agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2008, 17:47   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Limonda böcekler

Merhaba;
Bahçedeki ufak limon ağacımda 2 adet böcekçik gördüm. Aslında normalde pek sorun etmem ama bunlarla birlikte bazı çiçekleri dökülmüş ve yeni yeni limoncuk çıkaran kısımların da siyahlaşıp döküldüğünü gördüm. Şu anda yarım metre civarı bir ağacım var ve 3 tane dalında da fazlaca çiçek açmıştı. Birkaç tane bu şekilde siyahlaşıp dökülen limoncuktan zarar gelmez ama merak ettim açıkçası ne olabilir diye.

Eklenen Resimler

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 16:29   #32
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Arkadaşlar, aşağıdaki linkte fotoğrafını eklediğim limon fidelerimin cinsinin ne olduğu konusunda fikri olan var mı?

Salataya sıktığım limonların çekirdeklerini çimlendirmiştim. Biraz daha büyüdüğünde aşılamasını da yapacağım. Bir kısmını da bonsai olarak yetiştireceğim...

Limon Bonsai ( Citrus )

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2008, 00:30   #33
Ağaçsever

kontes's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Yardım !!!

Lütfen bana yardım edin!Limon 'un yaprakları çok kötü durumda.Yaklaşık 5 senelik çekirdekten yetişme.Yaprakları çok kötü durumda ve dökülüyorlar.Ne olabilir onun sorunu?Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

kontes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 17:09   #34
Ağaçsever

Cloud's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Limonumun nesi var

merhaba
yıllar önce bir yemek sonrası sofradaki limon çekirdeğini alıp ekmiştim çıktı büyüdü baya uzadı ama nedense hiç limon vermedi budamakmı gerekiyor bir ilaç falan mı gerekiyor ne yapmam gerekiyor bilemedim fotoğraflarını koyacağım bakıp sorunu ne söylerseniz sevinirim teşekkürler.

Eklenen Resimler

Cloud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 13:31   #35
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Benim bir sorum olacak inşallah gülmezsiniz limonumu budamayı düşünüyorum ve budadıgım yerleri kapamak içinde ahşap tamir macunu kullanmayı düşünüyorum sizce bir zararı olurmu **** alternatif olarak ne önerirsiniz

saygılar

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 15:38   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
limon agacı severler

cekirdekten ektiginiz ve buyuttugunuz agacın limon verebilmesi için aşılatmanız gerekiyor. çeşitli yöntemlerle yapilan aşılar var. size en yakın ziraatciye veya fide satımı yapan yere **** bulundugunuz yerde köylere gidip aşı yapabilen birini bulabilirsiniz. aşı her mevsimde yapılmaz. aşı yapılan yerin hava almaması gerekir. aşı yapılan dal kırılırsa agac aşısız kabul edilir ve yine meyveye durmaz.

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 15:58   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Yediveren limon cinsinin latincesi nedir

Öncelerden konuşulmuş bir konuyu canlandırayım dedim

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:40   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2009
arkdaşlar *** bir limonum çok fazla çiçek açıyor fakat dahas onra dçküyor çiçekçiye gittim tozlanma olmadığı döküodur dediler aca birde portakal alsam oluşan tozlanma sonunda limon meyve verirmi

dncr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 17:00   #39
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Selam arkadaşlar benimde bir limonum var resimlerini ekliyorum yorumlarınızı bekliyorum hatalarım varsa düzeltip bu sene bir llimonunu görmek istiyorum şimdiden teşekkürler saygılar

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 17:11   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Arkadaşlar, konuyu başlatan Domesticus arkadaşımızın limonuna benzer bir limonda bizde var. Yaklaşık 1,5 metre boyunda, üstelik ne çiçek veriyor ne de meyve. Hatta üzerine pazardan aldığımız limonu bile astık, kıskanır belkide limon verir ümidi ile ama nafile. Artık onun limon ağacı olup olmadığından şüphe etmeye başladım. Fotoğrafını en kısa zamanda çekip eklerim ancak aynen Domesticus'un eklediği fotoğraftaki gibi ama solgun değil. Yaprakları koyu yeşil ve parlak, çok sık olmasa da dikenleri var. Aslında beni şüpheye düşüren, yapraklarının gördüğünüz gibi bombeli gibi olması. Yani daldan çıkan yaprak önce genişleyerek büyümüş sonra daralmış (boğaz yapmış) sonra tekrar genişleyip daralarak son formuna ulaşmış. Ama gördüğüm diğer limon ağacı yaprakları hiç bu şekilde değil. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 20:37   #41
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Dikenleri olduğuna göre yabanileşmiş galiba. turunç veya üçyaprak anacına dönmüş olma ihtimali yüksek.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 13:27   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Arkadaşlar bahsettiğim limonumuzun fotoğraflarını çektim ve ekliyorum. İlginize sunulur.
Name:  LT1.jpg
Views: 4585
Size:  28.9 KB
Name:  LT2.jpg
Views: 4528
Size:  23.7 KB

bin453 ve deryaozel427 beğendi.
küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 11:02   #43
Ağaç Dostu

heva's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Sayın Mutlu Kutludan aldığım limon hakkında yazmak istedim.
Limonda bir tane meyve duruyor.
İlk geldiğinde yumuşaktı,saksıya diktikten iki gün sonra dokunduğumda limonun sert olduğunu gördüm.
Ağacı salonuma koydum çünkü salon daha çok güneş alıyor.
Perdeyi de açtım ki ikindi güneşini bolca alsın.
balkonumda panjur var. o kadar güneş almıyor.
sizce salondaki yerini sevmiş midir?
Bir de kaç günde sulayayım bu ağaçları,gübre vermem gerekir mi?
Name:  limonum1.jpg
Views: 4197
Size:  29.6 KB
Name:  limonum2.jpg
Views: 4007
Size:  31.9 KB
Name:  limonum3.jpg
Views: 4193
Size:  36.7 KB
Name:  limonum5.jpg
Views: 3989
Size:  31.3 KB
salonda kaloriferi yakmıyorum

deryaozel427 beğendi.
heva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 23:57   #44
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küçük_bahçe Mesajı Göster
Arkadaşlar bahsettiğim limonumuzun fotoğraflarını çektim ve ekliyorum. İlginize sunulur.
Eklenti 74985
Eklenti 74986
Bu limon değil turunç, aşılama yapmanız lazım. Şimdi zamanı.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 17:58   #45
Yeni Üye

suudeen's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Tüm doğa dostlarına merhaba

Arkadaşlar merhaba ,
Bu siteye bugün üye oldum ...
Açıkça söylemem gerekirse ben bitkilerden fazla anlamıyorum, daha doğrusu yeni ilgilenmeye başladım...
Beni büyüten yetiştiren kişiye yani annaneme anneler gününde bir limon ağacı aldım.. Büyümeyen salon limonlarından satıcı bana yediveren dedi.. Mutfak balkonum pimapenle kaplı ışık ve güneşi orası aldığı için oraya koydum.. Rüzgar yapan bir noktada değil...
Aldığım günde gerçi saramış yaprakları vardı ama ağaçı suladım , ( 2 günde bir tabağa su taşmayacak şelilde , nemli kalması kaydıyla ) .. bol bol nefis kokan çiçeklerim oldu .. ama çiçeklerle birlikte yapraklarda 4 erli 5 erli dökülüyor ... korkuyorum yakında dım dızlak kalacak.... yalnız bir yandan da yeni yapraklar açıyor ... Bu arada baktım, yapışkanlanmaydı ,böcekti gibi problemler gözükmüyor , aldığım yer aşısı yapıdı herhangi bir vitamine gerek yok da dedi ..arkadaşlar annemde ende çok üzülüyoruz.. aldığım yerede danıştım pek bir şey söyleyemediler... bana yardımcı olur musunuz ???
aşağıda ağacımla ilgili bir kaç resim gönderiyorum..
Şimdiden çok çok teşekkürler...

Eklenen Resimler

suudeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 18:29   #46
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Güle güle büyütün limonunuzu.Muhtemelen ışıklı ortamdan alıp ev içine koyduğunuz için döküyor yapraklarını.Ayrıca 2 günde bir dibini nemli bırakacak şekilde sulama çok fazla, toprağının üstten 2 parmak kadar kurumasına izin verin sulama aralarında.

Turunçgiller ev içinde de yaşayabilirler ancak dışarıyı tercih ederler.Bu güzel havalarda kışa kadar ağacınızı balkonda, açık havaya alırsanız çok daha sağlıklı olacaktır.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 18:31   #47
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
suuden, en alttaki pembe çiçek tomurcuklu fotoğraf da aynı ağacın fotoğrafı mı, yoksa farklı mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 08:46   #48
Yeni Üye

suudeen's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
suuden, en alttaki pembe çiçek tomurcuklu fotoğraf da aynı ağacın fotoğrafı mı, yoksa farklı mı?
Eevet aynı ağacın tomurcuk çiçekleri... Ben bu ağacı alalı 10 gün oldu.. ilk önce salona aldım... sizin sorduğunuz tomurcuk hali salondaki hali... o zaman 5 tane çiçeği vardı.. Fakat salon karanlık olduğu için 2 gün sonra mutfak balkonuna aldım... sulayıncada çiçek sayısı 21 tane oldu ve sonradan fazlalaşı.. mutfak balkonu daha aydınlık birebir güneş yine görmüyor ama rüzgarda almıyor.. buna rağmen sanırım sulamadan çok emin değilim ( ilk geldiğinde de sarı olan yaprakları vardı ve aldığım ortam direk dışarısı ve güneş altıydı..) ama yaprakları , tomurcukları ve çiçekleri patır patır döküyor... bir de dikkatimi çeken alt ki dal daha sonradan çıkmış dallar , o dallar nispeten daha sağlıklı ama üst iki dal yaprakları güneş görmediği halde knarlaı yanmış gibive daha fazla yaprak çiçek ve tomurcuk döküyor.. Bahsettiğim o iki eskii dalın uçları da siyahımsı bir kuruma var.. böcek vs. varmı diye kontrol ettim ama oda yok.. aldıım yerde sadece satmasını biliyor sulama hakkında bile doğru dürüst bilgi vermediler .. ne yapmam gerekir bilmiyorum .. bütün yorumlarınız için şimdiden teşekkür eder.. emeğinize sağlık der saygılarımı sunarım...

suudeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 12:04   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Merhaba arkadaşlar,

Benada hediye gelen bir limon fidanım var.Alan kişi bodur olduğunu söyledi ama bodur değil.Normal bir limon fidanı.Bende Doğal gübre ve toprak karışımı hazırlayıp saksısına yerleştirdim limonumu şu anda balkonumda 2 hafta kadar çok iyiydi ama son birkaç günde baktımki tüm yapraklarını çok minik siyah böcekler kaplamış acaba ne yapmalıyım bana yardımcı olabilirmisiniz acaba?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 09:16   #50
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Gövde kalınlaştırma- Aşı zamanı

Merhaba,

Bahçemdeki limon çok sağlıklı ve güzel
Sadece aşısı olmadığından meyvesi yok, tek kusuru bu

Benim iki sorum olacak,

Aşı ne zaman yapılır?
Gövde kalınlaştırmak, geliştirmek için yapabileceğim bir şeyler var mı?

Teşekkürler

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 21:05   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2009
limon ağacı

arkadaşlar iyi günler,benim sorunum şu: evimin bahçesinde bir adet limon ağacım var.Bu ağaç yaklaşık 12 yıllık ama ben bugüne kadar hiç limon verdiğini görmedim.Bazen gönlü olursa çiçek açıyor ve bir süre sonra onları da döküyor.Bazı insanlar limonun aşısız olduğunu söylediler.Kendilerine nerden anladınız diye sorduğumda limon ağacında diken olmaz dediler ,bu doğru mudur? Ben bu limona mandalin gibi bir şey aşılasam aşı zamanı en uygun ne zaman olur?Cevaplarınızı bekliyorum.teşekkürler.

kolega35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 18:10   #52
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.MSaygın,
Meyvalarını döken limonlarla ilgili bilgilerinize teşekkürler, benimde sorunum aynı bahar ayı başlarında aldığım Limon fidesi (balkonda ve 2 senelik) normal budamasını yaptıktan sonra 15 gündür yepyeni taze yapraklarla doldu ancak üzerinde meyva çiçeği oluşmadı.
Bu durum normalmi normalse nezaman çiçeklenir?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:17   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2009
merhaba
ben 3 hafta önce limon çekirdeklerimi pamukta filizlendirip toprağa geçirdim. şu anda 1litrelik pet şişenin içinde 1 cm boyunda 2 tane limonum var. bunları ne zaman saksıya geçirmeliyim? ve hangi boyutta saksı kullanmalıyım? korkuyorum da kökleri bibirlerine zarar verir diye yardımcı olur musunz??

aysgldmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 20:13   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Limon ağacımın bu sene çıkan yapraklarının rengi tam yeşil değil. Sarı yeşil iki renk ve damarları görünüyor. Ekte fotoğrafı var. Bu bir hastalık mıdır? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 17:17   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2009
arkadaşlar bende ektigim limon tohumları 15-20 gün sonra çimlendi ve toprak üstüne çıktı sıze bir sorum olacak fidelerimi ne zaman aşı yapalıyım sonbahardamı aşı yapıyım yoksa seneyemi aşı ugun olur

akkanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 19:54   #56
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Arkadaşlar daha yeni aldığım kıbrıs limonum bir adet meyve verdi ve hasatına sanırım az kaldı. Bilgi ve deneyimlerimi siz değerli arkadaşlarımla her zaman paylaşabilirim. Yakında fotoğrafı da koyacaım.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 20:10   #57
Yeni Üye

bademli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
meyva tutma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ALİ EFE Mesajı Göster
balkonda yetiştirmek için aldığım yediveren limon fidanı çok fazla çiçek açmasına rağmen çiçekler limona dönüşürken dökülüyorlar.Bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler
meyva tutumunda yani cicekteyken yeteri kadar su ve yıllanmış koyun gübresi veya cok az azotlu gübre

bademli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 20:17   #58
Yeni Üye

bademli's Avatar

limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kontes Mesajı Göster
Lütfen bana yardım edin!Limon 'un yaprakları çok kötü durumda.Yaklaşık 5 senelik çekirdekten yetişme.Yaprakları çok kötü durumda ve dökülüyorlar.Ne olabilir onun sorunu?Şimdiden teşekkür ederim
arkadaşım limon türleri bu cinsler yaprağını dökmediği icin hele birde saksıda ise azot noksanlığı gösterir size en basit tavsiyem koyun gübresi

Eski 05-11-2009, 20:21   #59
Yeni Üye

bademli's Avatar

aşı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulik Mesajı Göster
Merhaba,

Bahçemdeki limon çok sağlıklı ve güzel
Sadece aşısı olmadığından meyvesi yok, tek kusuru bu

Benim iki sorum olacak,

Aşı ne zaman yapılır?
Gövde kalınlaştırmak, geliştirmek için yapabileceğim bir şeyler var mı?

Teşekkürler
aşı baharın fidan sürgün,e başlamadan kabuk aşısı limonda cok sağlıklı ve gövde kalınlaştırmak icin ise yapabilecek bişi yok aşı yapınca mecburen aşının 2 cm üzerinden kesiyorsunuz

Eski 05-11-2009, 20:22   #60
Yeni Üye

bademli's Avatar

sarı renk

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaju Mesajı Göster
Limon ağacımın bu sene çıkan yapraklarının rengi tam yeşil değil. Sarı yeşil iki renk ve damarları görünüyor. Ekte fotoğrafı var. Bu bir hastalık mıdır? Ne yapmalıyım?
sarı renk azot noksanlığı en kolay caresi koyun gübresi

Etiketler
bonsai, citrus, çekirdek, fide, limon

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024