agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/)
-   -   Köklü sardunya paylaşımı (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/42456.htm)

Sûz-i Dilârâ 19-09-2018 09:58

Köklü sardunya paylaşımı

Saksıda ve sıcak iklimde sardunya bir yere kadar. 35 saksıdan 10 saksı bir şey kaldı elimde ve her yaz ölümlerine seyirci kalmaktan yoruldum (elimden geleni yapmama rağmen).

Artık sardunya işinden kendi bahçem olana kadar vazgeçiyorum çok çok sevmeme rağmen.

Elimdeki köklü canan sardunyaları ve bir adet açık pembe renk sakız sardunyayı siteden tanıdığım, bildiğim, bakacağına inandığım bir arkadaşıma göndermek istiyorum.

Yazın saksıları alabileceğim gölgeli bir bahçem yok, benim var ve bakarım diyorsanız arkadaşlar, kargo ücreti alıcı ödemeli olmak üzere, ücretsiz göndereceğim.

Lütfen yeni üyeler, eski üye olup az mesajlı arkadaşlar talepte bulunmasın, önceliğim dediğim gibi siteden tanıdıklar olacak.

asyaa 20-09-2018 14:24

Ben talibim isterseniz

asyaa 20-09-2018 14:29

Isterseniz kaktuslerdede btakas yapabiliriz benim kaybettigim turleri gordum sizde bu yaz epey zor gecti

Sûz-i Dilârâ 20-09-2018 16:27

Bitkilerinize olan sevginize şahidim :) Yarın köye gideceğiz, salı günü döneriz salı veya çarşambaya da sardunyaları büyükçe bir koliye paket yapar yollarım. Kargo tercihinizi ve ad-soyad, adres bilgilerinizi özelime bildirin lütfen.

Kaktüs konusunda istediğiniz bitkileri yazın müsait olanları da koliye katarım, takasa gerek yok. :)

Melisa16 20-09-2018 18:26

Kriterlerinize pek uygun değilim sanırım ama affınıza istinaden şansımı denemek isterim.

Sûz-i Dilârâ 20-09-2018 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 (Mesaj 1548220)
Kriterlerinize pek uygun değilim sanırım ama affınıza istinaden şansımı denemek isterim.

Sardunyalar sahiplerini buldular artık kısmetse başka paylaşımlarda görüşmek dileğiyle.

asyaa 20-09-2018 19:19

Tesekkur ederim. Ben yarin ozelinize yazarim. Siz de begendiginiz olursa seve seve. Gorusmek uzere

asyaa 21-09-2018 09:04

Suzi dilara hanim ozelden mesaj gonderemiyorum size

Sûz-i Dilârâ 26-09-2018 07:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asyaa (Mesaj 1548250)
Suzi dilara hanim ozelden mesaj gonderemiyorum size

Yeni gördüm kusura bakmayın, ben de az kalsın size mesaj atacaktım, adresiniz gelmedi diye.;)

Özel mesajlaşmam açık, bir daha dener misiniz, olmazsa yönetime bildireyim.

asyaa 26-09-2018 10:19

Simdi tekrar deniyorum

asyaa 26-09-2018 10:23

Evet gonderildi suzi dilara hanim

Sûz-i Dilârâ 26-09-2018 15:37

Mesajınız geldi, yarın kargoya veriyorum inşallah bitkilerinizi.

asyaa 26-09-2018 22:16

Cok tesekkur ederim gorusmek dilegi ile

Sûz-i Dilârâ 27-09-2018 10:44

Bitkileriniz az önce yola çıktı. Kaktüs, sukulent türlerinden de bir kutuya çelikler bıraktım, benim bitkilerim de yaz sonu olduğu için çok parlak durumda değiller, kaktüs sukulent grubunun tamamını elden geçireceğim, sağ kalanların toprağı yenilenecek, kök çürüğü olanlar sağlam dallarından yeniden dikilecek.

Size de elimden geldiği kadar sağlıklı çeliklerden yolladım. İçinde nadir türlerden lophophora (nohut büyüklüğünde), stapelia türlerinden ve bir çelik de pitaya var (meyvesi yeniyor biliyorsunuz). Güle güle büyütün.

Musa Gündoğan 29-09-2018 10:31

1 Eklenti(ler)
sayın suzi dilara

eğer mümkünse bende talibim. özellikle kaktüs ve sukulentleriniz var ise onlardan da gönderebilmenizi çok isterim. şu aralar masamın etrafını kaktüs sukulentlerle donattım. köklü sardunyaları da bahçemizin etrafına dikmeyi düşünüyorum. kışın bildiğim kadarıyla kuruyor o nedenle alabileceğim sardunyaları mayıs ayına kadar evde bakmayı sonrasında dışarıda bahçeye dikmeyi düşünüyorum.

Masanın etrafındaki kaktüs ve sukulentler. daha yeni yeni büyütüyorum. sizde isterseniz opuntia variegeta dan gönderebilirim. elimde tek büyük ve çoğalmış olarak o var. bir kaç aya eminim diğerlerinden de çoğalmış olacak onlardanda iletebilirim.

Eklenti 681267

Sûz-i Dilârâ 29-09-2018 11:13

Musa bey, sardunyaların tamamı sayın asyaa'ya gitti.

Kaktüs sukulentleri de özellikle yeni üyelere gönderiyorum ki yeni başladıkları için çeşitleri azdır çoğaltmış olurlar.

Eski üyelere göndermememin sebebi de zaten paylaşımlar sebebiyle eski üyeler pek çok türe sahipler, aynı türden ikişer üçer oluyor bazen, benim de başıma geliyor bir-iki tane çok beğendiğimden ve bende olmayandan istiyorum, bir kutu dolusu bitki geliyor ve pek çoğu da ben de zaten var. Ben de bunları köklendirip olmayanlara gönderiyorum.

Yine de kabulüm derseniz pazartesi sizin için de bir paket hazırlarım. Dediğim gibi bahtınıza ne çıkarsa.

Musa Gündoğan 01-10-2018 08:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 1548752)
Musa bey, sardunyaların tamamı sayın asyaa'ya gitti.

Kaktüs sukulentleri de özellikle yeni üyelere gönderiyorum ki yeni başladıkları için çeşitleri azdır çoğaltmış olurlar.

Eski üyelere göndermememin sebebi de zaten paylaşımlar sebebiyle eski üyeler pek çok türe sahipler, aynı türden ikişer üçer oluyor bazen, benim de başıma geliyor bir-iki tane çok beğendiğimden ve bende olmayandan istiyorum, bir kutu dolusu bitki geliyor ve pek çoğu da ben de zaten var. Ben de bunları köklendirip olmayanlara gönderiyorum.

Yine de kabulüm derseniz pazartesi sizin için de bir paket hazırlarım. Dediğim gibi bahtınıza ne çıkarsa.

süzi dilara

aslında ben de bu kaktüs sukulent yetiştirmeye yeni yeni başladım. elimde çokta fazla çeşit yok özellikle sukulent konusunda çok eksiğim. bir türlü sukulentler kendine gelemediler. asıl varsa elinizde sukulent rica ediyorum. sukulent saksım o kadar zayıf ki görsellik katsın diye canla başla çabalıyorum. :)

Sûz-i Dilârâ 01-10-2018 09:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1548861)
süzi dilara

aslında ben de bu kaktüs sukulent yetiştirmeye yeni yeni başladım. elimde çokta fazla çeşit yok özellikle sukulent konusunda çok eksiğim. bir türlü sukulentler kendine gelemediler. asıl varsa elinizde sukulent rica ediyorum. sukulent saksım o kadar zayıf ki görsellik katsın diye canla başla çabalıyorum. :)

:D Tamam madem çok istiyorsunuz, ad, soyad, adres, tel bilgilerinizi özelime atın, diğer arkadaşlarla size de bir paket hazırlayayım.

Musa Gündoğan 02-10-2018 16:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 1548870)
:D Tamam madem çok istiyorsunuz, ad, soyad, adres, tel bilgilerinizi özelime atın, diğer arkadaşlarla size de bir paket hazırlayayım.

suzi dilara ilettim çok teşekkür ederim 1 gün gecikmeli dönüş yapabildim işlerimiz çok yoğundu aklıma gelir gelmez hemen siteye girdim.
kusura bakma lütfen

busra_ 05-10-2018 22:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1548748)
sayın suzi dilara

eğer mümkünse bende talibim. özellikle kaktüs ve sukulentleriniz var ise onlardan da gönderebilmenizi çok isterim. şu aralar masamın etrafını kaktüs sukulentlerle donattım. köklü sardunyaları da bahçemizin etrafına dikmeyi düşünüyorum. kışın bildiğim kadarıyla kuruyor o nedenle alabileceğim sardunyaları mayıs ayına kadar evde bakmayı sonrasında dışarıda bahçeye dikmeyi düşünüyorum.

Masanın etrafındaki kaktüs ve sukulentler. daha yeni yeni büyütüyorum. sizde isterseniz opuntia variegeta dan gönderebilirim. elimde tek büyük ve çoğalmış olarak o var. bir kaç aya eminim diğerlerinden de çoğalmış olacak onlardanda iletebilirim.

Eklenti 681267

Merhaba Musa Bey eğer hâlâ istiyorsanız size sardunyayı ben gönderebilirim.

İlknur44 06-10-2018 07:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi busra_ (Mesaj 1549175)

Merhaba elinizde fazla varsa ,eğer mümkünse bende talibim.şimdiden teşekkür ederim.

asyaa 06-10-2018 20:00

Suzi hanim kargoyu aldim. Sanirim sardunyalari kaybetme nedeniniz unlu bitti. O kadar cok unlu bit varki arindirmak zor. Tabi benim gibi 1500 u geckin bitkide olunca ciceklerimin arasina alamadim. Koklerde curumus celikledim ilacladim. Baygin baygin duruyor tutarlarmi bilmiyorum su an icin. Kaktuslerin cogu var bende olmayanda var bikac tane onlarida ilaclayip diktim. Bazi bitkilerinde koku acik oldugundan kurumus. Ama problem degil 27 tl kargoya en azindan bende olmayan bikac tur varr. Yinede tesekkurler.

Sevgi Durul 06-10-2018 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asyaa (Mesaj 1549224)
Suzi hanim kargoyu aldim. Sanirim sardunyalari kaybetme nedeniniz unlu bitti. O kadar cok unlu bit varki arindirmak zor. Tabi benim gibi 1500 u geckin bitkide olunca ciceklerimin arasina alamadim. Koklerde curumus celikledim ilacladim. Baygin baygin duruyor tutarlarmi bilmiyorum su an icin. Kaktuslerin cogu var bende olmayanda var bikac tane onlarida ilaclayip diktim. Bazi bitkilerinde koku acik oldugundan kurumus. Ama problem degil 27 tl kargoya en azindan bende olmayan bikac tur varr. Yinede tesekkurler.

Öncelikle, hiç şık olmamış; gönderiyi kendim yapmış kadar üzüldüm.

Siz de paylaşımda bulunuyorsanız biliyorsunuzdur ama ben yine de yazayım. Sıkça paylaşım yapan bir üye olarak; çeliklerin alınması, o paketlerin hazırlanması, uygun koli bulunması, sarıp sarmalayıp bir de kargoya götürmesi, kargoda sıra beklemek, işlemleri yaptırmak. Yazınca kolay gibi ama en azından zaman alıyor. Bir de kargoda indirim için ricada bulunmak.

Bunları neden yapıyoruz, bizi bir zorlayan mı var? Paylaşmanın dayanılmaz hafifliği, insanları sevindirmek, mutlu etmek, agaclar.net'e vefa borcumuzu ödemek. Ayrıca tüm bunları yaparken kendimiz de mutlu oluyoruz tabii ki.

Ama sonuçta böyle bir mesaj alıyorsak; çok düşündürücü. Üzüldüm doğrusu ve yazma gereği duydum.

malina 07-10-2018 10:22

Arkadaşlar,

İşin emek kısmını düşününce bu kadar uğraşıp göndermiş kargo parasını laf ediyorsun denebiliyor ama olaya lütfen bir de bu açıdan bakın...

Alıntı:

O kadar cok unlu bit var ki arindirmak zor.
Hastalıkla uğraşmak çok zor, onların iyi edilmeleri ayrı dert, zaten var olan bitkilere bulaşırlarsa onları kaybedecek olmak ayrı bir dert...

Bunu kendimden biliyorum, hastalıklı bir bitki yüzünden bitkilerime unlu bit bulaşmıştı. Bir epey temizlemekle uğraştım, daha sonra radikal tarafım devreye girdi, hastalananı attım :)

Bende espri dozu ağır basan bir etki bırakan kargo parası ayrıntısının esas mesele olmaması gerekiyor... :)

Sonuç olarak kimsenin art niyetli olduğunu sanmıyorum sadece biraz daha dikkatli olmayı her defasında (kendim dahil) hatırlamamız gerek.

busra_ 07-10-2018 11:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlknur44 (Mesaj 1549184)
Merhaba elinizde fazla varsa ,eğer mümkünse bende talibim.şimdiden teşekkür ederim.

Elimde 3 çeşit var gönderim yapabilirim. Ama daha önce hiç sardunya göndermedim. Dalından kesip nemli bir kağıda sarıp göndersem zarar görürler mi bilmiyorum. Tavsiye edeceğiniz başka bir yöntem var mı? Bir de iletişim bilgilerinizi özelden atabilirsiniz.

Musa Gündoğan 08-10-2018 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi busra_ (Mesaj 1549175)

sevgili busra_
çok teşekkür ederim sardunyayı patronumdan şimdlik hallettim. Eğer olurda yaşatamazsam bunları sizinle tekrardan ieltşime geçmek isterim. çok sağolun

busra_ 08-10-2018 13:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1549344)
sevgili busra_
çok teşekkür ederim sardunyayı patronumdan şimdlik hallettim. Eğer olurda yaşatamazsam bunları sizinle tekrardan ieltşime geçmek isterim. çok sağolun

Rica ederim istediğiniz zaman gönderebilirim inşallah. Umarım tutar çiçekleriniz.

asyaa 08-10-2018 23:09

Arkadaşlar mesele kargo degil zaten bunu bilerek bu ise giriyoruz. Ama sonucdada degmesi lazim. Kartonu actigimda resmen şok oldum heryer unlu bitti oyle tek tuk degil vicir vicir. Bikac bitki vardi onlarda oylesine koku sarilmadan atildigi icin kurumuştu zaten. Ben unlu bit gordugum bitkiyi direk cope atan biriyim. Bir sukulent icin özel onca özel tur bitkimi riske atamam. Geneldede 15 gune bir ilaclarim. Bahceden koklenerek konmus ve kökler zaten curuktu sadece uc kisimlarda filizlemeler vardi oda unlu bit sarmis durumda. Sahsen kendi fikrim ben kimseye bu bitkiyi gondermezdim. Yani ilac parasi

asyaa 08-10-2018 23:11

O bu derken astari asiyor. Ben sadece cok uzuldum. Cogu cope gitti. Beni bilen bilir kargo ya cicege verilen paraya acimam. Ama boyle olunca iyide olmuyor.

asyaa 08-10-2018 23:20

Son olarak kargolama gelince. Narin bikac bitki vardi kokler acikti. Kargodan sonra saglam kalmasi mumkun olmayan bitkiler. Benim gecmiste paylaşım yapfigim arkadaslar bilir. Sonucta onlarda kargo oduyor. Ve ben paylasim yaparken igrasmayida goze almisim demek. Kendinizi benim yerime koyun kargo oduyorsunuz bi aciyorsunuz tum bitkilerinizi riske atacak koca yaz kactiginiz unlu bit fazlasiyla balkonunuzda. Sadece paylasimladimizda daha duyarli olalim diye yazdim bunlari. Herkese iyi aksamlar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024