agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Turunçgiller (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/)
-   -   Pomelo (http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/12023.htm)

nariçi 29-12-2009 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi istcallst (Mesaj 548228)
bunlar ektigim cekirdeklerden:

Bugün bir tane realden 10 lira civarında aldım. Suyu çekilmiş hiçbir tat yoktu. çekirdekleri de küçük bayağı ekersem çimlenir mi acaba?

istcallst 03-01-2010 21:31

Bende bir kac gun once oyle tatsiz bir tane aldim, cekirdekleri de kucuktu. Onceki aldigim pomelonun cekirdekleri 1cm uzunluktaydi.

istcallst 03-11-2010 08:01

2 Eklenti(ler)
Istanbul anadolu tarafinda Erekoyde bir evin bahcesinde sanirim pomelo gordum. Meyveler iri greypfruttan daha iriydi. Agacin etrafinda bir cerceve yapmislar, sanirim kisin ortmek icin.

bonsade 18-12-2010 22:21

pomelo

1 Eklenti(ler)
Dallarının bazılarına novel birazına da pomelo aşılamıştım .

Nariel 29-01-2011 15:58

3 Eklenti(ler)
Bizim pomeloları bu sene yine fotoğrafladım. Yurtdışından getirilip büyük marketlerde satılanlar bu cins değil, onlar sarı, bizimki ise pembe. Ve yine marketlerdeki tatsızken bunun tropikal bir aroması var.

2 tanesi 2120 gram geldi. İç tanelerinin boyutu nar tanesi kadar.

vehbi 31-01-2011 17:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 342560)
Özelden mesaj gönderirseniz yardımcı olabilirim, bu bölüm satışa yönelik olmadığından pek hoş karşılanmıyor.

İstanbul'da bahçede yetişeceğini sanmam, saksıda ancak yetiştirebilirsiniz. Çevrenizde açıkta portakal, limon gibi bitkiler bahçelerde yetişiyorsa narenciye türlerinide yetiştirebilirsiniz.

Sayın Mutlu Kutlu bey sizden iki sene önce aldığım pomelo yaşıyor fakat istediğim gibi gelişmedi kışın kapalı yere alıyorum besin vermelimiyim doğal gübre ve hümik asit vermiştim resmini yüklemeye çalışırım.

Mutlu Kutlu 31-01-2011 18:12

Sn. Vehbi,

Doğal ortamda bitki ihtiyacı olan çoğu mineral ve besini bulabiliyor, Saksıda beslediğimizde besin ve mineral ihtiyacını gidermek gerekli. Rasgele gübre verirseniz bitkinizi kaybedebilirsiniz.

Mutlaka güneş görebilmeli, dengeli sulanmalı. Şubat ve mayıs arası çiçeklenmesi lazım, besin vermezseniz çiçeklenmez ve meyve tutmaz.

vehbi 31-01-2011 18:21

Sn.Mutlu bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim,şubat ve mayıs arası çiçek'lendi fakat meyve tutmadı çiçekler'i döküldü.

Mutlu Kutlu 31-01-2011 18:44

Besin vermediğiniz için, bitki meyve yapamam kararı almış. Bitkiyi meyve besleyebileceğine ikna etmeniz lazım:)

İkna kabiliyetiniz ne kadar güçlü olursa, meyve sayısıda o adar fazla olur.

izzeterisen 31-01-2011 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nariel (Mesaj 749190)
Bizim pomeloları bu sene yine fotoğrafladım. Yurtdışından getirilip büyük marketlerde satılanlar bu cins değil, onlar sarı, bizimki ise pembe. Ve yine marketlerdeki tatsızken bunun tropikal bir aroması var.2 tanesi 2120 gram geldi. İç tanelerinin boyutu nar tanesi kadar.

İşte pummelo. benim bahçemdekiler ile aynı.

vehbi 31-01-2011 18:51

Ne tür besin vermeliyim öneriniz

Mutlu Kutlu 31-01-2011 20:22

Piyasadaki hazır besinler işinizi pek görmez, şunları kullan desem dozunu ayarlayamazsınız.
İyisimi ph ayarlanmış bizim kullandığımız, satış bölümünden mesaj yazarak alabilirsiniz.

vehbi 01-02-2011 09:52

teşekkür ederim

almanyalı 18-12-2012 07:46

Merhaba,
Bende yedim bu pomelodan,oldukça değişik bir lezzet...tarifi biraz zor,bana bergamotu anımsattı,çok çekirdeği var diksek pomelo olarak çıkarmı acaba?
burda fiyatı 1.99 ve tane olarak alıyorum ben,Türkiye'de bir bahçede görmüştüm çocukken çiçekleri bile çok değişik ve güzel gelmişti..

Revnak 28-02-2013 11:50

Bu meyveyi bir tanıdığım Gümüldür'de kendi bahçesinden getirdi. Ha bugün ha yarın yiyeceğiz derken buz dolabına koymamıştım:( Ama dayanıklı meyveymiş hiçbir şey olmamış:rolleyes:
Greyfurt sevmeyen bir insan olarak pomeloya bayıldım çünkü tadı greyfurttan çok portakal gibi.. hatta tatlı bir portakal denebilir:p
Yukarıda paylaşılan fotoğraflardaki gibi çok kalın ve etli bir kabuğu var, meyvesi pembe-kırmızı olanlardan.

Uzun zamandır bu başlık hakkında konuşulmamış ama çekirdekleri ne zaman ve nasıl çimlendireceğim hakkında yardıma ihtiyacım var. Tohum sayısı sınırlı olduğu için yardıma ihtiyacım var.
Önce kurutmalı mıyım, yoksa hemen ekebilir miyim, mevsim bu işlem için uygun mu acaba?

salvadore-tr 28-02-2013 12:58

Narenciye tohumları hemen ekilmeli diye biliyorum istersen bir kısmını hemen eki ver.

Revnak 28-02-2013 22:49

14 adet tohumu bugün dış kabuklarını soyarak toprakla buluşturdum, haydi hayırlısı..:p

Revnak 03-03-2013 00:59

3 Eklenti(ler)
Pomelom;
Eklenti 374321

Afiyetle yedikten sonra ertesi gün kabuklarını soyarak çimlendirme çalışmalarına başladım;
Eklenti 374319
Eklenti 374320

Revnak 16-03-2013 13:47

Pomelolar uyanmaya başladı

5 Eklenti(ler)
Önceki gün dayanamamış bir tanesini kurcalamıştım, kök yaptığını görünce hemen kapatmıştım üstünü, biliyorum yapmamalıydım:rolleyes:
Karıştırmasam aslında dün zaten görecekmişim uyanmaya başladıklarını. Bu fotoğraflardakiler dün yeni çıkıyorlardı topraktan. 1 günde bu kadar büyümüşler, darısı diğerlernin başına. Umarım sonrasında da gelişimleri sorunsuz devam eder;)
Eklenti 378694

Eklenti 378695

Eklenti 378696

Dikkatli bakınca bunlarda da hafif bir yeşillik görünüyor, sanırım yarına yukardakiler gibi olurlar;)
Eklenti 378697

Eklenti 378698

Revnak 21-03-2013 00:17

Benim şaşkın Pomelolarım

5 Eklenti(ler)
Pomelolarım büyüdülerde şaşırdılar bile;)
Hatta büyümeyenler bile şaşırmak zorunda kaldı kökleri kaptan çıkmaya çalıştığı için..:o

Eklenti 380140

Eklenti 380143

Eklenti 380141

Eklenti 380142

Eklenti 380144

Revnak 21-03-2013 17:56

1 Eklenti(ler)
Dünden bugüne büyük saksıdaki gelişim;)
Eklenti 380266

hanımeli 22-03-2013 12:18

Sevgili Revnak
filizleriniz çok güzel,tropikal meyve hastası olarak ben bu işe seneye girmeyi planlıyorum,

umarım ozamana kadar fidanlarınız büyürde meyve verir,banada tohum gönderirsiniz.

benim merak ettiğim bir husus var,turunç,limon,portakal,mandalina gibilerinin çekirdeklerini ekince sadece turunç çıktığını eğer limon isteniyorsa limon dalı aşılamak gerektiğini,eğer portakal istiyosak portakal aşılamak gerektiğini okumuştum bu forumda.
acaba bu meyvede de aşılamak gerekecekmi,aynı familyadan olsalar gerek,

zira ben limon çekirdekleri ektim ve hiç aşılamazsam onun turunç olacağını söylediler.

h_dogan 22-03-2013 15:48

Çok düşük ihtimal aynı çıkması, aşı yapmanız gerekecek. Zaten aynı çıkacağını bilseniz de aşı yapın erken meyve almak istiyorsanız hem de ne olacağını garantilemiş olursunuz. ;)

hanımeli 22-03-2013 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1125315)
Çok düşük ihtimal aynı çıkması, aşı yapmanız gerekecek. Zaten aynı çıkacağını bilseniz de aşı yapın erken meyve almak istiyorsanız hem de ne olacağını garantilemiş olursunuz. ;)

ozaman en iyisi fidan alıp dikmek,sonra o büyüyünce çekirdekten çoğaltma işine gireriz

inşallah seneye tropikal meyve serası kurmak istiyorum.

Revnak 22-03-2013 17:44

Ben de aşı olayını merak ediyordum. Muhtemelen aşılanması gerektiği kanısındayım, aşı yapılmazsa meyvesinin ne olacağını bilmiyorum. Araştırdığım kadarıyla Pomelonun meyve vermesi 4-6 yılı buluyormuş, anlayacağınız öğrenmek için epey uzun bir süre var önümüzde. Bakalım şunlar bir yaşasınlar iyice serpilip fidan olsunlar da, aşısını meyvesini zamanı gelince düşünürüz;)
Geçen sene tatile çıktığımda susuzluk ve güneşsizlikten bundan daha büyük olan limonlarım kurumuşlardı da gözlerinin içine bakıyorum şimdi bunlara bir şey olmasın diye;)

Revnak 12-04-2013 13:23

1 Eklenti(ler)
Pomelolarım;)
Eklenti 389586

In God We Trust 26-07-2013 11:48

Aşılamak gerekecek mi öğrendiniz mi?

Revnak 13-02-2014 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1125315)

Ben de aynı şekilde düşünüyorum, bir tanesini aşısız bırakıp gelişimini hep birlikte gözlemleriz.

Pomelolara gelince, yazın koşturmada hiç ilgilenemedim ancak nasıl tutundurlarsa hayata kısmi susuzluk ve salyangozlara dayandılar. 3 gün önce daha yakından incelerken filizlenmeye başladıklarını keşfettim ve daha fazla eziyet etmeyip artık ilgi göstermem gerektiğine karar verdim. Madem ölmüyorlar imkan yaratayım da büysünler öyle değil mi :p

Hepsini tek tek saksılara aldım, kökleri gayet iyi durumda. 1 sene geçti artık diyerek kotiledonları ve salyangozların yediği yaprakları koparttım. Birkaç haftaya sürgünlerin gelişimden durumları belli olur ve iyi haberlerini paylaşırım inşallah.

Aşı için gövdenin kurşun kalem kalınlığına gelmesi gerekiyor diye biliyorum, şu an bunlar çöp şiş tahtasından biraz daha kalınlar yani daha zaman var:p

aydindeniz 13-02-2014 15:27

koca bir pomelo ağacı sahibi olarak bir kaç bilgi vereyim. öncelikle tüm tutunçgiller gibi pomelo da tohumdan sadece turunç üretiyor. mutlaka aşılanması gerekecek. piyasa değeri şimdilik yok ama aslında iyice olgunlaşmış olanlar çok lezzetli ve kuru görüntüsü rahat yenmesini sağlarken ısırınca sulu bir tad geliyor. Hatayda narenciye tarımı yapıldığı için bazı çifçiler sadece kendileri için zevkine diyelim bir ağaç dikiyorlar ama hep hazır fidanlar satılıyor. ağaç bir kaç yıl içinde meyve veriyor ama rüzgardan mutlaka korumak lazım 1 metre boyunda küçük ağaçta bile onlarca pomelo olabiliyor ve doğal olarak ağaç bunları taşıyamıyabiliyor. herkese kolay gelsin

Revnak 13-02-2014 17:39

Gümüldürde dalından koparılıp gelmişti bana da 1 tane, tadına bayıldım ve geçen sene hemen çimlendirdim;)
Yarın fotoğraflarını yükleyeceğim, gelişimleri ile ilgili de fikirlerinizi almak isterim.

In God We Trust 13-02-2014 22:15

Tohumdan yetiştirmek ayrı bir zevk ancak ben turunçgilleri üç yaprak üzerine aşılı almak durumundayım İstanbulda yaşıyorum ve bahçem sadece 1 dönüm ağaçlarım da tam bodur olmak ve soğuğa dayanmak zorunda çok az da meyve verseler olur :) Bir pomelo fidanı alacağım ancak bu aralar havalar çok dengesiz en azından mart ayının 10-15i gelsin 1 adet alıp direk bahçeye dikmek istiyorum herkes bu turunçgili çok övüyor.

Turunçgil 13-02-2014 22:26

3 Yaprak Anacı,Üzerine aşılı narenciye'yi erken verime yatırır.Soğuklara dayanıklılığını arttırır.Bende tohumunu arıyorum bakalım bulabilecek miyim ?

In God We Trust 16-02-2014 08:59

Romantik nickli üye ile iletişime geçin isterseniz?

Turunçgil 16-02-2014 10:37

Evet,onada sordum tohum yokmuş ancak fidanı varmış.

aydindeniz 20-02-2014 15:08

bu arada pomelo ağacı diğer truunçgillere göre çok yavaş büyüyor. 5 yıl önce bahçemize ir çok turunçgil diktik mandalina ve limonlar 4-5 mt boyuna ulaşmış iken pomelo halen sadece 1 metre boyunda üstünde her yıl 10-15 tane meyve oluyor. gerçi meyveler o kadar büyükki o kadarını bile zor taşıyor.

In God We Trust 20-02-2014 16:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydindeniz (Mesaj 1251401)
bu arada pomelo ağacı diğer truunçgillere göre çok yavaş büyüyor. 5 yıl önce bahçemize ir çok turunçgil diktik mandalina ve limonlar 4-5 mt boyuna ulaşmış iken pomelo halen sadece 1 metre boyunda üstünde her yıl 10-15 tane meyve oluyor. gerçi meyveler o kadar büyükki o kadarını bile zor taşıyor.

Eğer sizin için sorun olmazsa ağaç çiçek açtıktan sonra 1 sene için çiçekleri koparın bir sonraki seneye daha kuvvetli dallarla daha fazla meyve tutar

In God We Trust 06-03-2014 09:08

Sayın aydın deniz pomelo ne zaman çiçekleniyor?

In God We Trust 26-05-2014 16:38

İstanbulda pomelo ağacım çiçeklendi

kaann 20-07-2014 11:28

Pomelo fidanı almıştım,fidanım ile ilgili en büyük sorun, yaprakları hiç bir hareket göstermiyor (filizlenme, büyüme yok) bahçedeki mandalinalar filizlenip büyürken, pomelo olduğu gibi duruyor. Yavaş büyüdüğü belirtilmiş nedeni bu olabilir mi?
Yaprakları mandalinalara göre çok sarı, azot eksikliği olabileceği düşüncesi gübrede verdim ama bir değişiklik yok.
Yorumlarınız nedir?

carizma_009 06-11-2016 17:45

Pomelo (şadok)

1 Eklenti(ler)
Bahçeden meyveler..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024