agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni192Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2009, 19:27   #61
Yeni Üye

bademli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
turunc

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küçük_bahçe Mesajı Göster
Arkadaşlar bahsettiğim limonumuzun fotoğraflarını çektim ve ekliyorum. İlginize sunulur.
Eklenti 74985
Eklenti 74986
cekirdekten cıkma aslında bu sizin fidan deli yani yabani tür mecburen aşılanması lazım aslında cokta güzel olmuş ama :??

bademli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 18:41   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2009
Foruma yeni üye oldum 5 yıldır bir limon fidanım var her yıl toprak değitirsemde bir türlü istediğim gibi gelişmiyor.
KOnya ereğlide ikamet ediyorum sizce acaba iklimsel faktör daha ağırmı geliyor.
Yazın dışarıda kışın ise çalışmakta olduğum dersanenin penceresine yakın kolidorda duruyor.
Bilgi verirsenzi sevinirim.

miskoisko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2009, 19:23   #63
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bence sürekli toprak deyiştirmek kardan çok zarar getirir kılcal kökleri zedelsiniz
belki alakası yok ama meyve veren bonzailere bakın çok az toprakla bir çok meyve üretilebiliyor
ben daha ziyade hava akımı güneş görmesi rüzgar durumu sulam proğramı üzerinde durulmalı kanatindeyim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 09:55   #64
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın idris şenol

KOnuda bonsai kelimesi yer aldığı için olaya girmek istedim.

Bonsailer 10 yaşına kadar geçen süre zarfında her yıl düzenli, toprak değişimi yaşarlar.
10 yılı geçenlerde genelde 2 ial 3 yılda bir ibreli olanlarda ise bu süreç 3 ila 5 yılda birdir.

Bonsai dostları genelde kılcal kökleri kullanırlar.
BU neden ile toprak kuru olduğu gibi genel anlamda sertleşen çamurlaşan toprak kullanmazlar.

BUrada ki toprak karışımı genelde bonsai için yüksek nitelikli drenaja sahip taneli yapıda ki topraktır.

Kılcal kökler bu topraktan zedenelmeden ayrılır.Bu sayede zarar görmeden yine aynı nitelikteki toprağa ekilirler.

Bir diğer konu bahcenizde **** tarlada yer alan meyve ağaçları üzerinde mevleri yenmesi için yetiştirilirler.

Lakin meyve ağaçlarında yapılan bonsailern meyvesi genelde görsel amaçlıdır.

Bu yüzden bu dar ve kısıtlı toprakda yetişen bonsailerimzide gelişme döneminde 15 günde bir gübreleme gereir ise hormon kulanımı ile bol çiçeklenme ve meyve verimi sağlanır.
Ağacın ufak daları zarar görmesin diye meyveler belirli sayıda ağaç üzerinde bırakılır.

Kullanılan gübre ve hormonlar insan sağlığına zararlı etkiler oluşturulaçağında bonsai dostu tarafında tüketilmez sadece görsel güzeliği için ağaç üzerinde yer almaları sağlanır.

Normal şartlarda meyvecilikte uygun ve insan sağlığına zarar vermeyen organik tabanlı yapılan gübrele bahcenizde **** tarlanızda ki meyve ağaçlarınız için uygundur.

Saksıda yetiştirilen meyve fidanları eğer düzenli bir şekilde kök budaması ve toprak değişimi yapılmadı taktirde kuş yuvası olarak tabir edilen kök yapısına sahip oluçaklardır.

Bu sebebden yeterli besine ulaşma şansı olmayan kökler zaman içinde kendi kendilerini boğaçaklar **** fidanın **** ağaçın ölümüne sebeb veriçeklerdir.

Doğada ise kök sistemi gerek suya gereksede besine yönelik hareketler yapar doğada bol bir yayılım alanına sahiptirler.

İyi bir meyve ağacı yetiştirmek için düzenli bakım uygun budama tüm ağaçlar için gereklidir.

Doğada kendi başına yetişen ağaçlar doğanın şekillendirmesi ve bakımı altında doğa tarafında kontrol altında tutulurlar.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:23   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
limon narin midir?

Afedersiniz yazmakta olduğum hikaye için sizlere danışmak istiyordum.
Limonun soğuk yerlerde yetişmediği rüzgarlı yerlerde yetişmediği narin bir ağaç olduğu doğru mudur?

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:49   #66
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
limon yüksek soğuk platolarda yetişmez. mesela doğu anadolu'da yetişmesi çok zordur; fakat doğu karadeniz gibi tropik iklime yakın kuşaklarda yetişmektedir. mikroklima denilen yerlerde de yetişmektedir mesela hatırladığım kadarıyla ığdır-kars-erzurum artvin arasında böyle bir yer mevcuttu. zeytin ve turunçgil yetiştiriliyordu orada.

soğuk rüzgarlar alan yerde limon yetişmesi imkansıza yakındır.

bazı soğuğa dayanıklı türlerin olduğu bir gerçek ama genel anlamda yetişmez diyebilirim.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 14:27   #67
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Altı ay önce aldığım limonum habire yaprak döküyo.Önerileri olan tecrübeli arkadaşların yardımını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 15:45   #68
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
sayın drdom, bu başlıkta sorunuzun cevabını sayın MSaygin vermiş. Okumanızı tavsiye ederim. Limonunuzun yerini sık değiştirirseniz, içeri alırsanız döker yapraklarını. Gün ışığını ve açık havayı sever. Az toprakta saksı koşullarında biraz zorlanacaksınız. forumu takip ederseniz onunla çok iyi vakit geçirebilirsiniz.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 04:35   #69
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Limon çeşitlerinin çoğu 0 derecenin altında zarar görüyor. Benim en az 10 yaşında limonum var her kış sürgünleri yanıyor ve her sene yeniden sürgün veriyor. henüz meyvesinden nasiplenemedik. Mayer limon aldım ben de. O biraz daha dayanıklı soğuğa.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 07:39   #70
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Benim bildiğim kadarı ile de eğer limon agacı çiçek açtıktan sonra rüzgar alırsa meyve tutmuyormuş. Rüzgar kesen filan yaparak bu sorun giderilebilir.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 16:32   #71
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Çok şükür... yıllardır tek limon alamadığım ağacımın üstünde, bu yıl üç limon oluştu.

Daha iyi bir verim için budama yapmalı mıyım?

Fidanın durumu şu, tecrübelilerden fikir bekliyorum.

Bir de şu yaprak zararlına insektisit vermeme rağmen hala kurtulamadım.

Eklenen Resimler

41nisa ve deryaozel427 beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 23:27   #72
-

Giriş Tarihi: 12-06-2010
ah dörtyol ah turunçgillerin memleketi tropikal ormanlar gibidir yeşilliği

gojifen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 14:32   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Arkadaşlar merhaba ben yeni üye oldum.Evde mutfağımda yedi veren limon yetiştirmek istiyorum bilgi rica ediyorum .Teşekkürler.

pınar5959 beğendi.
yeşil sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 20:02   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Yarisi büyüyen yarisi büyümeyen limon agacim

Merhaba;
Bauhaus'tan 3 yil once aldigim bir limon agacim var, balkonda saksida. Aldigimda uzerinde yesil bir limon vardi; daha sonra da cicekler acti; minik limonlar olustu ancak o zamanlarda agacima bir parazit dadandi. Yaklasik 2 yil bu yapiskan kirmizi parazitlerle savastik; bu arada agacim cok yiprandi. Sonunda forumunuzdan ogrendigim yazlik yagı uyguladim ve tum zararlilardan kurtulduk 5-6 ay once. Ama arada cok zarar gordu; yeryer kurudu, uzerindeki kuru ve zayiflamis dallari kestim.
Simdi bir yanda iki saglam dali var, surekli yeni ve saglikli iri yapraklarla boyuna uzuyor. Geri kalan diger yandaki dallardaki yapraklar damarlari yesil kendileri sarimsi renge dondu; buyumuyorlar, aylardir yeni yaprak da vermiyorlar. Hic hareket olmayan bu dallari kesmeli miyim sizce, ya da topraga takviye mi yapmaliyim. Tek dalla yukari dogru degil de yanlara dogru buyumesi icin ne yapabilirim ? Yeniden ne zaman ciceklenmesini bekleyebilirim ?
Cok tesekkurler.

ulgen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 16:10   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2010
Limon Ağacımda Gariplikler Var

Merhaba Arkadaşlar Ben Yaklaşık 1,5 2 Yıl Önce Bir Limon ağacı aldım bir ara sulamayı unuttuğumdan kuruma tehlikesi atlattı ve resimlerdede görüldüğü üzre kırılan yerlerini annanem sağolsun elleriyle budamış daha sonrasında daha fazla ilgilenerek kurumaktan kurtardık 1 yılda 2 kez toprağını çıkarıyorum sabahtan akşam saatlerine kadar toprağı seriyorum temizliyorum havalandırıyorum akşam üzeri tekrar toprağı saksıya koyuyorum son 1 yıldır meyva vermemeye başladı yaz geliyor bir sürü çiçek açıyor sonra o çiçekler küçük bir üflemeyle dökülüyor yazın sonlarına doğru bir kaç tane daha açıyor ve onlar kalıyor geçen sene 3 tane kalmıştı bu sene gördüğünüz üzre resimlerde 1 tane oldu . ağacın dallarında son 7-8 aydır dinkenlenme var gül gibi dikenli oluyor dalları resimlerde gördüğünüz üzre . vede son olarak resimlerdede özellikle işaretledim son 1 yıldır ağaca yapışmış şekilde duran beyaz beyaz garip şeyler var genelde dalın dibinde oluyor ben genelde oralara özellikle su sıkıyorum belki gider diye ama tekrar oluyor . Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim . ( birde resimlerden ağacı değerlendirirseniz çok iyi olur ) Önerilerinizi Bekliyorum .

ÖNEMLİ NOT : RESİMLERİ YÜKLEYEMİYORUM SORUN VERİYOR

kuzey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 10:25   #76
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Benim de 2 yıllık bir limon fidanım var. Ankara da olduğum için evde cam kenarında duruyor. Gelişimi çok iyi sürekli sürgün veriyor ve çiçek açıyor ama bir türlü meyve tutmuyor. Çiçek sonrasında meyve küçükken kuruyup dükülüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 11:05   #77
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Uygun içerikli besin kullanmanız lazım, bol güneş görmeli.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurguldk Mesajı Göster
Benim de 2 yıllık bir limon fidanım var. Ankara da olduğum için evde cam kenarında duruyor. Gelişimi çok iyi sürekli sürgün veriyor ve çiçek açıyor ama bir türlü meyve tutmuyor. Çiçek sonrasında meyve küçükken kuruyup dükülüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 08:37   #78
Yeni Üye

urfatutkunu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Resimlerin hepsi çok hoş.

urfatutkunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 08:38   #79
Yeni Üye

urfatutkunu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Benim limonum da düzelse keşke.

urfatutkunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 09:36   #80
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Arkadaşlar aşağıda resimlerini paylaştığım calamondin ve mayer limonu taçlandırmak istiyorum. Aslında 3. resimdeki kamkat gibi olmasını istiyorum.
sizce nasıl budamam gerekir? Budamam gereken kısmı fotoğraftan işaretleyebilir misiniz?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 08:32   #81
Yeni Üye

bayrakeri's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Limon ağacımda yabanileşme

Herkese merhaba,

Bundan dört yıl kadar önce aldığım bir limon ağacım var. Fide olarak aldım ve satıcı aldığım zaman yaklaşık 2-3 yıllık olduğunu söyledi. Daha evvel zeytin kadar limonlar yapıp döküyordu. Aldığımdan beri ihtimam gösterdim (O vakitler üye olmasam da forumun emeği çok). O da sevgimi boşa çıkarmadı ve bu sene bana 4 adet limon hediye etti.

Fakat dört ay kadar evvel fark ettim ki dallardan birinde bir yabanileşme söz konusu. (Tam olarak bu tabir kullanılmıyorsa özür dilerim lütfen acemiliğime verin). Yabanileşmenin başladığı yeri 3. fotoğrafta halka içine aldım.

Dallardan birkaçı hiç görmediğim bir hızla büyüdü ve dallarda diken oluştuğunu gözledim. Yaprakları da diğer limon yapraklarına benzemiyor, boğumlu bir yapıları var ve diğerleri gibi limon kokmuyorlar.

Ağacım saksıyla birlikte iki metreye kadar ulaştı bir anda. Oysa yazları açık, kışları kapalı balkonda duran bir ağaç için benim onu ufaltmam gerekiyor. Durum böyle olunca sizlere birkaç sorum olacak:

1. Yabanileşmeden budama ile kurtulabilir miyim?
2. Ağaç aldığımda aşılıydı tekrar aşılatmam gerekir mi?
3. Budama için forumdaki bilgileri okudum ama yine de bilen biri fotoğraf üzerinde gösterebilir mi? (Daha önce hiç yapmadım yanlış yapmaktan çekiniyorum).

Şimdiden ilgisi için herkese teşekkürler

Eklenen Resimler

41nisa ve deryaozel427 beğendi.
bayrakeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 20:31   #82
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Bence o dal yabani değil ağacın genetik özelliği olabilir.Benimde jumbo diye tabir edilen bir limon ağacım var yaklaşık olarak sizin ağacınızın saksısı kadar saksıda bakıyorum.Her yerinden sivri dikenler olmasına karşın limonları güzel ve verimde herhangi bir azalışa rastlamadım,hiçte budamayı denemedim.Ama onu satın aldığım satıcı ''dilediğin zaman dikenlerini kesebilirsin'' demişti.Ama ben hiç kesmedim çokda sorun olmuyor zaten.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2011, 10:23   #83
Yeni Üye

bayrakeri's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sayın Turunçgil cevabınız için çok teşekkür ederim. Belki de sizin dediğiniz gibidir. Ağacın altında ayrılan çatalın bir tarafı farklı diğer tarafı farklı olunca ben aşısından şüphelendim.

Eğer normalse dikenler ve yaprak farklılığı benim için de problem değil. Ancak yabanileşmiş gibi duran tarafta limon da yok. Bir sonraki adım olarak ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

bayrakeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 02:06   #84
Yeni Üye

lsari86's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Herkese merhabalar,
konu ile ilgil oalrak forumda bir çok yazıyı okudun ancak benim gibi acemi biriiçin yazılan şeyler epey bir karışık geldi. keza toprak dan uzak buyudugumuz için pek bilemiyoruz. ama böylesi guzel bir yer sayesinde bende epey bişey öğrendim.
Şimdi asıl sormak istedigime gelince ;
Ben askerde iken; annem benim askere gittiğim gün pazardan eve aldıgı limonlardan birinin içindeki iki - üç çekirdeği saksıya dikip bakmaya başlamış.
Ben forumda araştırınca limon ağaçlarının ev içinde yetişebildiğini ve çok güzel meyve ve hoş kokular verdigini öğrendim.
Şimid benim sorum su noktada başlıyor annem bu limonun çekirdeklerini mart ayı içinde ekmiş ve ektiği limon sanırım ince kabuklu kokulu bir limonmuş.
Bu bağlamda bu limon nekadar sürede meyve verebilecek olgunluğa erişir ve bu hali ile meyve verme ihtimali var mı?
biraz farazi sorular oldu sanırm ancak b konuda bilig verebilrseniz çok memnun olurum.
birde şu hali ile bu çekirdeklerin daha sağlıklı yetişmesi içn ne yapa biliriz.
kolaylıklar...

Düzenleyen lsari86 : 10-03-2012 saat 02:06 Neden: eksik kelime
lsari86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 07:44   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Isari86,

Limon bitkisi aşılanmadan meyve vermez. Havadar yerde tutun, gübresine, suyuna dikkat edin, önce aşı yapılacak kadar büyüsün. Gövdesi parmak kalınlığına ulaştığında ister mandalina aşılayın, isterseniz limon...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 09:47   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Adana Seyhan'da bir serada kullanılması için 2011 yılı kasım ayında benden leonardit ile konsantre hümik asit talep ettiler. Bende kendilerine gönderdim. Bu serada kasım 2011 de salatalık ekmişler. 6 aralık, 6 0cak ve 9 şubat tarihlerinde resimlerini çekip yollamışlar. Bu arada birde limon resmi çekmişler. Bende sizlerle paylaşmak istedim. Tüm üyelere saygılarımla,

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 16:30   #87
Yeni Üye

lsari86's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın Isari86,

Limon bitkisi aşılanmadan meyve vermez. Havadar yerde tutun, gübresine, suyuna dikkat edin, önce aşı yapılacak kadar büyüsün. Gövdesi parmak kalınlığına ulaştığında ister mandalina aşılayın, isterseniz limon...
Sayın "gçakar" ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.
Annemim hatırası olduğu için bu küçük değerli şeyin yaşamasını istiyorum.
Dedikleriniz doğrultusunda ben biraz daha büyümesini ve gelişmesini bekleyeceğim.
Sanırım yaza doğru da dediğiniz kalınlığa ulaşmış olur.
Ondan sonra forum da yazılanların ve sizlerin de değerli yardımları ile aşılama işlemini gerçekleştirebilrim.
Bu bağlamda sormak istediğim bir şey daha olacak;
yazınızda mandalina ve limon aşılayabilirsiniz demişsiniz.
Peki şimdi benim bu limon çekirdeklerinden çıkacak limon ağacıma:
Limon ve mandalina aynı anda aşılama imkanım olabilir mi?
Kolaylıklar...

Eski 10-03-2012, 21:57   #88
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lsari86 Mesajı Göster
Sayın "gçakar" ilginiz için öncelikle teşekkür ederim.
Annemim hatırası olduğu için bu küçük değerli şeyin yaşamasını istiyorum.
Dedikleriniz doğrultusunda ben biraz daha büyümesini ve gelişmesini bekleyeceğim.
Sanırım yaza doğru da dediğiniz kalınlığa ulaşmış olur.
Ondan sonra forum da yazılanların ve sizlerin de değerli yardımları ile aşılama işlemini gerçekleştirebilrim.
Bu bağlamda sormak istediğim bir şey daha olacak;
yazınızda mandalina ve limon aşılayabilirsiniz demişsiniz.
Peki şimdi benim bu limon çekirdeklerinden çıkacak limon ağacıma:
Limon ve mandalina aynı anda aşılama imkanım olabilir mi?
Kolaylıklar...
Aynı fideye bir çok çeşiti aşılayabilirsiniz. Limon, mandalina, greyfurt, portakal, lime vs.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 00:34   #89
Yeni Üye

lsari86's Avatar

ilginiziçn çok tesekkur ediyorum.
kolaylıklar....

Eski 12-03-2012, 14:29   #90
Yeni Üye

lsari86's Avatar

herkese tekrar merhabalar;
bugun canim limonata cekince gidip manavdan aldığım limonlar ile hem kendime bir bardak taze limonata yaptım hemde aşağıda resimlerdeki gibi bir limon filizlendirme denemesi yapmaya karar verdim.
umarım güzel sonuçlar elde edebilrim.
limonların ve içinden çıkan çekirdeklerin fotograflarını ekledim.
limonların cinsi ve çekirdeklerin sağlam olup olmadığı konusunda bana fikir verebilirseniz çok mutlu olurum.
kolaylıklar levent

Etiketler
bonsai, citrus, çekirdek, fide, limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024