agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2012, 19:25   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Oneofthem' in ikinci fotoğrafındaki kurumuş yapraklarda görülen beyaz izler galeri güvesinin eseri gibi geldi bana. Limon ve kumkuat yapraklarında sıklıkla karşılaştığımdan tanımakta güçlük çekmiyorum artık.

merlict beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 20:13   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
Tesekkurler galeri guvesinden nasil kurtulabilirim? Bu aralar ankara oldukca ruzgarli evde durmasi cok sorun olur mu?

Düzenleyen Oneofthem : 29-07-2012 saat 20:44 Neden: Eksik soru sormam
Oneofthem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 03:54   #123
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Merhabalar,
3,5 yıl önce tohum olarak ektiğim limon fidesi ( yaklaşık 15 cm. ) ile ilgili ne tavsiye edersiniz ?
Mesela saksısını mı büyüteyim ? Bahçeye mi alayım ? Hiç tecrübem yok ama bonsai adayı mı yapayım ?

Eklenen Resimler

mrduran ve bin453 beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 10:27   #124
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Hanif Mesajı Göster
Merhabalar,
3,5 yıl önce tohum olarak ektiğim limon fidesi ( yaklaşık 15 cm. ) ile ilgili ne tavsiye edersiniz ?
Mesela saksısını mı büyüteyim ? Bahçeye mi alayım ? Hiç tecrübem yok ama bonsai adayı mı yapayım ?
Merhabalar Muhsin bey

Öncelikle 3,5 yıllık limonunuz bana küçük ve bakımsız geldi.Benim 1,5 yaşındaki limonum aşağıda.Hatta geçen gün aynı sayfada olabilir bi arkadaşın fidanı için yaşını sormuştum, 3,5 yaşında demişti, ama sizinkinin nerdeyse 15-20 katı büyüklüğündeydi.Bakın ona

Saksı boyutu şuan için iyi gibi ama önümüzdeki yıl saksısı büyümeli, güneş görme oranını ve bulunduğu ortamı değiştirin derim.Özellikle sabah güneş gören, öğle sıcağında gölgede kalan, rüzgar almayan korunaklı ve havadar alanda bulundurun.Kışın toprağını değiştirirken bahçe toprağı ve tınılı toprak harcını artırın.Toprak değişimini periyoda bağlı olarak her kış yapmaya çalışın, arada bir demir çubukla toprağını karıştırıp havalanmasını sağlayın.Sulama periyodunuzu gözden geçirin, sanki fazla sulama yapmışsınız gibi.Kireç kalıntıları kullandığınız suyun sert olduğunu gösteriyor, arada bi yumuşak su ile sulayın.Eğer imkanınız olursa arada bi gübreleme yapın.İster hazır sıvı gübre isterseniz yanmış hayvan gübresi.Bunlar saksıdaki hayatına devam ettirmeyi düşünüyorsanız.Eğer ben sıkıldım artık ilgilenemiyorum derseniz sonbahara doğru onu bahçedeki hayatına yerleştirin.Tercih sizin, ona bakacak olan sizsiniz.

Bonsai konusuna gelince örneklerini incelemenizi isterim.Boyu küçük nasılsa bonsai olur düşüncesinde sıyrılıp bonsai evresini irdeleyin.Bu fidanın bonsai olması için on yıllar gerekiyor, sabrederim derseniz siz bilirsiniz.Benim 2 yıldır devam eden limons bonsai denemem var.Linki aşağıda inceleyin.2 yılda elimde olan sadece yüze yakın fidan var.Bu kış ağaç olma adına bir araya gelecekler.Ondan sonraki evre ise tahminim 7-10 yıl.Toplamda 15 yıl sonunda müthiş bir bonsaim olacak.Ne dersiniz

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/25012.htm

Buda forumdaki başka bir limon bonsai sayfası

Limon Bonsai ( Citrus )

Karar sizin...

Mehmet

Eklenen Resimler

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 23:54   #125
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Benim 2 yıldır devam eden limons bonsai denemem var.Linki aşağıda inceleyin.2 yılda elimde olan sadece yüze yakın fidan var.Bu kış ağaç olma adına bir araya gelecekler.Ondan sonraki evre ise tahminim 7-10 yıl.Toplamda 15 yıl sonunda müthiş bir bonsaim olacak.Ne dersiniz

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/25012.htm

Buda forumdaki başka bir limon bonsai sayfası

Limon Bonsai ( Citrus )

Karar sizin...

Mehmet

Teşekkür ederim Mehmet bey, tavsiyeleriniz faydalı ve saksıda devam etme kararıma çok faydalı oldu.
Bonsai uğraşı her zaman zorlanacağım bir faaliyet gibi geliyor bana. Düzensiz ve yoğun iş hayatı ciddi bir problem, özellikle özen ve vakit isteyen faaliyetler için.
Şimdilik sizlerin güzel çalışmalarınızı izlemek de mutluluk veriyor.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 00:57   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Benim de aldığımda üzerinde küçük küçük limonlar olan ve balkona koyduğum limon ağacım maalesef bütün limonlarını döktü. Bir de içeriye alıp öyle denemeyi düşünüyorum.

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 07:01   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Benim de aldığımda üzerinde küçük küçük limonlar olan ve balkona koyduğum limon ağacım maalesef bütün limonlarını döktü. Bir de içeriye alıp öyle denemeyi düşünüyorum.
Limonunuzu bu mevsimde içeri almayınız. Balkonunuzun fazla rüzgar almayan bir yerine koyunuz. Limonun bakım bilgilerine, limonla ilgili diğer sayfalarda daha rahat ulaşabilirsiniz.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 13:32   #128
Yeni Üye

cihangiryariz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2012

İkibuçuk yıl evvel diktiğim limon ağacımda yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi yaprak ve dallarında ballık görünümlü zararlı oluştu. Karıncalar da bu ballıklar için devamlı ağaçta dolaşıyorlar. Hastalığa neden olan karıncalar mı, yoksa ballıklar mı onları çekiyor anlayamadım. Ağaç yeni sürgün veriyor ama bir yandan da yaprak döküyor. Bazı dalları hiç yapraksız kaldı.
Tedavisi konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Esen kalın..

mrduran beğendi.
cihangiryariz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 13:39   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihangiryariz Mesajı Göster

İkibuçuk yıl evvel diktiğim limon ağacımda yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi yaprak ve dallarında ballık görünümlü zararlı oluştu. Karıncalar da bu ballıklar için devamlı ağaçta dolaşıyorlar. Hastalığa neden olan karıncalar mı, yoksa ballıklar mı onları çekiyor anlayamadım. Ağaç yeni sürgün veriyor ama bir yandan da yaprak döküyor. Bazı dalları hiç yapraksız kaldı.
Tedavisi konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Esen kalın..
O ballık dediklerinizin adı yaprak biti olması lazım galiba. Onlar yaprakların özsuyunu emer, karıncalar da onları inek gibi sağar. Sarımsaklı, kırmızı biberli, arapsabunlu su yapıp püskürtüyorlardı galiba, forumda ev yapımı ilaçlar kısmında vardı. Bitkiye çok zarar veriyorlar, benim ufak kumkuatta da varlardı, elimle öldürdüm hepsini teker teker

Eski 04-08-2012, 13:53   #130
Ağaç Dostu

bountr doğru tespit ve açıklamayı yapmış. Karıncaların varlığından kurtulmanız için önce yaprak biti veya afit dediğimiz zararlılardan kurtulmalısınız. Yoksa bu küçük zararlıların salgıladıkları ile beslenen karıncalar için limon ağacınız bir cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

Eski 04-08-2012, 16:16   #131
Yeni Üye

cihangiryariz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Bountr ve Kelebek Çalısı, ilginize çok teşekkür ediyorum. Dediklerinizi uygulayacağım. Esenlikler dilerim.

cihangiryariz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 01:44   #132
Ağaç Dostu

Limonların gidişatı iyi görünmekte. Ağaçtaki meyve adedi yaklaşık olarak 45-50 arasında. Gayet memnuniyet verici.

Name:  lemon.jpg
Views: 2259
Size:  49.7 KB

Name:  limon.jpg
Views: 2254
Size:  58.3 KB

Eski 08-09-2012, 00:46   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Galeri: 2
Wink Limonum Hakkında Birkaç Soru

Arkadaşlar merhaba. Aşağıda resimlerini verdiğim limonum il ilgili birkaç soru sormak istiyorum.

1- Limonumun bazı dallarındaki yapraklar kurumaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir. ( Araştırmalarımda fosfor ve azot eksikliğinden olabileceğini verisine ulaştım. Bu doğrumudur. Doğru ise nasıl bir gübreleme yapmalıyım )

2- Limonumu çelik ile çoğaltmak istiyorum. Hangi dalından nasıl bir çelik almalıyım yardımcı olurmusunuz.

3- Limonumun saksısının büyütmek istiyorum. Herhangi bir sakıncası olurmu ?

4- Budama yapmak istiyorum. Mevsimimidir değilmidir kestiremiyorum. Evin içinde yetiştirdiğim için mevsim problemini bir türlü çözemedim. Gövdesinin gelişip meyvesinin artması için budama düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mrduran beğendi.

Düzenleyen xTHRee : 08-09-2012 saat 00:49 Neden: resim pixellerini düzeltme
xTHRee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 20:36   #134
Ağaçsever

Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olacak yok mu?

Eski 15-09-2012, 15:00   #135
Ağaç Dostu

Fazla sulamamak lazım, bazen ondan da kuruyabilir, bir de limonu pencere önüne, güneş gören bir yere koyun.

Eski 15-09-2012, 16:15   #136
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xTHRee Mesajı Göster
Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olacak yok mu?
Mesajınızı ve durumu anladım fakat saksıda yetiştirilmesi ve ihtiyaçlarıyla ilgili tecrübe sahibi üyelerimiz yorum yapacaklardır. Forum sayfalarındaki bu başlığa uğradıklarında mesajınızı görür ve yanıtlarlar. Telaşlanmayın.

Budama konusunda ise ben diktiğim günden bugüne dek (3 yıldır) limon ağacını hiç budama ihtiyacı duymadım. Üstelik ilk iki sene meyve tutulumu iki-üç adet kadar olsa dahi müdahale etmedim. Fakat bahçe toprağında bakımının daha kolay olduğuna inandığım limonun saksıda nelere ihtiyaç duyduğunu, ne gibi problemlerle yüzleşebildiğini, iç mekanda nasıl mutlu olacağını bilemiyorum.

mrduran beğendi.
Eski 15-09-2012, 20:42   #137
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Fazla sulamamak lazım, bazen ondan da kuruyabilir, bir de limonu pencere önüne, güneş gören bir yere koyun.
Limonum batı cepheli odamda duruyor ve öğleden sonra tamamen güneş olan bir odada. Ancak direk güneş görmüyor.

Eski 15-09-2012, 20:47   #138
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Mesajınızı ve durumu anladım fakat saksıda yetiştirilmesi ve ihtiyaçlarıyla ilgili tecrübe sahibi üyelerimiz yorum yapacaklardır. Forum sayfalarındaki bu başlığa uğradıklarında mesajınızı görür ve yanıtlarlar. Telaşlanmayın.

Budama konusunda ise ben diktiğim günden bugüne dek (3 yıldır) limon ağacını hiç budama ihtiyacı duymadım. Üstelik ilk iki sene meyve tutulumu iki-üç adet kadar olsa dahi müdahale etmedim. Fakat bahçe toprağında bakımının daha kolay olduğuna inandığım limonun saksıda nelere ihtiyaç duyduğunu, ne gibi problemlerle yüzleşebildiğini, iç mekanda nasıl mutlu olacağını bilemiyorum.
Teşekkür ederim. Umarım kısa zamanda arkadaşlar yardımcı olur. Ağacım gözüme çok dağınık geliyor. Birşeyleri yanlışmı yaptım. **** müdahale etmem gerekirken etmedimmi bilemiyorum. Daha derli toplu düzgün bir görünüme sahip olmasını ve güzel gelişmesini istiyorum.

Eski 15-09-2012, 21:37   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
xthree, ben de uzman olmamakla birlikte bildiğim bir kaç şeyi paylaşmak isterim.
sulamaya dikkat etmek gerekiyor. toprak nemli ama aşırı ıslak olmamalı. alt tabağı varsa burası sürekli suyla dolu olmamalı yani.
ne kadar güneş alırsa o kadar iyi.
sıvı gübreyle 15 günde bir besin takviyesi yapmak iyi olur. gerçi ekime kadar gübre deniliyor. genelde düzenli gübreleme ekim ile birlikte kesiliyor.
saksı değişimi için şubat sonu mart başı öneriliyor bildiğim kadarıyla ama ben ağustosta köküne hiç dokunmadan, yani kök budaması yapmadan daha büyük bi saksıya aldım turunçgillerimi ve bi sorun çıkmadı.
toprak gevşek, hafif geçirgen olmalı.
budama için de mart uygun olur sanırım, gerçi turunçlar sonbahar öncesi de uzun ve güçlü sürgünler veriyorlar ama mart daha uygun olabilir. martta boydan kestiğin yerden muhtemelen 2-3 sürgün çıkaracaktır.
bir de aşırı soğukta kalmaması gerekiyor. benim turunçlar bu senenin soğuğunda balkonda yaşadılar gerçi ama turunç sanıyorum limon ve diğer aşılı türevlerden daha dayanıklı oluyor.

kolay gelsin, başarılar, umarım limonunu sağlıkla büyütürsün.

mrduran beğendi.

Düzenleyen delielveli : 15-09-2012 saat 23:46 Neden: eksik tamamlandı.
delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 15:21   #140
Ağaçsever

teşekkür ederim delielveli.

1 ve 4. soruma ilgiyle yanıt bekliyorum arkadaşlar. Yaprakları kurumuş olan sürgünleri kesmelimiyim ?

Birde taçlandırma nedir ? nasıl yapılır. Bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz ?

Eski 16-09-2012, 19:18   #141
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Limonunuzu az güneş gören bir yerde büyütmüşsünüz aldığınızdan beri, Kuruyan yapraklar ani güneş veya ani sıcak rüzgarın marifeti gibi görünüyor. Bitkiden kaynaklanan bir problem olsa sürgün uçları ve alt yapraklarda sararıp dökülürdü. Gübre verecekseniz, rasgele gübre vermemelisiniz. Dengeli ve PH 5,5 olarak bitkileirnize vermelisiniz.

Her daldan çelikleme olur 10-15 cm boyda kesip nemli toprağa sokun, gölge bir yerde köklenene kadar bekletin.

Saksıyı istediğiniz zaman büyütebilirsiniz, merkeze çok yaklaşmadan kenar toprakları tırtıklayıp atmalısınız. Yeni kullanacağınız toprak yaprak çürüklerince zengin, %20 oranında perlit karışmış torf şeklinde olmalı. Bahçe toprakları kısa sürede sertleşip kök gelişimini kötü etkiler.

Budamak istediğiniz zaman yapılabilir. 100 cm boyda düz bir kazık bulun, saksıya dikey yerleştirin limonun dallarını gevşek bir şekilde bu kazığa bağlayın. kazık tepesinden yukarıya uzanan dalları düz bir şekilde kazık bitim yerinden kesin.Kestikten sonra mutlaka bol güneş olan bir yere koyun tüm gün içerisinde en çok güneş alan yer bulmalısınız. Az güneş gören bir yerde bakımına devam edecekseniz, hiç uğraşmayın. İyi bakabilecek bir arkadaşınıza verin.

Taçlandırmak: Düz bir kalın gövde üzerinde belirli boydan sonra genişlemiş dallar gibi düşüne bilirsiniz, bonus kafa gibi
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xTHRee Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Aşağıda resimlerini verdiğim limonum il ilgili birkaç soru sormak istiyorum.

1- Limonumun bazı dallarındaki yapraklar kurumaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir. ( Araştırmalarımda fosfor ve azot eksikliğinden olabileceğini verisine ulaştım. Bu doğrumudur. Doğru ise nasıl bir gübreleme yapmalıyım )

2- Limonumu çelik ile çoğaltmak istiyorum. Hangi dalından nasıl bir çelik almalıyım yardımcı olurmusunuz.

3- Limonumun saksısının büyütmek istiyorum. Herhangi bir sakıncası olurmu ?

4- Budama yapmak istiyorum. Mevsimimidir değilmidir kestiremiyorum. Evin içinde yetiştirdiğim için mevsim problemini bir türlü çözemedim. Gövdesinin gelişip meyvesinin artması için budama düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

merlict ve mrduran beğendi.

Düzenleyen Mutlu Kutlu : 17-09-2012 saat 21:31
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 02:24   #142
Yeni Üye

yesilyaprak's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2012
limon

sayın Halil Önen bey size bilgi danışmak istiyorum benim limon ağacım 7 veren fidan daha bir kez limon verdi bir daha limon göremedim , üzerinde boy atıyor,yaprakları oldukça taze kaç yıl içinde limon verir acaba
beni bilgilendirseniz sevinirim saygılar

yesilyaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 10:19   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesilyaprak Mesajı Göster
sayın Halil Önen bey size bilgi danışmak istiyorum benim limon ağacım 7 veren fidan daha bir kez limon verdi bir daha limon göremedim , üzerinde boy atıyor,yaprakları oldukça taze kaç yıl içinde limon verir acaba
beni bilgilendirseniz sevinirim saygılar
Sevgili Yeşil yaprak...

Yediveren limon fidanı üç yıl sonra _ iyi bakılırsa_ meyve vermeye başlar.

Eğer gecen yıl verdi bu yıl vermediyse ve gövdeden yeni güçlü sürgünler verdiyse_ ki genç sürgünleri besliyordur_ bu ya az limon ya da hiç vermeyebilir...

Genç sürgünler gelecek yıl meyveye yatar...

Limonu _ özellikle genç sürgünleri_ kış aylarında soğuktan korumak gerekir...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2012, 13:59   #144
Ağaçsever

Bilgilendirme için çok teşekkürler Mutlu bey. Bu bilgiler gayet iyi oldu

Eski 01-10-2012, 21:25   #145
Yeni Üye

limonceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Galeri: 1
Merhaba,

Bu resimde görülen limonu çekirdekten çimlendirdim ve üzerine titreye titreye kayseri gibi kurak bir yerde yetiştirmeye çalışıyorum(belki de limon için çok uygunsuz bir iklim değildir bilmiyorum).

Çimlenme ortamından toprağa geçtiğimden beri, nemini kaybetmesin diye, küçük çaplı bir sera gibi, şeffaf bir poşetin içinde tutuyorum.

bu resimdeki hali iki hafta önce yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra saksıya ektim.Bu da saksıdaki hali;

Ancak sorun şu ki bu oluşturduğum kapalı ortamın dışına çıktığı anda 15dk ya kadar solmaya, yapraklarını salmaya başlıyor.

Yani bu poşeti saksının üzerinden çıkarınca şu haldeyken(yanındaki de ceviz );

10-15dk içinde bu hale geliyor;

Daha uzun beklersem yarım saate kadar tüm yapraklar daha da salıveriyor kendinden geçiyor bitki. Sonra poşeti geri takıyorum bi o kadar daha bekleyince toparlanıp düzeliyor.

Bu, forumdaki ilk mesajım biraz aradım da tam olarak ne yapmam gerektiğini bulamadım. Güneşe koyuyorum olmuyor, su veriyorum olmuyor, sıcaklık dengesi mi nem dengesi mi nedir sorun bir türlü çözüm bulamadım

merlict ve mrduran beğendi.

Düzenleyen limonceviz : 01-10-2012 saat 21:47 Neden: resim boyutlandırma, yazı ekleme.
limonceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 09:41   #146
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba sayın limonceviz

Küçük ağacınız (siz onu bu kadar çok sevgiyle büyütüyorsunuz nasılsa bigün ağaç olacak) sera ortamına o kadar çok alışmış ki dışarıda yapamıyor.Hani vardır ya evde ana kuzusu evden dışarıya çıkartılmaz, bütün istedikleri eve getirilir, bigün çocuk dışarıda kalır, ne yapacağını bilemez, başlar ağlamaya... sizin ağacınızda o durumda.Önceki denemelerimden yola çıkarak size tavsiyem ;
- Normal sulama sürecinize devam edin, alışkanlıklarını değiştirmeyin
- Seranızı kapatıp onu nerede bekletiyorsanız ortamını fazla değiştirmeden biraz güneşe çıkartın.
- Seranızı kapatıp bekleme alanına götürürken seranızın her iki tarafında delikler bırakın veya poşeti delin.Delikler aksi yönlerde olsun sera içinde küçükten hava sirkülasyonu oluşsun.Her geçen gün bu delikleri büyütün, zamanla sera ihtiyacınız kalmayacak.Ağacınız dı ortam havasına uyum sağlamaya başlayacak.
- Kışa girdiğinizde sulama kriterinizi biraz düşürün, soğuktan ve donma risklerinden uzakta yaşatın.Önümüzdeki bahara serayı tümden çıkartın.

Mehmet

tuya, mrduran ve limonceviz beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 16:53   #147
Yeni Üye

limonceviz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Merhaba sayın limonceviz

Küçük ağacınız (siz onu bu kadar çok sevgiyle büyütüyorsunuz nasılsa bigün ağaç olacak) sera ortamına o kadar çok alışmış ki dışarıda yapamıyor.Hani vardır ya evde ana kuzusu evden dışarıya çıkartılmaz, bütün istedikleri eve getirilir, bigün çocuk dışarıda kalır, ne yapacağını bilemez, başlar ağlamaya... sizin ağacınızda o durumda.Önceki denemelerimden yola çıkarak size tavsiyem ;
- Normal sulama sürecinize devam edin, alışkanlıklarını değiştirmeyin
- Seranızı kapatıp onu nerede bekletiyorsanız ortamını fazla değiştirmeden biraz güneşe çıkartın.
- Seranızı kapatıp bekleme alanına götürürken seranızın her iki tarafında delikler bırakın veya poşeti delin.Delikler aksi yönlerde olsun sera içinde küçükten hava sirkülasyonu oluşsun.Her geçen gün bu delikleri büyütün, zamanla sera ihtiyacınız kalmayacak.Ağacınız dı ortam havasına uyum sağlamaya başlayacak.
- Kışa girdiğinizde sulama kriterinizi biraz düşürün, soğuktan ve donma risklerinden uzakta yaşatın.Önümüzdeki bahara serayı tümden çıkartın.

Mehmet

Teşekkürler,

haftasonu limonla cevizi ayıracağım zaten ceviz artık yuvasına sığmıyor çünkü
dediğiniz şekilde kışı atlatmaya çalışacağım artık bahara kalmadan açık havaya uyum sağlar umarım. en azından evin içinde yani.

merlict, tuya ve mrduran beğendi.
limonceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 01:31   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Limonların gidişatı iyi görünmekte. Ağaçtaki meyve adedi yaklaşık olarak 45-50 arasında. Gayet memnuniyet verici.

Eklenti 327187

Eklenti 327188

merhaba kelebek çalısı,

Limon fidanınız gercekten harika gözüküyor. Cinsini öğrenebilir miyim ?

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 01:48   #149
Ağaç Dostu

Merhaba satsuma,

Cinsini ne yazık ki bilmiyorum. Satıcı da bilmiyordu.

Sulu, güzel kokulu ve ekşi bir limon

Name:  Lemon.jpg
Views: 2207
Size:  57.8 KB

Eski 19-12-2012, 02:49   #150
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Merhaba satsuma,

Cinsini ne yazık ki bilmiyorum. Satıcı da bilmiyordu.

Sulu, güzel kokulu ve ekşi bir limon

Eklenti 355782

Tamam peki kabul ediyorum kıskandım iyi geceler

satsuma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, citrus, çekirdek, fide, limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024