agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/)
-   -   pırnal ve kermes meşesi arıyorum (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/44541.htm)

Demir47 20-12-2020 10:23

pırnal ve kermes meşesi arıyorum

Mardin'de bulunduğum bölgede bol miktarda meşe ağacı var ama yaprak dökmeyen türler olan pırnal ve kermes meşesine rastlamadım elinde olupta ücretli veya ücretsiz bu türün yayılması için tarafıma tohum gönderebilecek olan arkadaş varsa çok memnun olurum.

kızıl-çam 13-01-2021 08:11

Merhabalar,
Ekoloji hakkında bilgili birisi olarak her dem yeşil meşe türlerini dikmek yerine bölgenizde doğal olarak yetişen yerli türleri çoğaltmanızı öneririm. O türler binlerce yıldır o bölgede yaşamakta ve dolayısıyla bölge şartlarına en uygun olan, en iyi sonuç alacağınız türler de yerli türlerdir. Ayrıca binlerce yıl içinde yerli türler bölgedeki diğer canlılarla bir ekosistem oluşturmuştur.

ağaçperver 13-01-2021 11:15

Katılıyorum

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam (Mesaj 1601991)
Merhabalar,
Ekoloji hakkında bilgili birisi olarak her dem yeşil meşe türlerini dikmek yerine bölgenizde doğal olarak yetişen yerli türleri çoğaltmanızı öneririm. O türler binlerce yıldır o bölgede yaşamakta ve dolayısıyla bölge şartlarına en uygun olan, en iyi sonuç alacağınız türler de yerli türlerdir. Ayrıca binlerce yıl içinde yerli türler bölgedeki diğer canlılarla bir ekosistem oluşturmuştur.

Aynı fikirdeyim.:rolleyes:

Demir47 14-01-2021 21:16

Hocam farklı türlerin yayılışı ekosisteme katkı sağlamaz mi sizce mesela ülkemizde yetişmeyen mantar meşesi şuan yetişir vaziyette kabuğu çok değerli diye biliyorum herdem yeşil meselerde bölgemizde uyum sağlayamaz mi ben bölgemde Akdeniz ikliminin elemanlarını görmeyi çok istiyorum açıkçası

kızıl-çam 15-01-2021 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Demir47 (Mesaj 1602080)
Hocam farklı türlerin yayılışı ekosisteme katkı sağlamaz mi sizce mesela ülkemizde yetişmeyen mantar meşesi şuan yetişir vaziyette kabuğu çok değerli diye biliyorum herdem yeşil meselerde bölgemizde uyum sağlayamaz mi ben bölgemde Akdeniz ikliminin elemanlarını görmeyi çok istiyorum açıkçası

Merhabalar,
Farklı türler bazen istilacı hale geçip diğer yerli türleri yok edebiliyor. Ayrıca, bu durum olmasa bile mevcut ekosisteme farklı bir türü, farklı bir elemanı getirmek o binlerce yılda oluşmuş ekosistemi bozar, değiştirir. Herdem yeşil meşelerin özellikle sık dikilmesi durumunda gölge yaparak altında otsu bitki yetişmesine izin vermeme ihtimali yüksek. Ek olarak, yabancı türler bir süre iyi yetişiyor gibi görünse bile aniden kuruyabiliyor. Mesela, Ankara Bölgesi'nde ağaçlandırmalarda bol miktarda aniden kuruyan sedir mevcut.
En iyisi dediğim gibi bölgede doğal yetişen meşelerden ve diğer türlerden tohum toplayıp onları kullanmanız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024