agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Pomelo (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/12023.htm)

Buket Aknar 08-01-2009 22:18

Pomelo

1 Eklenti(ler)
Geçenlerde karşılaştığım narenciye cinsi bir meyve. Pomelo veya Çin Greyfurdu **** Shaddock isimleriyle de bilinmekte.

Araştırdığımda Çin'den ithal edildiğini öğrendim. Geyfurt'a benzeyen ama kocaman ve de tatlımsı...Portakaldan daha ekşi, greyfurt'tan daha tatlı şöyle arada bir turunçgil.

Potakal gibi dilimlendikten sonra dilimlerinin üzerindeki zar soyularak yenebilecek duruma geliyor. Taneleri o kadar iri ve sulu ki... Lezzet olarak ben beğendim.

Latince Adı: Citrus maxima

Akdeniz bölgesinde yetiştirilmesi mümkün olan bir türmüş. Bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini burada paylaşırsa sanırım herkes bu ilginç meyveyi daha yakından tanımış olacak.

eylems 08-01-2009 22:24

Bu ilginç meyveyi Real de görmüştüm. Bir tanesi 12 ytl idi. Tatmadım ama Buket hanım portakal, greyfurt arası gibi düşünmüştüm. Keşke üreticilerimiz yetiştirse de daha uygun fiyatlara alabilsek.

MSaygin 08-01-2009 22:36

Buket Hanım, Çukurova Üniversitesi Şadok olarak kullanıyor Türkçe'de.1700'lü yıllarda Shaddock isimli bir kaptan tarafınan çekirdekleri, doğu Hint denizinden getirilmiş.

Turunçgil çeşitlerinde en büyük meyvedir.
İçi pembe ve açık sarı/beyaz iki türü en yaygın olmakla beraber, kırmızı ya da açık yeşil iç renge sahip türleri de var.Üniversitenin bahçelerinde var, bizde de henüz meyve vermemiş iki fidan var.
Ben meyvelerinden yedim, ilk başta güzel gibi geliyor ama bir kaç dilim yeyince rahatsız edici bir kokusu var bence.Özellikle meyve suyunu sıkarsanız daha çok geliyor bu koku, en azından beni rahatsız etti.İklim ne kadar ılımansa o kadar tatlanır deniliyor.
İçi pembe olan daha çok rağbet görüyormuş ABD'de.

Diğer turunçgillere göre biraz daha erken yaşta meyve tutabiliyor.

Sizin de yazdığınız gibi, çok kalın olan kabuğu soyulduktan sonra, iç dilimlerin de zarını soymak gerekiyor.Bazen bu dilimleri çikolata sosuna batırarak yiyorlar.İnternette gördüğüm bir tarifte de haşlanmış karidesle birlikte sunuyorlardı.

Sonuç olarak bence kaliteli bir greyfurtun yerini tutmaz ama damak zevki tutmaz tabi kimsenin.

MSaygin 08-01-2009 22:37

Yazmayı unuttum, bir de turunçgil anacı olarak da kullanılıyor ama anaç olarak özelliklerini tam bilmiyorum.

Buket Aknar 08-01-2009 22:38

Oooo, oldukça pahalıymış. Umarım dediğiniz gibi üreticiler yetiştirir. Tadına bakınca ben araştırmaya başladım bile belki bahçem için bulurum...

Balıkcı 08-01-2009 23:16

Aşağıdaki linkte yer alan yazıları 17. mesajdan itibaren okur musunuz? :p

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=K%FDz+memesi

MSaygin 08-01-2009 23:26

Tohumlar sizde olduğuna göre tadına bakmışsınızdır Balıkcı, siz tadını nasıl buldunuz?

Buket Aknar 08-01-2009 23:32

Mahir Bey, acaba ayni meyveden mi bahsediyoruz. Fotoğraftaki meyve benim gördüğümden küçük. Benim gördüğüm meyve ( pomelo) yaklaşık 20 cm çapında bir top gibi, yeşil bir meyve.
Kıbrıs'ta da Kız Memesi denen bir tür var ama ayni olup olmadıklarını bilmiyorum. Aslında Ali H. Ali'ye bu konuyu danışırsak, sanırım daha iyi bilgi alabileceğiz.

MSaygin 08-01-2009 23:34

Buket Hanım, şadok erken zamanda yeşil olarak da toplanılabilir, ağaçta sararması da beklenebilir.Ticari olarak toplandığı zaman yeşilden sarıya dönemeye başladığı an.

Balıkcı 08-01-2009 23:36

:p:p:p

Benim avucum pek küçük sayılmaz, resimde avucuma sığmamış gibi görünüyor.

Tadına baktım . Anlattığınız gibi.

Kardeşim Fethiye'den üç tane getirmişti, orada yetiştiriyorlarmış.
Ben de mecburen:p o elimdeki tohumları ektim, şimdi saksıda küçük bir fidanım oldu , ilginç bir yaprak yapısı var, bir ara fidanın ve yaprağının resmini çeker buraya koyarım inşallah.:p

Mutlu Kutlu 08-01-2009 23:46

Merhaba,

Ben bu meyveyi 5 yıldır yetiştiriyorum. 17-20 litrelik saksılarda meyve tuttuğunda en kolay sattığım turunçgillerden. Resimlerde görülen meyveli fidanlar 50 ytl den müşteri buluyor. Meyvesinin 12 dolar olduğunu bilseydim, meyvesini ayrı satardım:)

Resim ve bilgiler için,

http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id31.htm

Saygılarımla.

Buket Aknar 08-01-2009 23:49

Mahir Bey, doğrusu merak ettim. Bana ilginç bir meyve gibi geldi. Tekrar bulup alabilirsem ben de tam olarak meyvenin, içinin ve tohumlarının fotoğrafını eklerim.( Keşke yemeden fotoğrafını çekseymişim!!!) O zaman rahatlıkla karşılaştırma yapabiliriz.

alice 08-01-2009 23:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 342123)
Oooo, oldukça pahalıymış. Umarım dediğiniz gibi üreticiler yetiştirir. Tadına bakınca ben araştırmaya başladım bile belki bahçem için bulurum...

Buket hanım,
fidan için sayın Mutlu Kutlu'dan yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Çünkü:
http://www.tropiksera.net/tropikmeyveler/id31.htm

eylems 09-01-2009 00:19

[QUOTE=Mutlu Kutlu;342177]Merhaba,

Meyvesinin 12 dolar olduğunu bilseydim, meyvesini ayrı satardım:)

Mutlu Bey, bir adet meyve 12 ytl.:p

MSaygin 09-01-2009 00:40

Yalnız 1 adet meyveyi bir kişiye ancak 1 kere satarsınız, çünkü gerçekten pek tadı olan bir narenciye değil.

Mutlu Kutlu 09-01-2009 00:54

Zaten meyvesi 1 kg civarında, yemek için dalından düşmesini beklediğimden, tadı güzel geldi bana. Greyfurtu zevkle yemesemde, bunun şeker oranı ve aroması güzeldi.

1 kg meyve için 12 dolar çok pahalı sayılır. ağacıda epey meyve verir zaten, daha işaret parmağı kalınlıkta ve 150 cm boyda bir kaç meyve veriyor.

izzeterisen 09-01-2009 14:37

Harika bir meyvedir Pummelo. Evimi yapmadan 3 yıl kadar önce bir turunç üzerine aşılattım. Şimdi bahçemde büyümekte. Bu yıl üzerinde 5 adet meyve var. Yani 6 yıllık bir bitki. Çok ağır büyüyor. Ne olduğu bilinmemekle birlikte bölgemizde tek tek yaygın olarak var. Pummelo çok farklı lezzeti olan bir meyvedir. Yiyen sanırım her zaman ister. Herkese yetiştirmesini öneririrm. Özellikle soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilmesi harika olur diye düşünüyorum. Ağır ve toplu bir taç yaparak gelişiyor.

http://www.05969.com/English/images/Pummelo.jpg

denizakvaryumu 09-01-2009 14:43

Şatok un reçeli de yapılır ve Antalya'nın hediyelik reçellerinin başında gelir.

Ben Antalya'dan her dönüşümde hediyelik olarak şatok reçeli alırım.

http://www.yoresel-urunler.com/urun_detay.asp?pid=10893

MSaygin 09-01-2009 16:27

Bir tek ben sevmemişim demek ki tadını :D

AgacSevdalisi 09-01-2009 16:44

aslında bende tadına bakmak isterdim ama kayseride öyle ürünleri bulmak biraz zor.yediğiniz meyvelerin tohumlarından aldıysanız gönderebilirmisiniz sayın buket Aknar.

denizakvaryumu 09-01-2009 16:59

Kayseri'de malasef bu bitki donar.

tolgahann 09-01-2009 17:30

Bende geçen gün carrefour da gördüm bu meyveyi 12 ytl civarındaydı.

Sevtap 09-01-2009 18:15

Sayın Mutlu nasıl sahip olabiliriz fidelere ? Bir de nasıl yetişir,küçük bahçelerde ,İstanbul da,vs. Biraz bilgi verirmisiniz lütfen.

Mutlu Kutlu 09-01-2009 19:49

Özelden mesaj gönderirseniz yardımcı olabilirim, bu bölüm satışa yönelik olmadığından pek hoş karşılanmıyor.

İstanbul'da bahçede yetişeceğini sanmam, saksıda ancak yetiştirebilirsiniz. Çevrenizde açıkta portakal, limon gibi bitkiler bahçelerde yetişiyorsa narenciye türlerinide yetiştirebilirsiniz.

alice 09-01-2009 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 342560)
İstanbul'da bahçede yetişeceğini sanmam, saksıda ancak yetiştirebilirsiniz. Çevrenizde açıkta portakal, limon gibi bitkiler bahçelerde yetişiyorsa narenciye türlerinide yetiştirebilirsiniz.

Sayın Kutlu,
bahçemde mandlina ve portakal hatta greyfurt yetişebiliyor ancak limonum her kış, don etkisine (sürgünleri kuruyor) maruz kalıyor. Şatok, limondan daha mı narin?

Buket Aknar 09-01-2009 20:38

Ben bugün çevremde şöyle bir araştırma yaptım, Kıbrıs'ta bulunabilen bir tür olduğunu söylediler. Hatta Sn Balıkçı'nın 6. mesajda bahsettiği gibi ismine de Kızmemesi deniyormuş. Güney Kıbrıs'ta kilosu 2 Euro civarında satılıyormuş.

Mutlu Kutlu 09-01-2009 20:42

Şatok çok hassas olduğunu sanmıyorum, kışın dışarıda bir probleme yol açmadı bizde, kısa süreli -5 e bile dayandı. Sizin limonunuzun cinsinden dolayı galiba hassaslığı, aslında mandalina limondan daha hassas diye biliyorum. Siz iyisimi bahçenize bir mayerlimon dikin, çok hızlı büyür gelişir. Diğer limon çeşitlerine göre daha fazla meyve verir, soğuklarada epey dayanıklıdır.

alice 09-01-2009 21:01

Sibirya soğukları geldi dediklerinde bile ancak -5'e çok nadir düşüyor buralar. Dediğiniz gibi bana mayerlimon gerekecek, bir de şatok.

izzeterisen 09-01-2009 22:02

C. grandis L. (pummelo)
Non-preferred names
Citrus aurantium var. grandis L.
Citrus aurantium var. decumana L.
Citrus maxima (Burm.) Merr.
Citrus decumana (L.) Murr.

Arkadaşlar,
Bu bitki yaz sıcaklarından çok zarar görebiliyor, yaprakları yanıyor, yapraklarda tek yönlü yanıklıklar oluşuyor.

Mutlu Kutlu 09-01-2009 22:57

Bizde yapraklarında hiç bir hasar oluşmuyor, aksine güneşi seviyor.

Belki bitki gölge bir yere alıştırılmış ve sonrasında direkt güneş altına konulmuşsa, yapraklarının hasar görmesi normal.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024