agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/)
-   -   Elimdeki sahibini bekleyen tohumlar - rutabaga şalgam tohumu , lotus vs.. (http://www.agaclar.net/forum/ucretsiz-tohum-celik-fidan-vs-paylasimi-ve-takas/35262.htm)

casperia 05-08-2014 11:28

Elimdeki sahibini bekleyen tohumlar - rutabaga şalgam tohumu , lotus vs..

iyi günler arkadaşlar.
genelde tohum alışverişleri sonrası beraberinde hediye gelen tohumları sizinle paylaşmak istiyorum. lotus'u yetiştirmeyi beceremedim diğerlerini de ilgim olmadığımdan dikmedim.

1- lotus tohumu (4 paket)
2- aspir tohumu (1 paket)
3- limon ağacı tohumu (1 paket)
4- portakal agacı sarılıcı cins (1 paket)
5- yaban mersini (2 paket)
6- peygamber çiçeği (1 paket)
7- rutabaga şalgam (1 paket)

*** ayrıca orkide tohumu diye gelen ama orkide olmadığını düşündüğüm balık puluna benzer tohumlar var 3 paket ilgilenenen arkadaşa gönderebilirim. paketleri kapalı olduğu için resim yüklemedim belki tazeliği gider diye illa ki fotoğraf istenirse bir paketi açıp çekmiş olduğum fotoğrafı eklerim.***

bu tohumları mektup ile göndereceğim. ama eğer isterseniz kargo ile de ulaştırabilirim. adreslerini öm ile gönderbilirsiniz.

bir de elimde bir iki tutam sphangium yosunu var .. bunu beyaz açelya fide şeklinde var ise onunla takas edebilirim :)

Milla 06-08-2014 18:53

Ben talibim. Onaylarsanız adresimi yollarım.

wortex 07-08-2014 08:07

Sn casperia

Eğer mümkün olursa tohumlardan 1-4-5-6 ya talibim. Teşekkürler

casperia 07-08-2014 13:39

tabi ki Milla ve Wortex.. ekilecek yerlerinin olması beni de sevindirir. Özelden adres gönderirseniz sevinirim. mektup gönderi yapacağım ya da dilerseniz kargo ile gönderebilirim.

Milla 07-08-2014 14:25

Sayın casperia,
Adresimi özele yolladım. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

celalim01 08-08-2014 23:06

merhaba eğer elinizde tohum varsa bende rica edebilirim.

Milla 09-08-2014 13:15

Sayın casperia,
Tohumlar az önce elime ulaştı. Paylaşımınız için tekrar teşekkürler.

kutupbahcesi 09-08-2014 21:35

Elinizde kaldı ise

Merhaba,

Elinizde kaldı ise aşağıdaki tohumlara talibim.

1- lotus tohumu (4 paket)
2- aspir tohumu (1 paket)
3- limon ağacı tohumu (1 paket)
4- portakal agacı sarılıcı cins (1 paket)
5- yaban mersini (2 paket)
6- peygamber çiçeği (1 paket)

Teşekkürler.

sevimb 10-08-2014 17:41

Merhabalar lotus tohumunun birine talibim varsa hâlâ. Birde orkide tohumu dediginize inşallah orkide tohumudur.

kernep 11-08-2014 13:55

Tohumlar daha çok güney bölgesi için uygun.Bir talebim yok fakat birşeyi merak ettim: Portakal ağacı tohumu var mı? Portakal ağacı tohumdan yetişir mi?

celalim01 11-08-2014 22:10

Merhaba normal yediğimiz çeşitli cins portakallar genel olarak çekirdekten ekilerek turunç dediğimiz portakala benzeyen ekşi tadı olan bir meyve ağacı meydana getirir.Ama genelde fide halindeyken (Turunç yetiştirmek amacı haricinde) hangi cins meyveyi almak istiyorsa limon,portakal ,mandalina,greyfurt gibi bunların cinslerinden aşılanır.Mesela şeker portakalı,misket yerli gibi.Turunç meyvesi limon olmadığı zamanlarda limon yerine kullanılır birde turunç reçeli yapılır ki ben yemedim ama yiyenler beğendiklerini söylüyorlar.Faydalı olabildi mi bilemiyorum.

casperia 13-08-2014 12:21

iyi günler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kernep (Mesaj 1312127)
Tohumlar daha çok güney bölgesi için uygun.Bir talebim yok fakat birşeyi merak ettim: Portakal ağacı tohumu var mı? Portakal ağacı tohumdan yetişir mi?

bu konuda bilgim yoktu ama sayın celalim01 cevap vermiş. kendi adıma teşekkür ediyorum :)
tohumlardan sadece aspir tohumu kaldı
adresini ÖM olarak gönderen forumdaşa gönderebilirim.

aydindeniz 14-08-2014 10:52

celalim1 verdiğiniz bilgi doğrudur. tüm turunçgiller tohumlarından turunç oluşur aşılama sonradan yapılır. portakal tohumu olmaz. turunç suyu oldukça ekşidir. acı tadı vardır bu nedenle bence limon yerine bile kullanılmaz. bu ağaçlar güneyde antalya adana hatay gibi illerde sokaklarda ekiliyorlar. kimse dokumadığı için meyveli halleri çok hoş görünüyor. kabuklarından reçel yapılır. oldukça lezzetlidir. tatlı olarak da tüketilir.

celalim01 14-08-2014 23:03

Sayın Aydindeniz dediğiniz gibi turunç limon yerine pek makbul değil ama geçen yıllarda limon sıkıntısı çekildiğinde bizim bölgelerde lokantalar bolca turunç toplayarak limon yerine kullandılar.Tabi tadı nasıl olur ona bir şey diyemem.Farklı illerden gelen kişiler bazen sorralar bu portakalları neden topla mıyorsunuz diye?

aydindeniz 16-08-2014 08:20

8 dönümde narenciye tarımı yapan bir ailenin mensubu olarak limon sıkıntısı pek çekmediğimizden geçen yıl yaşanan sıkıntıyı hissetmedik :) limon fiyatları çok yükselince lokantalar bu tür yönteme başvurmuş olabilirler. bizim buralarda aslında turunç ağacı pek bulunmaz hemen aşılanır. yani aslında bazen bulunması limondan bile zor olabiliyor.

celalim01 16-08-2014 13:31

Doğrudur.Adana bölgesinde yol kenarları tamamen turunç ağacı ile doludur.Benim evde bile 2 adet turunç var.(Aşı tutmadı turunç olarak kaldı.)Şu portakal gibi yuvarlak ama renk olarak turuncu olmayan bir limon gördüm geçen tv de ama adını bilemiyorum.Bilgin var mı aydındeniz.**** bana bahçeye turuncu aşılamak adına hangi limon türünü tavsiye edersin.Olduğum yer biraz daha serin ve yüksek şehre göre,sıcaklık 3-4 derece şehirden daha az sıcak olur.

aydindeniz 18-08-2014 13:58

sana yediveren cinsini tavsiye ederim. çünkü sen bu işin ticaretini yapmayacağına göre yıl boyu limon olur ihtiyacını karşılar. daha yuvarlak ve irice bir türdür. don olmadığı sürece adananın iklimi zaten limon için uygundur. don olması durumunda her limon türü de zarar görecektir. yıl boyu ihtiyacını karşılaması açısından yediveren türü senin için en iyisi.

celalim01 19-08-2014 20:11

Benim evimin olduğu yerde kolay kolay don olmaz,havası güzeldir.Mutlaka limon kendi ihtiyacımı rahatça karşılasın yeter.Birde bahçeye farklı ağaçlar diktiğimden ,limon bir adet olsun ama verimli olsun istedim.Bu arada japon gül çeliklerim uzun süre uğraştım ama sonunda 4 taneside tuttu.Bir tanesi o zamandan tutmuştu hatta o çiçek bile açıyor şuan diğerleri de yeni tuttu.Alt taraflarından yeşillenmeye başladı ama üst tarafta kalan odunsu kısımları kesmeli miyim karar veremedim.

myself2121 12-10-2014 15:20

Merhaba Banada Kaldiysa Gonderebilirmisin

yarenimex 12-10-2014 17:13

Sayın Casperia, aspir tohumları halen sizdeyse talibim. Sizde olduğunu teyid ederseniz iletişim bilgilerimi özelinize göndereceğim..

ercandogan2013 07-12-2014 10:47

Yaban mersini göndermeniz mümkünmü ? Teşekkürler.

Ertanertan 13-05-2015 15:04

Elimde Tıbbi alea Vera ve avakado fidanları mevcuttur ilgilenen arkadaşlar ya mesaj yoluyla **** Ertan Tüzün Facebook aracılığıyla ulaşabilir

ardıçağacım 30-03-2022 10:24

Merhaba arkadaşlar,
Elinde Rutabaga şalgam tohumu olan var mı acaba? Cevap verecek arkadaşlara şimdiden çok çok teşekkürler. Saygılar...

Maysu 16-05-2022 10:12

Merhabalar. Ben yeni uyelerden Özlem. Hobi amacli degisik cesit denemeleri yapmaya calisiyorum bir suredir. Listesini vermis oldugunu tohumlar hala mevcut mu elinizde acaba? Yanit icin simdiden tesekkurler..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024