agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1260Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2008, 17:27   #1
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
nurcanaybay / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : İzmir-Alaçatı

Bahçenin büyüklüğü : Toprak alan 40 m2

Bölge : 9b

Bahçenin rüzgar ve güneş alma durumu :Rüzgarlı ve her yıl daha az güneş almakta

Bahçe'nin türü : Konut

Bahçenin geçmişi :Ev 2001 yılın da yapıldı ,böylece ilk kez bahçe sahibi oldum.Son 6 yıldır bahçe ile ilgileniyorum.

Başlangıçta yardım almadım.2008'den beri Ağaçlar Net.'den yardım almaktayım

Bahçenin bakımı :Bakımıni kendim yapıyorum ,son yıllar da büyüyen ağaçlarımı budamak için yardım alıyorum.

Bahçe de ek alan :Güllerimi sardırdığım küçük bir çardak ve yine küçük bir süs havuzum var.

Bahçe için hayalim :Mümkün olduğu kadar sadeleştirmek

Bahçe sınırı içindeki bitkiler :10 yıl önce dikilen 2 zeytin ağacı
8 yaşın da nar ağacı
Limon
Turunç
Vişne
Erik
Elma
Duvar sınırlarında ise 7 yetişmiş ağacım var, 6 ağacı da yer darlığından sökmek zorunda kaldım.

4 sarmaşık gül ,2 adet leylak ,4 adet japon gülü ,2 adet mavi yasemin,2 adet
begonvil ,2 adet hedera ,1 adet asma ,passiflora

Bahçenin sulama durumu :Musluk suyu kullanıyorum ,saksılar da ki bitkiler için yağmur suyu biriktirmeye çalışıyorum ( kış ayların da ).

Özellikle ilgilendiğim bitkiler : Her yıl değişiyor.İlk yıllar meyve ağacı ve sebze idi ,sonra soğanlı bitkilere yoğunlaştım şu sıralar ise su bitkiler ilgimi çekiyor.

Hatalarım :Hiç bir araştırma yapmadan bahçe oluşturmaya çalışmam en büyük hatam oldu. Bunun sonucunda diktiğim bir sürü meyve ağacı (çoğunu geliştikten sonra sökmek zorunda kaldım). Bahçenin bulunduğu bölgeye uygun olmadığı halde heveslenip aldığım bitkiler (sonu hüsranla bitti ).

İyi ki yapmışım dedikleriniz :Yaz boyu yüzümü güldüren begonvillerim ve
havuzcuğum .

Evime üç yıl önce yerleştim.Yeşile hasta olduğum halde hiç bir tecrübem yoktu.

Küçücük bahçeye 11 tane meyve ağacı diktim. Bunu dışında, çin gülleri, begonvil, maviş, bir türlü yüzümü güldürmeyen ortancalar, sarmaşık gülleri, solanum...

Name:  001.jpg
Views: 5414
Size:  67.5 KB

Name:  003.jpg
Views: 4465
Size:  70.6 KB

Name:  002.jpg
Views: 4401
Size:  59.7 KB

Name:  008.jpg
Views: 4379
Size:  55.8 KB

Name:  007.jpg
Views: 4303
Size:  44.5 KB

Kısacası, gözümün görüp gönlümün istediği her güzeli alıp diktim. Çoğunda da başarısız oldum.

Ben rengarenk bir bahçem olsun istiyordum. Hatalarımı düzeltmeme yardım ederseniz çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

mormenekşe, abk, pria ve 8 kişi beğendi.

Düzenleyen nurcanaybay : 19-09-2011 saat 12:15
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 17:51   #2
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Bahçeden bir kaç açı daha

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2008, 18:01   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn. nurcanaybay, bahçeniz oldukça hoş görünüyor. Yeni fotoğrafları da yeni mesajlarınızda gönderebilirsiniz.

Ortancalar güneş sevmiyor, bol su istiyor, İstanbul'da sıcaktan kötü oluyorlar, İzmir'de işleri daha zor. Sabah ya da akşam az güneş alan yere dikerseniz mutlu olurlar. İlk sene pek çiçek açmıyorlar, sonraki seneler sizi üzmezler.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:21   #4
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Teşekkür ederim Nurbahar hanım. Üç yıl içinde 6-7 saksı ortanca alıp diktim.İlk aylar beni çok mutlu ettiler.Bulundukları yer duvar önü ve hiç güneş almıyorlar.Buna rağmen hiç gelişmediler.Sonunda yaşadığım yere uygun olmadıklarına karar verdim. Yaptığımız hatalardan biri de bu sanırım.Uygun olmayan şartlarda çiçekleri zorluyoruz.

Eski 04-11-2008, 18:21   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
En büyük zevkim, bahçelenin her köşesini incelemek. Şu an sizinkine tam bakamadım, vakit azlığından. En kısa zamanda düşüncelerimi yazarım, saadece ilk gözüme çarpan, çimlerinizin boyu.
Çimler bu kadar uzun bırakılırsa, biçildiğinde alt kısmın güneş almamasından dolayı sarardığını görürsünüz. Boyunu bu kadar uzun bırakmasanız daha iyi olur.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:22   #6
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Amatör bir bitkisever olarak bahçeniz harika görünüyor Sayın Nurcanaybay. Güle güle oturun...

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:32   #7
Ağaç Dostu

Asiye's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Harika olmuş iyi günlerde oturun inşallah...

Asiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 18:41   #8
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Hepinize teşekkür ederim.Çimleri genellikle haftada bir biçiyorum Güler hanım ,o resim ihmal ettiğim bir zamanda çekilmiş.Ama uyarınız için sağolun.Benim sizlerden ricam ,bana kötü görünen her köşeyi belirtip ,neler yapabileceğim hakkında bilgi verip, önerilerde bulunmanız. Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 05-11-2008, 16:37   #9
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bahçeniz her bir köşesiyle göz okşuyor. Ben de sarmaşıklarınıza, güllerinize bayıldım. Oturma ve kuyunun olduğu bölgeler gayet hoş. Ne güzel bahçenizin herşeyi bitmiş, süsleri bile tamamlanmış.

Meyve ağaçlarının çok olduğunu siz de söylüyorsunuz. Bazı şeyleri biliyoruz ama kendimize hakim olamıyoruz ki!

Aslında kağıt üstünde ölçekli olarak bahçeyi ve ağaçların olgun çaplarını çizmek çok yararlı oluyor. Bu da bir çeşit eve mobilya yerleştirmek gibi ama fidanların başlangıçtaki küçüklükleri bizi çok yanıltıyor.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 20:16   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Kuyusu, söminesi, saksılarınız ve kanepenizle çok şirin ve orijinal bir bahçeniz var.Bence kendinize haksızlık ediyorsunuz herşey çok güzel ve zevkli güle güle oturun.

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 20:36   #11
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Bahçeniz çok şirin. Ben doğal olan şeyler seviyorum şahsen. Kendi zevkiniz ve siz yaşıyorsunuz. Buda o kadar güzel yansımış ki bahçenize. Ben çok sevdim. Hatta fotoyu bozuk görünce dayanamadım biraz düzelttim. Belki sizin gözünüze de daha güzel görünür şimdi Keyifle çayınızı yudumlayın bu güzel bahçe de.

Bir yandan da vakit buldukça sitedeki bilgileri takip edin derim. Bir şey dikmeden önce, buradan arkadaşların tecrübelerini okumak çok faydalı oluyor.

Eklenen Resimler

pria, ahmeter, sibelim ve 3 kişi beğendi.
füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 20:41   #12
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Çok çok güzel bir bahçeniz var. Ama çiçekler kuruduğuna göre biraz daha sevginizi göstermenize ihtiyaçları var, tabii biraz daha fazla da bilgiye. Burada bir çok uzman arkadaş var. Hangi bitkileri ekmek dikmek istiyorsanız önce alın sonra da buradaki bilgilerden araştırın. Olmadı sorun.
Ben ilk defa bilgilerini bu kadar cömertçe sunan elit bir topluluk gördüm. Bunu iyi bir şekilde değerlendirmek lazım.
Saygılarımla

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 11:09   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Gerçekten de çok güzel bir bahçeniz var. Herşey çok güzel gözüküyor ama ahşap korkuluklar biraz basit olmuş gibi geldi bana. Sanki boyansa **** farklı birşey düşünülse daha şirin olmaz mı. Ama gerçekten bahçeniz çok güzel.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 12:19   #14
Ağaç Dostu

zerrinsrt's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Galeri: 4
Çok güzel bahçeniz var.Mutluluk ve sağlıkla oturun.Bahçemin ilk yıllarında aldığım Begonvilleri tüm çabama rağmen yaşatamadım.Birkaç denemeden sonra vazgeçtim.Düzce' de yaşadığım için ortancalar hiç ilgi istemiyor.Bende daha çok yerel bitkileri kullanıyorum.Köylerden edindigim fide ve çiçekler beni hiç uğraştırmıyor.Yıllardır bitkiler hakkında kitaplar alırım,notlar tutarım,ama bu sitede aradığım herşey var. Bahçelerimiz şimdiden sonra çok daha güzel olacak.Tüm üyelere sevgiler.

zerrinsrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 12:54   #15
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Sevgili nurcanaybay,
bahçeniz gayet güzel hiç canınızı sıkmayın. Ben size 3 ay önce taşındığım bahçenin ne durumda olduğunu resmini gönderebilirsem halinize şükredeceğinize eminim. Sadece biraz daha sabır. Bende buradaki bahçeleri gördükçe neler not alıyorum neler. Ama buradaki herkesin ortak noktası deneme yanılmalar birde neyi nerde yetiştirebileceğinizi bulabilmek. Ben sizden beter neyi nereye ekeceğimi arıyorum. Ama şu çizim işi hiç fena fikir değil. Bazı şeyleri daha iyi görme şansımız olacaktır.

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 10:29   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Fotoğraflarınızı doğru analiz edebildiysem, dış cepheniz beyaz ve parmaklıklar siyah, sanki koyu bir rek boyasanız, venge gibi daha uyumlu durabilir. Toz konusunda problem yaratır ama dış ortam şartlarına dayanıklı boya olunca temizlemesi de kolay olabilir. Aslında köpekleriniz sorun oluşturmasaydı minik çitler de çok şirin dururdu.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 13:24   #17
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Çin güllerim
Mor begonvilim
Solanum
Sardunyalarımın bir kısmı
Kaktüslerim

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2008, 13:30   #18
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Damat bohçası ve adını öğrenemediğim ,sukulentlerden diye düşündüğüm
çiçeğim

Eklenen Resimler

pria, GÜLSEN_, Sevgi ve 3 kişi beğendi.
Eski 10-11-2008, 19:17   #19
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Nurcanaybay, bahçenizi gezdim, neden yakınıyorsunuz, ben çok beğendim, gerçekten.
Bir defa çimleriniz var, ben çimleri çok severim ama suyumuz az olduğu için çim ekemiyorum.
Ve, o gülleriniz, ben bittim güllerinize, hele o sarmaşık olanına, hepsindende çelik isterim valla.
Ayrıntılar çok yakışmış, kuyu, duvar içi dolap, doğal taşlarınız hepsi de çok hoş.
Ben de sizin gibi bahçemde rengarenk güçlü açan çiçekler istiyorum, ortancalarınız için daha güneş gören bir alan seçebilirsiniz, sarmaşık türleri her bahçeye yakışıyor, kara gözlü suzan, yıldız çadırı, clematis sarmaşıklarını pergole ayaklarında sardırabilrsiniz, Sevgili Limon un bahçesindeki yasemini görmüşsünüzdür, hemde bahçeniz hep misler gibi kokar.

Eğer ağaçlarınız çok göz önünde değilse bırakın kalsınlar, ben de küçücük bahçeme yirmiden fazla ağaç dikmiştim, şimdi düşünüyorum ne yapacağımı.

Arayıp bulamadığınız tohumlar olursa yardımlaşırız, bir yıl içinde hayal ettiğinizden daha güzel bir bahçeniz olur merak etmeyin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 19:22   #20
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bir şeyi unuttum, begonviliniz var, ben üç kez dikmeme rağmen yaşatamadım yaylada, en sevdiğim çiçeklerdendir.
Ayrıca solanum dediğiniz çiçeğin tohumu oluyorsa rica edebilirmiyim, bayıldım o nun güzelliğine.

Eski 10-11-2008, 21:12   #21
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Adalet hanım, moral veren sözlerinize teşekkür ederim.Yarın ilk iş solanumu incelemek olacak .Tohumu varsa sizin için toplarım .
Ya yoksa???
Ben solanumsuzmu kalacağım

Eski 11-11-2008, 10:17   #22
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Evet evet, tohumlar iyice sararacak, sonra toplanacak, sonra küçük bir zarfla postalanacak.

Sevgili Nurcanaybay, bende de bunun çok miniklerinden var, ağaç menekşesi imiş, üzerindeki tohumlar olgunlaşmayı bekliyor.

Çiçekleri çok küçücük ama aynı formda açıyorlar, isterseniz ben de size ondan yollarım, Arzu Kasapoğlu da bu çiçeğin tohumlarından arıyordu.

Eski 13-11-2008, 18:22   #23
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sayın Bilce ,öncelikle zaman ayırıp ,bizim için başınızı ağrıtacağınız için (umarım ağrımaz)
çok teşekkür ediyorum. Bahçemin özellikle bir bölümü beni çok rahatsız ediyor.
Size resmini ve ölçülerini gönderiyorum.
En:4.15
Boy:5.30
Karşı duvar önünde 5 çin gülü (5 yıllık) ve köşede büyük bir zeytin ağacım var.

Eski 13-11-2008, 18:30   #24
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

İki resim sanırım fikir verebilir.

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2008, 18:52   #25
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Sn. Bilce, ölçüler 2. resime ait.Karşı dvarda büyük bir zeytin ağacı ,yanında da 5 tane çin gülü var (5 yıllık ,budanmış halleri).Bunların altına (yarı gölge)
boydan boya çiçek dikilip renklense daha hoş görünür sanıyorum.
Ortadaki 3 meyva ağacını sökmek istiyorum.Düşünebildiklerim bu kadar
burda devreye siz giriyorsunuz
Bunları yazdım ama sıramı bekliycem
Şimdiden heyecanlandım.

Eski 13-11-2008, 20:04   #26
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu başlık tarafımca çok keyifle okunuyordu, şimdiden sonra çok çok keyifle ve merakla okunacak.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 20:48   #27
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Merhabalar,

Sevgili nurcanabay öncelikle neden başımı ağrıtacağınızı düşünüyorsunuz, hiç olur mu

Sanırım siz sadece fotoğrafını yüklediğiniz kısım hakkında fikir istiyorunuz. Ben bahçedeki alanlara lokal müdehaleden yana değilim. Sırf söz konusu alanda tasarım yapılacak olsa bile, bahçenizin tümüyle uyum sağlayacak bir yaklaşım olmalı, dolayısıyla bana bahçenizin tümünün yukarıdan çekilmiş, tüm alanı kapsayan bir fotoğrafını gönderebilir misiniz?

gilan beğendi.
bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 21:01   #28
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Şimdi gelin hep beraber düşünelim,

Fotoğrafını yolladığınız bahçenizin bir kısmını içeren alan, küçük bir alan. Dolayısıyla olduğundan daha büyük göstermek ilk işimiz( Evet bildiniz, biraz göz yanılsaması yapacağız)

Bunun için ilk iş çim alanı bölmemek, bitkiler için köşeleri kullanmak, yani sizinden yerinden memnun olmadığınız meyve ağaçlarını kaldırıyoruz Atmıyoruz tabi ki yavrucakları, taşınıyorlar sadece

Bazı bitkilerin sınırlarını belirlemek için kullandığınız bordürler, zaten küçük olan alanı iyice daraltmış, hem boşverin bordürleri sevimli bahçede çok ciddi görünüyorlar, onları da çıkaralım. Duvarın ön tarafındaki kısma doğal taşlarla 25 cm genişliğinde bir çarçeve yapalım ne dersiniz?

Bahçenin sağ tarafındaki ahşap çit çok sevimli, fakat yine bahçamizi sınırlandırıyor, onu da ara ara bölersek, böldüğümüz yerlerden de kayrak taşlarıyla mini bir yaya yolu başlangıcı yaparsak sanırım iskeletimiz oluşacak.

Ne dersiniz var mı itirazı olan, devam edelim mi?

gilan beğendi.
Eski 13-11-2008, 21:12   #29
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bence de o çitler kaldırılırsa daha ferah olacak.

"Duvarın ön tarafındaki kısma doğal taşlarla 25 cm genişliğinde bir çerçeve yapalım ne dersiniz?" demişsiniz.
Öğrenmek için soruyorum, bunu yapmanızdaki amaç nedir?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 21:15   #30
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Tamamen kaldırmayacağız ama bir kısmını böleceğiz, paravan gibi düşünün.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024