agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/2151.htm)

mcalgin 16-05-2008 20:51

dostlar 3 hafta önce izmit maşukiyeden aldım 50 ytl dedi 30 ytl aldım üzerinde 16-17 adt meyve vardı 2 tanesinide yedim.bugün ise 1 tane çiçek gördüm yeni sürgün vermeye başladı isteyen olursa buradan bakabilirim.

theend 28-05-2008 10:50

Kumkuat

5 Yıldır Ilgimi çekiyorudu Artık üretmeye Başladım. 600 Adetle Başladım Hedefim 6000 çıkarmak Bu Sayıyı. Ama Hakkında Doğru Dürüst Birşey Bilmiyorum.sizlerden Bildiklerinizi Paylaşmanızı Istiyorum.

malina 28-05-2008 12:10

Alıntı:

Artık üretmeye Başladım. 600 Adetle Başladım
Hoş geldiniz... Siz önce, şu 600 adet yetiştiricilik yaptığınız kadarıyla bilgilerinizi paylaşmak istemez misiniz?

theend 28-05-2008 16:08

ya 600 adet yabani diktim şimdilik bildiğim bunlarım aşlanması gerekdiği bu yaz . evimde yetiştirdiğim birtane var meyvesi ile görselliği gayet güzel fakat budaması reçeli nasıl yapılır ticaret konusu olurdsa nasıl değerlendirilir rn iyi şekilde....

ama ilgine teşekkür malina

malina 28-05-2008 19:09

Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')

Buraya göz attınız mı?

theend 29-05-2008 09:10

bunlar bilimsel açıklamalar tarlaya girince hiç biri işe yaramıyor.60 yaşında bir amca çakısı elinde harikalar yaratıyor. göz at dediğin yerde konu genelde bulamadım 20 ytl aldım 40 ytl aldım falan filan. bu bitkiyi rizede kendi evimde 2 yıldır saksıda bakıyorum.benim izlenimlerim suyu seven soğuk havayı sevmeyen soğuk havalarda içeri alıyorum o yüzden. meyvesiyle görüntüsü çok güzel,
meyvesini bir yıl üzerinde tutuyor sonrasında eğer dokunulmassa tekrar aynı meyve sulanıyor.1 metre boyunda meyveli saksıda olanı 100 ytl falan ama bulmak lazım tabi. ben bu yüzden üretmeye başladım. beni çevrem zaten ticaret yönümün gelişmişbiri olarak tanır.r

theend 29-05-2008 09:21

Bu Konuya Kim Ilgi Gösterir Ve Bilmediklerim Hakkında Beni Aydınlatırsa . Ilk Aşladıklarımda Saksıda Meyveli Birtane Hediye Adresine Göndereceğim.

Malina Kumkuat Sana çok Yakın şuanda

İlkin 29-05-2008 17:25

Kumkuat konusunun olduğu yerde Yusuf Bey'den 2 adet kumkuat almıştım ben. 284 no'lu mesajda görebilirsiniz resimleri. Alalı 7 ay oldu ama maşallahı var, inanılmaz yaprak verdi. Ayda bir kere sulandırılmış aspirin vermeniz gerekiyor. Bahar başlangıcı ile birlikte ayda iki kere organik gübre veriyorum ben. Bu Ağustos ayına kadar sürecek, kışa girileceği için sonbahar gelmeden kesmek gerekiyor gübreyi. Kışın çok az sulanacak, eğer içeride tutuyorsanız kumkuatınızı toprak kurudukça su verebilirsiniz, yazın ise bol bol su vermeniz lazım yoksa susuzluktan zayıf düşüp solabiliyor yaprakları, haziran'dan itibaren çiçeklenmeye başlıyor. Uygun olduğum bir zaman yeni hallerinin resimlerini çekerim.

Bu arada yanlış anlamayın lütfen, benim 2 tane kumkuatım var yeter bana, bunları belki bilmiyorsunuz diye anlattım.

Saygılarımla ;)

theend 30-05-2008 11:18

Ilkin Teşekkürler
Aspirin Olayını Tuttum.

Kemal Kutlu 30-05-2008 20:50

hıım sizdeki normal boydaki kumkuat bunun ticaretini yapabilirsiniz.boya götürmek için tek dal bırakıp taçlandırabilirsiniz.İstanbuldaki bazı marketlerde kg 50-72 lira arası Bende iri kumkuat var en kısa zamanda resimlerini atacagım

izzeterisen 30-05-2008 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi theend (Mesaj 241745)
Bu Konuya Kim Ilgi Gösterir Ve Bilmediklerim Hakkında Beni Aydınlatırsa . Ilk Aşladıklarımda Saksıda Meyveli Birtane Hediye Adresine Göndereceğim.

Malina Kumkuat Sana çok Yakın şuanda

2004 yılında kamkat üretmek amacıyla 25 turunç aldım, 40 tane turunç ta kendim yetiştirdim. 2007 ilkbahar-2007 sonbahar ve 2008 ilkbaharda 3 kere aşılama yaptım, ama bu zamana kadar tutturduğum aşının sayısı 7 sadece 7, onlar da filiz sürerse.
Meslek yüksek okulunun öğretim üyesi olan arkadaşlar üretimde en büyük sorunun, gözlerin köşeli olmasına bağlıyorlar. gözler köşeli olduğu için aşılamada başarıyı % 20 olarak söylüyorlar. Ben bu başarı oranına da ulaşamadım. Ve en sonunda tutmayanların hepsini söktüm ve attım, vazgeçtim üretmekten. Aşılama konusunda iyi değilseniz iyi bir aşıcı buln kendinize, tutan aşıya bakmak nasıl olsa mümkün olur.
İyi günler.

Kemal Kutlu 01-06-2008 22:57

köşeli aşı hiç o kadar da saglıklı değil en iyisi üçgen aşı

theend 02-06-2008 15:54

Aşı Konusunda % 90 Başarı Yakalamış Bir Amcamız Var Zaten Rizede üstüne Yok. Yanlız Turunç Açılayarak Yapılan Kumkuat ömrü Uzun Olmadığı Konusunda Duyum Aldım.

En Sağlıklı Yabani Diken Olarak Söylendi Bana. Aşı Işi Bana Kalsa 600 Taneden 3 Tane çıkarırım Bınun Farkındayım . Ilginize Teşekkürler

Özhan 02-06-2008 23:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 242010)
Kumkuat konusunun olduğu yerde Yusuf Bey'den 2 adet kumkuat almıştım ben. 284 no'lu mesajda görebilirsiniz resimleri. Alalı 7 ay oldu ama maşallahı var, inanılmaz yaprak verdi. Ayda bir kere sulandırılmış aspirin vermeniz gerekiyor. Bahar başlangıcı ile birlikte ayda iki kere organik gübre veriyorum ben. Bu Ağustos ayına kadar sürecek, kışa girileceği için sonbahar gelmeden kesmek gerekiyor gübreyi. Kışın çok az sulanacak, eğer içeride tutuyorsanız kumkuatınızı toprak kurudukça su verebilirsiniz, yazın ise bol bol su vermeniz lazım yoksa susuzluktan zayıf düşüp solabiliyor yaprakları, haziran'dan itibaren çiçeklenmeye başlıyor. Uygun olduğum bir zaman yeni hallerinin resimlerini çekerim.

Bu arada yanlış anlamayın lütfen, benim 2 tane kumkuatım var yeter bana, bunları belki bilmiyorsunuz diye anlattım.

Saygılarımla ;)

Asprin ne kadar veriyorsunuz. Ne kadar suya kaç adet? Asprinler Kaç mg lık ?

İlkin 03-06-2008 09:33

1 litre suya 1 adet aspirin atıyorum.

izzeterisen 03-06-2008 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera (Mesaj 243195)
köşeli aşı hiç o kadar da saglıklı değil en iyisi üçgen aşı

Sorun, göz alınacak genç dalların köşeli olması, alınan gözün bu yüzden düzgün olmaması, sonuçta da aşı tutumunun az olması.
Kastettiğim konu buydu.

Özhan 03-06-2008 16:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 243756)
1 litre suya 1 adet aspirin atıyorum.

Teşekkür ederim.Denicem.

theend 05-06-2008 08:42

aşının üzerinden kaç sürgü uzatmak doğr acaba.
**** nasıl uzatılırsa nasıl bir şekil alır acaba.

ben topak gibi olmalarını istiyorum.

acil budama ustası aranıyor...

theend 05-06-2008 08:46

aspirin büyük aspirin dimi...

kurutmayalım kumkuatları.

sonra biri çıkıp çocuk aspiriniydi ne yaptın demesin...

MSaygin 05-06-2008 10:43

Konuyu asıl kamkat başlığı ile birleştirirsek iyi olur diye düşünüyorum.

theend 05-06-2008 11:47

[QUOTE=MSaygin;244653]Konuyu asıl kamkat başlığı ile birleştirirsek iyi olur diye düşünüyorum.[doğru aslında ama ben nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olunursa sevinirim.

MSaygin 05-06-2008 12:16

theend, siz yapamazsınız, forum yöneticileri taşıyabilirler.Yakında hallederler sanırım.

Bu arada kamkatın aşı tutma oranının düşük olduğu doğru, bir çok üretici de yapmayı bırakmış o yüzden ama yapılmayacak gibi de değil.Biz geçen sene yaptığımız aşılarda %80-90 tutma oranı yakaladık, klasik t göz aşısı yapmıştık.Aşının tutması için dikkat edilmesi gereken noktalar var ve bunlar forumda daha önce konuşuldu, aramayla ulaşılabilir.

theend 05-06-2008 15:18

Evet Onlara Ulaştım Yanlız Bu Formu Açtıktan Sonra...

Site Yöneticilerine Sesleniyorum Kamkatla Birleştirin Bu Formu....

İlkin 05-06-2008 15:36

Benim kamkat ağaçlarından birisi çiçeklenmeye başladı. Diğerinden ses yok henüz. Bir soru soracağım. Çiçeklenme aşamasında ne sıklıkla su verilmeli. Çok su verilirse çiçeklerini döker diyorlar. Her çiçek meyve olmaz diyorlar. Ne yapılması gerekiyor acaba?

theend 06-06-2008 08:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 244772)
Benim kamkat ağaçlarından birisi çiçeklenmeye başladı. Diğerinden ses yok henüz. Bir soru soracağım. Çiçeklenme aşamasında ne sıklıkla su verilmeli. Çok su verilirse çiçeklerini döker diyorlar. Her çiçek meyve olmaz diyorlar. Ne yapılması gerekiyor acaba?

ağaç aynı oranda su istiyor 4 yıldır yetişdirdiklerimde gözlemlediğim. senin önerdiğin aspirin benim kumkatların boy atmasını hızlandırdı. bu ağaç güneşide çok seviyor.bebek gibi seviyorum onları anlamayan güler bana.

birde topraklarına çürütülmüş çay tozu koyuyoruz saksıdaysa özellikle üst kısımlarına sebep hem toprağı yumuşatıyor hemde üst kısımlarındaki ot yabancı bitkilerin büyümesini önlüyor geciktiriyor.çürütülmüş çay tozu rizede var dışarda olmaz tabi ama hakikaten gördüğüm en iyi gübre...

Sergüzen 06-06-2008 20:52

Benimki de tomurcuklanmaya başladı. Önümüzdeki hafta çiçeklenir. Şu anda üzerinde 22 ad. meyve var ve tomurcuklandı. Çiçekler açınca, çiçek-meyve li fotoğrafını ekleyeceğim. Bugünlerde yaprak ve gövde üzerinde çok dikkatli bakınca görebileceğimiz mikroorganizmalar var. Bunlar çoğalınca yapraklar üzerinde ballıca ? ya neden oluyorlar ve bitkiyi de üzüyorlar. Bitkilerinizi iyi bir kontrolden geçirmenizi öneririm. Sulamaya ayni sıklıkla devam ediyorum.
Her çiçeğin meyve olmaması normal, aksi takdirde meyveler boncuk kadar olurlar.

Kemal Kutlu 08-06-2008 20:45

ben 100 tane iri kumkuat 25 tanede normal kumkuat'ı Turunça aşıladım

100 tane iri kumkuat'dan 82'si tuttu.
25 tane normal kumkuat'dan 25 net tuttu ben o kadar da prof. değilim

100 tane iri kumkuat dan 18'i neden öldü : )) aşı bandını sarmayı unutmusum :DDDDDD

bluecrop 08-06-2008 22:17

merhaba TropikSera
iri kamkatla normal kamkat arasındakı fark sadece meyve ebatından mı kaynaklanıyor? yoksa meyve dönemi, verim .v.s farklılıklar da var mı?

Sergüzen 10-06-2008 20:32

2 Eklenti(ler)
Ayni anda meyve ve çiçek.

Oğuzhan 11-06-2008 09:27

Çok güzel maşallah.Güzel bir göz şöleni.Pek leziz görünüyorlar.:)

M.Sema 11-06-2008 09:53

Süper, ben de saksımda ki kumkatımın fotoğrafını ekleyecektim. Ama artık eklemem. Size bir nazar boncuğu göndereyim bari.

MSaygin 11-06-2008 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 244772)

İlkin toprağın biraz kurumasına izin verin, üstten 3cm. kadar kuruduğunda sulayabilirsiniz.

MSaygin 11-06-2008 11:02

merhaba,

Daha önce kamkat ve evde yetiştirebileceğimiz turunçgil ağaçlarının gübrelenmesi ile ilgili yazışmalarımız olmuştu.Ben dengeli bir NPK gübresinden ziyade Azot oranı çok yüksek, fosfor oranı düşük ve ikisinin arasında bir potasyum değeri olan gübre önermiştim.En ideal oran da 5-1-3 oranıdır ama bu oranda hazır bir gübre bulmak zor, kendimiz karıştırmalıyız.
Geçen gün istediğim oranlara yakın değerde, ayrıca Bor, Mangan ve Çinko ilavesi olan bir gübre buldum, oranı 27-9-18.Mangan ve çinko, turunçgillerde en çok ihtiyaç duyulan elementlerden.

Firma Biolchim, ürün Spray Dunger 312. 15 günde bir yapraktan yapacağınız bir uygulama ağaçlarınıza çok iyi gelecektir.

izzeterisen 11-06-2008 14:37

http://www.toros.com.tr/turkce/ug_gubreyap.asp
Arkadaşlar bu siteyi inceleyin, eğer istediğiniz oranlarda bir gübre hazırlamak isterseniz ve oranlarını, elinizde bulunan gübreleri yazarsanız bu konuda yardımcı olabilirim.

İlkin 11-06-2008 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 247201)
İlkin toprağın biraz kurumasına izin verin, üstten 3cm. kadar kuruduğunda sulayabilirsiniz.

Çok teşekkürler MSaygın, 2 günde bir parmaklarımı toprağa daldırıp bakıyorum toprağın durumu ne diye, nem azalmışssa biraz biraz su veriyorum. Bir kamkat'ım çiçek veriyor ama diğerinden ses yok hala, bakalım neler olacak. Çok teşekkürler tekrar ilginiz için.

asaglam 16-06-2008 11:46

kamkat fidanı 100 kadar mevcut meyveli 3 yasında
30 ytl:
05364213221
05423192640

Sergüzen 16-06-2008 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asaglam (Mesaj 249071)
kamkat fidanı 100 kadar mevcut meyveli 3 yasında
30 ytl:
05364213221
05423192640

Clamondin de var mı?

scubat 24-06-2008 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi scubat (Mesaj 236288)
bu da benim kamkat:

http://img404.imageshack.us/img404/139/kumkuatlw6.jpg

umarım bir an evvel meyve verir...

benim ekte görülen kumkatta ilginç gelişmeler var. Yapraklanma en az 2 kat arttı, fakat topu topu 2 cicek acti ve 2 gunde dustu cicekler. Bende saksı dibindeki cam guzellerinin buna sebep olabileceğini düşündüm ve geçen gün çıkarttım onları. 15 gunde bir (yeşil yapraklı bitkiler için olan) sıvı gübre veriyorum (cicek costuran marka). Agacin buyumesinden cok meyveli olmasini istiyorum. Hata mı yapıyorum acaba?

Özhan 24-06-2008 12:36

Bence bi sorun var gübre tercihinizde . Yeşil yapraklı bitkiler çiçek açmayan salon bitkileri için olan gübre veriyorsunuz . Yani azot yoğunluklu gübre verdiğinizden oluyor. Çiçekli bitkiler için olanı sanırım daha uygun olacaktır.

scubat 24-06-2008 12:43

bundan ben de şüpheliydim, sıvı gübrenin açıklamalarında npk oranına baktım ama üçü de hemen hemen eşit gibiydi. çiçek için olandan alırsam meyve konusunda sıkıntı yasarmıyım? Cunku benim istediğim çiçekten çok meyve. (yorumunuz için de ayrıca teşekkürler)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024