agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2009, 23:26   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2008
ılgım / Bahçe

Merhaba arkadaşlar,

Bu çarşamba günü pazardan bir gül çiçeği aldık. Fakat hakkında pek fazla birşey bilmiyoruz. Türü nedir nasıl bakmalıyız? Çiçeğimizin formu nasıl? Birde ek olarak sormak istediğim diğer bir soru ise annem bu gül çiçeğinin balkonu sarmasını istiyor. Bu gül balkonu sarabilirmi ? Fotoğraflar aşağıda yorumlarınızı bekliyorum..

Saygılar.

http://img24.imageshack.us/img24/3351/p5080008h.jpg
http://img230.imageshack.us/img230/5992/p5080012.jpg
http://img22.imageshack.us/img22/1319/p5080013l.jpg
http://img19.imageshack.us/img19/4653/p5080014k.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/5357/p5080016.jpg

ılgım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 10:23   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Merhabalar;

Şuan başka bir bilgisayardayım dolayısı ile fotoğraflar yanımda değil bu seferlik böyle olsa olurmu? Veya bu seferlik benim yerime siz yükleseniz? Birdahaki fotoğrafları foruma yüklerim bundna sonra

Eski 10-05-2009, 21:20   #4
Ağaçsever

Bahçe yapma çalışmaları.

Arkadaşlar. geçen konu açmıştım fakar cevap alamadım.

Aldım elime kazmayı iki gündür bizim apartmanın arkasında bulunan ve daha öncede birşey ektiğim yeri kazmaya başladım. Oturduğum yer dağlık olduğu için çok taş çıkıyor onlar kenarı topladım.. Küçük bir alan olsada yapacağım şeylere deyecek sanırım.. Bugün gene kazdım yarın gene gideceğim ve taşları temizleyeceğim biraz genişleme yapacağım.. Daha sonra çeşitli çiçekler ve sebze, nane,reyhan vs bitkiler ekeceğim..

Ellerim su topladı , sanırım yarın elimi su toplaması için sarıp ta çıkacağım ve en yakın zamanda kendime eldiven alacağım..

Bu arada bahçeyi çocuklardan korumam için neler yapabilirim? İzmirin göbeğin'de bir bahçe oluşturmak zor gerçekten. Çocuklar bela resmen..

Bitki ve çiçek olarak neler dikebilirim bu konu hakkında önerilerinizi yazarsanız benim açımdan iyi olur.

Saygılar.

Düzenleyen malina : 10-05-2009 saat 21:47 Neden: Yazıların tümünü kalın yazmayın
Eski 10-05-2009, 21:43   #5
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Sayın Ilgım önce çocukları sevmekle başlayabilirsiniz. Bitki çeşitlerini zaten kafanızda oluşturmuşsunuz

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 21:47   #6
Ağaçsever

Hakkı Bey;

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat sevgi göstersem bile birçözümü olmuyor daha önce bu yöntemi denedim. Daha bugün bahçemde kendiliğinden çıkan güzelim çiçekler'den kopardı çocuklar. Kızdım tabii bunun doğru olmadığını falan anlatmaya çalıştım ama dinlemediler malesef.

Bu arada küçük bahçem'de çok önceler'den dikilmiş bir zeytin ağacı var boyu 1,50 - 2 metre felan. Diken kişi bakımsız bırakmış. Bu zeytin ağacına şu aylarda ne yapabilirim ? Nasıl bir bakım yapmalıyım kendisine ?

Saygılar.

Eski 11-05-2009, 12:28   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Ilgım, böyle bir başlık açıp, her soruyu sorarım cevaplar ayağıma gelir diye düşünmüşsün ama hata etmişsin. Önce, araştır, "Gül" başlığına, "Zeytin" başlığına göz gezdir, işine yaracak bir çok bilgi bulacaksın.

Sonra, düzenlemek istediğin bahçenin fotoğraflarını çekip, buraya eklersen, çok yardım alacağından eminim.

Bahçe işlerine ilk başladığım gün benim de avuç içlerim su toplamıştı. Ertesi gün bez parçası bağlayıp eldiven giyip devam ettim. Çok acı veriyor ve zor geçiyor ama sonra sanırım deri sertleşiyor ve daha dayanıklı hale geliyor. Artık daha çok iş yaptığım halde avuçlarım su toplamıyor.

Ayrıca, kendi çocuğum olana kadar ben de çocukları pek sevmezdim ama mıknatıs gibi çekerdim onları. Bence zarar vermelerini engellemelerinin en güzel yolu, onları da çalıştırmak. Topraktan taşları ayıklatmak, bitkileri diktirtmek vs.. Yine de olmuyorsa, girmelerini istemediğin yere yapı marketlerde satılan ahşap çitlerden alıp set oluşturabilirsin istersen.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 20:19   #8
Ağaçsever

Yarın fotoğraf eklerim. Bugün okadar çok yoruldum ki taş çıkarmaktan öldüm resmen. Kazmayı vurdukça elim acıdı. Bugün eldiven sipariş edeceğim.. Bahçeyi biraz genişletme kararı aldım geçen çok oluyor o bölgeden bahçeyi genişlettiğimde ve çit yaptığımda sorun kalmayacaktır sanırım..

Yaşım 17 ve ilgilenebildiğim kadar ilgileniyorum..

Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim..

Bu arada ekleme yapayım. Çocuklara dün çiçekleri koparmalarının doğru olmadığını söylemiştim bugün gene koparmaya çalıştılar allahtan gördüm onlarıda izin vermedim. Yani ne yaptıysam çiçeklere zarar veriyorlar. Dediğiniz gibi en kesin çözüm çit veya bahçe etrafını taşlarla örmek.

Düzenleyen ılgım : 11-05-2009 saat 21:37
Eski 13-05-2009, 22:55   #9
Ağaçsever

Arkadaşlar bahçeyi bügünde kazdım biraz. Taşlar baya engel oluyor bana. İrili ufaklı taşlar var ve ayıklaması güç gerçekten. Ayıklayabildiğim kadar ayıklayacağım ve bahçe sınırlarını belirlemek ve bahçeyi korumak için etrafı taşlarla öreceğim 1 hafta sonra'da çeşitli fideler ve çiçekler alıp düzenlemeyi yapmayı düşünüyorum..

Yarın patates ekmeyi düşünüyorum evde cücüklenmiş patatesler var..

Eski 14-05-2009, 09:21   #10
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu yaşta bahçeyle böyle ilgili olmanız çok güzel
Bence bahçenizin ilk halinin resimlerini çekin, dursun bir tarafta. Daha sonra "Neler yapmışım ben" dersiniz

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 09:26   #11
Ağaçsever

Malesef ilk başta onu düşünemedim. çapalamaya başlamadan önce çekmeyi düşünüyordum ancak unutum. Bugün çekeceğim fotoğrafları.. Bugün sadece taşları ayıklama işi var sanırım çapalama yapmam bundan sonra. Yaparsam az birşey yaparım.

Eski 14-05-2009, 13:26   #12
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ben de sizi tebrik etmek istiyorum , çoçuklarla ilgili sorunu çözmek için de ödüllendirme yöntemini kullanın.Arada onlara yiyecek birşeyler alın **** mısır patlatıp dağıtın ( en ucuzu ) , ben gürültü yaptıkların da bu yöntemi kullanırım
böylece iletişim kurmuş da olursunuz.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 14:03   #13
Ağaçsever

Güzel fikirmiş.. Onları bahsettiğiniz yöntem ile bahçem'den uzak tutabilirim sanırım.. Bahçemin bulunduğu yerden ben bahçe yapmadan önce çok kişi gelip geçtiği için insanların alışması zor olacak ama alışacaklar inşallah. Bahçenin etrafını çeşitli çiçeklerle donatmak istiyorum. Ve kayısı , zeytin,erik fidesi dikme düşüncemiz var. Kış gelince'de marul dereotu vs ekeceğiz.

Eski 14-05-2009, 15:16   #14
Ağaç Dostu

kılıç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Sevgili Ilgın .Senbenim çoçuklarımdan daha küçüksün.Bu yaşta toprakla bitkiyle toprakla uğraşman o kadar hoşuma gittiki seni tebrik ederim .Umarım emeklerinin karşılığını fazlasıyla alırsın .

kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 15:22   #15
Ağaçsever

Kılıç Hanım;

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim inşallah emeğimin karşılığını dediğiniz gibi fazlasıyla alırım.

Eski 14-05-2009, 22:22   #16
Ağaçsever

Arkadaşlar bahçenin fotoğraflarını gene çekemedim. Pili bitti çünki.. Bugün duvar ördük yarın devam edeceğim. Muhteşem bir kayaya ras geldim çıkartayım dedim fakat çıkacak kadar küçük değil ve bir açıdan korktum boru falan olur diye ve üzerini örtüm. Yarın sabah tekrar inceğim ve son rütuşlar yapılıp biberlerimi ekeceğim. Ardından 2 adet zeytin alacağız onu dikeceğiz ve çeşitli çiçekler ve bitkiler ile donatacağız bahçemizi.

Kaya baya moralimi bozdu umarım bitkilerime ve ekeceğim zeytin ağaçlarına fazla zararı olmaz..

Eski 15-05-2009, 11:51   #17
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Hemen yanına dikmezseniz bir zararı olmaz.
Fotoğrafları bekliyoruz

Eski 15-05-2009, 13:27   #18
Ağaçsever

Arkadaşlar şimdilik evimin balkonundan çektim fotoğrafları izmir yanıyor adeta dışarı çıkmak istemedim bu sıcakta. Apartmanımızın etrafı malesef çöp dolu apartman sakinleri olarak biz nekadar temizlesekte rüzgar ve diğer vatandaşlar tekrar kirletmeyi başarıyorlar. Ben bahçemin çevresini olabildiğince temiz tutmaya çalışıyorum.. Şuan bahçemin yarısını görüyorsunuz akşama diğer yarısı gelecek.

Ayrıca aşağıdaki fotoğraflarda dikime hazır gülümü görüyorsunuz.. Pazardan aldım 2 ytl ısparta gülü.

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2009, 22:21   #19
Ağaçsever

Arkadaşlar;

Dün biber diktik bahçeye bugün evden aldığım soğanları diktik. Çarşamba günü 1 bağ daha biber alacağız ve domates'te ekeceğiz. Başka ne gibi sebze veya bitki dikebilirim ?

Eski 29-05-2009, 18:28   #20
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Ilgım, sebze bölümünün çevresine kadife çiçeği dikebilirsin. Hem sebzelere yararlı, hem güzelleştirir, hem sıcağa-susuzluğa dayanıklı, hem yaz sonuna kadar çiçek açıyor, hem ucuz,...

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 16:56   #21
Ağaçsever

Şehirin göbeğinde bir yerleşim kesiminde beton yığınlarının etrafında kendi çapımda kurabildiğim bahçemin fotolarını paylaşıyorum. Sağolsun dün yağmur yağdı rüzgar ve yağmur üst tarafta bulunan taşları bitkilerin olduğu yere kaydırmış çöplerde cabası

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2009, 16:58   #22
Ağaçsever

Devam ediyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2009, 13:04   #23
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sebzeler yerlerine yerleşmiş, sıra çiçeklerde galiba

Eski 09-06-2009, 11:34   #24
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
Nasıl Bi Sebze ekimidir..Çok karmaşık deilmi sencede Neyse toplarken Birazcık zorluk olur ama İnş emeğinin karşılığını alacaksın.. Kendi ektiğin Sebzeyi yemek mükemmel bi duygu oluyor..

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 12:38   #25
Ağaçsever

Yorumlarınız için teşekkürler. Biraz karışık bir dikim oldu. Süs biberleri çiçek vermeye başladı kıl biberlerinden bir iki tanesi tomurcuk veriyo.

Eski 10-06-2009, 13:07   #26
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sevgili Ilgın, sebzeler yerlerini bulmuş, çiçekleri de bekliyoruz.
Kenarlarda gülleri görür gibiyim.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 15:13   #27
Ağaç Dostu

Ülkü's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 59
Sevgili Ilgım çocuklarla ilgili bir öneride benden. Kaç tane çocuk var bilemiyorum ama, onlara birkaç tane bitki gösterip bu bitkilerin onların olduğunu, korumaları gerektiğini...vb gibi telkinlerde bulunursan belki çözüme ulaşırsın. En azından bende işe yaradı.

Ülkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 20:13   #28
Ağaçsever

Kenarlardaki güller komşularımıza ait.

Eski 10-06-2009, 20:22   #29
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Sayın Ilgın, bahçeye bitki dikişiniz ilk herhalde.Hevesinizden dolayı teşekkür ederim.Biraz karışık dikmişiniz ama seneye inşallah düzgün dikersiniz.Bu size tecrübe kazandırmış oldu.Hevesiniz kırılmasın dikmeye devam.Kolay gelsin.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 20:38   #30
Ağaç Dostu

Lithi-um's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Galeri: 4
Bu zorluklarda yani yeriniz taşlık pek uygun değil ama siz çaba gösterip bahçeyle uğraşmışsınız. Ne kadar güzel. benim çok hoşuma gitti. bizler yerimiz olduğu halde boş boş duruyor. biz bahçemizi 3-4 sene önce ekerdik. hiç ekmiyoruz 3-4 senedir. yer beton gibi olmuş ama inşallah düzenliyecem sizlerdende fikir alarak.
evet banada birazcık karışık geldi ama olsun. tecrübe edinir düzeltirsiniz.

Lithi-um Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024