agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/)
-   -   Passiflora tohumu talebi (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/41557.htm)

YeşimM 06-11-2017 20:49

Passiflora tohumu talebi

Merhaba arkadaşlar, çarkıfelek çiçeği olarak geçen mavimsi ve beyaz çiçekli türü hariç farklı türlerde passiflora tohumu paylaşabilecek olan var mı acaba?

İnternetten farklı yerlerden daha önce satın aldım ama çimlenme oranı az oldu. Az miktarda kireç çözücülü suda bekletme, törpüleme gibi önerileri uyguladım fakat pek başarılı olamadım.

hobiciakvarist 20-12-2017 09:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM (Mesaj 1522252)
Merhaba arkadaşlar, çarkıfelek çiçeği olarak geçen mavimsi ve beyaz çiçekli türü hariç farklı türlerde passiflora tohumu paylaşabilecek olan var mı acaba?

İnternetten farklı yerlerden daha önce satın aldım ama çimlenme oranı az oldu. Az miktarda kireç çözücülü suda bekletme, törpüleme gibi önerileri uyguladım fakat pek başarılı olamadım.

Çoğu passiflora türü tropik olduğundan, tohumları meyveden çıktıktan sonra hızlı bir şekilde bozulmaktadır ve çimlenme oranı düşmektedir. Bu nedenle alınan tohum taze olması ve hemen ekilmesi gerekir.

hobiciakvarist 20-12-2017 09:17

Bir diğer mesajınızda "granadilla, molissima ve edulis hariç" diye belirtmişsiniz. Bu türleri edindiniz ve yetiştirmekte misiniz?

YeşimM 20-12-2017 21:13

Edulis vardı ama lodosa dayanamadı. Molissima da büyüdü fakat durumu iyi değil. Granadilla bir arkadaştan gelecekti o yüzden istememiştim ama arkadaş ta yaşatamamış.Şimdi bu üç tür de dahil bulabildiğim kadar tekrar denemek istiyorum.

hobiciakvarist 21-12-2017 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM (Mesaj 1525870)
Edulis vardı ama lodosa dayanamadı. Molissima da büyüdü fakat durumu iyi değil. Granadilla bir arkadaştan gelecekti o yüzden istememiştim ama arkadaş ta yaşatamamış.Şimdi bu üç tür de dahil bulabildiğim kadar tekrar denemek istiyorum.

Bunları duyduğuma üzüldüm. Açıkçası çelik ile daha kolay çoğalacağından, hazır elinde bitki olan birisinden çelik edinmek daha mantıklı gibi görünüyor yurt dışından tohum almak yerine.

Molissima'nız çelik alınmayacak kadar kötü durumda mı?

thunderon 21-12-2017 13:42

Merhaba,

Ben nisan ayında koçtaştan almıştım. Paket içerisinde 10'dan fazla tohum vardı üçü çimlendi. Şu an 50cm'i geçtiler.

YeşimM 21-12-2017 15:38

Sayın hobiciakvarist bahçeye diktikten sonra kötüleşti. Saksıda iç mekanda iyiydi oysa. Maalesef çelik alınabilecek durumda değil.(: Yazın Çanakkale'de çok rüzgar oluyor.

YeşimM 21-12-2017 15:47

Sayın thunderon çiçekçilerde **** yapı marketlerin bahçe bölümünde paketli satılan tohumlar genelde çarkıfelek çiçeği diye geçen mavi beyaz çiçekli türe ait oluyor. Yaprakları diğer türlerden küçük ve koyu yeşildir. En dayanıklı tür o diye biliyorum.Benim bahçemde -8 e dayandı ve büyüyor. Meyvesi konusunda bilgim yok. Sizinki eğer oysa sorun olacağını sanmam. Türünü öğrenseniz daha iyi olur ama.

thunderon 25-12-2017 14:57

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Passiflora caerulea diye bir türmüş. Yaprakları çok büyük değil. Yemeyeceğim bitki benim değildir yemem lazım onu:)

YeşimM 25-12-2017 16:23

Sayın thunderon bu tür çarkıfelek çiçeği olarak geçen türü. Çiçeği çok güzel benimki bu yaz açtı. Mavi beyaz harika çiçekleri var ve çok dayanıklı. İki yıldır Çanakkale'de -8'e dayandı. Hatta geçen sene komşular -16 oldu dediler. Biraz abartmış olabilirler. Ben de onların yalancısıyım.;) ama o bölge yazları bile çok rüzgarlıdır mesela.
Meyve verir gibi oldu ama büyüyemedi.Belki de ilk meyveleri olduğundan bilemiyorum. Siz yine de kendiniz araştırın derim.

siflera12 24-01-2018 15:18

Bende bir sürü tohumu vardı ama hiçbiri çimlenmedi [emoji24]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024