agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2008, 13:39   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Doğayı çok seviyorum ve firsat buldukca geziyorum. Toprakla uğraşmak hoşuma gidiyor.

Yazlıkta 2 kademe bir bahçemiz var.

Ön kısmına cim, çeşitli güller, elma, begonvil, ahlat, limon ve asma dikkim. Arka yüksek kısımda elma, kiraz, vişne, şeftali, armut ve erik ağaçları var.

Bunun dışında domates, biber, salatalık, maydanoz, dereotu gibi yazlık bir şeyler ekiyorum.

Arka kısımda leonardit dışında hiç bir gübre kullanmadım. Yiyeceğim ürünleri organik yetiştirmeye çalışıyorum. Ayrıca küçük bir zeytinliğim var. Orada da leonardit kullanıyorum.

Leonardit kullanmamın sebebi 4 yıl önceye dayanıyor. Bir tanıdığım bir leonardit firmasının marmara bölge bayiliğini almıştı. İsrarla beraber çalışmamızı teklif etti. Çalışmalarımız sırasında çeşitli tarım bölgelerinde tarımla uğraşanlara Bitki besleme ve gübreleme uzmanı hocamız tarafından seminerler verildi. İnsanların tarım problemlerini hocamız yanıtladı.

En çok beni etkileyen konuların başında, Türki'ye de çok kullanılan kimyasal girdilerin topraklara dolayısıyla insanlara verilen zararlardır. Bu arada tarım işi yapanların çok bilinçsiz olduğunu bölgede bulunan önder çiftçi ne yapıyorsa onu yapmakta olduğunu üzülerek gördüm.

Toprakları eski verimli hale dönüştürmek ve toprakların içine atılan imyasallardan arındırmak için leonardittin kullanılmasının zorunlu olduğunu anladım. Kimyasal girdi yapmadan 3 yıl leonardit kullandığınız taktirde (buna yan arazilerden, yer altı sularından, havadan bulaşacak kimyasallar olmazsa) topraklarımızın temizleneceğini anladım.

Baktim ki verimde bir düşme değil aksine artış var, ürünlarin raf ömründe ciddi uzama var, ayrıca ürünlerde tamak tadımın çok güzelleşme var. Ayrıca kimyasal katkı yerine leonardit kullanıldığında ekomik yönden çiftçi karda. Ben böyle güzel bir hizmeti insanlara anlatmak bana gurur verdi. Sizlerle de beraber olmak yazışmalarınızı okunaktan zevk alıyorum. Çok güzel bir site olmuş. Yapanları tebrik ediyorum. Saygılarımla,

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 13:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Değerli bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler, hoşgeldiniz Remzi Bey.

Düzenleyen nergis06 : 04-11-2008 saat 14:28
nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:08   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nergis06 Mesajı Göster
Değerli bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler, hoşgeldiniz Remzi Bey.
Teşekkür ederim. Çok naziksiniz

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 17:12   #4
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
leonardit

Merak ettim .ilk defa duyuyorum biraz izahat verirmisiniz selamlar

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024