agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Evde Limon Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/3007.htm)

Özgür& 21-09-2021 18:02

Herkese merhabalar ben de aranıza yeni katılanlardanım çok uzun zamandan beri istediğim limon ağacını Nihayet aldım ama hem yaprakları çok dökülüyor , hemde toprağında karınca çok bunun için önerisi veya bilgisi olan lütfen paylaşabilirimi

Atilgan 21-09-2021 22:23

Limon ağacı evin içindemi? Yeterince ışık alamaz ise yaprağını döker. Benim limonum hâlâ dışarıda. Kışın led lambalar ile ışık sağlıyorum. Umarım bir hastalık yoktur.

Özgür& 24-09-2021 19:00

Benim ağacım balkonda ama cam balkon gayet güzel ışık alıyor üzerinde limonlar var acaba ondan dolayı dökülüyor olabilirmiş ���� tabi birde karınca sorunumuz var����

idrisakin 05-11-2021 22:23

Merhabalar aranıza yeni katıldım. Teraslı bir eve geçmemle yeni çiçek ve ağaçlar hayatıma girdi. Şimdiden 4 ağaç fidanımız var. Kumkuat ve çam ağacı ile aramız iyi ancak limon için tevsiyelerinize ihtiyacım olacak.

sertackaraus 09-01-2022 18:06

Arkadaşlar merhaba, benimde bahçemde limon fidem var. Alalı 3 sene oldu. Senede iki kere çiçek açıyor fakat çiçekleri meyveye dönüşmeden dökülüyor. Şimdi tekrar açtı bütün dallar çiçek. Dökecek diye korkuyorum. Bursa Gemlik’te yaşıyorum ve çok ağır kış şartları yok. Sizce neyden olabilir. Toprak kötü olabilir mi? Gübre attım zirai ilaç kullandım fayda etmedi. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

fearonline 14-02-2022 16:01

Gerçekten çok güzel oluyor denemenizi tavsiye ederim.

hasanyildizben 22-04-2022 14:52

hangi dal yabani ve arsız dal.

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.

Hangi dalın arsız yabani olduğunu nasıl anlarız ? bir dal büyüdü ve ağacı kuruttu. Sonra o dalı kestim ve ağaç kendine geldi. Fakat şimdi yeni bir dal fark ettim. Ne yapmalıyım ? kırmızı ile işaretledim ve soru işareti koydum

its_just_a_ride 02-05-2022 20:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasanyildizben (Mesaj 1615055)
arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.

Hangi dalın arsız yabani olduğunu nasıl anlarız ? bir dal büyüdü ve ağacı kuruttu. Sonra o dalı kestim ve ağaç kendine geldi. Fakat şimdi yeni bir dal fark ettim. Ne yapmalıyım ? kırmızı ile işaretledim ve soru işareti koydum

Ağaca şöyle bir iskelet oluşturmanız gerek. bu nedenle 60 dereceden dik dallar iyi birer aday olmazlar. İdeali 45 derece. Ağacın içine bakan dalları budayacaksınız. Dipten gelen arsız dediğinizi de kesip alacaksınız. Daha detaylı fikir almak için google'a "how to prune a citrus tree" aratıp videoları seyredin.

Soru işaretli dal, açısını kestirememekle birlikte iyi bir ana dal adayı olabilir gibi duruyor.

Özdemir92 13-11-2023 19:39

Merhaba arkadaşlar evde limon yetiştirmeye çalışıyorum.bikaç problem var.siz değerli yetiştiricilere bikaç sorum olacak acaba yardımcı olurmusunuz

Özdemir92 13-11-2023 19:45

Öncelikle balkonda baktığım limonum iyiydi yapraklar canlıydi fakat çiçek yoktu.havalar soğuyunca eve aldım evde çiçek açtı enaz 30 tane saydım.hatta tozlaşmayı nasıl yaparım diye düşünürken bi anda yapraklar pıt pıt düştü buruştu bazı dallar simsiyah oldu ve geçen gün bal reçine tarzı bişey gördüm dalın ucunda.siyah dalları budadım.toprağı da bikısmına çay koyup bitki besini verdim.eşeledim.aklıma bunlar geldi yapacak bişey varmıdır dostlar

Atilgan 13-11-2023 23:43

Yeterli güneş alıyor mu evin içinde. Resim paylaşırsanız durumunu daha iyi anlaşılabilir.

MeyveliTepe 13-11-2023 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özdemir92 (Mesaj 1622718)
Öncelikle balkonda baktığım limonum iyiydi yapraklar canlıydi fakat çiçek yoktu.havalar soğuyunca eve aldım evde çiçek açtı enaz 30 tane saydım.hatta tozlaşmayı nasıl yaparım diye düşünürken bi anda yapraklar pıt pıt düştü buruştu bazı dallar simsiyah oldu ve geçen gün bal reçine tarzı bişey gördüm dalın ucunda.siyah dalları budadım.toprağı da bikısmına çay koyup bitki besini verdim.eşeledim.aklıma bunlar geldi yapacak bişey varmıdır dostlar

Büyük ihtimal kabuklu bit var. Dalları/yaprakları inceleyin, küçük kahverengi kabuk gibi bir şeyler varsa bitkinin özsuyunu emerler, dal ve yaprakları karartırlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024