agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

turunç 04-01-2007 14:55

Kamkatın meyvesine o kadar para verip alacağıma kendisini yetiştirirrim. Nerden baksan 1 ağaçyan 1 kilodan fazla meyve alırım.:)

Ayrıca bugün elimdeki kamkat meyvesinin içinden çıkan 2 adet sağlam ve olgunlaşmış olduğunu düşündüğüm çekirdeği ekmeyi planlıyorum. Eğer şaşırırda çıkarlarsa, üstüne aşı yapabiliriz. Resim çekerek aşamalarıyla sizlerle kamkat maceramı paylaşabilirim:) Sevgiler, saygılar...

turunç 04-01-2007 15:11

KUMKUAT
http://www.verita.com.tr/images/kumkuat.gifÖzellikleri ve Tarihçesi:
Kumkuat, Turunçgiller içinde küçük mücevher olarak adlandırılır. Kumkuat (Kumkuat) Çincede altın portakal manasına gelir "gold orange".
Dünyada kabuğu ile beraber yenilen tek narenciye çeşididir.
Evlerde, balkonlarda yetiştirilen belki de tek meyve ağacı Kumkuatdır. Anavatanının Çin olduğuna inanılır. Batı dünyası ile tanışması 19.yüzyıl ortalarında olmuştur. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmeye çalışıldıysa en iyi meyve oluşumu Rize ilinde sağlanmıştır.
  • Kumkuat, üç yaprak anaç üzerine göz aşısı yapılarak üretilir. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde olduğundan tek bir Kumkuat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir. Rize de Temmuz ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içersinde olmaktadır. Meyveleri iri zeytin büyüklüğünde olup Nisan-Mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir.
  • Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir
Kültür altına alınan, yiyecekleri için yetiştirilen Kumkuat'ın tanınmış çeşitleri şunlardır:
  • Hong Kong : Chin chü, shan chin kan, ve chin tou olarak adlandırılırlar. Hong Kong ve Çin'in bazı dağlık bölgelerinde yetiştir. Çevre genişliği 1.6-2 cm civarındadır. Olgunlaştığında zayıf ve fazla etli olmayan kabuğu soyulur. 3-4 küçük çekirdeği bulunur. Marumi : Japonya orjinli olup Meyve hafif basık küre şeklinde yuvarlaktır. Uzunluğu 3.2 cm kadardır. Altın sarısı renktedir. Meyve aromatik ve baharatımsıdır. 4-7 çekirdeği bulunur. Ağacı 2.75m'ye kadar ulaşır. Küçük yapraklıdır. Aynı sezon için de oluşabilecek soğuklara karşı daha dayanıklıdır. Meiwa : Japonya orjinlidir. Kısa yuvarlak bir yapıda olup 4 cm'lik bir genişliğe sahiptir. Kabuk portakal sarısı renkte olup, çok kalındır. Meyvesi tatlı olup 7 çekirdeğe sahiptir. Sık sık çekirdeksiz veya daha az çekirdekli olanlarına da rastlamak mümkündür. Çin'de de yaygın olarak bu çeşit yetiştirilir. Taze olarak yenilmek için en ideal Kumkuat'dır.
  • Nagami : Çin'den dünya'ya yayılmıştır. 4-5 dilimlik meyvesi olup. 2-5 çekirdeği vardır. Yuvarlak olup 4-5 cm büyüklüğe erişirir. Mevsimi Ekim'den Ocak ayına kadardır. Ağacı 4.5m'ye kadar ulaşır.
Yetiştirildiği Yerler:
Dünya da, Çin, Japonya, Amerika, Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Güney Hindistan da yetişir. Türkiye de ise, Rize'ye 50-60 yıl önce Batum'dan gelmiştir.
Faydaları:
  • C vitamini bakımından zengin olan Kumkuat, kabuğu ile beraber yenildiğinde gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır.
  • A,B1,B2,B3 ve Kalsiyum da ihtiva eden Kumkuat, Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
  • Kumkuat genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir.
  • Reçel ve marmelatı yapılır.
  • Çok değişik bir aroması vardır.
  • Meyve suyu ve sos olarak kullanılır.
  • Dünya restaurantlarında tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır.
  • Alkollü içki masalarının bulunmaz çok değerli mezesidir.
Muhafaza Koşulları

5 ºC de %90 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Besin Değerleri
100 Gr. Kumkuat'ın Gıda Değerleri

Ascorbik Asit
151

Demir
1,7 mg

Fosfor
97 mg

Kalori
274

Kalsiyum
266 mg

Karbonhidratlar
72,1 mg

Potasyum
995 mg

Protein
3,8 g

Riboflavin
0,40 mg

Sodyum
30 mg

Thiamine
0,35 mg

Vitamin A
2.530 I.U

Yağ
0,4 g

Bu değerler United States Department of Agriculture dan alınmıştır.

denizakvaryumu 04-01-2007 15:16

Evet doğru bu fiyata alıcısı var..
Nasıl gilaburu böbrek taşı için bir efsane haline geldi ise kamkat da şeker hastaları için bir efsane haline geldi...
Günde 3 kere aç karna yenen kamkatın şekeri düşürdüğü, şeker hastaları tarafından söyleniyor..hatta bir arkadaşın annesi kamkatı fazla yiyince şekeri çok düştü ve hastaneye kaldırmak zorunda kaldılar..

Ege bölgesinde torbalı civarındaki kamkatçılara şeker hastaları sırf yerinde ve ucuza almak için özel olarak İzmirden giderler.

Todor 04-01-2007 15:53

Alıntı:

kamkat meyvesinin içinden çıkan 2 adet sağlam ve olgunlaşmış olduğunu düşündüğüm çekirdeği ekmeyi planlıyorum. Eğer şaşırırda çıkarlarsa, üstüne aşı yapabiliriz
Ben saksısi ile aldığımda altında yabani otlar vardı. Otları temizlerken, çimlenmiş iki tanede çekirdeğ yanlışlıkla sökmüş bulundum. Hemen yeniden diktim başka bir yere ama nafile. Kurudu gittiler.

Çekirdeklerinde çimlenme zorluğu yaşanmıyor anladığım kadarı ile.

turunç 04-01-2007 16:08

Deneyip öğreneceğiz Todor. Yalnız, deneme için çekirdek sayısı oldukça az. Umarım kaybetmem.

Todor 04-01-2007 16:10

Ben meyvelere kıyıp yiyebilsem, hemen ekeceğim çekirdekleri. :p

Ophrys 04-01-2007 16:40

Vallahi benden söylemesi ister üretin satın ister gösterdiğim adresten alın mideye gönderin. Karar sizin.

Innuendo 04-01-2007 18:49

Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla en kaliteli kamkatlar, üçyaprak üzerine göz aşısı yapılarak elde ediliyor. Turunç üzerine göz aşısıyla da oluyor ancak pek uzun ömürlü olmuyor. Bu yüzden kamkatın çekirdeğiyle boşuna vakit harcamayın derim...

turunç 04-01-2007 23:26

Ne yapacağız kaliteli kamkatı:) Bizim kamkatımız olsun yeter. Zaten ekeceğim tohumların açılım yapıp turunç çıkma ihtimalini de göz önünde bulunduruyorum. Tohumlar çıksa bile, yaşayacak mı, yaşasa da büyüyecek mi, büyüse de meyve verene kadar ölmez inşallah... Meyve verirse satmayacağımıza göre yaşasa bile yeter bana...

lokmanbahçe 11-01-2007 17:06

arkadaşlar üçyaprak nedir onun üzerine nasıl aşı yapılıyor?

Todor 11-01-2007 17:20

Bugün pazarda birisi getirmişti kumkat. Saksı hariç 40 cm kadar boyu vardı. Yeşil aksamı ve meyveleri çok fazla değildi. Fiyatı 10 Ytl idi.

denizakvaryumu 11-01-2007 19:01

kamkatı olup da salonda yetiştiren var mı? Salonda o kadar da mutlu olmadığı söyleniyor..

.

turunç 11-01-2007 20:13

Salonda yaşayan kamkatların mutlaka havalandırılan bir ortamda olmasını tavsiye ederim. Suptropik iklim meyvesi olsa da açık havada yetiştiğini unutmamak gerekir. Ayrıca direk güneş ışığı alması gerekir, en azından günün belli saatlerinde... Havalar iyice ısınınca da balkonda rüzgar almayan bir yere koymanızı tavsiye ederim. Yine balkonda da güneş almalı...

denizakvaryumu 11-01-2007 20:49

Teşekkürler..

http://www.humeyraozdamar.net/limonagaci.htm

salona çok dayanıklı olan turunçgil olarak calamondin tavsiye ederim...Balkonumdan salona alıp da yapraklarını dökmeyen hatta çiçek açmaya devam eden tek turunçgil ağacım...Çiçek kokusu muhteşem..verdiğim
linkte resmi var,çok yoğun olarak meyve veriyor meyveleri de kumkata göre çok daha büyük...
Kalamondin bulursanız sakın kaçırmayın,bende bir tane olmasına rağmen bulursam 2 tane daha alacağım..

(kamkatı hiç denemedim)

lokmanbahçe 22-01-2007 18:29

üç yaprak üzerine göz aşısı nasıl oluyor??

turunç 22-01-2007 20:47

Bu konuda bir çok aşılama yöntemi var. Genç fidanlara baharda yapılan göz aşısı olabilir. Ama adını hatırlamadığım bir yöntem daha var. Aşı yapılacak anaç fidanın eşit kalınlığında, aşılamak istediğimiz ağaçtan kalem alırız. İkisinin yüzeyini 45 derecelik açıyla pürüzsüz bir şekilde keseriz. Bu kesik yerler arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde birbiri üzerine bindiririz. Etrafına aşı macunu süreriz ve aşı bağıyla bağlarız. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

lokmanbahçe 25-01-2007 16:40

teşekkürler.
benim kumkatlar çimlendi gelgelelim bunların kumkat olmayacak olması beni çok üzüyor. gerçekten şimdi bunlar turunç mu olacak?:(

bonsade 28-01-2007 10:02

1 Eklenti(ler)
gövdesini sardım bahçeye dikeceğim.

Oğuzhan 28-01-2007 10:21

Maşallah çok şeker
Nerden buldunuz.

copur 09 28-01-2007 15:05

1 Eklenti(ler)
Kurban bayramında küçük bir kumkuat dalını toz köklendirici sürerek çay kumuna gömdüm. Yaklaşık bir aydır bu durumda acaba köklenecek mi?

bonsade 31-01-2007 09:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 70456)
Maşallah çok şeker
Nerden buldunuz.

Antalyada her çiçekcide bol miktarda var.

Oğuzhan 31-01-2007 09:38

Fiyatlar Nasıl .Kargo yaparlar mı?

nihal_es 31-01-2007 18:27

3 Eklenti(ler)
Komşumuzun bahçesindeki kamkat ın resimleri

Eklenti 6967

Eklenti 6968

Eklenti 6970

Innuendo 31-01-2007 23:29

Çukurova Üniversitesi Subtropik Bitkiler Bölümünde 25 Ytl.ye satılıyor. Fidancılardan almaya kalkarsanız, aynı yerden aldıkları kamkatları 60 Ytl.ye satıyorlar.

Oğuzhan 01-02-2007 09:36

Teşekkürler..

bonsade 04-02-2007 09:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 71285)
Fiyatlar Nasıl .Kargo yaparlar mı?

Fiyatları 15-25-45 yaşına göre.Ziraatta küçük fideler 15 den başlıyor.

bahcıvan 04-02-2007 13:43

Todor un pazarından 10 liraya aldım :)

denizakvaryumu 04-02-2007 17:21

Boyuna ve üzerindeki meyvesine göre fiyatı değişir..Birde aşı yapıldığı anaç ağacına..

mufiya 04-02-2007 19:05

arkadaşlar istanbulda her iki yakada ziraatin fidanlıkları yokmu acaba uygun yollu alalım!!

Balıkcı 04-02-2007 19:11

Beykoz ve Büyükdere'de fidanlık var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024