agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Alışveriş > Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Adalet Yağcı
  • 1 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Adalet Yağcı
  • 1 Gönderen YeşimM
  • 1 Gönderen audron

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2016, 09:53   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Forget-me-not / Myosotis / Unutmabeni

Herkese merhaba.

Elinde bu guzel çiçegin tohumu bulunan kimse var mı acaba?

Yanıtlarınız/Ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

audron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 11:03   #2
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Unutmabeni geçen sene gittigidiyorda vardı farklı renkleri ama bu yıl bakmadım.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 10:35   #3
Yeni Üye

Oncelikle yanıtınız için teşekkür ederim Yeşim Hnm, her ne kadar geç kalsam da =)

Ben de açıkçası bir internet sitesinden sipariş etmiştim, fakat tohumları bir türlü yeşertemedim. Tohumlar mı kötüydü yoksa sorun bende miydi, onu da anlayamadım açıkçası. Evde kediler oldugu için, onların gazabına ugrayıp ugramadıgından da emin olamıyorum hiç bir zaman =)

Gittigidiyor'dan aldıgımla başka yerden alabilecegim tohum aynı kalitede mi olur? Bilmem gereken bir bakımı vardı da ben mi bulamadım ya da bu çiçek için?

Eski 29-02-2016, 13:56   #4
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Sayın audron bazen tohumlar sahte olabiliyor ya da kasıtsız olarak başka bir bitiye ait oluyorlar benim geçen sene küpe çiçeği diye aldığım tohumlar küstüm gibi bir bitki verdi ama şu da var unutma beni çiçeğinin tohumları çok küçüklerdi yanılmıyorsam ve serpme usulu ekmek gerekiyordu sularken de toprağın dibine kaçırmamak gerekiyordu,soğuk katlama da gerekebilir siz bir araştırın isterseniz yine de. Geçen sene ben de bir çok küçük tohumlu tür gibi bunu da çimlendirmeyi becerememiştim maalesef.Aslanağzı, çilek, yasemin tütünü gibi türleri.
Umarım bulur ve başarırsınız keşke bende olsaydı da size gönderebilseydim

Eski 29-02-2016, 16:17   #5
Yeni Üye

Nezaketiniz için çok teşekkür ederim Yeşim Hnm =) ben de tohumlar çok ufaktı diye hatırlıyorum ama etrafta çok sık da gördügüm bir çiçek türü olmadıgı için, şüpheyle yaklaşıyorum satanlara da. Bakalım, bir daha deneyecegim, bir başka yerden alıp. Eger başarılı olursam, size de haber veririm =)

Eski 29-02-2016, 16:54   #6
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Tabii iyi olur. Umarım bulursunuz, teşekkürler.

Eski 01-03-2016, 15:48   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
İyi Günler,

Daha dün tohumları saksıya ektik.Elimize tekrar gelirse sizinle paylaşırız mutlaka.

turannavruz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 00:30   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turannavruz Mesajı Göster
İyi Günler,

Daha dün tohumları saksıya ektik.Elimize tekrar gelirse sizinle paylaşırız mutlaka.
Merhaba Turan Bey. Tohumu nerden aldınız acaba?

Eski 04-03-2016, 12:53   #9
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sn. audron, defalarca denediğim halde bir türlü çimlendiremediğim tohumlardan biri de 'unutma beni', bu bitkinin mavi çiçeklerini görebilmek için yıllarca uğraş verdim.
Bana kalırsa tohum firmaları tohumları depolarken dikkatsiz davranıyorlar, tohumlar çimlenme özelliğini kaybediyor.
Bazan da yeşim müstecep arkadaşımızın yazdığı gibi örn: Lavanta alıp ekiyorsunuz alakasız bir bitki çimleniyor.
Özellikle Vilmorin tohumlarında birkaç defa yaşadım bunu.

Gelelim sadede
Yurtdışından geçen Nisan ayında aldığım tohumların hepsi de çimlendi. bkz. sonbaharda tohum alabilirsem size gönderebilirim.
Yalnız bana hatırlatmanız gerekecek.

Halil Balaban beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 14:25   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sn. audron, defalarca denediğim halde bir türlü çimlendiremediğim tohumlardan biri de 'unutma beni', bu bitkinin mavi çiçeklerini görebilmek için yıllarca uğraş verdim.
Bana kalırsa tohum firmaları tohumları depolarken dikkatsiz davranıyorlar, tohumlar çimlenme özelliğini kaybediyor.
Bazan da yeşim müstecep arkadaşımızın yazdığı gibi örn: Lavanta alıp ekiyorsunuz alakasız bir bitki çimleniyor.
Özellikle Vilmorin tohumlarında birkaç defa yaşadım bunu.

Gelelim sadede
Yurtdışından geçen Nisan ayında aldığım tohumların hepsi de çimlendi. bkz. sonbaharda tohum alabilirsem size gönderebilirim.
Yalnız bana hatırlatmanız gerekecek.
Sayın Adalet Yağcı;
Benim dağbağda kendiliğinden çıkan çiçeklerden biri muhtemelen unutma beni çiçeği. Ben çiçeklerinin küçücük olması nedeni ile tam olarak karar veremedim. Bu yıl da taşlar arasında ufacık bir toprak parçasından çıkacaklar. Sizdekiler büyüdüğü zaman çiçek boyutunun ne kadar olduğunu resimleyebilirseniz karşılaştırma açısından güzel olacak.

Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 19:40   #11
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Muda, SDurul arkadaşımız bahçemde paylaşmıştı, dağda bayırda rastlıyormuş, bunlar unutma beni'nin ta kendisi bence.
Sizdekiler de bunlara benziyorlarsa tohumlarını alıp uygun yerlere ekebilirsiniz.

Bendeki çimlenenler henüz 3-4 cm. boyundalar, büyük bir merakla büyüyüp gelişmelerini bekliyorum, çiçeklendiği zaman mutlaka paylaşırım.

İki farklı tonda tohum ektim, sanırım böyle açacaklar.
(Görseller netten)

Name:  unutma beni mavi-335-400x400.jpg
Views: 294
Size:  25.0 KB

Name:  unutma-beni.jpg
Views: 298
Size:  35.1 KB

Muda ve Milla beğendi.
Eski 07-03-2016, 10:22   #12
Yeni Üye

Sn. Adalet Yağcı; yanıtınız için çok teşekkür ederim. Tohumları yurtdışından kendiniz mi (gidip) almıştınız peki, yoksa sipariş mi verdiniz? Eger sipariş verdiyseniz, kaynagınızı ögrenmek isterim açıkçası =)

Ben de elimdekinin çimlenmesini baya bir süre beklemiştim açıkçası, fakat malesef olmamıştı. En sonunda da kedilerimden bir tanesi patisiyle apartmanın dibine gönderdi onu. Sanırım o da anladı olmayacagını =)

Ben bu çiçegi, anlamını ve hikayesini çok begeniyorum gerçekten ve yetiştirmek için de çok hevesliyim. Fakat, şimdi verecegim siparişte saglam adım atmak istiyorum ve bu konuda her turlu yardıma açıgım =)

Eski 07-03-2016, 10:30   #13
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Merhaba ben şunu anladım internetten alınan küçük tohumların ne olduğunu anlayamıyoruz ve muhtemelen satıcı da karıştırıyor ya da bayat oluyor. Benim haseki küpesi de çıkmamıştı ama paylaşım etkinliğinden aldığıklarım çimlenmeye başlamış bugün şaşırdım doğrusu.

Eski 07-03-2016, 18:28   #14
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi audron Mesajı Göster
Sn. Adalet Yağcı; yanıtınız için çok teşekkür ederim. Tohumları yurtdışından kendiniz mi (gidip) almıştınız peki, yoksa sipariş mi verdiniz? Eger sipariş verdiyseniz, kaynagınızı ögrenmek isterim açıkçası =)
Geçen yıl Avusturya seyahatimde almıştım tohumları audron.

Aslını isterseniz bu kadar büyük istekle peşine düştüğünüz bu güzelliğin fidelerini göndermek isterdim size.
Düşünüyorum taşınıyorum, en erken 3-4 günde gelir, yolda hırpalanabileceğini de hesaba katarsanız sağlıklı olarak elinize ulaşması çok zor.

Zengarden gibi firmalar çok özel ambalajlarla bu işi çözmüşler, bir bakın bakalım Zengarden'de vardır belki.

Eski 08-03-2016, 15:37   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Geçen yıl Avusturya seyahatimde almıştım tohumları audron.

Aslını isterseniz bu kadar büyük istekle peşine düştüğünüz bu güzelliğin fidelerini göndermek isterdim size.
Düşünüyorum taşınıyorum, en erken 3-4 günde gelir, yolda hırpalanabileceğini de hesaba katarsanız sağlıklı olarak elinize ulaşması çok zor.

Zengarden gibi firmalar çok özel ambalajlarla bu işi çözmüşler, bir bakın bakalım Zengarden'de vardır belki.

Ben tam olarak o siteden almıştım. Sn. Turan Navruz da aynı siteden aldıgını belirtmiş. Bu durumda, olay tamamen benim beceriksizligimden kaynaklanıyor olabilir

Desteginiz için teşekkür ederim Sn. Adalet Yağcı. Ben yeniden zengarden sitesini deneyecegim bu durumda ve eger çimlendirmeyi, bu sefer basarabilirsem, buradan sizlerle paylasacagım =)

Saglıcakla kalın..

Etiketler
çiçek, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024