agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

mufiya 04-02-2007 19:43

acaba beykozdakini tarif edebilirmisiniz

mufiya 05-02-2007 10:01

sevgili arkadaşlar;

beykozdaki devletin ziraat fidanlığı dediğimiz yerin telefonunu buldum

0216 323 5564

yeride beykozda.beykoz merkezden yukarı iç kesime doğru çıktığınız zaman 300 metre kadar ileride beykoz itfaiyesinin karşısında .kime sorsanız gösterirlermiş.ben bugün kamkat bakmaya gideceğim bakalım.bulabilecekmiyim.gelişmeleri yine buraya yazarım

hoşçakalın

mufiya 05-02-2007 14:27

arkadaşlar ;

bahsettiğim beykoz fidanlığını buldum.buraya gidiş sahil den daha kolay.beykoz merkezi geçince beykoz kültür merkezi var burayıda geçince shell var shellden sonra sağa yukarı beykoz korusuna doğru giderken solda kalıyor.2500dönüm araziye kurulu çok büyük bir yer .fiyatlarıda makul.dış mekan ve iç mekan bitkileri var. meyve fideleride var.isterseniz e-mail ilede sipariş verebiliyorsunuz

beykozfidanlık@istanbul.gov.tr
www.ozelidare.istanbul@gov.tr

kumkat ı ise özel bir fidanlıkta buldum.boyu yaklaşık olarak saksı hariç 50cm kadardı üzerinde nerden baksanız 20ye yakın meyvesi vardı .italyadan geliyormuşfiyatı 150ytl dediler.ama üzülmeyin cuma günü tır gelicekmiş onda küçük boylarını 25 30 ytlye alabilirsiniz dediler şimdilik cuma gününü bekliyeceğim.oranın telefonu ise 02163322398-3326210
kasimoglugarden@mynet.com
kasimoglugarden@hotmail.com
burası sahilden beykoza giderken küçüksuda.hemen sağda yer alıyor.

şimdilik benden bukadar.

Todor 05-02-2007 16:51

Yalova'da saksı hariç 50 cm, üzeri 20den fazla meyve dolu olan ithal kumkatlar 85 YTL.
Akgül çiçekçilik

denizakvaryumu 05-02-2007 19:22

ithal olanlarla yerli olanlar arasında ne fark var?

mufiya 05-02-2007 23:21

güzel bir soru.ben bu soruyu satanlara sormadım çünkü onlardanda sağlıklı bilgi geleceğini düşünmedim.

çünkü daha bitkiyi adam gibi tanımıyorlar bile. bu bitki nasıl birşeyki dedim.bana sadece italyadan gelen kabuğuyla birlikte yenen mandalina dediler:p

Mine Pakkaner 05-02-2007 23:34

Benim gödüklerimde sadece form farkı vardı. İthal gelenler son derece formlu, güzel şekil verilmiş dolgun ve sağlıklı bitkilerdi.

Todor 05-02-2007 23:44

Kök yapısı daha kuvvetli olduğu için daha iştahlı büyüyor diye bir inanış var. Ne kadar doğru bilmiyorum ama geçen sezon aldığım ithal yasemin çok iştahlı bir şekilde büyüyor. Ayrıca ithaller al beni yönünden de çok avantajlılar.

Hepsi aynı yaşta olmak üzere
Akgül çiçekçilik : İthal, 85 YTL, boy 50 cm, taç çapı 50 cm. Üzerinde 20den fazla meyve var. Meyve ve yapraklar sağlıklı, parlak renklerde

Lezgi çiçekçilik : Yerli, 45 YTL, boy 50 cm, taç çapı 30 cm. Üzerinde 10 kadar meyve var. Meyve ve yapraklar sağlıklı.

Altınova halk pazarı: Yerli 10 YTL, boy 50 cm, taç çapı 15 cm, üzerinde 5 kadar meyve var. Yaprakların bazıları yenmiş, bazıları sararmış

Elbette pazardan alınanın ömür boyu sarı yapraklarla kalacağı söylenemez ama, seneye 85 milyona aldığınız kumkat 100 cm boyunda olacak, pazardan aldığınız 70 cm olacak.

Sanıyorum fikir oluşturmuştur. :)

caploonba 09-02-2007 21:33

kumkuat

ben geçen gün bizim bakkalın önünde arkadaşımı bekliyordum baktım ki üstünü bakkal abi kasayla örttüğü turuncu renkli portakala benzer küçük bişey gördüm içimden dedim ki bu kumkuat değil mi ?.aldım bir tanesini yiyeyim dedim.bakkal abide gördü kızdı.heralde çelik almamada izin vermez.bir gece çaktırmadan alcam:).ama kaç cm ve neresinden alacağımı bilmiyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Halit Togay 10-02-2007 08:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caploonba (Mesaj 74151)
ben geçen gün bizim bakkalın önünde arkadaşımı bekliyordum baktım ki üstünü bakkal abi kasayla örttüğü turuncu renkli portakala benzer küçük bişey gördüm içimden dedim ki bu kumkuat değil mi ?.aldım bir tanesini yiyeyim dedim.bakkal abide gördü kızdı.heralde çelik almamada izin vermez.bir gece çaktırmadan alcam:).ama kaç cm ve neresinden alacağımı bilmiyorum.yardım ederseniz sevinirim.

Canım kardeşim
Bize hırsızlıkta suçortaklığı teklif ettiğinin farkındasın inşallah. Gerçi çelik almanın ağaçdaşlıkta vicdanen bir suç oluşturmadığını hepimiz biliyoruz ama maazallah farkedilirsin de karakolluk olursun baklava çalan çocuklarla akibeti paylaşmanı hiçbirimiz istemeyiz.
Yeşilyurt'taysan birgün beraber bir seraya gideriz ben zaten kumkuat alacaktım. Sen de bana çaktırmadan benimkinden çalarsın.
Aman ha bakkal abinin fidanına dokunma aileni de bizi de üzme.
Ağaçlar.net teki diğer ağırbaşlı abilerin ve ablaların adına sevgiyle.:o

Halit Togay 10-02-2007 08:09

Haa bir de dahi manasına gelen deleri hep bitişik yazmışsın cümle başları da büyük harf . Çaktırmadan düzelt, ben de bu mesajı silerim:)

denizakvaryumu 10-02-2007 10:54

Bulabilirseniz kumkatla birlikte kesinlikle calamondin alın derim..

Todor 10-02-2007 12:14

Sanıyorum kumkatı çelikle üretemeyeceksin sevgili Caploonba. Boşuna adamın bitkisini yolma:p

Eğer o yediğin meyvenin çekirdeklerini saklıyorsan onları ek, sonra aşı yaparsın. :)

caploonba 10-02-2007 16:54

Yok bende zaten şaka yapmıştım.Bu cümlelerib altında yatan soru:"kumkuat çelikle yetişir mi?"cevabımı buldum teşekkür ederim.:D

unal 12-02-2007 23:16

3-4 gün önce Aydın Kuyucak'ta limon fidesi almak için gittiğim bir fidecide kumkuat fidanlarına rastladım. Açıkçası isminin ne olduğunu bile bilmeden salon portakalı diye bitkiyi bana tanıtan fideciden 20 ytl'ye 50 cm boyunda 1 adet satın aldım. Bitki sağlıklı görünüyor ve üzerinde 14 adet meyvesi var.Ancak diğer turunç türlerinden bakımı farklılık gösteriyormu, dikkat edilmesi gereken hususlar varmı bilmiyorum.Kışta malesef ılık geçtiği için balkona koydum. Bu bitkiyle deneyimi olan arkadaşların tüm tavsiyelerine minnettar kalırım.Şimdiden teşekkürler.

Todor 12-02-2007 23:24

İlk sayfalarda bazı bilgiler bulabilirsiniz:)

unal 13-02-2007 18:27

İlk sayfaları inceledim.Ancak fazla bilgi bulamayınca yazma ihtiyacı duydum. Sanırım her zaman ki gibi deneme yanılma metodu geçerli olacak.Umarım kumkuatı öldürmem. Genede teşekkürler.

mufiya 15-02-2007 06:04

evet arkadaşlar kumkuatıma kavuştum.hemde 25 ytlye. saksı hariç yüksekliği 40 cm kadar üzerindede 20 civarında meyvesi var.formuda güzel.yerli mal imiş izmnirden geliyormuş.aldığım yer yalova da .çiftlikköy beldesinde.izmit karayolunun 3.kmsinde.bu yol üzerinde toplamda 5 **** 6 fidanlık var.hepsi birbirinden ilginç.yalnız size tavsiyem.bütün bu fidanlıkları gezdikten sonra alışverişinizi yapın .aralarında fiyat farkı çok var.yalnız calamondin bulamadım .onuda inşallah bulacağım.

bu arada meyvelerden bikaç tanesini yedik.tadı harika.gerçekten bahsedildiği kadar var.

yalovaya gidiş istanbul kartal dan deniz otobüsü ile gittim.akbille 5.75 ytl alınıyor.toplamda 45dk.sürüyor.şunu söylemeliyim yalova muhakkak görülmesi gereken bir yer.kendimi orada bir başka memleketteymişim gibi hissettim.sanki tatildeydim.araba gürültüsü yok.egzos dumanı yok.trafik yok.ne var biliyormusunuz bol bol oksijen var.sessizlik var.tam kafa dinlemelik.herkese tavsiye ederim.

Todor 15-02-2007 07:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mufiya (Mesaj 75777)
yalova muhakkak görülmesi gereken bir yer.kendimi orada bir başka memleketteymişim gibi hissettim.sanki tatildeydim.araba gürültüsü yok.egzos dumanı yok.trafik yok.ne var biliyormusunuz bol bol oksijen var.sessizlik var.tam kafa dinlemelik.herkese tavsiye ederim.

Güzel sözlerin için teşekkürler. Herkesi bekliyoruz. Gelceğinden haberim olsaydı beraber gezerdik seraları fidanlıkları.:)

mufiya 15-02-2007 17:16

ilginize teşekkür ederim.artık başka sefere inşallah.

kordona bayıldım.aslen çanakkaleliyim ama sizin kordonunuz daha güzel.kıskandım doğrusu.

caploonba 16-02-2007 22:03

kamkat

Çok soru soruyorum ama...
Yine bir sorum var.Bu kamkatları aşılamazsak büyüdüğünde turunç mu olur?

ozkan01 22-02-2007 20:52

@innuendo, ÇÜ Subtropik Bitkiler Bölümünün yerini tarif edebilir misin?
vaktim olursa ugrayıp bir bakayım...
tesekkurler.

Innuendo 22-02-2007 21:06

Ozkan01 Balcalı Kampüsün'de, üniversiteye girişte sol tarafta bulunuyor, levhaları takip ederseniz bulursunuz. Kamkat haricinde Navelina türü portakal fidanları da mevcut...

denizakvaryumu 22-02-2007 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mufiya (Mesaj 75777)
evet arkadaşlar kumkuatıma kavuştum.hemde 25 ytlye. saksı hariç yüksekliği 40 cm kadar üzerindede 20 civarında meyvesi var.formuda güzel.yerli mal imiş izmnirden geliyormuş.aldığım yer yalova da .çiftlikköy beldesinde.izmit karayolunun 3.kmsinde.bu yol üzerinde toplamda 5 **** 6 fidanlık var.hepsi birbirinden ilginç.yalnız size tavsiyem.bütün bu fidanlıkları gezdikten sonra alışverişinizi yapın .aralarında fiyat farkı çok var.yalnız calamondin bulamadım .onuda inşallah bulacağım.

.

Yalavoda mutlaka calamondin vardır çünkü çok talebi olan bir bitki...

ozkan01 23-02-2007 12:25

@innuendo tesekkur ederim kamkat ı balkonda yetiştirmek için
istiyorum...

mufiya 23-02-2007 12:58

sevgili denizakvaryumu birçok yere sormuştum şimdide telefonla tekrar sordum fidanlıklarda genellikle kumkuat ile güney amerika limonu var.
acaba bildiğiniz bir yer varmı?

Innuendo 23-02-2007 19:55

Rica ederim ozkan01 istersen bahçeye de ekebilirsin.

denizakvaryumu 23-02-2007 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mufiya (Mesaj 78021)
sevgili denizakvaryumu birçok yere sormuştum şimdide telefonla tekrar sordum fidanlıklarda genellikle kumkuat ile güney amerika limonu var.
acaba bildiğiniz bir yer varmı?

termale giderken karaca fidanlığında geçen yaz ithal kamkatlar ve diğer turunçgiller vardı o zaman calamondin aramadığım için sormamıştım..mutlaka o fidanlıkta vardır diye düşünüyorum...

caploonba 28-02-2007 21:04

kamkat

Ben bir türlü bu sorunun cevabını bulamadım.
Çelikten kamkat üretilir mi?

copur 09 01-03-2007 08:38

Ben denedim olmadı. Ocak başlarında Toz köklendirici kullanarak küçük bir dalı köklendirmek istemiştim. Bir ay kadar yeşil kaldı. Sonra üst tarafından itibaren karardı kontrol ettiğimde hiç köklenme olmamıştı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024