agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Reklam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2018, 17:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2018
Wink Limon agaci budama/bakim

Merhaba,

Yeni katildim araniza, bahcemde yetistirdigim limon agaci hakkinda bazi sorularim olacak.
Ozellikle budama konusunda biraz fikir edinmek istiyorum.

Agac ortalama 11/12 senelik.
10 sene evvel yazlik evini aldigimda eski sahibi tarafindan dikilmisti.
Sadece yaz aylari geldigim icin pek budama yapmadim, gubre, ilaclama vs hic ugrasmadim. Kendi kendine gayet guzel meyve veriyor her sene.
Bu sene biraz uzun kaldim buralarda ve gitmeden once bi bakim yapip gitmek istiyorum

Bazi sorularim olacak.

- Meyveler toplanmadan budama yapilir mi?
- Agacin suan ki boyu benim icin yeterli, bahcenin yuruyus yolunu neredeyse kapattigi icin yanlari budamak istiyorum ama hangi dallari kesmek mantikli olur? + dikine uzayan dallari kesebilirmiyim (daha fazla yukari buyumesini istemiyorum agacin)
- Yapraklar ya bi hastalik veya bocek tarafindan biraz hasar gormus sanki, ne tur ilac tavsiye edersiniz ve bu ilaci uzerinde meyve varken kullanmak zararli olur mu?

Simdiden herkesin gosterdigi ilgi icin tesekkur ederim.

razz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2018, 19:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Merhaba...
Bu vakitlerde yapılan budama farkĺi amac icin yapılır. Ürünleri iri ve kaliteli olması...güneşi görmesini sağlamak ve ürün seyrelterek dal kırımlarını engellemek.
Siz şimdi ağaca şekil budaması yaparsanız, oralardan ağaç filiz verir...o bebek filizlerde gireceğimiz kış ayında kururlar.
O sebeple kış geçtiğinde mart başı gibi ağacınızın gözleri uyanmadan budamayı yapmalısınız.

Örneğin alttan çıkan..ana gövdeye rakip kalın dalın çıkması lazım..ama siz kıyamayacaksınız
İçe giden dallar alınir.
Yukarı giden dallar, dışa bakan göz üzerinden kesilir. Ağaca vazo görünümü vermeye çalışmalısınız.
Yukarıya gitmesini istemediğiniz dalların uç kesimini yaparsiniz..
Kalın kesimlerde aşı macunu veya sututla kapatınız.
En iyisi de destek alınız.

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2018, 23:15   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Şu an limonda budamanın tam zamanı ama limon budamak ustalık tecrübe ister. Limon diğer ağaçlar gibi kış sonu bahar başı budanmaz. Bu yıl ki sürgünlerin 3 te birini kesin ki ağaçta ki yeni verecek olan sürgünler kışın soğuktan zarar görmesin.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 10:50   #4
Yeni Üye

@vural-can
Merhaba, ilginiz icin tesekkurler.
Benim suan budamak istememin sebebi bir daha ki buraya gelisimin buyuk ihtimalle nisan/mayis olmasiyla alakali.
Anladigim kadariyla hic dokunmayin diyorsunuz suan. Vazo gorunumu diyorsunuz, resimlere bakinca ters vazo goruyorum ben : )

Disa bakan dallar goz uzerinden kesilir diyorsunuz. Bahsettiginiz dallar limonlarin agirligindan dolayi asagi dogru sarkanlar mi demek istiyorsunuz? Bu dalda limon olsa dahi kesilir mi + bi dalda fazladan goz olunca nereye kadar kesilir?

@huso93
Bilgiler icin tesekkuler, malesef pek bi ustaliga sahip degilim. Diger arkadasin dediginin tersini soyluyorsunuz yanlis anlamiyorsan budama zamani hakkinda?

Eski 17-10-2018, 11:19   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi razz Mesajı Göster
@vural-can
Merhaba, ilginiz icin tesekkurler.
Benim suan budamak istememin sebebi bir daha ki buraya gelisimin buyuk ihtimalle nisan/mayis olmasiyla alakali.
Anladigim kadariyla hic dokunmayin diyorsunuz suan. Vazo gorunumu diyorsunuz, resimlere bakinca ters vazo goruyorum ben : )

Disa bakan dallar goz uzerinden kesilir diyorsunuz. Bahsettiginiz dallar limonlarin agirligindan dolayi asagi dogru sarkanlar mi demek istiyorsunuz? Bu dalda limon olsa dahi kesilir mi + bi dalda fazladan goz olunca nereye kadar kesilir?

@huso93
Bilgiler icin tesekkuler, malesef pek bi ustaliga sahip degilim. Diger arkadasin dediginin tersini soyluyorsunuz yanlis anlamiyorsan budama zamani hakkinda?
Evet limonlarda uç kurutan hastalığından dolayı budama zamanı tam şu an

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Benim yazdıklarım genel ağaç budaması için gecerlidir.Sn. huso93 ün hususi limon üstüne tecrübelerinden faydalanınız.
Aynı zamanda Sn.Halil Öneninde önerilerini alta ekliyorum. Kolya gelsin.

Limon nasıl budanır?

Sevgili Berduray, bir bakalım sizin limona...

Taç verilmiş, yani 3 ya da 4 ana dal seçilmiş ve bu dalların yanlarında taşıyıcı dallar verilmiş.

İşte bu yanlış.

Limon, Mandalin, portakal vb. turunçgillere şekil budaması yapılmaz.

Bu (taç verme)diğer bir çok ağaç için geçerlidir.

Ağacınıza taç da yüksekte verilmiş. Ve taç bölgesi budanarak açılmış.
Bu da yalnış.
O bölge yaz sıcaklarından etkilenir. Kireç sürmelisiniz.

Ortada dik giden sürgünleri (obur dallar) tam dipten çıkarınız. Macun sürünüz. Kesici aletinizi de çamaşır suyunda yıkayın.

Eğer sürgünleri tam dipten kesmezseniz yani çıkıntı bırakırsanır o bölgede yeni sürgünler çıkar ve her yıl kesmek zorunda kalırsınız.
Ağacı ya da kalın dalı sertce sallayın birbirine çarpan ve sürtenleri kesiniz.

Yukarı giden sürgünleri bir karıştan kesiniz. Bakın bu yılın sürgününü görürsünüz. Ortasından kesiniz. Yukarıya bayrak gibi gitmesine izin vermeyin.

Limon vb. ağaçların ortasını açmayın. Zeytin gibi değil.

Limon ağacınız aynen şemşiye gibi olmalı. Etek dallar yere kadar uzanmalı. Mandalin gibi. Yere yakın etek dalların bu yılın sürgünlerinin ortasından kesiniz. Kuru dalları çıkarılır.
Limon sık budanmaz.

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:39   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Benim yazdıklarım genel ağaç budaması için gecerlidir.Sn. huso93 ün hususi limon üstüne tecrübelerinden faydalanınız.
Aynı zamanda Sn.Halil Öneninde önerilerini alta ekliyorum. Kolya gelsin.
Guzel bi aciklama, sagol.
Sanirim yapilan yorum bu resimdeki limon icin gecerli.

Eski 01-11-2018, 09:01   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Merhabalar iki senedir evde limon Ağacı bakıyorum fuar da almıştım cinsi ne bilmiyorum yaz ayından beri üzerinde bir adet limon var çok büyümüyor suan budama yapabilir miyim yaparsam nasıl budarım bir de foto atıyorum yapraklar hep böyle cansız acaba bir hastalık mi varhttp://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=683236&stc=1&d=1541055 611http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=683237&stc=1&d=1541055 611

Eklenen Resimler

Karamelek_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2018, 11:38   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2006
Merhaba bizim apartman bahçesinde limon ağacım var 6-7 senelik ben diktim, bu sene 45 adet verdi,budamalımıyım yoksa kendi haline bırakmalımıyım, bir de ne tür gübre vermeliyim, 1 ay önce şeker gübre verdim, un biti vardı arap sabunu, çiçek yağ karışımı ile hallettim ağaç sağlıklı, hawai köklendirme ile 2 adet ağaç da elde ettim 2 side iyi durumda, sadece budama konusunda destek almak istiyorum

WAS-LX1A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zayta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018