agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2010, 12:30   #811
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Uzaylı istilası gibi bir şey olmuş bu Şimdiden savaşta başarıar dilerim, gazanız mübarek olsun

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 12:49   #812
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Sevgili limon ne diyeceğimi şaşırdım, toplamak la bitmez o salyangozlar..
sitedeki yöntemleri denediniz mi?

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksiniz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksite için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın

cigdemozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 12:52   #813
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sebahattin, internette bu fotoğrafı gördüğüm an ufkum açıldı. Bahçeyi onlara sürdürmeye karar verdim, evde CD çok. Beleşe yemek yok. Bir Marul yaprağına 8 saat insafsızlık mı olur?
Name:  snail.jpg
Views: 2138
Size:  22.1 KB

Bir ara niyeti bozmadım da değil hani? Nerde sağlıklı yaprak var tepesindeler. Hep iğreniilr ama aslında tek yedikleri körpe sebze yaprakları. Pişrme şeklini okuyunca kıyamadım canlarıma. Sunuma bakar mısınız sanki Kaşıkçı Elması mübarekler
Name:  SF18-2464.jpg
Views: 2154
Size:  22.3 KB

gilan beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 13:05   #814
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Fotoğrafı görünce çok güldüm bende, işçiniz baya var desenize =))

Yalnız İşçi bayramıda yaklaşıyor, bir mayısta sabah kalktığınızda kapınızın önünde kırılmış cd'ler ile eylem yapan salyangozları bulmayasanız sakın

gilan beğendi.
Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 14:20   #815
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Sevgili Limon ; resimleri görünce ne diyeceğimi şaşırdım. Allah kolaylıklar versin. İşiniz gerçekten çok zor. Anlaşılan siz bütün yıl salyangozları besleyeceksiniz. Maşallah şimdiden serpilmişler zaten.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 15:18   #816
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Limon çektiğin resimlerle National Geographic gibi olmuş bahçen çiçeklerini güle güle büyüt ama böceklerin uzak dursun

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 16:38   #817
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Limon, acaba diyorum, sebze bahçesini ve çiçekleri bozup bir salyangoz çiftliği mi kursanız, Avrupa Ülkelerinde baya para ediyor

Şaka bir yana, işiniz gerçekten zor, elle toplamakla da baş edilmez bunlarla, ama mutlaka bir çaresi olmalı.
Bu sene çok yağış olduğu için bu kadar çoğaldılar sanırım.

Fotoğraflar yine her zamanki gibi muhteşem.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 18:49   #818
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Destekleyici sözleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Salyangozlar Kabakları dikmeden önce Salatalık fidelerine dadanmışlardı. Kabakları ve Kadifeleri diktikten sonra şimdilik (şimdilik diyorum çünkü yarın sabaha ne olur bilinmez) sadece ikisiyle idare ediyor gibiler. Domateslerle ve biberlerle hiç işleri yok gibi görünüyor. Çok şükür ki Danaburnunun kestiği fide yok şimdilik. Bir tane gezmez onlar ama yakaladığım bir taneyle gözlerini korkuttum galiba veya daha derinlerde avlanıyorlar.

Eski 30-04-2010, 19:02   #819
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemozkan Mesajı Göster
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksiniz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksite için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın
Çiğdem Hanım, çok teşekkür ederim. Pelin yaprağı aktarlarda vardır sanırım. Çok çok acı biberimin sonunu geçen gün bitirdim ama onu da aktardan bulabilirim. Deneyeceğim bu tarifinizi.

Eski 30-04-2010, 19:50   #820
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili limon Mine hanım salyangozlar için toprağa içi bira dolu derin küçük kutular gömülmesini söylemişti, birayı çok seviyorlarmış, böylelikle çevredekilerin hepsi o derin bardaklara toplanıp, düşüyormuş

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 21:43   #821
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Limon domatese hic ilismiyorlar merak etme ama yine de cok sinir bozucu oluyor sabah uyanip fidelerin yendigini görmek.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 22:45   #822
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Salyangoz resimlerine de yorumlarınıza da bayıldım.
Gece gece okuması çok keyifli oldu, teşekkürler.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 22:49   #823
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Salyangozlar aslında biberleri de çok seviyor ama bahçende daha lezzetlileri denedikleri için sıra gelmemiş. Geçen sene saksıdaki biberleri bile kurtaramamıştım.

Limon sana da salyangoz savar göndereyim mi? İşe yaradı) Bugün daha küçüklerini basmayı denedik. Keşke bir de şeffaf olsaymış)

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 00:02   #824
Ağaç Dostu

dağ çiği's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Sevgili limon bahçen yine müthiş salyongozlara rağmen ince zevkine hayranım.Sümüklü böcek salyongozlar hepimizin kabusu halina geldi bu sene.Benim fidelerimide telef ettiler külle kalın talaş yayınca kurtardım bazılarını.

dağ çiği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 12:26   #825
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kiraz, çok fide var. Kabaklara taksam onlara ulaşamayınca biberlere saldıracaklar. Ben kabaklara razıyım.

Birayı ben denemedim, hep unutuyorum. Ama galiba Kiraz denemişti, işe yaramadı demişti.

Bu sabah yine 4-5 Kadife yenmiş, bir kabak fidesi daha yokolmuş. Diğerlerinde zarar yok şimdilik. Kabaklar bitene kadar, biraz büyüseler, kurtaracaklar. Dağ çiği, burada konum itibarıyle çok fazla kabuklu oluyordu ama 2 yıldır bu kabuksuz türler çok arttılar, onlar daha iştahlılar.

Ayşe Hanım'ın gönderdiği Kavun ve Karpuz tohumlarını ekip, üzerlerini streç filmle kapatmıştım. Bugün çimlenmeye başlamışlar. Bu sene sanki ürün bol olacak gibi doğuyor içime.

Eski 01-05-2010, 21:46   #826
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Limon, birayı salyangozlara denemiştim, işe yaramamıştı ama Sn. Meyvelitepe kabuksuzlarda işe yaradığını yazmış, onların olduğu bölgede tekrar deneyeceğim, gerçi geç kaldım havalar ısınınca kabuksuzlar azalıyor.

Eski 01-05-2010, 22:00   #827
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bak işte bu doğru tespit. Güneşli alanda hiç gezmezken çam ağacının altında kalan gölge alanda cirit atıyorlar. Ancak hava serinken Danaburunları kayboluyor, toprak ısınmaya başlar başlamaz onlar devreye giriyor. Bunlar da benim tespitlerim.

Yarın sabah ilk iş bira alıp yerleştireğim kaplara. Çok merak ediyorum. Belki bira içerlerken fotoğraflama imkanım olur.

Eski 03-05-2010, 10:26   #828
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Sn Limon özel mesaj alanınız dolmuş o nedenle buraya yazıyorum, cumartesi günü echianızı belirttiğiniz adrese teslim ettim güle güle büyütün, kışın üşütmeyin ama biraz nazlıdır, drenajlı toprağı da sever.

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 14:16   #829
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim Sn.Oceanheart, çok zahmet verdim size. Önerilerinizi dikkate alacağım, gelişmeleri burada paylaşırım.

Eski 03-05-2010, 14:49   #830
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Limon bana da adresini gönderir misin? Zambak donların etkisinden kurtuldu, taze yapraklar çıkmaya başladı. Yerine geçerse iyi gelişecek, saksı toprağı yeterli değil. Bu hafta uygunsan gönderebilirim.

Eski 03-05-2010, 17:33   #831
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Limon,

Salyangoz mücadelenizde başarılar. Danaburunlarını bira içerken resimlerseniz mutlaka fotoğraf yarışmalarına gönderin. Hatta belgesel çekenler bile ilgilenebilir. Benim başım sizin kadar dertte değil ama bende bayağı yaprak kaptırıyorum özellikle hardy kiwi zavallının her yaprağı yeniyor.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 17:51   #832
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Danaburnu değil de, kabuksuz Salyangozlar biraz severlermiş. Bugün yapacaktım unutmuştum, iyi ki hatırlattınız, hemen ayarlayacağım kabı. Belki Danaburnu da sever? İster misiniz akşamcı olsunlar?

Eski 07-05-2010, 11:23   #833
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceanheart Mesajı Göster
echianızı belirttiğiniz adrese teslim ettim güle güle büyütün, kışın üşütmeyin ama biraz nazlıdır, drenajlı toprağı da sever.
Sn.Oceanheart, 2 gün önce Echiayı yerine diktim, yerini seveceğini umuyorum. Sadece kışın koruma kısmı düşündürüyor, sarsam yeterli gelir mi? Fotoğraflamak için çiçeğinin açmasını bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim ederim, zahmet verdim size.

Eski 10-05-2010, 10:23   #834
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Sn. Limon,

Güle güle büyütürsünüz İnşallah, Ben İzmirde naylon serada sakladığım için sorun olmuyordu ama en azından dipten 1mtlik kısmını soğuktan koruyabilirseniz üst kısımları kurusa bile tekrar sürgün verebileceğini düşünüyorum.

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 16:40   #835
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sevgili Limon
Az önce bahcenizi ziyaret edip bir kaç yazı yazdım ama maalesef gönderdiğim halde sizin sayfanızda göremedim. Tekrar özetliyerek yazıyorum Kusura bakmayın.
Zerzavat bahcenizi beğendim demişsinizki, önden toplayarak gidersek arkaya vardığımızda salata tamam olur, ama ben zeytin ve limon agacını göremedim orada salataya yağ ve limon gerekmezmi.:)))))) Şaka bir yana ihtiyaç dahilinde her çeşitten üç beş kök olsa yeter de artar bile bakımı güzel olursa.

Salyongoz istilasına uğramışsınız geçmiş olsun diyorum. Benim tarlada hiç yok allahtan ama oturduğumuz apartmanın bahcesi dolu. Gecen sene yağan yağmurların etkisi olduğunu düşünüyorum.
İşçi salyongozların bahce sürme işini çok tuttum akıllıca)) tek sorun sevgili sabahattin beyin dediği gibi bir mayısta salyongozlar bahceleri kırık cd bahcesine cevirebilir.))
Sevgiyle kalın.

Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:54   #836
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Birol Bey, Limon ağacını bahçenin en güneş alan ve kuytu olan yerine diktim. Ancak ilk diktiğim kış (bu kış) çok soğuk geçti, tamamen öldü diye düşünürken geçen hafta yaşam belirtisi gördüm bugün yapraklarını büyüttü bile.
Hava ani ısınınca Salyangoz zararı birden kesildi. Ya da kızarmaya başlayan çileklerle ziyafetlerine devam ediyor olmalılar, çünkü tüm kızaran çilekler yarılarına yenmiş durumdalar.

Havaların birden ısınmasıyla Domates fidelerinin gelişimleri de çok hızlandı. Diktiğimin 3 katı büyüklüğe ulaştılar. Bugün sulama kanallarını açtım, kök boğazlarını doldurdum. Ayşe Özdil Hanım'ın gönderdiği kavun karpuz çekirdekleri bol miktarda çimlendiler, onları da yerlerine geçirdim. İlk defa böğürtlenim ve Ahududumda bolca çiçeklenme ve meyvelenme görüyorum. Geçtiğimiz yıllarda 3-5 meyvesini yiyebilmiştik sadece. Sanırım bu yıl hasat bol olacak.

Geçen yıl kurumayacak, çürüyor dediğim 2 adet Süs Kabağı tahta gibi oldular. Üstlerindeki küf lekelerini bulaşık teliyle yıkayarak çıkarıyorum. Eski dergilerimi karıştırırken çok güzel boyanmış ve süslenmişlerine rasladım. Boş vaktimde yapmaya çalışacağım.
Name:  IMG_6734.JPG
Views: 1062
Size:  60.5 KB

Eski 16-05-2010, 19:01   #837
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Benim bahçem henüz tam şenlenmedi, daha çok yazın çiçeklenen bitkiler var. Ama arada güzel renkler de yok değil.

Sn.Oceanheart'ın hediyesi "Echium fastuosum" tomurcukları açmaya başladı.
Name:  IMG_6696.JPG
Views: 989
Size:  50.3 KB
Sevgili Farezya'nın hediyesi Şebboylar ikinci tomurcuklarını verip açıyorlar. Ebrulisine bayıldım.
Name:  IMG_6693.jpg
Views: 1141
Size:  42.2 KB
Armandii'den sonra açan Clematis "Snow Quenn" bahçemdekilerin içinde en iri çiçek açan tür. Sırada açacak çok tomurcuklar var.
Name:  IMG_6691.JPG
Views: 1038
Size:  67.1 KB
Tohumdan yetiştirip ilk çiçeklerini gördüğümde büyük hayal kırıklığı yaşadığım ancak her yıl güzelleşen ve büyüyen ve artan çiçekleriyle beni şaşırtıp utandıran "Didiscus Caeruleus" lar. 3 yıldır aynı saksıdalar, belki yere geçirsem daha iri çiçekler açacaklar. Yaprakları her daim yeşil, oldukça da güzel. Çiçekleri geçince yere geçireceğim.
Name:  IMG_6721.JPG
Views: 1031
Size:  54.2 KB
Geçen hafta Bauhaus'da özellikle çilli yapraklı olan Sarısını görünce dayanamayıp aldığım Calla'lar kötü görünen Clematislerin dibinde yerlerini aldılar. Yerlerine yeni alışıyorlar.
Name:  IMG_6733.JPG
Views: 998
Size:  47.9 KB

Düzenleyen limon : 18-05-2010 saat 12:57
Eski 16-05-2010, 19:16   #838
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Sevgili Limon Clematis Snow Quenn ne kadar güzel açmış .Maşallah diğer çiçekleriniz de çok güzel şebboyun rengi çok güzel kokusu da çok güzel olur şebboyun .İlk ekilen sene çiçek açmıyor diye biliyordum .Sizinki açmış demek yanlış biliyormuşum

Düzenleyen Hhatice : 16-05-2010 saat 21:15
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 19:17   #839
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Lobelia'ların fidesini tanesi 50 KRŞ.tan aldım. Mor renkli çiçekleri çok seviyorum, dikeli daha 3-5 gün oldu, çok bol tomurcuktalar. Saksıdan aşağıya sarkacaklarını hayal ediyorum da dayanılmaz olacaklar. 2 daha büyük saksıya da diktim aynılarından. Arkadaki saksıda da Sevgili Kiraz'ın kışın verdiği Vapur Dumanının daha güzeli dediği çiçek tohumları çimlendi, büyüyorlar. Çok yavaş büyüyor gibiler ama belki birden hızlanırlar.
Name:  IMG_6719.JPG
Views: 1263
Size:  66.8 KB

Manolya çiçek açmaya hazırlanıyor. Önce en tepedekiler açıyor.
Name:  IMG_6713.jpg
Views: 1043
Size:  41.0 KB

Eski 16-05-2010, 19:21   #840
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Hatice Hanım, tohum değil açmış ve tomurcuklu fidelerini göndermişti sevgili Farezya. Hem katmerli hem katmersiz yanyana diktim hepsini. Çok güzel kokuyorlar.

"Echium fastuosum" u ben de internette görüp çok beğenmiştim Nurcan Hanım, Sn.Oceanheart'ın bahçesinde varmış, sayesinde artık benim bahçemde de var. Bakalım o fotoğraflardaki gibi geliştirebilecek miyim?

Düzenleyen limon : 18-05-2010 saat 12:57

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024