agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2020, 15:12   #1171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Angry Limonum kuruyor !!!

Limon ve kumkuat a merak sardım aldım saksıya diktim. Saksılar balkon da duruyor bütün yapraklarını döktüler ve kumkuat ın dallarıda anaç kısmına kadar kurudu. Forum sitelerinde araştırmaktan beynim bulandı çok bilgi kirliliğii var. Çok su kurutur diyor birçok yerde sulamaya korkuyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Güneşte kaldığı için kurumuş olaibilir mi acaba nem oranı da düşük aydın sıcağı malum, iç mekana alsam daha mı iyi olur?

Eklenen Resimler

pamuli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 10:33   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2020
Talking Limona yardım

Merhaba limon çekirdeğinden yetişmiş olan bir fidan var 4-5 sene önce çekirdekten ekilmiş bende bu fidanı güzel limonlar veren bir ağaç olmasını istiyorum. İlk olarak toprağını değiştirmeyi düşünüyorum toprağı marketten veya internet üzerinden alacağım veya başka bir öneriniz var mı? Sonra aşı yapmak istiyorum sanırım bu sıralar zamanı budama yapmalı mıyım neresinden yapmalıyım. Kısaca fidanı canlandırmak için yapmam gerekenler nedir ? Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

kemalalsoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2020, 12:58   #1173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemalalsoy Mesajı Göster
Merhaba limon çekirdeğinden yetişmiş olan bir fidan var 4-5 sene önce çekirdekten ekilmiş bende bu fidanı güzel limonlar veren bir ağaç olmasını istiyorum. İlk olarak toprağını değiştirmeyi düşünüyorum toprağı marketten veya internet üzerinden alacağım veya başka bir öneriniz var mı? Sonra aşı yapmak istiyorum sanırım bu sıralar zamanı budama yapmalı mıyım neresinden yapmalıyım. Kısaca fidanı canlandırmak için yapmam gerekenler nedir ? Şimdiden teşekkür ederim
Toprak olarak bunu alabilirsiniz
https://www.bauhaus.com.tr/bahce-top...10-lt-60663975

Aşı zamanı mayıs haziran gibi sürgün göz aşısı daha iyi olur diye düşünüyorum. Göz aşısı sürgün verdikten sonra üst tarafı budayabilirsiniz

pamuli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2020, 08:39   #1174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2020
Merhaba forma yeni katıldım benimde mayer ve alacalı limonum var havalar soğumaya başladığında içeri aldım ve yapraklarının tamamını döktü aldığım yere sordum derin budama yap dediler yardımcı olurmusunuz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Smmm.Emine : 28-11-2020 saat 09:13
Smmm.Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 20:14   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2020
ben limon ağacı diktim, fakat çimlerin ortasına ektim, güneş almamasına dikkat ettim fakat çimlerden dolayı gelişemedi

alkan6363 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 14:05   #1176
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
Bu seneki limon hasadıda geldi

Eklenen Resimler

caylakpenguen beğendi.
Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 19:39   #1177
Ağaçsever

İç Mekan Limon Bakımı

sevgili üyeler merhaba,
öncelikle forumda yeniyim, sürç-ü lisan eylersem kusura bakmayın. Son zamanlarda botaniğe merak saldım ve limon ağacı (yediveren/mayer) satın aldım. Fidan elime henüz ulaşmadı ama 2 yaşında olduğu yazıyordu, tüplü. Şimdi öncelikli sorum alacağım bu fidanı kaç litrelik saksıya dikmem gerekli? Bir de Eskişehir'de yaşıyorum, malum karasal iklim. Fidanımı salonda yetiştirebilir miyim, kapalı mekanda? Evim iki cepheden de güneş alıyor, sadece öğlen tepedeyken almıyor, sabah arka odalar akşam da ön odalar güneş görüyor. Okuduğum bazı yerlerde meyve alabilmek için soğuklama yapmak gerektiği yazıyordu, kışın burası çok soğuk oluyor ama çift camlı kapalı balkonumuz var, minimum kaç dereceye kadar bu balkonda bu işlemi yapabilirim? Veya bu işlem zaruri mi? Son olarak da hangi dönemde, ne tür bir gübreleme yapmam gerekli? Genel kullanım (bu a101'de mixflor marka sıvı gübre) çiçekli/çiçeksiz bitki gübresi yeterli olur mu? Bir ziraat mühendisi arkadaşım var ondan gerekirse DAP gübre de alabilirim.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2020, 20:36   #1178
Ağaçsever

arkadaşlar merhaba,
evde saksıda baktığım 2 yaşında aşılı limon ağacıma DAP gübresini ne miktarda ve ne şekilde uygulamam gerekir?

Eski 10-12-2020, 17:36   #1179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2020
Limonum Büyümüyor

Herkese Merhaba;
Mart - Nisan gibi çekirdekten yetiştirdiğim limonum bir süre yavaş da olsa büyüdü ancak sonra büyümesi durdu. Eylülden beri hiç büyümyor, bir yaprağı hastalanmıştı (üzerinde kısım kısım kabarmalar olmuştu) bizde onu koparttık daha sonra hiç büyümedi.Bu işlerde yeniyim, ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler
Eklenti 715053

Eklenti 715054

Eklenti 715055

Eklenti 715056

Eklenen Resimler

jrconfig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 22:40   #1180
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jrconfig Mesajı Göster
Herkese Merhaba;
Mart - Nisan gibi çekirdekten yetiştirdiğim limonum bir süre yavaş da olsa büyüdü ancak sonra büyümesi durdu. Eylülden beri hiç büyümyor, bir yaprağı hastalanmıştı (üzerinde kısım kısım kabarmalar olmuştu) bizde onu koparttık daha sonra hiç büyümedi.Bu işlerde yeniyim, ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler
Eklenti 715053

Eklenti 715054

Eklenti 715055

Eklenti 715056
Sayın Jrconfig, fidanınız kış dönemi olduğundan dinlenme sürecinde. İlkbaharda uyanacak ve büyüyüp serpilecek. Fotoğraflarınızdan gördüğüm kadarı ile bitkiniz gayet sağlıklı.Yapmanız gereken ilkbaharı beklemek.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2020, 12:12   #1181
Ağaçsever

büyüme ışığı için 106 ledli bir kırmızı mavi (80 kadar kırmızı 26 mavi) büyüme ışığı sizce yeterli olur mu kış ayları için?

Eski 01-01-2021, 21:28   #1182
Ağaçsever

arkadaşlar merhaba 3 hafta kadar önce bir tane 2 yaşında yediveren limon aldım. 21 litrelik saksıya diktim ve fosfor ağırlıklı 8 15 0 + 10 kükürt ve organik madde içeren npk gübresi de karıştırdım. bir adet kırmızı mavi bir adet de gün ışığı büyüme lambası ile birlikte bakıyorum (günde 12 saat en az lambalar açık kalıyor, gece çicek açması için 12'den sonra karanlık bırakıyorum). şu anlık yerini de de sevdi gibi. satıcı göndermeden budama yapmış, şu an bir sürü yeni sürgün verdi. günde iki kez falan su ile sisleme yapıyorum, kaloriferden de uzak. ev oda sıcaklığından maksimum 1 2 derece fazla oluyor. bir sürü de yeni çiçek tomurcuğu verdi. şimdi benim sorum sizce bu şartlar altında kaç günde bir sulama yapmalıyım? ve 21 litrelik saksıya kaç litre sulamalıyım (saksının dibinde bolca delik ve drenaj kolay olsun diye dibinde 3 4 parmak iri çakıl taşı var). ek olarak sizce azot gübrelemesi miktarını arttırmalı mıyım? potasyum gübresi de eklemeli miyim? (arada mixflor marka genel amaçlı bitki besini ile de suluyorum).
https://hizliresim.com/5pw9KX
https://hizliresim.com/jd7UDz
https://hizliresim.com/B0Xv41

caylakpenguen beğendi.
Eski 14-01-2021, 15:10   #1183
Yeni Üye

caylakpenguen's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2021
@Bengrim Pek güzel. Umarım benimkilerde böyle limon verir.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

caylakpenguen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2021, 06:21   #1184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Bizim de yaklaşık 2 yaşında 20 litrelik saksıda yediveren limonumuz var. Aslımda tohumdan denemiştim ama tohumun aşılanması gerektiğinden onu bıraktık ve fidan alıp diktik.Hala çiçek veya limon yok ilkbahara doğru nu açıyorlar?

Düzenleyen Pumpking : 28-01-2021 saat 07:06
Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2021, 22:16   #1185
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Bizim de yaklaşık 2 yaşında 20 litrelik saksıda yediveren limonumuz var. Aslımda tohumdan denemiştim ama tohumun aşılanması gerektiğinden onu bıraktık ve fidan alıp diktik.Hala çiçek veya limon yok ilk bahara doğru nu açıyorlar?
Evet. Yılda iki kez çiçeklenir yediveren ise.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2021, 07:07   #1186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Evet. Yılda iki kez çiçeklenir yediveren ise.
Anladım teşekkür ederim.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2021, 18:23   #1187
Ağaçsever

Yakındaki ormandan topladığım yosunlardan kauçuk ağacımın saksısına malç yaptım, tabi zararlı kontrolü vs yaptıktan sonra. Limon ağacıma da yapsam zararı olur mu sizce?
Görüntüler için link:
1) https://hizliresim.com/YZfvsJ
2) https://hizliresim.com/YMF8SR
3) https://hizliresim.com/1t0Dkn

Eski 13-02-2021, 14:46   #1188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2021
Limon ağacımda hastalik mi var

Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katıldım ama sürekli takip ettiğim bir site.
Yazin almış olduğum limon ağacımin üzerinde pamukçuk islaklik ve yapraklarında kopukluk var nasil kurtulabilirim bunlardan lutfen yardimci olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

Gozdemelis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2021, 15:26   #1189
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozdemelis Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katıldım ama sürekli takip ettiğim bir site.
Yazin almış olduğum limon ağacımin üzerinde pamukçuk islaklik ve yapraklarında kopukluk var nasil kurtulabilirim bunlardan lutfen yardimci olabilir misiniz?
Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2021, 10:15   #1190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2020
Merhabalar limonum yaprak dökmeye başladı neden olabilir? Ne yapmam gerekir?

https://i.hizliresim.com/NUUCp7.jpg

Lahmacun1500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2021, 22:28   #1191
Ağaçsever

https://hizliresim.com/SG4RME
https://hizliresim.com/5dvqw4
https://hizliresim.com/ooVum0
https://hizliresim.com/EGSVC1
https://hizliresim.com/kFSOZi
merhaba, yakın zamanda 6 yaşında bir yediveren limon fidanı satın aldım. yaklaşık 5 gün kadar kargoda kaldığı için eve geldiğinde toprağı biraz kurumuş ve yaprakları biraz kıvrılmıştı. birkaç tane yeni sürgün vermeye başlamış fakat susuzluktan olsa gerek solmuştu. ben de hemen deniz yosunu gübresi ile suladım ve pencere önüne aldım (bu sıralar havalar biraz kapalı doğrudan güneş ışığında değil). stressi atlatması için başka önerisi olan var mı? elimde 3 x 15 NPK gübre, 12 15 18 + 2 npk ve magnezyum gübre, hümik asit, armix combi iz element gübresi vs hepsi mecvut. 1 2 hafta içinde 55 litrelik saksıya almayı düşünüyorum, bu sezon yeni yapraklar açar mı? yeni sürgün verir mi sizce?

Eski 07-04-2021, 13:39   #1192
Ağaçsever

yabançileği43's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2021
Galeri: 1
Saksıda Limon Yetiştirmek

Ben tam bir narenciye hastasıyımdır, özellikle de limona... Saksıda bir limon ağacı uzun süreden beri aklımdaydı. Yaklaşık 8-9 ay önce de bir limon ağacına rastladım ve balkonuma aldım. Üzerinde meyveleri de vardı. Ancak üzerinde unlu bitleri fark ettim. Ama bulduğum bitleri almak ve ya yumurtaları sökmek dışında pek bir şey yapmadım. Ama son zamanda iyice cılızlaştı, yaprakları büzüşmeye başladı.Ancak unlu bit hiç yoktu. Oksijenli su uyguladım, toprağını bol bol solucan gübresi eklenmiş torf- kızıl bahçe toprağı karışımıyla değiştirdim;yani besin sorunu yok. Soğan suyu gibi organik gübre/ilaçlar da denedim. Son zamanda buralarda hava da ılık. Ama ağaçta iyi bir değişiklik pek yok. Dökülen çiçek saplarından küçük yumru benzeri limon meyvelerine(gelecekte tabii) dönüşüyor; Tam bu haldeyken de ölüp gidiyor.
(Not olarak: Aldığımda üzerinde meyveleri vardı) Sorunu nedir? Neyi yanlış gitmiş olabilir?

yabançileği43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2021, 17:52   #1193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2021
Limonum çiçek açtıktan sonra döktü hepsini

Merhabalar, limon ağacım çok sayıda çiçek açtıktan bir süre sonra hepsini döktü, şuan üzerinde hiç çiçek kalmadı ve yaprakları sararıp kıvrılıyor ne yapabilirm acaba?

Eklenen Resimler

anil0640 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2021, 16:56   #1194
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anil0640 Mesajı Göster
Merhabalar, limon ağacım çok sayıda çiçek açtıktan bir süre sonra hepsini döktü, şuan üzerinde hiç çiçek kalmadı ve yaprakları sararıp kıvrılıyor ne yapabilirm acaba?
Genelde çiçek dökme ve yaprak sararma fazla sulamadan olur ama daha tecrübeli arkadaşlar var onlarında fikrini almak lazım..

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2021, 18:17   #1195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2021
Herkese Merhabalar,

Forumda yeniyim, belki daha önce başına gelmiş birisi olabilir **** ne yapabileceğim hakkında yardımcı olan çıkar diye sorunumu anlatmak istedim.

Yaklaşık 1 senedir baktığım ve çekirdekten yetiştirdiğim limon ağacımı 15 gün yanlız bırakmak zorunda kaldım, bu süre zarfında evden ayrılmadan önce sulamasını yaptım hatta evden ayrıldıktan sonrada sürekli aklımdaydı fakat eve döndüğüm zaman bütün yapraklarının sarardığını hatta bazılanın döküldüğünü gördüm. Yaprakların hepsini temizlemeye karar verdüm. Fakat son 4-5 gündürde üstten kuruma yapmaya başladı. Ne yapabilirim, nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

NOT : Balkonda öğleden sonraya kadar güneş alan bir yerde tutuyorum.

Eklenen Resimler

cemcapar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 09:13   #1196
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Herkese Merhabalar,

Forumda yeniyim, belki daha önce başına gelmiş birisi olabilir **** ne yapabileceğim hakkında yardımcı olan çıkar diye sorunumu anlatmak istedim.

Yaklaşık 1 senedir baktığım ve çekirdekten yetiştirdiğim limon ağacımı 15 gün yanlız bırakmak zorunda kaldım, bu süre zarfında evden ayrılmadan önce sulamasını yaptım hatta evden ayrıldıktan sonrada sürekli aklımdaydı fakat eve döndüğüm zaman bütün yapraklarının sarardığını hatta bazılanın döküldüğünü gördüm. Yaprakların hepsini temizlemeye karar verdüm. Fakat son 4-5 gündürde üstten kuruma yapmaya başladı. Ne yapabilirim, nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

NOT : Balkonda öğleden sonraya kadar güneş alan bir yerde tutuyorum.
Kuruyacak gibi duruyor. Bir köklerini kontrol edin. Kuruyan kısmı bağ makasıyla alın bakalım ne olacak.

Eski 25-06-2021, 01:05   #1197
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Kuruyacak gibi duruyor. Bir köklerini kontrol edin. Kuruyan kısmı bağ makasıyla alın bakalım ne olacak.

Köklerine bakmak benimde aklıma geldi fakat saksı çok büyük, zarar veririm diye endişelendim hiç ellemedim. Kuruyan kısmı kesmek benimde akllıma geldi ama onada cesaret edememiştim. Tavsiyenizi dinleyip sanırım üst kısmı kesmem gerekiyor. Umarım tamamen kurumaz.

Eski 25-06-2021, 21:38   #1198
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemcapar Mesajı Göster
Köklerine bakmak benimde aklıma geldi fakat saksı çok büyük, zarar veririm diye endişelendim hiç ellemedim. Kuruyan kısmı kesmek benimde akllıma geldi ama onada cesaret edememiştim. Tavsiyenizi dinleyip sanırım üst kısmı kesmem gerekiyor. Umarım tamamen kurumaz.
Hala sağlam kök kaldıysa steril bir toprak karışımına (perlit+cocopeat) alıp orada hayata dönmesi sağlanabilir "bir" ihtimal. Toprak bir hayli ıslak duruyor fotoda.

Eski 27-06-2021, 09:01   #1199
Yeni Üye

Evet üstten kuruma yapınca biraz fazla su vermiştim, bitkiyi kurtarabilmek adına dediğinizi yapıcam artık kısmet inşallah kurtarabilirim.

Eski 28-06-2021, 12:34   #1200
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemcapar Mesajı Göster
Evet üstten kuruma yapınca biraz fazla su vermiştim, bitkiyi kurtarabilmek adına dediğinizi yapıcam artık kısmet inşallah kurtarabilirim.
Kritik hata olmuş. Bitkiyi o topraktan uzaklaştırırsanız bir ihtimal şansınız var.

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024