agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2019, 18:18   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Limon yanda mandalina bilmiyorum türünü :)

Arkadaşlar bitkimin sorununu bilen var mı? Çekirdekten yetiştirmiştim önce yaprakları dalgalı olmaya başladı sonrada şu beyazlık nasıl çözebilirim bu sorunu? Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

meric0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 08:07   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
Arkadaşlar merhaba. Çekirdekten limon yetiştirmeye başladım. Birkac gun oncesine kadar bir sikinti gorunmuyordu. Gectigimiz hafta ildisina tatile cikacagimdan limon saksimi da yanimda getirdim. Daha arabadayken yapraklari burusmaya basladi. Oksijensiz kaldigini dusunerek sik sik acikhavaya cikardim yol boyunca. Ancak takip eden gunlerde de kotuye gitti.
Normalde yeni yaprak cikardigi tepe noktasi siyahlasti kurudu. En altindaki iki yaprak taze ve diri. Onun disindakiler kurudu ve arada dokuluyor.
Sorum su benin bu limonumu kurtarmak icin acaba o tepe noktasindan kesip kurtarmali miyim? Yoksa iyice olmesine mi sebep olurum? Bakimla ilgili yeni yeni ogrenmeye basliyorum yanlis bir sey yapip limonumu kaybetmek istemiyorum.
Yardimci olursaniz cok sevinirim.
Bu arada fotograf yuklemeyi defalarca denedim yapamadim. Umarim anlattiklarimdan anlasilabilir

onur.8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2019, 13:55   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur.8 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Çekirdekten limon yetiştirmeye başladım. Birkac gun oncesine kadar bir sikinti gorunmuyordu. Gectigimiz hafta ildisina tatile cikacagimdan limon saksimi da yanimda getirdim. Daha arabadayken yapraklari burusmaya basladi. Oksijensiz kaldigini dusunerek sik sik acikhavaya cikardim yol boyunca. Ancak takip eden gunlerde de kotuye gitti.
Normalde yeni yaprak cikardigi tepe noktasi siyahlasti kurudu. En altindaki iki yaprak taze ve diri. Onun disindakiler kurudu ve arada dokuluyor.
Sorum su benin bu limonumu kurtarmak icin acaba o tepe noktasindan kesip kurtarmali miyim? Yoksa iyice olmesine mi sebep olurum? Bakimla ilgili yeni yeni ogrenmeye basliyorum yanlis bir sey yapip limonumu kaybetmek istemiyorum.
Yardimci olursaniz cok sevinirim.
Bu arada fotograf yuklemeyi defalarca denedim yapamadim. Umarim anlattiklarimdan anlasilabilir
Sizin sorununuz kök sorunu diye anladım. Bende çok tecrübeli değilim. Fakat yolda sarsıntıdan kökü oynamış diye düşünüyorum. Yer değişikliği zaten çok strese sokuyor bitkileri yolda iyice bırakmış kendini sanırım. Tepeden kesmek konusunda bir fikrim yok fakat toprak kısmını biraz sabitleyin. Sürekli yön dahil yerini değiştirmeyin (hava alsın, güneş görsün gibi )

meric0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2019, 18:26   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2019
arkadaşlar fotoğrafları anca yükleyebildim. limonun durumu böyle. ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler

onur.8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 00:16   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2018
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri,öncelikle bu hobide yeniyim,yeni yeni merak saldım ve terasımızda yetiştirdiğim limon ağacımın yaz sonundan beri yaprakları yok(ben yeni farkettim önceden bu kadar dikkatli değildim)ve bazı dalları kurumuş durumda fakat bir yandan da yeni filizler verip çiçekler açmış ben buna ne uygulayabilirim tedavi olarak ve bir de solucan gübresi vermek istiyorum bu zamanlar gübre için uygun mudur?
Bir de unutmadan turunç ağacımın yapraklarını da birşey yemiş ona ilaç tedavisi uygulamam gerekir mi?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim fotoğrafları aşağı ekliyorum.

Halfblood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2019, 02:40   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2019
narenciye

ağaçlarımda zenk var ne yapmalıyım.ilaçlama .

baçeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 11:00   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2019
Merhaba ;
Benim limon ağacımda da pamuk pamuk yapışkanlıklar var ve bahçedeki diğer ağaçlara da bulaşıyor. Ne yapmam gerekiyor? Saygılar

Emrahhh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2019, 15:01   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meric0101 Mesajı Göster
Sizin sorununuz kök sorunu diye anladım. Bende çok tecrübeli değilim. Fakat yolda sarsıntıdan kökü oynamış diye düşünüyorum. Yer değişikliği zaten çok strese sokuyor bitkileri yolda iyice bırakmış kendini sanırım. Tepeden kesmek konusunda bir fikrim yok fakat toprak kısmını biraz sabitleyin. Sürekli yön dahil yerini değiştirmeyin (hava alsın, güneş görsün gibi )
Merhaba , turunç fideleri ve ağaçları yer değişikliğini pek sevmiyor maalesef. Bende de yaz sonuna kadar hatta sonbahar ortasına kadar balkonda duran yetişmiş limon ağacını kışa hazırlık olması için mutfak balkonuna ki balkon camekanla kapalı, güneş alacak şekilde de yerleştirmem rağmen önce 1 haftada tüm yapraklarını döktü, açmış çiçekleri soldu. Şu an ağaçta 3-4 yaprak ve bir limon meyvesi kaldı. Tekrar balkona da alamıyorum aşırı soğuk. Kara kara düşünüp sabretmekten başka bir çözüm bulamadım.

ahmtnzl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2019, 15:08   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi finans_man Mesajı Göster
merhaba,
fotografını attıgım limon ağacımda son 2 günde beyaz pamuk benzerı şeyler oluştu, yapraklar kurumaya başladı ve bir değişiklik söz konusu. sulamayı 15 günde 1 yapıyorum. ağac tamamen evin içinde kalıyor. ort. sıcaklık 20 derece. ne yapmamı önerirsiniz? teşekkürler

Eklenti 586274

Eklenti 586275

Eklenti 586276

Eklenti 586277
merhaba ,
buna benzer bir durum yaşamıştım ben de . Bir tavsiye ile suya arap sabunu karıştırıp ( 1 litreye bir tatlı kaşığı ) haftada bir spreyledim ama bu sefer de yaprakları kararıp tamamen döküldü. zirai tarım ilacı satan bilgili bir yerden yardım almayı düşünüyorum ben de.

ahmtnzl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 22:06   #160
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Merhabalar,benim mandalina ağacım3 yaşında gibi sanırım.Bahçemize dikeli 2 yıl olacak.Aldığımızda üzerinde çiçekleri vardı ve mandalina verdi ama bu sene ne meyve verdi de çiçek açtı ,ayrıca yaprakları sanki kirli gibi karardı soba kurumu rengi gibi acaba bu bir hastalık mı? Kir mi?

çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2020, 10:47   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2016
Wink King mandalinada zararlı veya hastalık !!!

Merhabalar,
Ben Kıbrıs'taki bir narenciye üreticisiyim. Adamız genelde kurak fakat 2 yıldır yağmurlu ve bereketli geçmektedir. King mandalina bahcesinde Mayıs ayı içerisinde, Fotoğrafta da görüldü üzere yeni filiz ve tomurcuklarda oluşan bu bozukluğun ne olduğu konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler! !
Not: yapılan kontrollerde gözle görülen hiç bir böcek ile karşılaşılmamıştır )

Eklenen Resimler

Kibriselye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 19:49   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2020
Clementin mandalina sağlıksız yapraklar

Merhaba,

Ağacımın yapraklarındaki hastalığın ne olduğunu anlayamadım. Ne olduğunu ve tedavisini söyleyebilecek kimse var mı acaba?

Name:  20200401_183002.jpg
Views: 793
Size:  24.1 KB

Name:  20200401_183014.jpg
Views: 837
Size:  29.0 KB

Name:  20200401_183038.jpg
Views: 750
Size:  37.5 KB

Name:  20200401_183027.jpg
Views: 756
Size:  39.6 KB

Name:  20200401_183019.jpg
Views: 769
Size:  23.7 KB

herdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 12:15   #163
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi herdemir Mesajı Göster
Merhaba,

Ağacımın yapraklarındaki hastalığın ne olduğunu anlayamadım. Ne olduğunu ve tedavisini söyleyebilecek kimse var mı acaba?

Eklenti 705213

Eklenti 705214

Eklenti 705215

Eklenti 705216

Eklenti 705217
Tek bir sürgünde ise o sürgünü alıp kurtulun ondan. Citrus Canker dedikleri hastalığa benziyor.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2020, 12:33   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2020
Malesef nerdeyse her sürgünde var. Citrus Cankeri internette araştırdım görsellere de baktım tam olarak benzetemedim açıkçası. Benim ağacımdaki yapraklarda pas lekeleri gibi lekeler var. Yapraklar içe doğru kıvrılmış ve bazı yapraklar görsellerdeki gibi şekilsiz. Daha önce bazı yaprakların altlarında küf gibi siyah-beyaz oluşumlar vardı. Arap sabunu - su karışımı yaptım ve onları temizledim. Ancak pas lekesi ve yaprakların kıvrıklığı konusunda bilgi sahibi olamadım. Tedavisi var mı merak ediyorum. Bahçede bir tane de limon ağacım var ona da bulaşır mı bilmiyorum.

herdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 12:02   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Merhaba benim de limon ağacımda yeni filizlenen yapragin alt ve ust taraflarinda ekledigim resimdeki zararlilardan gördüm . Yapiskan bant ile hepsini aldim.şu an durumu iyi ama ileri için yaşayıp göreceğiz bu zararlının ismini bilen var mı ayrıca yapışkan renksiz iz bırakan bir iki yaprakta var. O zararlıyı bulamadım.

TRLand Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 01:36   #166
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Sevgili TRland ;Bunlar yaprak bitleridir bitkinin özsuyunu emerek zarara yol açarlar.Bir fısfıs şişesine bir tatlı kaşığı arap sabunu ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin ve üstüne su doldurup enfekte bitkiye uygulayın, bitkiye herhangi bir zararı olmayan bu organik ilacı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.Ayrıca bildiğimiz uğur böceği ''Harmonia axyridis'' bu zararlının doğal düşmanı.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 09:27   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2020
Limonumun problemleri

Merhaba! Uzun zamandır forumları okuyorum ama yeni üye oldum. Kendimi tanıttım ve ilk sorumu sormak için buraya geldim.

Kıbrıs’da kimyasal kullanmadan bakmaya çalıştığım bahçemde 2 tane limon ağacım var. Fide olarak aldığım için yaşlarını bilmiyorum ama 3 yıldır ben bakıyorum. İkisinde de problemler var ama ben biri üzerinden giderek sorularımı sorayım, diğerine de uygularım öğrendiklerimi diye düşünüyorum.

Bu ağacımı alırken bana yediveren olduğunu söylemişlerdi. Diktiğim ilk 2 yıl 3-5 adet limon verdi. Geçen kış ilk kez 25-30 tane limonu oldu. Şubat ayı civarı topladım. Nisanda çiftlik gübresi eklemiştim dibine. Bir de demir vermiştim. Çok az çiçeklendi ve şu an sadece 1 tane minik limonu var. O da büyür mü bilmiyorum

Bahar başında çok uzayan dalları budamıştım uçlarından yanlış zamanda yapmışım anladığım kadarıyla. Yakın zamanda da içe doğru olan dalları budadım ve sabun ve zeytinyağlı karışımla ilaçladım.

Yanlış ve eksik yaptığım bir sürü şey olduğuna eminim. O yüzden sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

1. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi bir veya daha fazla hastalık var gibi. Galeri güvesi midir acaba? Ayrıca başka bir zararlı/hastalık var mı sizce? Bu sabun+yağ karışımını ne kadar sıklıkla uygulamalıyım?
2. Forumlarda okuduğum ve anladığım kadarıyla çinko eksikliği de var sanırım. Bunu organik tarıma uygun bir şekilde nasıl çözebilirim?
3. Burada bulabilirsem solucan gübresi alayım diyorum, bir de evde yapmaya çalıştığım şu an beklemede olan bokashi gübresi var. Onlardan vermem uygun olur mu sizce? Hangi sıklıkta?

Not: beyaz minik benekler yeni sıktığım sabunlu su kalıntısı.

Eklenen Resimler

AcemiKıbrısta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2021, 22:50   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2020
Merhaba, benzer bir sıkıntı iki farklı naranciye ağacımda mevcut. Fotoğraflarda görünen tam olarak nedir ve hangi ilacı kullanmam lazım, yardımcı olursanız sevinirim.

gurcan52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2021, 14:46   #169
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurcan52 Mesajı Göster
Merhaba, benzer bir sıkıntı iki farklı naranciye ağacımda mevcut. Fotoğraflarda görünen tam olarak nedir ve hangi ilacı kullanmam lazım, yardımcı olursanız sevinirim.

Enfekte olmuş yapraklar az sayıda ise, ağaçtan uzaklaştırın. Değilse tazyikli suyla yapraklardaki bitlerden kurtulun. Neemazal T/S sorunu çözer gibi.

gurcan52 beğendi.
Eski 13-01-2021, 22:17   #170
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Enfekte olmuş yapraklar az sayıda ise, ağaçtan uzaklaştırın. Değilse tazyikli suyla yapraklardaki bitlerden kurtulun. Neemazal T/S sorunu çözer gibi.
Cevap için teşekkür ederim. Bordo bulamacı önerdiler bende spariş geçmiştim. Sizce bordo bulamacı denen ilaç işe yarar mı?

Eski 13-01-2021, 23:38   #171
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Cevap için teşekkür ederim. Bordo bulamacı önerdiler bende spariş geçmiştim. Sizce bordo bulamacı denen ilaç işe yarar mı?
Fotodan bitlenme gibi duruyor. Bordo bulamacı daha çok fungusit amaçlı kullanılmakta bildiğim kadarıyla. Yaprak kıvrılmaları bunun en önemli göstergesi.

gurcan52 beğendi.
Eski 14-01-2021, 23:40   #172
Yeni Üye

Alıntı:
Fotodan bitlenme gibi duruyor. Bordo bulamacı daha çok fungusit amaçlı kullanılmakta bildiğim kadarıyla. Yaprak kıvrılmaları bunun en önemli göstergesi.
O zaman söylediğiniz NeemAzal T/S Organik Neem Yağı denemek daha doğru yol gibi, teşekkür ederim.

Eski 15-01-2021, 18:07   #173
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
O zaman söylediğiniz NeemAzal T/S Organik Neem Yağı denemek daha doğru yol gibi, teşekkür ederim.
Online alışveriş sitelerinde düşük porsiyonlarda bulmanız mümkün. Çok uzun süre giden bir şey zaten. Litreye 2-3 ml yeterli.

Eski 15-01-2021, 19:19   #174
Yeni Üye

Alıntı:
Online alışveriş sitelerinde düşük porsiyonlarda bulmanız mümkün. Çok uzun süre giden bir şey zaten. Litreye 2-3 ml yeterli.
İnternet üzerinde bulabildiğim en düşük ml buydu ve spariş geçtim

Eski 14-05-2021, 15:11   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
arkadaşlar merhaba evimde baktığım 7 yaşındaki limon ağacımda hem kırmızı örümcek hem de unlu bir var. unlu bit için neem azal aldım, uyguladım ama ertesi gün yine unlu bitlere rastladım, bu normal mi? etkisi için bir süre geçmesi gerekiyor mu? bir de aynı miktarda karıştırıp saksıdan da uygulamam gerekli mi?
ikinci sorum da kırmızı örümcekler için, onun için de suda çözünebilen bir akarsit olan power sulphur 80 aldım, neemazal uygulamasından sonraki gün uygulayabilir miyim arada bir zaman geçmesi gerekli mi?

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2021, 20:13   #176
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flora_fauna Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba evimde baktığım 7 yaşındaki limon ağacımda hem kırmızı örümcek hem de unlu bir var. unlu bit için neem azal aldım, uyguladım ama ertesi gün yine unlu bitlere rastladım, bu normal mi? etkisi için bir süre geçmesi gerekiyor mu? bir de aynı miktarda karıştırıp saksıdan da uygulamam gerekli mi?
ikinci sorum da kırmızı örümcekler için, onun için de suda çözünebilen bir akarsit olan power sulphur 80 aldım, neemazal uygulamasından sonraki gün uygulayabilir miyim arada bir zaman geçmesi gerekli mi?
7-10 gün arası beklemeniz gerekir etki için.

Eski 09-12-2021, 09:05   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2021
Arkadaşlar merhaba. Manavgat'ta bahçede mandalina ağacımız var ama bu sene için meyvelerin üstünde kahverengi büyük lekeler oluşmaya başladı. Meyveleri de çok büyümüyor. Neden olabilir?https://imgyukle.com/i/kZLlfR

Düzenleyen ozgeok : 09-12-2021 saat 09:12 Neden: Resim yükleme
ozgeok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2021, 21:32   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2011
Sakıda Kamkat agaci

Yaklaşık 3 yaşında saksıda kamkat ağacımız var. Yapraklarinda krem beyaz lekeler cıktı zamanla büyüyerek kuruyup dökülüyor. Leke olmayan bazı yaprakları ise tamamen kararip kuruyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Eklenen Resimler

Blackcat34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 11:55   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
çok faydalı bilgiler *** ederiz

kbkbkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2021, 12:05   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
*** forumda yeniyim nerden soruluyor bilmedğiğimden buradan sordum

Saksıda satın aldığım portakal ağacımda şu hastalık görüntülerini gözlemledim.ne yapabilirm bu ne hastalığıdır.ne ile tedavi ederim ne kilacı ve hangi oranda nasıl kullanmalıyım.teşekkür ederim

Eklenen Resimler

kbkbkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
evde limon ağacı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024