agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 1 Gönderen ilkayde
  • 1 Gönderen mister73
  • 1 Gönderen ilkayde
  • 2 Gönderen ilkayde
  • 1 Gönderen Musa Gündoğan
  • 2 Gönderen ilkayde
  • 3 Gönderen YeşimM
  • 2 Gönderen mister73

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2017, 22:04   #1
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2007
Kaliforniya solucanı

1 yıl önce Kayseri'den bu işle uğraşan bir firmadan aldığım solucanlar çoğaldı.

Ücretsiz vereceğim.

Hafta sonu (15 Nisan 2017 cumartesi) akşamına kadar alan olmazsa sitenin bahçesine bırakmayı düşünüyorum. Toplam miktarı 2-3'e bölüp verebilirim. Hafta içi Ankara'da Tarım Bakanlığı önünde (metro ile her yerden ulaşım sağlayabilirsiniz) ya da hafta sonu Eryaman 3. etap taksi durağı karşısından (Ulus'tan minibüs, Kızılaydan EGO ile ulaşım mümkündür) elden teslim edebilirim.

Kargo ile gönderemiyorum çünkü hafta içi mesai yüzünden kargoya gidemiyorum. Hafta sonu da eve yakın kargo firması yok.

Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

YeşimM beğendi.
ilkayde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2017, 23:00   #2
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Merhaba, kabul ederseniz ptt kargoyu adresinize yönlendirerek talip olmak isterim.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2017, 23:54   #3
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Cumartesi Eryaman'dan 19.30 civarında sizin için de uygunsa elden alabilirim.

YeşimM beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 05:31   #4
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Sayın YeşimM ve mister73 özelden mesaj attım.

Elimdeki toplam solucan miktarını 4 e böldüm ve 1 kısmını sayın YeşimM için ve 2. kısmını sayın mister 73 için ayırdım.

2 kısım solucan kaldı, taliplilerini bekliyor.

YeşimM beğendi.
Eski 11-04-2017, 08:11   #5
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Günaydın arkadaşlar,
Bugün saydım toplamda 100 kadar solucan varmış. Bunu dörde değil de iki ye bölmeyi daha uygun gördüm. Gönderdiğim arkadaşların da bir işine yarasın bari. Dörde bölersek çok az solucan düşecek ve üremeleri uzun zaman alacaktır. Gerçi ben bu 100 solucanı 3-5 solucandan ürettim. Ev ortamındaydılar ve fazlaca seyahat ettiğimden yeterince besleyemedim. Eğer daha iyi şartlar sağlamış olsaydım daha da fazla sayıya ulaşabilirlerdi.

Bu sebeple solucanları sayın YeşimM ve sayın mister73 arasında pay etmeyi daha uygun görüyorum.

Bu sebeple elimde solucan kalmamıştır.

Saygı ve selamlarımla.

Eski 11-04-2017, 12:28   #6
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
hocam ben talibim lütfen bir kısımda bana verin denemek istiyordum çok iyi denk geldiniz

YeşimM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 12:30   #7
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

hocam son mesajınızı görmedim dediğiniz gibi 100 tane az olur arkadaşların faydalanması daha sağlıklı olacaktır.

YeşimM beğendi.
Eski 11-04-2017, 12:31   #8
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

eğer olurda hakkından feragat eden arkadaştan almak isterim bilginize

YeşimM beğendi.
Eski 12-04-2017, 19:16   #9
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın ilkayde, kaliforniya solucanlarımı aldım. Çok teşekkür ederim.
Sayın computerboy, üzülmeyin çok cabuk çoğalıyorlarmış. Başarabilirsem bir kaç ay sonra ben de sizinle paylaşırım. O zamana kadar temin etmemiş olursanız ve bana hatırlatırsanız size gönderirim.

Eski 13-04-2017, 10:27   #10
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeşimM Mesajı Göster
Sayın ilkayde, kaliforniya solucanlarımı aldım. Çok teşekkür ederim.
Sayın computerboy, üzülmeyin çok cabuk çoğalıyorlarmış. Başarabilirsem bir kaç ay sonra ben de sizinle paylaşırım. O zamana kadar temin etmemiş olursanız ve bana hatırlatırsanız size gönderirim.
Çok teşekkürler YeşimM umarım istediğiniz gibi bir verim elde edersiniz. muhtemelen bende önümüzdeki ay için bir miktar satın alacağım. sizden solucan ile ilgili tarafsız yorumları bekliyor olacağım. çünkü bu işi kime sorsam çok ütopik fikirlerle geliyor o nedene evde bakım nasıl olabiliyor sizden duymak isteriz.

Kolay gelsin bol yetişen solucanlarınız olsun

YeşimM beğendi.
Eski 13-04-2017, 18:57   #11
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Teşekkür ederim Sayın computerboy. Ama ben de miniklerle dün tanıştım. Tüyo verebilmem icin kırk fırın ekmek yemem lazım.

Eski 15-04-2017, 05:19   #12
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Sayın YeşimM solucanları sağ salim aldığınıza sevindim. Bakımları çok kolay dert etmeyin. Sadece verdiğiniz sebzeler pörsümüş olsun, taze olmasın. Hayvansal protein vermeyin deniliyor forumlarda. Yani kedi ve köpek maması ile et-kemik artıkları verilmemeli. En çok muz kabuğunu seviyorlar. Bir muzun kabuğunu bir haftada bitiriyorlar. Haşlanmış yumurtanın kabuğunu da seviyorlar. Abartmadan verebilirsiniz. Yumurta kabuğunu ince kırmayın, öyle kabaca atın. Altına girmeyi seviyorlar. İçinde yaşadıkları sistem kuru olmasın, çok ta ıslak olmasın. Hafif nemli kalsın yeter. Solucanlar gece kaçabilirler. Bunu önlemek için kutunun ağız kısmına ince bir bariyer olarak vazelin sürebilirsiniz. Vazelini aşamazlar. Toprak altında yaşadıklarından ışığı sevmezler. Size gönderdiğim kutuyu ben delmemiştim. Üstten şiş gibi bir şeyle bir kaç delik açmada fayda var. Hava almaları için. Gece kaçmamaları için esas yaşadıkları kutuyu daha büyük başka bir kutunun içine koyabilirsiniz. Gece kaçmaya yeltenenleri sabah fazla uzağa gidemeden yakalayabilirsiniz böylece. Aklıma gelen hususlar bunlar şimdilik. Ben bir yıldır kutularda evde besliyordum bunları.

Sayın computerboy, evet 50 den daha az solucanla sonuç almak zor. Ancak ben bunları 3-5 solucandan yetiştirdim. Çok hızlı büyüyorlar. Sabır ve iyi bir bakımla çabucak ürüyorlar. Ancak 50 den az olunca alan arkadaş ta azımsayabilir. Çünkü 50 adet bile görüntüde zaten bir tutam görünüyor. Satın almada acele etmeyin. Uçuk fiyatlar istiyorlar. Ben haftaya tekrar Kayseri'ye gidiyorum. Eğer aynı firma duruyorsa sizin için ücretsiz solucan almayı deneyeyim. Alamazsam o zaman satın alma yoluna gidebilirsiniz.

Saygı ve selamlarımla.

Eski 15-04-2017, 09:20   #13
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkayde Mesajı Göster
Sayın YeşimM solucanları sağ salim aldığınıza sevindim. Bakımları çok kolay dert etmeyin. Sadece verdiğiniz sebzeler pörsümüş olsun, taze olmasın. Hayvansal protein vermeyin deniliyor forumlarda. Yani kedi ve köpek maması ile et-kemik artıkları verilmemeli. En çok muz kabuğunu seviyorlar. Bir muzun kabuğunu bir haftada bitiriyorlar. Haşlanmış yumurtanın kabuğunu da seviyorlar. Abartmadan verebilirsiniz. Yumurta kabuğunu ince kırmayın, öyle kabaca atın. Altına girmeyi seviyorlar. İçinde yaşadıkları sistem kuru olmasın, çok ta ıslak olmasın. Hafif nemli kalsın yeter. Solucanlar gece kaçabilirler. Bunu önlemek için kutunun ağız kısmına ince bir bariyer olarak vazelin sürebilirsiniz. Vazelini aşamazlar. Toprak altında yaşadıklarından ışığı sevmezler. Size gönderdiğim kutuyu ben delmemiştim. Üstten şiş gibi bir şeyle bir kaç delik açmada fayda var. Hava almaları için. Gece kaçmamaları için esas yaşadıkları kutuyu daha büyük başka bir kutunun içine koyabilirsiniz. Gece kaçmaya yeltenenleri sabah fazla uzağa gidemeden yakalayabilirsiniz böylece. Aklıma gelen hususlar bunlar şimdilik. Ben bir yıldır kutularda evde besliyordum bunları.

Sayın computerboy, evet 50 den daha az solucanla sonuç almak zor. Ancak ben bunları 3-5 solucandan yetiştirdim. Çok hızlı büyüyorlar. Sabır ve iyi bir bakımla çabucak ürüyorlar. Ancak 50 den az olunca alan arkadaş ta azımsayabilir. Çünkü 50 adet bile görüntüde zaten bir tutam görünüyor. Satın almada acele etmeyin. Uçuk fiyatlar istiyorlar. Ben haftaya tekrar Kayseri'ye gidiyorum. Eğer aynı firma duruyorsa sizin için ücretsiz solucan almayı deneyeyim. Alamazsam o zaman satın alma yoluna gidebilirsiniz.

Saygı ve selamlarımla.
ikayde ilginiz için çok teşekkür ederim. alabilmeniz mümkün olursa sevinirim. gerçekten merak ettiğim bir çalışma olacak. sebzelerim için yetiştirmek istediğimden benim ticari bir kaygım olmayacak bununla birlikte yediğimiz **** yemediğimiz pek çok şey boş yere çöpe gitmemiş olacak.

selametle....

YeşimM beğendi.
Eski 15-04-2017, 23:51   #14
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın ilkayde teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler çok değerli. Bu arada ilk geldikleri gün kürdanla tutup aldığımda direnç göstermiyorlardı kürdana dolanıp geliyorlardı ama anladım ki yol yorgunluğuymuş. Bir sonraki gün aynı ebatta daha mukavemetli başka bir kaba alırken inanılmaz direnç gösterip birbirlerinden ayrılmadılar. Bu arada firar etmemeleri için kabın etrafına ince çocuk çorabı geçirip kapak kapatmamak gibi bir çözüm ürettim ve kitaplığın üstüne koydum. Çünkü yüksek yer hem daha sıcak hem de daha karanlık oluyor. Ama yazın biraz daha serin bir yere koyarım. Bakalım hayırlısı...

Eski 16-04-2017, 00:57   #15
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Ben de solucanlarımı bizzat sayın ilkayde'nin elinden aldım. Tavsiyesi üzerine daha büyük bir kutunun içine yerleştirip karanlık bir odaya koydum. Şimdi forumda ve nette araştırma zamanı, ne de olsa misafirleri rahat ettirmek için elimizden geleni yapmamız lazım. Tekrar çok teşekkürler...

ilkayde ve TakaRago beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2018, 16:50   #16
Yeni Üye

AylinK.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2017
Selamlar,

Hala kaliforniya solucanı paylaşıyor musunuz acaba? Eğer dağıtım yapıyorsanız küçük bir miktarına talip olabilirim. 2 dönümlük bahçem için küçük bir başlangıç yapmış olurum. Sürekli hazır alıp komposto çayı yapmaktansa bu şekilde daha verimli olacağını düşünüyorum.

AylinK. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2018, 11:03   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2018
hala elinizde var mı?

lenda- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024