agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2010, 19:27   #841
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Sevgili Limon,bahçenizi dolaşmak çok büyük zevkti.
emini ki salyangozlarla da baş edersiniz
ellerinize sağlık...

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 19:58   #842
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili limon, ben bu yıl lobelya tohumu ektim. Yeşerdiler ama büyümeye hiç niyetleri yok. Bu gün serada görünce 50 kuruştan 3 renk fide alıp ektim. Rastlantıya bak.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 20:20   #843
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
iyi aksamlar limon bence bahceniz mükemmel ...:d o bahcede bahcıvanlık yapmak isterdim..:d emek harcamıssin degmiş

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 20:28   #844
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
merhaba bahcelerinizde salyangoz problemi varsa hiç sorun deyil onun ilacı var ve etkili kokusu yok cevreye zararı yok bu ilac konusunda yardım istersenin yardımcı olurum

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 21:08   #845
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Limon, bahçenin yeni mor-beyazlarını çok beğendim.

Vapurdumanlarını geçen sene ektiğimde gelişimleri çok yavaş olmuştu ama şaşırtınca kısa zamanda hızla geliştiler. Belki köklerinin şaşırtılmaya ihtiyacı vardır, bir dene istersen. Bu sene ektiklerimden en son üç tane sağlam kalmıştı ama onları da halletmiştir salyangozlar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 09:06   #846
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kiraz daha çok ufaklar, şaşırtacak büyüklükte değiller. Çok oldu ekeli ama hava ısınınca çimlenmeye başladılar. (İnşallah başka tohumlar değildir çimlenenler)

Sağolun milyonstar, zırai lacı olduğunu biliyorum, geçmiş yıllarda kullandım da ama artık tamamen kullanmamaya kararlıyım. Zaten havaların ısınmasıyla kabuksuzlar çok azaldı, yakında hepsi kaybolurlar.

Bu sene sebze fidelerini diikmekte aceleci davrandım, seneye sadece Domates fideleri erken dikip, diğerlerini dikmek için havanın ısınmasını bekleyeceğim. Böylece Salyangoz zararı aza inecek. Bu arada bira ilaçtan daha etkili oldu. Kepekle hazırladığım ilaçlı yumrulara bu kadar salyangoz gelmezdi ama 3 bira dolu kase çok fazlasını çekti. Kabuklularda da bakır şerit kesin çözümmüş.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 09:37   #847
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Sevgili Limon , salyangozlar için tuz birebir hani şu bildiğimiz mutfak tuzu .Bende komşumdan öğrendim , arka bahçemde çoğu kabuksuz olmak üzere gece çıkıp heryeri istila ediyorlardı çiçeklerimin yapraklarını yiyorlardı.Arka bahçede büyük oranda baş edebildim son bir haftadır hiç görmüyorum artık.

Az önce ön bahçeme çıktım orada ise kabuklular çoktu az önce tuzladım belki canice olabilir ama artık gına geldi gülümün tomurcuğunu yemişler !! Tuz anında etki yapıyor mutlaka dene derim .

Benim snow queen clematisimde de iki tane çiçek var ama çiçekleri yeşil yeşil beyazlayamadı nedense ,ama sanıyorum sebebi geçtiğimiz kışı içeride fakat serin bir yerde geçirdiler baharda aldım dışarıya diktim . Sebebi bu olabilir.

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 22:14   #848
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Bahçeniz her zamanki gibi yine çok güzel.Lobelye çok güzel çiçekmiş bende yeni tanıştım.Yeni aldığınız galada çok güzelmiş.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 01:13   #849
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sn limon, yeni çiçekleriniz çok güzel, sağlıkla büyütmek nasip olsun.
İyi ki İstanbul'da değilim, yoksa Bauhaus'dan çıkmazdım, aramaya gelirlerdi.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 09:28   #850
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Aslında ben Bauhaus'dan bitki almaktan pek hazzetmiyorum. Fidanlık-Sera gezmekten çok keyif alıyorum. Mevsimlik çiçeklerimi yakınımızdaki fidanlıklardan almayı tercih ediyorum çünkü yapı marketlerde asla bu keyifte ve tazelikte olmuyorlar. Ancak yapı marketlerin de avantajlı yanları yok değil, bazen kıyıda köşede hiç bir yerde bulamayacağınız bitkilere hem de uygun fiyatlarla raslayabiliyorsunuz. Bir de bitkiler daha yeni inmişken denk gelirseniz "vay halinize!" durumu oluyor. Mesela geçen seneki Ortancaların ve Orman Güllerinin güzelliği halen gözümün önünde, bu yıl hiç görmedim o güzellikte bitkiler.

Sevgili Finduk, artık kabuksuzlar zarar vermiyorlar, hava ısınınca kayboluyor, şu sıra yeni zararlılar iş başında, ufak yeşil çekirgeler. Yazmaya korkuyorum ama bu yıl Danaburnu yok.

Lobelia, mevsimlik fide satanlarda 50 Krş. a kasa kasa var bu yıl, geçen yıl görmemiştim. Önemli olan tüm yaz çiçekli ve keyifli kalabilmeleri. Bakalım nasıl olacaklar?

Eski 18-05-2010, 10:24   #851
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Limon hanim bira dolu kaseleri topraga mi gömdünüz?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 10:32   #852
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Evet, kabın ağzı toprak sevisesiyle aynı oldu. Kabuksuzlarda çok işe yaradı.

Eski 18-05-2010, 11:37   #853
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
[QUOTE=limon;639602]Benim bahçem henüz tam şenlenmedi, daha çok yazın çiçeklenen bitkiler var. Ama arada güzel renkler de yok değil.

Ferıha ( adım, Hülya)Hanım'ın hediyesi Şebboylar ikinci tomurcuklarını verip açıyorlar. Ebrulisine bayıldım.

Merhaba
Bahçenizi gezmek keyif veriyor.Çiçekleriniz çok güzelleşmişler.Bol çiçekli güzel günler .

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 12:56   #854
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Farezya-Feriha, Baş harfleri tutturmuşum. Düzeltiyorum hemen.

Eski 18-05-2010, 13:10   #855
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81

Sevgiyle kalın.

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 18:44   #856
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Arsız denilir ama 5 yıl önce diktim, gözünün içine baktım, 3-5 meyvesini yiyebildik, ilk defa bu kadar çiçek açıyor ve ilk defa bu yıl havai köklendirmeyle çoğaltabildim dikensiz böğürtlenimi. Şu anda 3 kök oldular. 10 adet te çıplak kök Ahududu almıştım, hepsi tuttu görünüyor, bir adet te geçen yıl amıştım şu an o da çiçekte. Aynı bölümde 2 adet te Frenk Üzümü dikili. Sebze bahçesinin tellerini orman meyveleriyle kaplamak istiyorum. Sanırım seneye hepsi sararsa tamamen kapatacaklar.
Name:  IMG_6779.jpg
Views: 1049
Size:  42.0 KB
Name:  bogurtlen.jpg
Views: 988
Size:  52.2 KB

Kiraz, bu bitkinin tohumu senden gelmiş olabilir mi? Sarmaşık gibi ama üzerinde tomurcuğa benzer oluşumlar başladı.
Name:  IMG_6741.jpg
Views: 1056
Size:  36.9 KB

Geçen sene diktiğim iki adet Orman Gülünden açık pembe olanı kurumuştu. Bu da çiçeklenmede geç kaldı, açmayacak sanmıştım ama tomurcukları patlamaya başladı. Geçen yılki kadar gösterişli açacak mı çiçekleri çok merak ediyorum. Eğer Orman Gülünde istediğim başarıyı yakalarsam, ağaç formunda olanlarından alıp, tam gölge olan baş köşeye yerleştirmek istiyorum. Madem Jacaranda yetiştiremiyorum, ben de yetişen iri çiçekli bir ağaç bulurum.
Name:  IMG_6738.JPG
Views: 1021
Size:  44.3 KB

Sığır Dili ( Anchusa azurea) burada çok görülen bir bitki. Çiçek rengine bayılıyorum. Bu bitkiyi bahçemde yoğun bir şekilde dikip yetiştirmeye karar verdim. Uzun süre çiçekli kalıyor. Hiç bakımsız arazide bile bu kadar güzel açıyor, biraz bakımla belki daha yoğun çiçeklendirebilirim. Şimdiden bir kök deneme amaçlı Echiumun yanına diktim bile. Daha çiçek oku çıkarmayan bir çok kök var sebze bahçemin tarafında, yarın fırsat bulursam onları bel küreğiyle dikkatlice çıkarıp dikeceğim. Hiç bu kadar güzel renkli süs bitkisine rastlamadım.
Name:  mavimor2.jpg
Views: 969
Size:  54.6 KB

Eski 20-05-2010, 19:14   #857
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Limon, sarmaşık benden değil. Sığır diline bayıldım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 22:22   #858
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Hayret böğürtlen değdiği yerde kök yapıyor neden gelişmemişki acaba.Sığır dili gerçekten güzelmiş.Aslında bizim buralar çok var ama sizin çekiminizle bam başka bir çiçek olmuş.Çevremizdeki doğal güzelliklere alıcı gözüyle bakmıyoruz aslında.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 11:28   #859
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu sabah yürüyüşte sığır dilinin daha uzununa en az 1,5 metre boylu ve sarı çiçeklisine rasladım. Hem mavi-morlarından hem de sarılardan henüz çiçek oku çıkarmamış olanlarından kökünü zedelemeden alıp bahçeye diktim. Bizim burada zemin kum olduğu için bitkilerin kökleri zedelenmeden çok kolay çıkıyorlar. Yarın da pembe-mor çiçekli çok beğendiğim bitkilerden bir iki kök söküp dikeceğim. Tutmazlarsa tohum tutmalarını takip edip, tohumlarını alacağım.

Eski 26-05-2010, 07:52   #860
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Mor Clematisim çiçeklendi. İlk göz ağrım.
Name:  IMG_6826.jpg
Views: 1078
Size:  56.2 KB

Name:  IMG_6829.jpg
Views: 1122
Size:  48.8 KB

Orman Gülüm de çiçeklenmeye başladı. Geçen yıl 2 adet almıştım, açık pembe olanı birden kurudu ama bu çok keyifli. Seneye çeşitlerini dikmek istediğim bitkilerden.
Name:  IMG_6849.jpg
Views: 1126
Size:  59.2 KB

Oldukça iri ve çok gösterişli çiçekleri var,
Name:  IMG_6855.JPG
Views: 1240
Size:  65.3 KB

Çiçeklerin tomurcuktan açana kadarki aşamaları da çok güzel. Çam kozalağı gibi bir şeyin aralarından patlayan tomurcuklar. Gölge bahçesi olanlara bu bitkiye bahçelerinde yer açmalarını kesinlikle tavsiye ederim.
Name:  IMG_6852.JPG
Views: 1135
Size:  59.1 KB

Eski 26-05-2010, 08:15   #861
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sevgili limon;
Bu sene favori renkleriniz belli oldu. Mavi-mor tonları. Farklı ve güzel. Şaka diyorum. Gözüme batanlar mavi-mordu.
Orman gülü, benimde ileriki yıllarda portföyüme alacağım bir çalı. Ben sarı çiçekli( kokulu olduğu söyleniyor!) bulursam alacağım.
Su kabakları maceramız, aşağı yukarı aynı aşamada kalmış. Bende bazılarını tam kurumadan kuş yuvası yapmıştım. İşlenmemişlerle birlikte, aralık ayında İstanbul'a dönerken, bir koli içine bırakmıştım. Hala fırsat bulup ortaya çıkaramadım. Oysa yenileri, neredeyse tefek vermeye başlayacaklar.
Manolyanız, çiçekleri müjdelemiş. Bizim buralarda daha bir hafta sonra falan görebiliriz sanırım.
Bahçenizin bu yılda ''En''ler arasındaki yerini alacağından eminim.
Keyifli uğraşlar diliyorum.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 09:13   #862
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili limon clematisiniz çok güzel. Merak ettiğim bir şey var, clematisler nasıl çoğaltılıyor? Çiçekçime ısmarlamıştım, şimdilik ses yok. Buralarda da alabileceğimiz bir yer yok. Eskişehir'e gittiğimde koçtaşa falan bakarım artık.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 09:13   #863
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Orhan Bey. Mor renkte çiçekleri çok seviyorum, Adalet Hanım'dan gelen Hazeranlar ve kgursan Bey'den gelen Lisianthuslar da çiçeklenince tam mor bahçe olacak.

Kabaklar ancak kurudular desem inanır mısınız? Tahta gibi oldular ama artık işlenmeye hazırlar. Bir türlü onlara vakit ayıramadım. Elimdeki çok çeşitli süs kabağı tohumlarını bu sefer sebze bahçesi kenarına ektim ama henüz çimlenmediler ya da çimlenmeye çalışanları salyangozlar yedi. Ama o kadar çok tohum vardı ki hepsi çıkarsa ne yaparım bilmiyorum.

Orman Gülüne muhakkak bahçenizde yer açın. Gelecek bahara kadar para biriktirebilirsem, bahçede bir iki ufak değişklik yapıp baş köşeye ağaç formunda olanlarından dikmek istiyorum.

Eski 26-05-2010, 09:18   #864
Ağaç Dostu

limon's Avatar

SDurul, bir iki kere denedim ama ben hiç çoğaltamadım. Şimdi bu güzel çiçekli halini görünce herkes çelik istiyor ama bu bitkiyi edinince göreceksiniz ki öyle çelik verilecek bir yeri de yok. İncecik, çıtkılırıldım dallar üzerinde yapraklar ve kocaman çiçekler. Acem borusu veya Mor salkım gibi şöyle ağaç gibi dalları olan bir sarmaşık değil. Çelik kessem, kargo parasına yazık, çünkü ben dalını kesmeden yatırıp köklendirmeye çalıştığım halde başarılı olamadım. Bunun için diyorum ki kargo parası verilecekse madem gelişmiş bir bitki almak daha karlı olacaktır.

Yapı marketlerde ve artık hemen hemen tüm çiçekçilerde çeşitleri var. Yapı markettekiler cılız ama ucuz, diğerleri daha gelişmiş ama biraz daha fiyatlı (20-30 TL arasında) satılıyor. Snowman de satıyor sitenin satış bölümünde. Hatta burada bulunmayan özel türlerden getirtmeye çalışıyor. Fırsatı kaçırmayın derim.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=20418

Eski 26-05-2010, 11:30   #865
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Limon bahceniz cosmus yine. Orman gülünüzün rengi de cok güzel. Almayi düsünüyorsaniz agac türünü tavsiye etmem cünkü bizde bir tane var dallari cok bicimsiz sekil aliyor zaman icinde. Bombeli olanlar ayni sekli koruyor yanlis bir budama olmazsa. Sevgiler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 12:48   #866
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Limon, sığır dili gerçekten muhteşem bir renkte açmış, çok zarif çiçekleri varmış.
Orman gülü ise harika, nasıl bir renk öyle, her zaman söylerim, "renklerin, çiçeklerin ve müziğin olmadığı bir dünyada asla yaşamak istemezdim".

Clematisler ise tablo gibi maşallah, tüm emeklerinize değmiş.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 17:04   #867
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sevgili limon,

Bahçen,sistemli uygulamalarınla çok güzel tablolar sunuyor.Ellerine sağlık.

Ben, yıllardır bu yaban otlarının yaşam mücadelesi ve podyumlara çıkmayan güzelliliklerine hep hayranlık duydum.

Birisi ilgilendiği zaman onların adına seviniyorum.

Sığır dili heybetli bir yaban çiçeği, boylu poslu, dayanıklı ve azimli. Her durumda kendine yaşam alanı bulabilyor.

Bu güne kadar mavisine hiç rastlamadım, ben onu sarı çiçeği ile tanıyordum.

Ne kadar güzel bir rengi var, inşallah bahçene adapte olur da şehirli güzellere hava atar.

Bodrum'da fotoğrafladım ama henüz çiçek açmamıştı.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 17:08   #868
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sevgili arkadaşlar resimler gözükmüyor bizim bilgi sayardanmı aceba?

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 18:11   #869
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevim Hanım, şu anda ben de kendi yüklediklerim dışındakileri göremiyorum.

Eski 26-05-2010, 18:23   #870
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Adalet hanım, Clematiste boynuz kulağı geçti tam anlamıyla Orman Gülü oldukça gösterişli çiçekleri olan bir bitki gerçekten.

Sevgili Çiçeksever, yakınımdaki bir fidanlığa bahar aylarında muazzam güzellikte, büyüklükte ve formda geliyor. Hep çok beğenip nedense edinmeyi düşünmemiştim. Eğer seneye kadar planlarımda değişiklik olmazsa (hayat bu ne olur ne olmaz), tam baş köşedeki gölge alana çok yakışacağını düşündüm. Önce sebze bahçesine giden kapının yerini değiştirmem gerekecek. Aradan 2 ağaç sökmem gerek, duvarı kestirmem vs.. bir sürü iş ve masraf etmem gerek. Şimdilik hayal olarak kalıyor, e insanlar hayalleriyle yaşarmış değil mi?

Sevgili Hozat, sarısından da morundan da yanyana diktim. Tabii şimdi baygınlar, umarım toparlarlar, olmadı tohumlarını toplamaya çalışacağım. Yüksük otu, Acıbakla, Hazeranın çok yıllık olanından da yetiştirmek istiyorum seneye.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024