agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen Kemal_d
  • 1 Gönderen Kemal_d
  • 1 Gönderen Kemal_d
  • 1 Gönderen Kemal_d

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2021, 23:12   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2021
Ginkgo Biloba fidesi

Merhaba, nesli tehlike altında olan ağaç türlerinden biri olan Ginkgo Biloba hakkında konuşmaya,öneriler getirmeye var mısınız! Nacizane ben bu kış topladığım meyvelerinden fideler/fidanlar elde ettim.Şimdilik fideler/fidanlar sağlıkla büyüyebiliyorlar.Bu ağaçların 40 m'ye boylanabildiklerini düşününce ne kadar daha saksıda durabilirler bilemedim;ancak en fazla bir sene balkonda saksılarda kalabilirler diye düşünüyorum.Herbirine bahçe bulmama yardım edebilir misiniz!.Fikir ve önerileriniz çok önemli sevgili Doğa tutkunları.

Eklenen Resimler

trakya1401, Muda ve Feymany beğendi.

Düzenleyen Kemal_d : 19-04-2021 saat 23:24
Kemal_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2021, 07:05   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
gingko ağacı Yalova'da mevcut ve baya büyümüş halde var. Bir sorayım buralarda varsa bahçesine isteyen alabilirim. Balıkesir/Ören'de de bir ağaç dikim etkinliği olacak yakında küçük bir alanda ama orada yaşar mı bilmiyorum

bir de internette büyük saksılarda gördüm aslında belki öyle bir şey yapılabilir.

Düzenleyen Crocs : 26-03-2021 saat 07:11 Neden: eklenti yapmak amaçlı
Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2021, 19:58   #3
Ağaçsever

Merhaba ilginize teşekkür ederim.Açık alanda eğer ezilme tehlikesi yoksa yetişir diye tahmin ediyorum.Çok dirençli ağaçlar olduklarını birçok yerde okudum.Ancak kaçıncı yaşlarında bu gücü elde ettiklerini bilmiyorum.Zira ilk yıllarında yavaş büyüyorlar,ince bir dal gibiler, çok kolay kırılabilirler.Tabii büyüdüklerinde çok dirençliler ve güçlüler.Ginkgolarda şöyle bir özellik var:Tohumdan yetiştirilenler daha makbul,oysa çelikten üretilenler aynı ağacın klonu gibi.Genetik çeşitlilik için tohumdan elde etmek gerekli.Benim nacizane yetiştirdiklerim tohumdan ve sadece onlara iyi yerler bulmak istiyorum. Yalova'daki ağacı merak ettim.Bir resmi var mı?

Feymany beğendi.
Eski 28-03-2021, 18:05   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2010
benim çektiğim bir resmi yok ama ido ile pendikten ve yenikapıdan direk feribot var. Rahmetli Hayrettin Karaca'nın evinin olduğu arboretumu gezebiliyorsunuz. Ayrıca Termal'de kaplıcaların olduğu yerde de var. Baya büyükler 5-6 metrelik ağaçlar. Meyve zamanı lapır lapır dökülüyor hepsi kimse toplamıyor termalde.

Crocs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 13:02   #5
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Merhaba. Fidenize ben talip olabilirim. Kuşadası- Davutlar'da evimizin önünde boş bir arazimiz var. Orayı agaçlandırıyoruz, tam merkezde ginko pek şık dururdu doğrusu.
İkinci seçenek, Aydın merkezde yaşadığımız site bahçesinde korunaklı alanda bakabiliriz. Gerçekten başarılı bir bahçıvanımız var.
Üçüncü seçenek, İzmir Karaburun'da bir bahçemiz var, oraya da dikebiliriz. Açıkçası fide gönderemeseniz bile benim yetiştirmeme olanak sağlayabileceğim meyve/tohumu gönderme şansınız olursa ona da hayır demem. Eşimle çok sevdiğimiz bir ağaç bu, kendi arazimiz olursa da mutlaka edinmek istediğimiz ağaçlardan biri. Sevgiler.

bizimbahcemiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 23:27   #6
Ağaçsever

Merhaba Crocs ,resimde farketmişsinizdir daha çok dayanıksızlar ve yeşiller.Bu halleri ile bir fidandan çok süs bitkisi gibiler.Ancak belirli bir yaşa ve boya ulaştıklarında çok dayanıklı olduklarını her yerde okudum.Bitki hastalıklarına ve havakirliliği vs çok dirençliler.Ancak şimdilik zayıflar.Bahçe olursa daha şanslılar.Bahsettiğiniz arboretumu duymuştum.Mutlaka görmek isterim .Saygılarımla..

Eski 05-04-2021, 23:39   #7
Ağaçsever

Merhaba bizimbahçemiz.İlginize çok teşekkür ederim.Fidelerim için toprak bulabileceğime dair umudum arttı sayenizde. Aralık 2020 ve Ocak 2021 arasında topladığım meyvelerin açıkçası bu kadar büyük oranda fide vereceklerini bilmiyordum.Çok fide var toprakla buluşmayı bekleyen.Meyve/tohum göndermek belki daha kolay ancak Ocak 2022 tarihini bulur.Nacizane bende bulunanlar 1 yaşına gelmiş olacaklar o tarihte.Fideleri/fidanları almanızı öneririm.Saygılarımla

Düzenleyen Kemal_d : 08-04-2021 saat 22:34
Eski 06-04-2021, 00:01   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2008
Merhaba İzmir Karaburun'da arazi ve korunaklı alan konusunda herhangi bir sıkıntımız yok elbette ki mabet ağacı edinmek isteriz ancak çok narin olan bu fidanları ulaştırma konusunda nasıl bir yol izleyeceğiz bu kadar emek harcayıp bu noktaya getirdiğiniz fidanların zarar görmesini istemem.

aylaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 22:50   #9
Ağaçsever

Merhaba aylaman.Yetiştirdiğim fideler ile ilgili nacizane benim için önemli olan onlara kalıcı yerler bulabilmek.Onları almak isteyen bahçe sahiplerini duydukça umutlanıyorum.2020 yılı kasım ayında saksılara ektiğimin meyvelerden bu kadar çok fide elde edeceğimi tahmin etmemiştim.İzmir Karaburun'a bu fideleri nasıl ulaştırabilirim çok zor bir soru. Fideler şu anda narinler doğrudur,ancak biraz geliştiklerinde gerçekten dirençliler.Keşke size fide yollayabilsem.İstediğiniz sayıda yollayabilirdim.Mesela İDO ile Bandırma'ya fideleri getirmeyi bile düşünebilirim.Ancak ondan sonrası bile çok uzak Karaburun'a.Saygılarımla.

Eski 07-04-2021, 09:41   #10
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Kemal Bey, fideleri karşı ödemeli kargo ile göndermeniz mümkün olmaz mı? İyi bir paketlemeyle dayanamazlar mı? Değilse de tohum paylaşımını ya da fidelerin büyümesini ya da Covid normalleşince İstanbul'a ziyarete geldiğimiz bir zamanda teslim almayı düşünebiliriz. Keşke hayat normal olsa da biz de daha kolay erişebilsek böyle durumlarda birbirimize. Ben her zaman talipliyim, bilmenizi isterim.
Sevgiler.

Eski 07-04-2021, 23:42   #11
Ağaçsever

Merhaba bizimbahçemiz,kargo ile kesinlikle gönderilemez diye düşünüyorum.Tohum paylaşımı için ise Ocak 2022 tarihi en uygunu.İstanbul'a gelmek mümkün olacak derseniz size mutlaka fidan saklarım.Bu fidanların geldikleri ağaçlar yani ataları/ebeveynleri zamanın da Japon imparatoru tarafından padişaha hediye edilmiş,dolayısıyla tahmin edileceği gibi soyları türünün en iyi temsilcilerinden geliyor.Üstelik naçiazane bendekiler tohumdan filizledikleri için diğer yolla yani çelikle elde edilenlerden daha değerli biyolojik çeşitlilik açısından.Zaten türün adının nesli tehlike altında olan bitki listesinde olmasının da sebeplerinden biri çelikle çoğaltma.Çünkü hep tek ağaçtan klonlanmış gibi .Bir de hep erkek ağaçları çoğaltmışlar.Sizin için saklayacağım.Sevgiler saygılar.Sağlıcakla kalın.

Düzenleyen Kemal_d : 10-06-2021 saat 21:13
Eski 09-04-2021, 10:30   #12
Ağaçsever

bizimbahcemiz's Avatar

Teşekkür ederim Kemal Bey. Umarım sene bitmeden canım Ginko ile tanışabiliriz. Sevgiler.

Eski 22-04-2021, 19:29   #13
Ağaçsever

Merhaba sevgili doğatutkunu arkadaşlar.Gingko Biloba fidanlarını dağıtabileceğim bahçeler var mı?.Çok dekoratif,uzun ömürlü,bitki hastalıklarına ve şehrin havakirliliği vs. karşı çok dayanıklı,40 m'ye kadar boylanabilen,binlerce yıl yaşayabilen,250 milyon yıldır varlığını günümüze taşıyabilen bu yüzden yaşayan fosil diye de anılan bir ağaçtır.ABD'de ve Batı'da peyzaj amaçlı büyük şehirlerde yol kenarlarına ekilirken uzak doğuda da kutsal kabul edilip mabetlerde yetiştirilir.Fakat ne yazıktır ki bütün üstün özelliklerine rağmen yeşil alanların betona kurban edilmesinden ve tohumdan değilde çelikle çoğaltmanın tercih edilmesi dolayısıyla biyolojik çeşitliliğinin azalması nedenleri ile adı türü tehlike altında bitkiler listesinde bulunmaktadır.Fidanlardan kabul edecek bahçe sahiplerinin çok iyi bir tercih yapacaklarını düşünüyorum.Saygılarımla..

Feymany beğendi.
Eski 28-04-2021, 00:53   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2021
Merhaba yalova'da yaşıyorum. Bahçemde büyütmeyi çok isterim bu değerli ağacı.gonderirseniz gözüm gibi bakarım.

Feymany Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2021, 00:58   #15
Yeni Üye

Ginkgo bloba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemal_d Mesajı Göster
Merhaba ilginize teşekkür ederim.Açık alanda eğer ezilme tehlikesi yoksa yetişir diye tahmin ediyorum.Çok dirençli ağaçlar olduklarını birçok yerde okudum.Ancak kaçıncı yaşlarında bu gücü elde ettiklerini bilmiyorum.Zira ilk yıllarında yavaş büyüyorlar,ince bir dal gibiler, çok kolay kırılabilirler.Tabii büyüdüklerinde çok dirençliler ve güçlüler.Ginkgolarda şöyle bir özellik var:Tohumdan yetiştirilenler daha makbul,oysa çelikten üretilenler aynı ağacın klonu gibi.Genetik çeşitlilik için tohumdan elde etmek gerekli.Benim nacizane yetiştirdiklerim tohumdan ve sadece onlara iyi yerler bulmak istiyorum. Yalova'daki ağacı merak ettim.Bir resmi var mı?
İstanbul da nerdesiniz. Bayram sonu yasaklar kalkarsa gelip alabilirim ( tabi vermeyi kabul ederseniz)

Eski 28-04-2021, 20:25   #16
Ağaçsever

Merhaba Feymany.Nasılsınız.Bahçeniz varsa sizin için en iyilerini seçeceğim.Saksılarda yetiştirilmesine üzülüyorum.Çünkü derin kökleri ile bu ağaçlar güç kazanıyor.İstanbul'da Beşiktaş semtinde fidelerinizi alabilirsiniz.Ya da aslında fidan mı demek lazım.Çünkü bunlar ileride birer ağaç olacaklar.Görüntü olarak şimdilik ufak oldukları için fide diyorum ama aslında bu ağaçların özlerinde dev ağaçlara dönüşme potansiyelleri var.Tabi koşullar elverirse.Bana özelden mesaj ile email ya da telefon numarası yollayabilirseniz bayram sonrası için bir gün kararlaştırabiliriz.Kalıcı yerlerine nakledildiklerinde ezilmemesini sağlarsanız önce çok iyi boy atacaklardır.Çok dekoratif ağaçlardır.20'li yaşlarında dişi olanları meyva vermeye başlar.Ginkgolar başlangıçta hızla boy alırlarken yaş aldıkça daha güçlü bir hal alırlar.Bitki hastalıklarına dirençli,hava kirliliğine boyun eymeyen ,her türlü toprakta yetişebilen ancak gene de derin ve drenajlı toprakta daha mutlu olan harika ağaçlardır.En derin saygılarımla,sağlıkla kalın.

Feymany beğendi.

Düzenleyen Kemal_d : 10-06-2021 saat 21:14
Eski 30-04-2021, 05:08   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemal_d Mesajı Göster
Merhaba Feymany.Nasılsınız.Bahçeniz varsa sizin için en iyilerini seçeceğim.Saksılarda yetiştirilmesine üzülüyorum.Çünkü derin kökleri ile bu ağaçlar güç kazanıyor.İstanbul'da Beşiktaş semtinde fidelerinizi alabilirsiniz.Ya da aslında fidan mı demek lazım.Çünkü bunlar ileride birer ağaç olacaklar.Görüntü olarak şimdilik ufak oldukları içiln fide diyorum ama aslında bu ağaçların özlerinde dev ağaçlara dönüşme potansiyelleri var.Tabi koşullar elverirse.Bana özelden mesaj ile email ya da telefon numarası yollayabilirseniz bayram sonrası için bir gün kararlaştırabiliriz.Kalıcı yerlerine nakledildiklerinde ezilmemesini sağlarsanız önce çok iyi boy atacaklardır.Çok dekoratif ağaçlardır.20'li yaşlarında dişi olanları meyva vermeye başlar.Ginkgolar başlangıçta hızla boy alırlarken yaş aldıkça daha güçlü bir hal alırlar.Bitki hastalıklarına dirençli,hava kirliliğine boyun eymeyen ,her türlü toprakta yetişebilen ancak gene de derin ve drenajlı toprakta daha mutlu olan harika ağaçlardır.En derin saygılarımla,sağlıkla kalın.
Merhaba Kemal_d çok teşekkür ederim. Evet Yalova'da bahçemiz var. Ve bu kıymetli ağacı bahçemizde büyütmeyi çok isterim.tohumdan yetiştirmiş olmaniz daha değerli. Bayram sonu almaya çalışırım bir şekilde. Mail adresim feymany@hotmail.com saygılarımla

Etiketler
ginkgo biloba, ginkgo fideleri, mabet ağacı, mabet ağacı fideleri, nesli tehlikedeki ağaçlar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024