agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2018, 09:21   #1081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2018
bende denedim ama beceremedim her seferinde kaldı

YesiLsevr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 19:08   #1082
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Saphire Mesajı Göster
Arkadaşlar ben yaklaşık 2 sene önce internetten limon ağacı satın almıştım.
İlk geldiğinde ve takip eden aylarda bir çok çiçeği vardı. İlk sene meyveler küçük tırnak kadar olup sonra kararıp döküldüler. Bu sene ilk defa 2 tane çok büyük olmasa da limon var. Fakat bu defada ağaç kurumaya başladı. Yeni çıkan yapraklar ilk geldiği gibi yem yeşil yerine çok açık sarı hatta nerdeyse beyaz renkteler. Büyükleri de öyle küçükleri de. Zaten altta resim paylaştım. Bir de yeni filizlenmeye çalışan yerler 1-2 cm olmadan siyahlaşıp kuruyup düşüyorlar bunun nedeni de ne olabilir. Kendi çapımda ağacın ölmesini engelleyip kurtarabilmem için ne yapmalıyım. Fikir vermesi açısından bir kaç resim de ekliyorum. Teşekkürler.
yetersiz güneş+demir eksikliği (fazla sulama ya da toprak ph ı kaynaklıda olabilir) filiz kurumasını dert etme sıcaklıkdanda olabiliyor

Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2018, 19:10   #1083
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencerker Mesajı Göster
http://prntscr.com/kqqjyc

Geçen hafta limon fidanımda bir sorun fark ettim. Yapraklarının altında beyaz birşeyler toplanıyor. Islak mendil ile tek tek temizledim. Toprağını değiştirdim, saksıyı değiştirdim. Fidan gayet sağlıklı büyüyor fakat bugün fark ettiğim aynı sorunu sizlere danışmak istiyorum.

Aynı şeyler yine oluyor, bundan kurtulmak için ne yapabilirim?
beyaz sinek varmı cevrediki bitkilerde? onları larvalarına benzettim ama emin deilim

Eski 28-09-2018, 19:12   #1084
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuen_66 Mesajı Göster
Lütfen yardımcı olun limon ağacımda böyle yapışkan damla damla sıvılar var meyvesinin üzeride olmuş ordan birfe parmağımdaki gibi bişey çıkardım
yazlık yağ ile ilaçlama yapınız. muhtemelen bit var

Eski 28-09-2018, 19:15   #1085
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egemen111 Mesajı Göster
Limonumun Durumu nedir.İlave bişey istermi
gayet güzel görünüyor keşke biraz daha dik durabilseymiş

Eski 28-09-2018, 19:28   #1086
Ağaçsever

Alıntı:
yok mudur bir uzman cevap verebilecek?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YesiLsevr Mesajı Göster
bende denedim ama beceremedim her seferinde kaldı
uzman deilim ama elimden geldiğince limon severlere cevap vermeye çalışıyorum

çok zor bir ağaç değil limon sadece isteklerini sağlayıp uyum sağlamasını beklemek gerekiyor çoğu zaman

Eski 03-10-2018, 21:48   #1087
/

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
gayet güzel görünüyor keşke biraz daha dik durabilseymiş
dik tutabilmek için ne yapmak gerek

egemen111 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2018, 09:04   #1088
Yeni Üye

Saphire's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
yetersiz güneş+demir eksikliği (fazla sulama ya da toprak ph ı kaynaklıda olabilir) filiz kurumasını dert etme sıcaklıkdanda olabiliyor
sabah 7 den öğlen 12-13 e kadar güneş görüyor camın dibinde zaten, cam da doğuya bakıyor.
Evet biraz fazla sulamış olabilirim (hangi sıklıkla sulamam gerekiyor? bir de buna biraz su döksem hemen dibine iniyor sanırım toprak fazla su tutmuyor)
Demir eklemek için ne yapmalıyom limon için?

Saphire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 21:20   #1089
Ağaçsever

Alıntı:
sabah 7 den öğlen 12-13 e kadar güneş görüyor camın dibinde zaten, cam da doğuya bakıyor.
Evet biraz fazla sulamış olabilirim (hangi sıklıkla sulamam gerekiyor? bir de buna biraz su döksem hemen dibine iniyor sanırım toprak fazla su tutmuyor)
Demir eklemek için ne yapmalıyom limon için?
demir sülfat (saçı kıbrıs) 1 litre suya 1 çay kaşığı verebilirsin

Eski 28-10-2018, 17:41   #1090
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

ibocandan beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2018, 19:33   #1091
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1541183474Name:  FE94DF12-A25C-447F-8DF6-2726872B0919.jpg
Views: 678
Size:  39.5 KBhttp://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=683299&stc=1&d=1541183 474. 2 sendir evde limon ağacı bakıyorum yaz ayından beri üzerinde tek bir limon var limon varken Ağacı budayabilir miyim bir sorum daha yaprakları hep böyle keyifsiz gibi gübreleme yaptım ama değişen birsey olmadı limonum cinsini bilmiyorum hep böyle yeşil mi kalıcak yoksa sonradan sararır mi

Eklenen Resimler

Karamelek_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 17:45   #1092
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Thumbs down Limon fidanım için yardım!!!

https://i.hizliresim.com/k9EOQm.jpg

Arkadaslar cekirdekten diktigim limon fidanim 2 yasinda alt kisimdan baslayarak yapraklarini doktu sadece iki yapragi kaldi. Yapraklar kivriliyor zamanla ve dokununca dusuyor hemen. Sebebi nedir acaba ne yapmaliyim yapraksiz kalirsa sürgün vermez mi acaba yazın?

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 18:07   #1093
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipokondriyak Mesajı Göster
Arkadaslar cekirdekten diktigim limon fidanim 2 yasinda alt kisimdan baslayarak yapraklarini doktu sadece iki yapragi kaldi. Yapraklar kivriliyor zamanla ve dokununca dusuyor hemen. Sebebi nedir acaba ne yapmaliyim yapraksiz kalirsa sürgün vermez mi acaba yazın?
Güvercin gübresi koyabilirsin yaprak oranını artırır

Lithopscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 21:34   #1094
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Benim limonumda da aynı sorun oldu. Şimdi hiç yaprağı yok. Ben fidancıdan almıştım. Acaba soğuklardan mı oldu. Evin içi sıcak ama. Yalnız kaloriferin yanında o mu etkiledi. Aklımda deli sorular işte.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 22:10   #1095
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Benim limonumda da aynı sorun oldu. Şimdi hiç yaprağı yok. Ben fidancıdan almıştım. Acaba soğuklardan mı oldu. Evin içi sıcak ama. Yalnız kaloriferin yanında o mu etkiledi. Aklımda deli sorular işte.
Ne zamandir yok yapragi acaba. Surgun filan verdi mi. Kaloriferle alakasi yok benim ki hic kalorifer yaninda olmadi. Foto atabilirsen iyi olur.

Eski 11-01-2019, 22:55   #1096
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Yaprakların altına iyi bakın, kırmızı örümcek olabilir.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 23:09   #1097
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Ne zamandir yok yapragi acaba. Surgun filan verdi mi. Kaloriferle alakasi yok benim ki hic kalorifer yaninda olmadi. Foto atabilirsen iyi olur.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
1-2 aydan beri yok. Yani soğuklar başladığında içeri aldık. içeri dediğim mutfakta duruyor. Sonrasında yapraklar dökülmeye başladı. Elini dedirir değdirmez düşüyordu. Şimdi hiç yok yaprak. Normal yapraksız dallar yalnızca.
Yanında da Ful yasemin çiçeği duruyor onda bir şey yok. Yalnızca güneşsizlikten boyu uzadı gitti. Zaten bu aralarda güneş yok hep kapalı hava yağmur kar yağıyor.
Örümcek olmasına imkan yok . Çünkü yaprak yok. Olduğunda da bakmıştım hiç yoktu.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 06:24   #1098
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Arastirip defalarca baktim hocam en ufak bsy yok tertemiz.

Eski 12-01-2019, 08:32   #1099
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar merhaba. Bende de var ama bendeki yediveren limon fidanı. Bir kaç yaprak hariç tüm yaprakları döküldü sadece taze yapraklar kaldı ama sonra tekrardan çıkmaya başladı. Bence biraz gübre takviyesi yapın ve düzenli su verin. Şimdi tekrar yaprak çıkardı ve yeniden çiçek açmaya başladı.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2019, 12:50   #1100
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Arastirip defalarca baktim hocam en ufak bsy yok tertemiz.
Sn. Hipokondriyak,

Benim de 2 tane çekirdekten yetişme limon fidanım var, aslında şu an ağaç olmalıydılar ancak ben onları saksıya hapsetmiş durumdayım bahçem olmadıgı için.Yaprak döküp kelleşme sorununu ben de yaşıyorum sıkça ancak benim limonlarım başlıbaşına bir araştırma konusu - ne yazık ki iyi bakamıyorum onlara

Eklediğiniz fotoğrafta bitkinizde dikenler var gibi, birkaç kez dikkatle baktım ama diken mi onlar? Öyle ise, limon ve diken bana epey ilginç geldi Yeni dal/sürgün oluşumuna pek benzetemedim.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2019, 16:14   #1101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2019
limon fidesi

Benim çekirdekten yetiştirdiğim bir limon fidem var şuan 2 yaşında arada beyaz pamuklu yapışkan böceklenmeleri oluyor yaprakları koyu yeşilden açık yeşile dönmeye başladı vitamin vermelimiyim ve aşılama yapılmadan meyve verirmi **** meyve vermesi için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

eglruveyda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2019, 08:53   #1102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Bu yaz alınan meyer limon bütün yapraklarını döktü. Bazı dalları kurumaya da başlayınca fazla sulamadan dolayı köklerini çürüttüğümü düşünerek toprağını değiştirdim. Bunu yaparken hiç bir umudum yoktu açıkçası. Bir süre hiç bir hareket olmayınca da ışığı yetersiz geliyordur diye geçici led ışık yaptım kendisine. Hangisinden dolayı oldu bilmiyorum ama üst dalların uçlarından uyanmaya başladı. Buna çok seviniyor olsam da beraberinde getirdiği sorun da bir o kadar canımı sıkıyor. Bunlar dalların devamları olacaklar sanırım. Bu da çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Odada olduğu için de bir çözüm bulmak amacıyla sizlere sormak istiyorum: Bu limonda nasıl bir budama yapmalıyım?

Not: Görüldüğü gibi satın aldığım yerde kargo ücretini düşürebilmek için dalların uçlarını zaten kesmişler. Ben de ilk fotoğraftaki işaretli yerden keserek yeni dalların düzgün olmasını amaçlamaktayım. Ne dersiniz? Amacımın olabildiğince düzgün ve bodur bir ağaç olduğunu da belirtmeliyim.

Eklenen Resimler

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 09:11   #1103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eglruveyda Mesajı Göster
Benim çekirdekten yetiştirdiğim bir limon fidem var şuan 2 yaşında arada beyaz pamuklu yapışkan böceklenmeleri oluyor yaprakları koyu yeşilden açık yeşile dönmeye başladı vitamin vermelimiyim ve aşılama yapılmadan meyve verirmi **** meyve vermesi için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim
Merhaba bende çok bilgili değilim fakat forumda okuduğumu aktarayım. 2 yaşdan sonra çekirdekten yetişme limon aşılanması gerekiyormuş. Aşılanmazsa limon değil turunç meyvesi veriyormuş. Benimde 2 adet çekirdekten yetişme limonum var. Serçe parmak kalınlığına ulaşırsa dal bende aşılatacağım birini.

Biri limon ve DİKEN demiş. Yabanileşmiş aşılanmamış limonlarda diken olurmuş. Yine forumdan bir bilgi 😂

meric0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 09:19   #1104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazcal Mesajı Göster
Bu yaz alınan meyer limon bütün yapraklarını döktü. Bazı dalları kurumaya da başlayınca fazla sulamadan dolayı köklerini çürüttüğümü düşünerek toprağını değiştirdim. Bunu yaparken hiç bir umudum yoktu açıkçası. Bir süre hiç bir hareket olmayınca da ışığı yetersiz geliyordur diye geçici led ışık yaptım kendisine. Hangisinden dolayı oldu bilmiyorum ama üst dalların uçlarından uyanmaya başladı. Buna çok seviniyor olsam da beraberinde getirdiği sorun da bir o kadar canımı sıkıyor. Bunlar dalların devamları olacaklar sanırım. Bu da çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Odada olduğu için de bir çözüm bulmak amacıyla sizlere sormak istiyorum: Bu limonda nasıl bir budama yapmalıyım?

Not: Görüldüğü gibi satın aldığım yerde kargo ücretini düşürebilmek için dalların uçlarını zaten kesmişler. Ben de ilk fotoğraftaki işaretli yerden keserek yeni dalların düzgün olmasını amaçlamaktayım. Ne dersiniz? Amacımın olabildiğince düzgün ve bodur bir ağaç olduğunu da belirtmeliyim.
Budama işinde çok iyi değilim. Fakat bizim evin bahçesine diktiğimiz 2 Mayer limon ağacında da böyle bir şey olmuştu. Çiçekcinin toprakta ki vitaminsizlikten suladığınız suyun kireçli oluşundan kaynaklı demişti. (Limonları çok sevdiğim için çok araştırma yaptım bende çok bilgili değilim fakat duyduklarımı okuduklarımı paylaşayım)

1. Toprağa biz yumurta kabuğu ve aspirin kattık yaprak dökülmesi durdu. Bazende perlit yerine geçsin diye çay demi (siyah çay-sıvı olan değil &#128514 döküp biraz üstten toprakla karıştırdık karıncalar da bize yardım etti sanırım 😂
2. Limon ağacımız çok güneş almasına rağmen sizin ki gibi görünüyordu. Sulama suyunu azalttık ve hazır içme suyundan kullanmama başladık.

Biraz kendine geldi boy attı fakat kışa girince öylece kaldı 😂 bahara yine tekrarlayacağım

meric0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 22:55   #1105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2019
benimde bir adet var

apartman dairesinde yasiyorum cekirdekten buyuteli 3 **** 4yil oldu... arada meyve kabugu ve yumurta kabugunu blenderdan gecirip gömuyorum ��onun haricinde ne yapmaliyim bilmiyorum haftada bir sulamak dısinda �� suara yaprak dökmeye basladi , bu sorun degil mi

Düzenleyen 1tanesli : 16-02-2019 saat 19:41
1tanesli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 23:06   #1106
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme
Lütfen buraya bi bakıp cevap yazın

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 11:28   #1107
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meric0101 Mesajı Göster
Budama işinde çok iyi değilim. Fakat bizim evin bahçesine diktiğimiz 2 Mayer limon ağacında da böyle bir şey olmuştu. Çiçekcinin toprakta ki vitaminsizlikten suladığınız suyun kireçli oluşundan kaynaklı demişti. (Limonları çok sevdiğim için çok araştırma yaptım bende çok bilgili değilim fakat duyduklarımı okuduklarımı paylaşayım)

1. Toprağa biz yumurta kabuğu ve aspirin kattık yaprak dökülmesi durdu. Bazende perlit yerine geçsin diye çay demi (siyah çay-sıvı olan değil &#128514 döküp biraz üstten toprakla karıştırdık karıncalar da bize yardım etti sanırım 😂
2. Limon ağacımız çok güneş almasına rağmen sizin ki gibi görünüyordu. Sulama suyunu azalttık ve hazır içme suyundan kullanmama başladık.

Biraz kendine geldi boy attı fakat kışa girince öylece kaldı 😂 bahara yine tekrarlayacağım
Sayın meric0101,

ilginiz için teşekkür ederim. Bir kaç gün önce gövdeyi işaretlediğim yerden kestim. Bugün baktığımda kesilen yerin altında bir kaç noktadan tekrar patladığını görünce sevindim. En az iki yıl boyunca çiçek açmayacağını düşünmek çok zor olsa da istediğim gibi form verebilirim en azından.

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 13:01   #1108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2017
Merhabalar, limon ağacım 1,5 yıldır benimle. Çiçek açıyor, meyve tutuyor ancak meyveleri büyütemiyor. bu süreçte demir, %46 üre ve çinkolu 3 15lik gübre takviyesi yaptım ama meyveleri ve yaprakları dökülüyor.

Güney cephe cam önünde duruyor ve fotoğraflarda görünen kalorifer peteği çalışmıyor. ayrıca bahar ve yaz aylarını güney cephe balkonda geçiriyor. yapraklarını kontrol ediyorum herhangi bir hastalık veya böcek yok. bir ara bit oldu ama ilaç ve mekanik temizleme ile kuruttum budama işlemini de yaptım. şimdi tekrardan %46 üre vermeli miyim? Gübre konusunda korkak davranıyorum. ağacı yakmaktan korktuğum için az gübre veriyor olabilirim. ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

sukusuku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 10:32   #1109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2019
Lütfen yardım edin

Limonum ve kumkuatin kuruyor.yardimci olabilirmisiniz.

yadigarfiliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 10:37   #1110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2019
Limonum ve kumkuatin kuruyor

Eklenen Resimler

yadigarfiliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024