaya bahçem tamamlandı sayılır. Dikeceğim birkaç bitki ve yapacağım birkaç rötuş var.

Eklenen Resimler

gilan beğendi.

Etiketler
bahçe, dizayn, peyzaj, tasarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024