agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen vural-can
  • 1 Gönderen zayta
  • 2 Gönderen mrtaksahin78
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2018, 17:49   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2018
Limon ağacı, budama bakım

Merhaba,

Yeni katildim araniza, bahcemde yetistirdigim limon agaci hakkinda bazi sorularim olacak.
Ozellikle budama konusunda biraz fikir edinmek istiyorum.

Agac ortalama 11/12 senelik.
10 sene evvel yazlik evini aldigimda eski sahibi tarafindan dikilmisti.
Sadece yaz aylari geldigim icin pek budama yapmadim, gubre, ilaclama vs hic ugrasmadim. Kendi kendine gayet guzel meyve veriyor her sene.
Bu sene biraz uzun kaldim buralarda ve gitmeden once bi bakim yapip gitmek istiyorum

Bazi sorularim olacak.

- Meyveler toplanmadan budama yapilir mi?
- Agacin suan ki boyu benim icin yeterli, bahcenin yuruyus yolunu neredeyse kapattigi icin yanlari budamak istiyorum ama hangi dallari kesmek mantikli olur? + dikine uzayan dallari kesebilirmiyim (daha fazla yukari buyumesini istemiyorum agacin)
- Yapraklar ya bi hastalik veya bocek tarafindan biraz hasar gormus sanki, ne tur ilac tavsiye edersiniz ve bu ilaci uzerinde meyve varken kullanmak zararli olur mu?

Simdiden herkesin gosterdigi ilgi icin tesekkur ederim.

http://i67.tinypic.com/9quqvt.jpg
http://i64.tinypic.com/15popir.jpg
http://i66.tinypic.com/2qsysms.jpg
http://i67.tinypic.com/a479sm.jpg
http://i66.tinypic.com/vxgavc.jpg

razz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2018, 19:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Merhaba...
Bu vakitlerde yapılan budama farkĺi amac icin yapılır. Ürünleri iri ve kaliteli olması...güneşi görmesini sağlamak ve ürün seyrelterek dal kırımlarını engellemek.
Siz şimdi ağaca şekil budaması yaparsanız, oralardan ağaç filiz verir...o bebek filizlerde gireceğimiz kış ayında kururlar.
O sebeple kış geçtiğinde mart başı gibi ağacınızın gözleri uyanmadan budamayı yapmalısınız.

Örneğin alttan çıkan..ana gövdeye rakip kalın dalın çıkması lazım..ama siz kıyamayacaksınız
İçe giden dallar alınir.
Yukarı giden dallar, dışa bakan göz üzerinden kesilir. Ağaca vazo görünümü vermeye çalışmalısınız.
Yukarıya gitmesini istemediğiniz dalların uç kesimini yaparsiniz..
Kalın kesimlerde aşı macunu veya sututla kapatınız.
En iyisi de destek alınız.

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2018, 23:15   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Şu an limonda budamanın tam zamanı ama limon budamak ustalık tecrübe ister. Limon diğer ağaçlar gibi kış sonu bahar başı budanmaz. Bu yıl ki sürgünlerin 3 te birini kesin ki ağaçta ki yeni verecek olan sürgünler kışın soğuktan zarar görmesin.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 10:50   #4
Yeni Üye

@vural-can
Merhaba, ilginiz icin tesekkurler.
Benim suan budamak istememin sebebi bir daha ki buraya gelisimin buyuk ihtimalle nisan/mayis olmasiyla alakali.
Anladigim kadariyla hic dokunmayin diyorsunuz suan. Vazo gorunumu diyorsunuz, resimlere bakinca ters vazo goruyorum ben : )

Disa bakan dallar goz uzerinden kesilir diyorsunuz. Bahsettiginiz dallar limonlarin agirligindan dolayi asagi dogru sarkanlar mi demek istiyorsunuz? Bu dalda limon olsa dahi kesilir mi + bi dalda fazladan goz olunca nereye kadar kesilir?

@huso93
Bilgiler icin tesekkuler, malesef pek bi ustaliga sahip degilim. Diger arkadasin dediginin tersini soyluyorsunuz yanlis anlamiyorsan budama zamani hakkinda?

Eski 17-10-2018, 11:19   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi razz Mesajı Göster
@vural-can
Merhaba, ilginiz icin tesekkurler.
Benim suan budamak istememin sebebi bir daha ki buraya gelisimin buyuk ihtimalle nisan/mayis olmasiyla alakali.
Anladigim kadariyla hic dokunmayin diyorsunuz suan. Vazo gorunumu diyorsunuz, resimlere bakinca ters vazo goruyorum ben : )

Disa bakan dallar goz uzerinden kesilir diyorsunuz. Bahsettiginiz dallar limonlarin agirligindan dolayi asagi dogru sarkanlar mi demek istiyorsunuz? Bu dalda limon olsa dahi kesilir mi + bi dalda fazladan goz olunca nereye kadar kesilir?

@huso93
Bilgiler icin tesekkuler, malesef pek bi ustaliga sahip degilim. Diger arkadasin dediginin tersini soyluyorsunuz yanlis anlamiyorsan budama zamani hakkinda?
Evet limonlarda uç kurutan hastalığından dolayı budama zamanı tam şu an

Eski 17-10-2018, 13:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Benim yazdıklarım genel ağaç budaması için gecerlidir.Sn. huso93 ün hususi limon üstüne tecrübelerinden faydalanınız.
Aynı zamanda Sn.Halil Öneninde önerilerini alta ekliyorum. Kolya gelsin.

Limon nasıl budanır?

Sevgili Berduray, bir bakalım sizin limona...

Taç verilmiş, yani 3 ya da 4 ana dal seçilmiş ve bu dalların yanlarında taşıyıcı dallar verilmiş.

İşte bu yanlış.

Limon, Mandalin, portakal vb. turunçgillere şekil budaması yapılmaz.

Bu (taç verme)diğer bir çok ağaç için geçerlidir.

Ağacınıza taç da yüksekte verilmiş. Ve taç bölgesi budanarak açılmış.
Bu da yalnış.
O bölge yaz sıcaklarından etkilenir. Kireç sürmelisiniz.

Ortada dik giden sürgünleri (obur dallar) tam dipten çıkarınız. Macun sürünüz. Kesici aletinizi de çamaşır suyunda yıkayın.

Eğer sürgünleri tam dipten kesmezseniz yani çıkıntı bırakırsanır o bölgede yeni sürgünler çıkar ve her yıl kesmek zorunda kalırsınız.
Ağacı ya da kalın dalı sertce sallayın birbirine çarpan ve sürtenleri kesiniz.

Yukarı giden sürgünleri bir karıştan kesiniz. Bakın bu yılın sürgününü görürsünüz. Ortasından kesiniz. Yukarıya bayrak gibi gitmesine izin vermeyin.

Limon vb. ağaçların ortasını açmayın. Zeytin gibi değil.

Limon ağacınız aynen şemşiye gibi olmalı. Etek dallar yere kadar uzanmalı. Mandalin gibi. Yere yakın etek dalların bu yılın sürgünlerinin ortasından kesiniz. Kuru dalları çıkarılır.
Limon sık budanmaz.

umsturz beğendi.
vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 13:39   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Benim yazdıklarım genel ağaç budaması için gecerlidir.Sn. huso93 ün hususi limon üstüne tecrübelerinden faydalanınız.
Aynı zamanda Sn.Halil Öneninde önerilerini alta ekliyorum. Kolya gelsin.
Guzel bi aciklama, sagol.
Sanirim yapilan yorum bu resimdeki limon icin gecerli.

Eski 01-11-2018, 09:01   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Merhabalar iki senedir evde limon Ağacı bakıyorum fuar da almıştım cinsi ne bilmiyorum yaz ayından beri üzerinde bir adet limon var çok büyümüyor suan budama yapabilir miyim yaparsam nasıl budarım bir de foto atıyorum yapraklar hep böyle cansız acaba bir hastalık mi varhttp://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=683236&stc=1&d=1541055 611http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=683237&stc=1&d=1541055 611

Eklenen Resimler

Karamelek_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2018, 11:38   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2006
Merhaba bizim apartman bahçesinde limon ağacım var 6-7 senelik ben diktim, bu sene 45 adet verdi,budamalımıyım yoksa kendi haline bırakmalımıyım, bir de ne tür gübre vermeliyim, 1 ay önce şeker gübre verdim, un biti vardı arap sabunu, çiçek yağ karışımı ile hallettim ağaç sağlıklı, hawai köklendirme ile 2 adet ağaç da elde ettim 2 side iyi durumda, sadece budama konusunda destek almak istiyorum

WAS-LX1A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selma_321 beğendi.
zayta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 16:31   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Mandalina Ağaç Bakım,Budama

***,
Aşağıda resimleri mevcut Mandalina ağacımız 1980 yılında dikilmiş ve halen meyve vermeye devam etmektedir. Gerekli bakım ve budama için önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

efeege ve Selma_321 beğendi.
mrtaksahin78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 21:10   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Benim bir sorum olacak bu işlerde yeniyim bilgim yok benim 170 boylarinda bir limon fidanim var faha dogrusu cekirdekten buyuttugum turunç diyeyim burdaki ziraatci arkadaslardan biri fazla boylandirmissin 1 metre yukardan tepeden kes yan dallarin cikmasini sagla dedi ben simdi bu kesimi yaptiktan sonra kestigim parcayi koklendirmem mumkun olur mu acaba?

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 13:58   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2008
Limon yardım

15 gün önce kumkat ve limon ağacı aldım evimin boş odasında güneş gören yere ve kalorifer peteğinden uzak bir yere ikisinide koydum kumkat yeşilliğini koruyor ama limon yaprakları kuruyup dökülüyor nedeni ne olabilir acaba oda sıcaklığı 22-23 derece formları hakkında bilgi ve düşüncelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

ozaltin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 22:59   #13
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozaltin Mesajı Göster
15 gün önce kumkat ve limon ağacı aldım evimin boş odasında güneş gören yere ve kalorifer peteğinden uzak bir yere ikisinide koydum kumkat yeşilliğini koruyor ama limon yaprakları kuruyup dökülüyor nedeni ne olabilir acaba oda sıcaklığı 22-23 derece formları hakkında bilgi ve düşüncelerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler
Yer değişikliği ve aşırı sulamadan kaynaklı gibi

Eski 28-12-2018, 21:59   #14
Yeni Üye

Barol's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozaltin Mesajı Göster
Şimdiden teşekkürler

Hocam o saksıdaki çamur görüntüsünden senin ağacındaki çürüme gayet normal görünüyor.)) biraz suyunu az ver.

Barol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 19:27   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2015
Limon Budama

Limon bahçemi netten izlediğim videolarla budamaya çalışyorum şu an yarisina budadim ancak aklimda halen sorular var,
Dikine uzayan dallar uygun bir yerden kesilirse dal uzerindeki son göz tarafina dal verir mi
Limonlar 2 yaşında,şekil budamasi yaparken her yönde bir dal birakmaya çalışıyorum,ve ortasini bosaltmaya ozen gösteriyorum
Eger bir yönde dal yoksa oburda olsa kisa kesip dallandirma yapmaya çalışıyorum,bizim muhendise sordum dal verir dedi

mutoberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2019, 22:19   #16
Yeni Üye

Limon Fidani Budamasi

Budamadan iyi anlayan ustatlarimizdan yardim bekliyorum,emin olamadığım icin çoğunu yarim biraktim,
Hangileri doğru hangileri yanlış, değerli bilgileriniz icin şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 07-03-2019, 22:22   #17
Yeni Üye

2 yaşında dikenli limon.anlamadigim kimi govdeden tek dal.birakacan diyor,kimi saksi budama yapacan ortasini açacan diyor

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2019, 12:11   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2019
Limon ağacı

Merhaba yeni aldığım limon ağacım çiçeklendi 25 tane kadar limon verdi ama şu an sağlam 3 tane limonun kaldı sadece fındık büyüklüğünde diğerleri döküldü. Şu an yeni çiçekler veriyor limona dönüyor ama hemen sararıp düşüyor bunu engellemek için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Yeni üyeyim yapabilirsem resmini yükleyeceğim. Şekli hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Zinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 12:13   #19
Yeni Üye

Resim nasıl yükleniyor acaba? Galeri simgesine basıyorum URL istiyor

Eski 04-07-2019, 16:57   #20
Yeni Üye

Tekrar merhaba. Resim yüklemeyi buldum ama hata veriyor yüklemiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz. Ağacımın durumunu çok merak ediyorum yardımınıza ihtiyacım var.

Eski 05-07-2019, 20:50   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zinan Mesajı Göster
Tekrar merhaba. Resim yüklemeyi buldum ama hata veriyor yüklemiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz. Ağacımın durumunu çok merak ediyorum yardımınıza ihtiyacım var.
Resimlerinizi "PhotoFiltre7" tarzında bir uygulama kullanarak,
"Resim Boyutu" sekmesinden "Yükseklik" ebatını "650" olarak seçin.
ve yeniden kaydetmeyi deneyin. Hata vermeyecektir.

Düzenleyen Kumkuat06 : 06-07-2019 saat 00:09
Kumkuat06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 09:18   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2012
arkadaşlar bahçemde 5 adet saksıda bir adet 2 yaşında limonum var.Bahçem site içinde olduğu için yaz günleri her gün çimlerle beraber sulanıyor, toprak kumlu ve doğal torflu olduğu için suyu fazla tutmuyor ve çabuk kuruyor.. çok sulanmanın zararı varmı...son olarak sulamayı asgariye indirmek için her limonun tavasını zaman zaman naylonla kapatmak istiyorum zararı veya faydası olurmu.

aprikent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2019, 15:08   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2019
Merhaba,

Geçen sene 2 yaşında yediveren limon fidesi aldım. Yazın yeni dallar verdi ve yapraklandı ve çiçekte açtı. Geldiğinde üzerinde 3 tane limon vardı ama onlar zamanla büyümeden düştüler. Açan çiçeklerde döküldü. Şu anki halide resimdeki gibi. Bana pek sağlıklı gibi gelmedi. Bakımı için ve canlanması için ne yapmam gerekir. Ayrıca balkonda yetiştiriyorum ancak balkon bazı zamanlar çok rüzgarlı olabiliyor. Bakımı için önerilerde bulunursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

selcuk1989 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 14:39   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020
Limon Budama, Kalınlaşma Sorunu, Resimli

Merhaba,
1.5 yıl çekirdekten çimlendirdiğim limonum var.
Bunca zaman sadece marketten aldığım torf ile yetiştirdim.
Şimdi ise torf,perlit,vermikülit,gübre,pomza,coco-peat karışımı hazırladığım saksıya ektim.
Yaprakların bir kısmı döküldü.(Kırmızı işaretli yer dökülen kısımların bir tanesi)

Sorularım:
1) Bu fidana budama yapılır mı? (Genelde paylaşılan videolarda ağaçlar için var o yüzden size sormak istedim)
2) Kalınlaşmaması normal mi?
3) Sarı işaretli yeri ben kopardım yanlış yaptığım bir şey var mı?
4) Mavi işaretli yer: bu bölge sürgün mü? Gördüğünüz gibi yapraklar birbirine değiyor. Bir sorun yapar mı?

Teşekkür ederim.

mberkayg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 02:25   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2013
Merhabalar,

Bakımsız kalan bu fidanlar nasıl budanmalı acaba? Yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden çok teşekkürler.

Name:  WhatsApp Image 2020-05-09 at 01.46.57 (1).jpg
Views: 9147
Size:  71.7 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-05-09 at 01.46.57 (3).jpg
Views: 9093
Size:  68.2 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-05-09 at 01.46.57.jpg
Views: 9075
Size:  71.6 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-05-09 at 01.46.57 (2).jpg
Views: 9057
Size:  68.0 KB

Düzenleyen Sinaan : 09-05-2020 saat 02:30 Neden: fotoğraf ekleme
Sinaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 16:07   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Thumbs down [!]Limon Budama Hatası

Merhaba,

Saksımda bir limonum var ve balkonda bakıyorum. Güneş alması vs gayet iyi. Geçtiğimiz sene 20 tane limon tutmuştu fakat büyüyemeden bazıları döküldü. 7 adet güzel bol sulu ince kabuklu limon aldım. Kışın (kasım ayında) bir budama yaptım fakat bilinçsizce bir budama yaptım. Ayrıca toprağınıda değiştirdim köklerini temizledim. Toprağını strelize toprak (dışardan aldığım toprağı fırınladım) + torf toprak ile karıştırdım. Bir ziraatçiden aldığım toprak zenginleştirici de ekledim.

Şuan limonum yapraklandı, tomurcuklarda gelmeye başladı. Fakat limona baktığımda budama değil baya koyun kırpmışım gibi Dikkatsizce ve bilinçsizce budama yüzünden limonum biraz zarar görmüş gibi hissediyorum.

Sizlerin bunu görmesini istedim. Bana bu konuda hem hatalarımı hem de bir sonraki budama döneminde veya şuan yapabileceklerim konusunda yardımcı olmanızı rica edeceğim. Birkaç açıdan fotoğraf çektim. Dilediğiniz açıdan hızlıca fotoğraf çekip buraya ekleyebilirim. Yardımcı olursanız gelişimini doğru bir şekilde sürdürmesini sağlamak istiyorum

Şimdiden herkese teşekkür ederim

Eklenen Resimler

cankaymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 16:08   #27
Yeni Üye

Thumbs down

Ek olarak 2 fotoğraf daha ekledim, dilediğiniz bir açı veya görmek istediğiniz bir yer var ise hızlıca ekleyebilirim.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2020, 17:02   #28
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Budama olarak bişey diyemeyeceğim. Ama gözüme küçük geldiği için kaç tomurcuk tuttuğunu ve gelişmesini merak ettim. Gelişmeleri de paylaşır mısınız lütfen?

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 22:17   #29
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Budama olarak bişey diyemeyeceğim. Ama gözüme küçük geldiği için kaç tomurcuk tuttuğunu ve gelişmesini merak ettim. Gelişmeleri de paylaşır mısınız lütfen?
Mutlaka paylaşırım. Bu arada budama ile ilgili görüşleri olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim

Eski 03-06-2020, 14:01   #30
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Konunun içinde limonla ilgili bölümler var... Onları ayırıp gerisini silmek için vaktim yoktu...

Turunçgillerde Budama

Turunçgillerde budama aslında bir temizliktir. Hasta,
yaşlı, kuru ve obur dallar alınır. Tacın içinin havalanması
ve güneş görmesi esas kabul edilir. Bunun ötesinde bir
amaç ile budama yapılması söz konusu değildir.

Turunçgillerde 3 çeşit budama vardır:

1. Şekil Budaması
Şekil budaması genç fidan ve ağaçlarda yapılan
budamadır. Büyük ağaçlarda şekil budaması yoktur!
Burada amaç ağaca doğal taç gelişimi içinde dallarını
oluşturmasını sağlamak ve büyümesine yardımcı olmaktır.
Amaç sağlam yapılı, dengeli ve yenilenen bir taç
oluşturmaktır. Şekil budamasında 60 cm.den birinci taç
alınır. Sonra aynı noktadan çıkmayan, oldukça eşit
dağılımlı, en iyi gelişen 3 dal seçilerek 25 cm.den kesilir.
Böylece ikinci taca yönlendirilmiş olur. Bunlardan çıkan
sürgünlerde 25 cm olunca kesilir. Kesim, kesim yeri
yuvarlaklaşınca yapılır. Ana çatı dalı üzerinden çıkan
güçlü sürgünlere izin verilmez. Bunlar daha inceyken
kesilip atılmalıdır. İkinci ve üçüncü dal üzerindeki güçlü
dalların bırakılması lazımdır.

Mandarinler, özellikle de Satsuma çeşidi gençken çok
dağınık taçlıdır. Sürgünleri kırbaç gibi uzar. Bunları
kesmek yanlıştır. Fidanın bu uzayan dallarında ilk çiçek
tomurcukları oluşur. Bir fidanda böyle 6-7 dal olur. Çiçek
tomurcuğu oluşumu için dalların bükümü istenir. Kesim
yapılırsa alınacak ilk ürün kaybedilir. Obur dal oluşumuna
yol açılmış olur. Limonlarda da bu hususa dikkat
edilmelidir.
Limon hariç, fidanların gövdesinden ve ana
çatı dallarından çıkan sürgünler haricinde hiçbir dal
kesilmemelidir. Çünkü sürgünler taç içini
kalabalıklaştırırlar. Havalanmayı engellerler. Hepsi
fotosentez yüzeyi ve meyve oluşumu için faydalıdır. Bazen
genç bahçelerde ilk dönemlerde güçlü büyüyen dallarda
(limon hariç) güneşle temas ettiğinde meyve gözü oluşumu
söz konusudur. Bu dallar zamanla bükülür ve meyve dalı
haline gelir. Hâlbuki kesim yapılırsa ağacın dengesi
bozularak güçlü sürgünler meydana gelmesi ve ağacın
sadece yeşil aksam oluşturması teşvik edilmiş olur.
Turunçgiller aslında köpürerek büyürler. Dolayısıyla 75
gereksiz ve yanlış dal kesimiyle ağacın büyüme düzeni
üzerine etki yapılırsa verimliliği ve ağaç dengesi bozulmuş
olur.

2. Verim Budaması
Verim çağına gelmiş ağaçlarda kesinlikle şekil verme
amacıyla budama yapılmaz. Limonların özel
durumlarından ötürü limon haricinde kalan turunçgillerde
verimlilik budaması yapılırken sadece kuruyan,
hastalıklı, obur nitelikli ve birbirine rakip olan dallar
kesilip atılır. Bu işlemleri ne kadar erken yaparsak yaralar
daha çabuk kapanacağından ağaç o kadar iyi büyür.
Bütünüyle budama bir temizlik işlemidir. Bundan fazlası
değildir. Yukarıda bahsedilen dallar haricindeki dalları
verim budaması altında kesmek ağaca zarar vermekle
kalmayıp ağacın verimliliğinin ön şartı olan dengenin de
bozulmasına yol açar.

Limonlarda ise; tepe tomurcuğu
baskınlığı diğer türlerden çok daha üstündür. Limon
sürgünleri yan dal vermeme ve dik büyüme
eğilimindedirler. Çiçek tomurcuğu oluşumu için yan dal
gerektiğinden tepe tomurcuğu baskınlığı kaldırılmalıdır.
İyi bir limon yetiştiriciliği için dallar mutlaka her yıl
budanmalıdır. Bu amaçla limonlarda her yıl sürgünlerde uç
alma budaması yapılması zorunludur. Limon sürgünlerinde
tepe tomurcuğu baskınlığını gidermek için yapılacak uç
alma budamasında kesim şiddetine çok dikkat edilmelidir.
Çok kısa kesim yapılırsa amaca ulaşamayız. Yani çok sert
budanırsa kuvvetli sürgün gelişimi meydana gelerek yoğun
obur dal oluşumuna yol açılmış olur.

Uç alma sonrası
sürgünlerin haddinden fazla uzun bırakılması halindeyse
sürgünün yukarı kısımlarında meyve tutumu gözlenirken
orta ve dip kısımlarında meyve tutumu gerçekleşmez,
boşluklar oluşur. Öyle bir kesim yapılmalıdır ki; en fazla
yan dal oluşsun ve sürgün üzerinde boşluk kalmasın.

Bunun için sürgünün uç kısmından yaklaşık sürgün
boyunun üçte biri kalacak kadar bir kesim yapılmalıdır.

Turunçgillerde genel bir kural olarak şu söylenebilir: bir
ağacın tacının içi meyve tutmuyorsa, o ağaç verimli
değildir. Verimlilik budaması ile taç içinde görevini
tamamlamış, kuru, hastalıklı, verimsiz ve ağacı sömüren
obur dalların uzaklaştırılması sağlanır. Bu işlemde yegâne
amaç ağaç tacı içerisinde sürgün oluşturup meyve almaktır.
Bahsedilen dalların haricinde yapılan kesimler ağacın
verimliliğini ortadan kaldırmaya hizmet eder.

Limonlarda
kuru, hastalıklı ve obur dalların uzaklaştırılmasının
yanında uç alma budaması yapılır. Turunçgillerin
budanması bahsi temelde bundan ibarettir. Verimlilik
budamasında yapılan en büyük hatalardan biri de
havalanma sağlamak kaygısıyla etek dalların kesilmesidir.
Eğer dikim aralığı doğru verilmediyse ağacın içi kuru
dallarla dolar. Bir turunçgil ağacının veriminin yaklaşık
olara 1/3’ü etek dallarında meydana gelir. Bu sebeple etek
dallar kesinlikle kesilmemelidir.

3. Gençleştirme Budaması
Verimlilik turunçgillerde sürgün oluşturmayla doğru
orantılıdır. Bu sürgünlerin dengeli gelişen ve meyve
tomurcuğu oluşturan sürgünler olması gerekir. İlkbaharda
turunçgillerde hem sürgün hem meyve oluşumu söz
konusudur. Turunçgiller belli bir yaştan sonra yeterli yeni
sürgün veremez hale gelir ve verim düşer. Bu husus
azot/karbon dengesi ile ilişkilidir. Tam verim çağındaki
genç ağaçlarda bu oran istenen seviyede iken, yaşlılıkla
beraber verimsizliğe sebep olacak şekilde değişir.

Gençleştirme budaması ile yaşlılıkla birlikte verimliliğin
aleyhine gelişen durumu düzeltmeye çalışırız. Turunçgiller
büyük, kalın kesimlere elverişli değildir. Hatta bazı
türlerde çok kalın kesimlere tepki olarak ölüm görülür.
Örneğin Yafa portakalında geriye doğru ölüm gözlenir.
Sonra geniş yaraların kapanması geç ve zor olacağından
bazı mantari hastalıklar sonucu sorunlar olabileceği gibi,
diğer hastalıklara da giriş kapısı olarak hizmet eder. Bu
yüzden gençleştirme budaması yapılırken dikkat
edilecek ilk husus kalın dal kesmemektir. 4-5
santimetre çapından daha kalın dal kesilmez. Pratik
olarak baş ve işaret parmağı birleştirildiğinde oluşan
daireden daha kalın olan dalların kesilmemesi gerekir.
Bu şekilde kesim yapıldığında ağacın iskeleti ortaya çıkar.
Bu ağacı dış etkilerden korumamız gerekir. Gençleştirme
budamasını ilkbahardan önce (sürgünlerin oluşmasından
önce) kıştan çıkarken yapınca, beyaz badana boyasıyla
ağacı boyarız. Böylece ağacı güneşten korumuş oluruz.
Aksi takdirde güneş yanıklığı sebebiyle ağaçların ölüme
varan zararlar görmesi söz konusudur. Budamayı takip
eden zaman içerisinde sürgün oluşumu ile beraber ağacın
taç içi dolar.

Budama ne zaman yapılmalı?
Budama zamanları limon hariç diğer bütün
turunçgiller için kış aylarıdır. Verimlilik budaması
(hastalıklı, kuru ve obur dalların kesimi) kış aylarında
büyüme durunca, temizlik şeklinde yapılır.

Limonlarda ise
uç alma budamasının zamanı çok dikkatli seçilmelidir.
Limon üretimini tehdit eden Uçkurutan Hastalığı ağaçta
oluşan yaralardan bulaşır. Bu sebeple Uçkurutan
Hastalığının bulaşma riskinin en düşük olduğu zamanda uç
alma budaması yapılmalıdır. Uçkurutan Hastalığının
etmeni, hava sıcaklığının 30 derece ve üzerinde seyrettiği
dönemde etkili değildir. Dolayısıyla hava sıcaklığının 30
derece üzerinde bulunduğu dönemlerde bulaşma riski en
düşük seviyededir. Limon yetiştiriciliği yapılan bölgeler
dikkate alındığında hava sıcaklığının 30 derece üzerinde
seyrettiği oldukça uzun bir dönem söz konusudur. Ama bu
bilgiden yola çıkarak limonlarda uç alma budamasının yaz
aylarında yapılabileceği fikrine kapılmak yanlıştır. Çünkü
uç alma budamasının temel amacı sürgünlerde yan dal
oluşumunu teşvik etmektir. Eğer temmuz-ağustos gibi yaz
aylarında uç alma budaması yapılırsa, takip eden süreçte ve
sonbahar boyunca yeni sürgün oluşumu meydana
gelecektir. Bu yeni ve taze sürgünler henüz pişkinleşmeden
kış aylarına girileceğinden soğuk havalarda zarar görmeleri
söz konusudur. Ayrıca bu yeni ve taze sürgünler rüzgâr
sebebiyle kırılarak zarar görürler. Kırılan taze sürgünlerde
oluşan yaralardan Uçkurutan Hastalığı bulaşma riski çok
yüksektir.

O zaman ne yapacağız? Bütün bu bilgiler
ışığında uç alma budamasını, Uçkurutan Hastalığı
bulaşma riskinin en düşük olduğu ve yapılan
kesimlerden sonra gözlerin uyanmayacağı bir zaman
diliminde yapmak gerekmektedir. İşte bu iki hususu da
karşılayacak doğru uç alma zamanı ekim ayının ortası
ile kasım ayı başları olarak tarif edilebilir. Bu dönemde
limonlarda uç alma budaması yapıldığında hem
Uçkurutan Hastalığı bulaşmasına karşı bahçe sağlama
alınmış, hem de sürgün faaliyeti başlamadan hemen
kışa girilmiş olur. Böylece güvenli bir kış geçirilir ve
ilkbaharla birlikte yeni sezonun meyvelerini verecek
olan dallar güvenle ve sağlıklı bir şekilde gelişirler.

Turunçgillerde çiçek tomurcuğunun oluşmaya başladığı
zaman ocak ayıdır. Eğer limonlarda sonbaharda uç alma
budaması yapılmayarak, kışın derim sonrası budama
yapılırsa ertesi yılın ürünü de heba edilmiş olur. Çünkü
meyve gözüne dönüşen gözler uçta oluşacağından
budamayla bunlar kesilip atılmış olur.

Budama Sırasında Dikkat Edilecek Konular
Mekanik olarak bulaşan hastalıkların taşınmalarını
önlemek için, budama aletleri kullanılmadan önce
dezenfekte edilmelidir. Dezenfektan olarak, % 10'luk
hipokloridli su (çamaşır suyu) kullanılır. Bunun için 1
ölçek çamaşır suyu 4 ölçek çeşme suyu ile karıştırılır.
Budama aletleri bu eriyikte 1 dakika süre ile tutulmalıdır.
Bir ağaçtan diğerine geçerken de, hastalık varsa
yayılmasını önleme bakımından, aletler bu eriyiğe
batırılmalıdır.

Sonbaharın son sıcaklarının yaşandığı Ekim ayında değil
de daha erken yaz döneminde uç alma budaması yapılan
bir limon ağacında taze sürgünlerin soğuk zararına
uğraması durumunda karşılaşılacak görüntü yukarıdaki
resimden daha da kötü olabilir.

TURUNÇGİLLERDE BUDAMA
Dr. Güçer KAFA
Yüksek Ziraat Mühendisi

Kaynak: https://arastirma.tarimorman.gov.tr/...udamaGKafa.pdf

domata beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024