agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Chinotto (Citrus Myrtifolia) (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/23525.htm)

Baki Berk Kayalar 22-02-2011 22:59

Chinotto (Citrus Myrtifolia)

Chinotto İtalya' da çok sevilen gazlı bir içecek. Tadı ve görünüşü kolaya çok benzemekle birlikte sıfır kafein içerdiğinden kafeine hassas kişiler için ideal. Benimde çok hoşuma gidiyor.

Chinotto bir tür turunçgilden üretiliyormuş. Hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim. Türkiye' de yetiştiren var mı acaba?

Wikipedia' dan bulduğum bir kaç fotoğrafını eklemek istiyorum.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Chinottini.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._chinotto2.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._chinotto1.jpg

MSaygin 11-10-2011 11:03

Chinotto oldukça yaygın bir turunçgil, süs turunçgilleri yetiştirenlerin kolayca edinebileceği, bakması da en kolay türlerden birisi. Benim balkonum da ve bahçede var, hemen her fidancıda da bulmak mümkün.

Serdar 11-10-2011 17:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 868694)
Chinotto oldukça yaygın bir turunçgil, süs turunçgilleri yetiştirenlerin kolayca edinebileceği, bakması da en kolay türlerden birisi. Benim balkonum da ve bahçede var, hemen her fidancıda da bulmak mümkün.

Merhaba
Çok bilinen bir tür demişsiniz fakat ben bulamadım ve googlede yaptığım aratmada dahi ciddi bir bilgiye ulaşamadım.
Bu işlerde yetkin birisi olarak bitkinin iklim ve ortam istekleri - ve nerden temin edebileceğimiz gibi konularda tecrübeleriniz doğrultusunda bilgilendirirseniz seviniriz.

MSaygin 12-10-2011 09:33

Merhaba,

Chinotto yani Çin turuncunun iklim ve ortam isteği diğer turunçgillerle aynı, bu konuda saksı harcından, ışık ihtiyacına, gübrelemeye kadar tüm bilgileri turunçgil yetiştiriciliği başlığımızda bulabilirsiniz, oldukça detaylı bilgi var forumumuzda. Kayseri'de zor olacaktır, iyi bakmanız gerekecek.Önceliklşe kış aylarında içeri alma şansınız varsa, bol ışıklı bir pencere önü, kaloriferden uzak bir konum gerekir. ya da gterasta, balkonda korumaya alabilirsiniz. Gövdesini gazete kağıdıyla sararark koruyabilirsiniz bir miktar ama iç mekan daha doğru olur.
Chinotto diğer turunçgiller arasında bakımı kolay demiştim, budamaya gelir, galeri güvesi hariç diğer zararlılar da pek tercih etmiyor benim evde. Sık yapraklı yapısı, küçük şık yapraklarıyla da nefis bir görüntüsü var. Salkım şeklinde meyve tutar, saskıda bile bol meyve verir. Çiçek döneminde kokusu nefistir.

Şurada eski bir fotoğrafım var.

Ama genel olarka bakımı için turunçgil başlığındaki eski bilgileri okumalısınız.

Nereden temin edebileceğinize gelince satış bölümünde hem Mutlu Bey'in hem Romantik'in satış başlıkları var, ikisi de çok sağlıklı güzel bitkiler yetiştiriyorlar, güvenilir üyelerimiz.İkisi de bulabilir size.

Serdar 12-10-2011 15:33

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 868961)
Merhaba,

Chinotto yani Çin turuncunun iklim ve ortam isteği diğer turunçgillerle aynı, bu konuda saksı harcından, ışık ihtiyacına, gübrelemeye kadar tüm bilgileri turunçgil yetiştiriciliği başlığımızda bulabilirsiniz, oldukça detaylı bilgi var forumumuzda. Kayseri'de zor olacaktır, iyi bakmanız gerekecek.Önceliklşe kış aylarında içeri alma şansınız varsa, bol ışıklı bir pencere önü, kaloriferden uzak bir konum gerekir. ya da gterasta, balkonda korumaya alabilirsiniz. Gövdesini gazete kağıdıyla sararark koruyabilirsiniz bir miktar ama iç mekan daha doğru olur.
Chinotto diğer turunçgiller arasında bakımı kolay demiştim, budamaya gelir, galeri güvesi hariç diğer zararlılar da pek tercih etmiyor benim evde. Sık yapraklı yapısı, küçük şık yapraklarıyla da nefis bir görüntüsü var. Salkım şeklinde meyve tutar, saskıda bile bol meyve verir. Çiçek döneminde kokusu nefistir.

Şurada eski bir fotoğrafım var.

Ama genel olarka bakımı için turunçgil başlığındaki eski bilgileri okumalısınız.

Nereden temin edebileceğinize gelince satış bölümünde hem Mutlu Bey'in hem Romantik'in satış başlıkları var, ikisi de çok sağlıklı güzel bitkiler yetiştiriyorlar, güvenilir üyelerimiz.İkisi de bulabilir size.

Çok teşekkürler Msaygin, Çin turuncunu biliyorum, yabancı ismi ile tanımadığım için farklı bir tür sanmıştım. Hatta elimde bir adet çiçeklerini dökmüş ve meyveye dönmüş çin turuncu var. Romantik kullanıcı adlı üyeden almıştım 2 hafta kadar önce. Üzerinde çok fazla sayıda meyvesi var ve meyveleride hızla büyüyor. Üç gün önce çeri almıştım. Kayserinin hava sıcaklıkları özelliklede geceleri bayaa düştü.
Zaman ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkürler.
Alta Çin turuncunun resimlerinide ekledim.
En son resimde, sol taraftakide 3 yaşında kamkat fidanı.

MSaygin 13-10-2011 20:53

Rica ederim, ışıklı güzel bir konuma yerleşmişler. İç mekanda kırmızı örümcek tehlikesi daha yüksek oluyor, sık sık kontrol etmelisiniz. Yaprak altlarında 1mmden küçük boylarıyla, kırmızı kırmızı gezinirler. Yaprakların üst kısmında orta çizgi boyunca benek benek lekeler oluşur, o şekilde anlarsınız.

Serdar 16-10-2011 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 869619)
Rica ederim, ışıklı güzel bir konuma yerleşmişler. İç mekanda kırmızı örümcek tehlikesi daha yüksek oluyor, sık sık kontrol etmelisiniz. Yaprak altlarında 1mmden küçük boylarıyla, kırmızı kırmızı gezinirler. Yaprakların üst kısmında orta çizgi boyunca benek benek lekeler oluşur, o şekilde anlarsınız.

Merhaba
Sn. MSaygin bahsettiğiniz zararlılar henüz faaliyete geçmeden önlem olarak verebileceğimiz yazlık yağ vb. şeyler tavsiye edebilir misiniz ?
Malum bu bitkiler daha önce dışarıda idi ve içeride süreki sabit sıcaklıkta daha kolay üreme imkanı bulacaklardır.
Yazlık yağ vb. zararlıları oluşmadan engelleyebileceğimiz "yazlık yağ" , "kışlık yağ" veya başka bir uygulama tavsiye edebilir misiniz ? Bu uygulamayı evdeki tüm kamkat ve mandalina gibi turunçgillerime periyodik olarak uygulayım diye düşünüyorum.
Forumda çok çeşitli ilaçları gördüm ve araştırdım, fakat hangi uygulamanın bu aşamada daha uygun olacağına karar veremedim.
yazlık - kışlık yağ
arap sabunlu karışım
tespih ağacından yapılma ilaçlar vb. çok şey okudum ve sadece kafam karıştı. Acemiliğinde etkisi ile.

Örneğin forumda kabuklu bit sıkıntısı yaşayan bir üyeye verilmiş şöyle bir mesaj var idi;
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fmt79 (Mesaj 47321)
Yazlık beyaz yağ edinmenizi tavsiye ederim. Tarım ilacı satan bayilerde Ziraat Mühendisi arkadaşlar yardımcı olacaktır. Ama illa ki ticari isim isterseniz Hektolineum (Yazlık beyaz yağ) derim.
Örneğin "Hektolineum" gibi 700g/l bir yazlık yağ alırsanız %1,5 oranında karışım hazırlayacaksınız. Yani 1 L suya 15 ml "Hektolineum" ilave edeceksiniz. Bitkinin yaprak ve ince dallarına (sanki bitki suda ıslanmış gibi) bolca püskürteceksiniz. Püskürteceğiniz cihaz gelişmiş bir sırt pülverizatörü olabileceği gibi, kuaförlerin kullandığı basit spreyler de olabilir. Size kalmış.

Bayer'in 850 g/l dozundaki "Summer oil" gibi bir yazlık yağ alırsanız o zaman karışımda yazlık yağ oranı %1,25 olacak. Yani 1 L suya 12,5 ml "Summer oil" ilave edeceksiniz.

Bahsi geçen yazlık yağ uygulaması sizce uygun bir önlem midir ?
Tecrübeleriniz ışığında, önlem amaçlı, bitkiyede zarar vermeden uygulayabileceğim tavsiyeleriniz olursa sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024