agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2019, 10:31   #1141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Ankarada bahçeye dikilir mi donmaz mı

bynpol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 10:39   #1142
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
15 cm kadar yukarıdan budadım. Hemen 3 yerden yeniden patladı ve güzel sürgünler verdi. Yalnız saksı biraz küçük. Bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum. Acaba bugünlerde mi değiştirmeliyim, yoksa kışı içeride geçirmesini sağlayıp şubat sonu-mart başını mı beklemeliyim?

Umarım bu sefer bir cevap alabilirim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Merhabalar,
Yaklaşık 4 yıl önce çekirdekten saksıya diktiğim limonumuza bu yıl bir cesaretle aşı yaptım. Mart sonunda yaptığım aşı tuttu ve hızla boy attı. Şu an boyu 1 metreye yaklaştı. Ama sadece boyuna gidiyor ve hiç yan dal vermiyor. Budama yapmalı mıyım, budama yapılacaksa yaklaşık ne kadar bir mesafeden budamalıyım��
Cevaplar için teşekkür ederim.

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2019, 00:17   #1143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ela Mesajı Göster
4 aydır bende olan salon için limon ağacı var ,havalar güzel gidiyor, balkona çıkartayım mı acaba?
Limon fidanlarinizi Ankara'da kış ayında petek e suluk takmalisinisiniz. Nem ortamını sağlamalısınız . Yaz aylarında yarı gölge dışarı ortamda tutabilirsiniz fakat sürekli yapraklarına sprey yardımı ile su püskürtme yapmalisiniz

hepsibahcemden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2019, 00:23   #1144
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
15 cm kadar yukarıdan budadım. Hemen 3 yerden yeniden patladı ve güzel sürgünler verdi. Yalnız saksı biraz küçük. Bu nedenle değiştirmeyi düşünüyorum. Acaba bugünlerde mi değiştirmeliyim, yoksa kışı içeride geçirmesini sağlayıp şubat sonu-mart başını mı beklemeliyim?

Umarım bu sefer bir cevap alabilirim
Bitkiniz topraklı olduğu için her mevsim saksı değiştirebilir siniz budamayi yılda dört defa yaparak yan dalların oluşmasını sağlayabilirsiniz. Gübre vermeyi ihmal etmeyin.
Hepsibahcemden meyve fidanı satış sitesi

Erdal Hoca beğendi.
Eski 29-09-2019, 07:14   #1145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2019
Herkese merhaba
Uzun zamandir her konuda bilgi almak icin bu foruma girip bakiyordum.az evel neden uye olmuyorum ki dedim ve araniza katildim.
2 hafta kadar once internetten asili yediveren mayer limon fidani aldim balkonumda duruyor uzerinde 1 adet limonuda var.
Umarim guzel meyveler alirim bende sizin gibi

Baykus01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 13:11   #1146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Budama

Arkadaşlar bildiğiniz gibi budama aylarındayız.

Aşağıda resimleri gönderdiğim limon ağacını budamak istiyorum. Budama önerilerinizi alabilir miyim? Sizce hangi dalları budamalıyım?

Kök budamasını da Mart ya da Nisan'da toprağını değiştirirken yapmak istiyorum.

mryazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 13:21   #1147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Budama

Name:  1.jpg
Views: 874
Size:  69.9 KB

Name:  2.jpg
Views: 874
Size:  69.0 KB

mryazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2020, 14:17   #1148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2020
Buda benim ankaradaki limon ağacı ve diğerleri

bunlar ne tomurcuğu ve cinsi nedir

Eklenen Resimler

fth38 beğendi.
İlkan T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 00:31   #1149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2020
Herkese Merhaba, sitede yeniyim doğru bir yol mu soru sormak için bilmiyorum ama gözlerim acımaya başladı yorum okumaktan ve ben çare bulamadım Yedi veren limonum aldığımda 5 büyük sarı limonu ve 7 tane de yeşil minik limonları vardı harika yaprakları balkonum büyük vr çok güzel güneş alıyor buarada. sonrasında yaprak döktü harika çiçek açtı ama bir anda çiçekeler dökülmeye başladı uzun zamandır gözlemiyorum dalları kupkuru kaldı. hiç yaprak yok bu durum beni çok üzüyor öğrenmeye çalıştıkçada aklım karışıyor ne yapmam gerekiyor çok teşekkür ediyorum ilginiz için

Eklenen Resimler

limonim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 00:33   #1150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2020

limonim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 13:10   #1151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2020
Merhabalar bende forumda yeniyim balkonumda limon ağacım var yaprakları yapışkan olmuştu ilaçladım düzeldi şimdi çok güzel çiçek açtı müthiş çok ve güzel
Ama çiçekleri dökülüyor ne yapmalıyım

Ebru şaşmaz beğendi.
Şerefbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2020, 15:35   #1152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Merhabalar, ben de aranıza yeni katıldım. Aslında sevgili limon ağacıma çözüm ararken bu forumla karşılaştım. Evimde saksı içerisinde bir limon ağacım var. Alalı iki hafta oluyor ve iki hafta içerisinde çiçekler açtı, evim mis gibi limon kokuyor, buraya kadar sorun yok. Ancak son 3 gündür ağacımın yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Bugün de saksının dibinde dökülmüş çiçekler vardı. Ağacımın sağlıklı olduğundan emin olamıyorum. Tecrübeli forum üyeleri bana yardımcı olabilirse çok sevineceğim. ��

Ebru şaşmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 14:29   #1153
Yeni Üye

Ev ortamından hoşlanmamıştır.Ben 16 yaşındayım Ankarada dışarda yetiştiriyorum bir yaprağını bile dökmedi çiçeklerinide dökmedi. Kasım sonu serin bir yere alıyorum şubatın sonunda yine dışarıya koyuyorum bir sorun olmadı.Çiçekler rüzgarda tozlaşıp limon olur.Evde tozlaşma olmaz.Yapraklar stresten veya havasızlıktan dökülmüştür.

Eski 23-04-2020, 01:40   #1154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2020
Bilmiyorum gerçekten emin olamadım. Peki bu mevsimde balkona koymalı mıyım

Ebru şaşmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2020, 12:22   #1155
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Herkese iyi günler,
Geçen hafta 50-60 cm boyunda mayer limon fidanı edindim. Bu fidanı 35 lt saksıya diktim ancak bu büyüklükteki saksının kötü bir seçim olduğunu söyleyenler oldu. Büyük saksıda köklenmeye giderek meyve tutumunun olmayacağını, çiçeklerini dökeceğini söylediler. Fidanı 20 lt bir saksıya almam daha mı iyi olur? Şimdiden teşekkürler.

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2020, 18:17   #1156
Yeni Üye

Şubat sonu dışarıya koydum yemyeşil 1148. Mesajdaki gibi şimdi heryeri çiçek cebecide bazı yerlerde zeytin,nar,zakkum gördüm

Eski 26-04-2020, 18:26   #1157
Yeni Üye

Limon ağacım :)

Çiçekleri neredeyse açaçak

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2020, 17:42   #1158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2019
Dalları kuruyan limon ağacı

Merhabalar,

2 tane bodur limon ağacım var, anneannem aldı hediye olarak. Balkonda yetiştiriyorum. Kışın almıştım. Aldığımda hem ortam değiştirdi ortama alışsın diye hem de kış olduğu için havalar soğuk olduğu için saksısını değiştirmedim, hala aldığım ilk saksısı içerisinde duruyor. Ağaçlar aldığımda bol yapraklı, üzerinde bolca çiçeği olan ağaçlardı. Tozlaşabilmeleri için 2 tane alındı ve kısa bir süre sonra üzerlerinde limonlar olmaya başladı. Fakat nedense üzerilerindeki limonları dökmeye başladılar. Muhtemelen besleyemediği için döktüler diye düşündüm çünkü bol bol çiçek vermeye devam ediyorlardı. Son 2 haftadır da aniden üzerilerindeki yaprakların hepsini döktüler ve küçük olan gövdenin altından 2 yeni filiz vermeye başladı. Muhtemelen bunları kesmem gerekiyormuş forumdan okuduğuma göre, filiz vermeye başladıktan hemen sonra dalları tek tek kurudu. Acaba geç mi kalmışım? Kurudukça dallarını kesmek zorunda kaldım. Diğer uzun olanda filiz yok fakat o da yine aynı şekilde dallarını kurutmaya başladı. Birden ne değişti anlamadım. Saksılarını değiştirip vitamin falan mı vermeliyim? Nasıl bu kadar hızlı bu hale geldiler anlayamadım çok üzülüyorum durumlarına. Anneannemin hediyesi olduğundan benim için çok önemliler. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

https://imgur.com/a/2vgU415

https://imgur.com/a/l8b7mf0

entelosapien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 12:10   #1159
Yeni Üye

Melisa Karakaya's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2020
•Merhaba,Yeni üyeyim.benim limon ağacımda çizik çizik kurumalarvar.Yaklaşık1,5 yaşında...Çekirdekten çimlendirdim.Ancak dediğim gibi çizik çizik kurumalar var ve sanki uzamıyor.Öylece kaldı izlediğim videolarda aşı yapılması gerektiğini öğrendim sizce doğru mu? neden bu tür kurumalar var toprağı da gübreli.yanında bir limon daha vardı.ayırdım sebebi bu olabilirmi?AŞI YAPMAM MI GEREKİYOR ne YAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM...TABLETTEN YAZIYORUM FOTOĞRAF YÜKLEYEMEDİM YARDIMCI OLABİLIRSENIZ FOTOGRAF YUKLEYEBILIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER

Melisa Karakaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 15:57   #1160
sbt
Yeni Üye

sbt's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Merhaba, çekirdek den limon çimlendirdim su an 4 cm gibiler ilerde bunları toprağa alıcam alacağım yer biraz işlek ve Küçük bi alan ne zaman veya kaç santim olduğunda almalıyım bir de küçük bir saksıda ne kadar tutmalıyım. Teşekkür ederim.

sbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 16:10   #1161
sbt
Yeni Üye

sbt's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Bişey daha soracağım yeri burası değilse silebilirsiniz bulamadım ben başlık olarak aynı şekilde elma da çimlendirdim onları da ne zaman toprağa geçirmeliyim

sbt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 07:59   #1162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Limon ağacım hakkında

Merhaba, yeni üyeyim, formu nasıl kullanabileceğimi henüz çözemedim. Bunun için bağışlayın. Bir sorum ve yardıma ihtiyacım var. Kasım ayında bir limon ağacı hediye geldi. Yediveren miş cinsi öyle söyledi hediye eden kişi. Geldiğinde 6 limonu vardı üzerinde ve yaprakları çoktu. Zamanla yapraklarını döktü dızlak bişey kaldı. Limonları da pıt pıt 3 tane düştü. Şuanda 4 yaprağı ve 3 limonu kaldı. 15 günde bir suladım. Ayda bir aspirinli Su verdim. Limonlarında büyüme gördüm. Ama toprağında böceklenmeler olmaya başladı. Balkona çıkardım kendine gelsin diye 2-3 haftadır ama henüz bir canlanma yok. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Foto yükleyebilirsem atıcam ***.Yardımcı olursanız çok sevinirim. .

Eklenen Resimler

Tgbksp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2020, 11:28   #1163
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
emind değil ama galiba aspirinli su bitkilere topraktan direkt verildiğinde bitkilerde felç etkisi yaratıyor

öyle duydum ama emin değilim...

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 16:44   #1164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Soyulmuş gövde

Merhabalar;

Bir limon ağacım var, fakat çiçek de meyve de verme konusunda çok nazlı..

Biraz inceledim, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi gövdesinde bir soyulma var. Bu bir yara mıdır? nasıl tedavi edilir? Bir de resimdeki gibi bazı yapraklar şekilsiz ve bozuk çıkıyor.. Bunun çaresi var mı?

Yardımınızı istirham ederim..

Eklenen Resimler

Buyukcelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 14:33   #1165
Yeni Üye

Smile Limon Ağacımın son durumu

Limon ağacımın mis kokulu çiçeklerinden biri meyve tuttu
toprak tuzlaşmasından dolayı limonum baya yaprak döktü ama toprak yıkaması yaptıktan sonra kendisini topladı.Ve hızlıca gelişti bende tepesinden budadım

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2020, 07:58   #1166
Yeni Üye

Wink Limon Filizlarim İçin Ne Yapabilirim?

Merhaba,
Ben forumunuza bir süre önce üye olmuştum. Ama bu ilk konum. Bu yüzden yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.
Birkaç ay önce limon çekirdeğinden çimlendirme yapmıştım. Meyve verir mi bilmiyorum, yetiştirmek için yetiştidim denebilir. Üç tane vardı, ikisi güzel çimlenmişti ama birisi daha küçük kaldı. Bunlar biraz boy attılar ama sadece birisi sağlıklı gibi. Sulamayı pek takip etmiyordum, meğersem susuz kalmışlar. Ben saksıları küçük geliyordur diye düşünmüştüm. Birkaç hafta önce en büyüğü yeni saksıya koydum, gerçekten de kendisi kadar kökü var ama diğerlerinin minicik kalmış. Saksı değişiminden sonra hepsini suladım, sağlıklı olanın yaprakları düzeldi ama diğerlerinki düzelmedi. Şu anda sağlıksız olan ikisinin tüm yaprakları döküldü, birisinde minik bir şey çıkıyor sanki. Diğerinin ise yaprakların tamamen dökülmüştü, umudum kalmadığı için temiz bir makas ile kuru yaprakları kestim.
Benim sorun bu bitkiler için ne yapabilirim? Saksılarını mı değiştireyim, gübre mi vereyim? Evde verebileceğim, besin alabilecekleri bir şey hazırlayabilir miyim?

Eklenen Resimler

Yosuna_Sempati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2020, 15:12   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2020
Evde Limon

Name:  IMG-20200811-WA0000.jpg
Views: 420
Size:  37.1 KB

Merhabalar,

Yetiştirdiğim limonda alttaki 3-4 yaprağında böyle lekeler oluştu. Üst ve daha büyük yapraklarında bu lekeden yok. Sebebi ne olabilir, fazla güneşte kalması olabilir mi?
Teşekkürler.

GZDD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 16:11   #1168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2020
Herkese merhabalar ,
Yaklasik 3 ay once izmirden bir misket limon agaci aldim. Uzerinde limonlar ve yapraklari mevcuttu. 2 hafta once iatanbul a getirsim fakat yapraklari en ufak bir ruzgarda dokulmeye basladi. Ayni zamanda yapraklarin uclar siyahlasmaya basladi. Agaci satan kisi gunes gormeyen kuytu bir yerde tutun demisti. Ben de evin bir kosesine gunes gormeyen bir yere koydum. Su an da agacin uzerinde birkac yaprak ve limonlar var dokunmaya korkuyorum dokulecek diye. Acaba nedendir ? Bana tavsiyeleriniz ne olur?

Seferistemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2020, 15:17   #1169
Yeni Üye

Smile Limon ağacı Bakımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seferistemi Mesajı Göster
Herkese merhabalar ,
Yaklasik 3 ay once izmirden bir misket limon agaci aldim. Uzerinde limonlar ve yapraklari mevcuttu. 2 hafta once iatanbul a getirsim fakat yapraklari en ufak bir ruzgarda dokulmeye basladi. Ayni zamanda yapraklarin uclar siyahlasmaya basladi. Agaci satan kisi gunes gormeyen kuytu bir yerde tutun demisti. Ben de evin bir kosesine gunes gormeyen bir yere koydum. Su an da agacin uzerinde birkac yaprak ve limonlar var dokunmaya korkuyorum dokulecek diye. Acaba nedendir ? Bana tavsiyeleriniz ne olur?
Merhaba Misket limon ağacı ve diğer narenciye türleri mutlaka havayı ve güneşi sever . Yaz aylarında çok sıcak olduğu için özelikle iki güne bir su vererek direk güneş alacak bir bölgeye almanız uygun olacaktır. Eğer yaprak dökümü çok oldu ise mutlaka uç dallardan en az beşer cm budama yapın ve azot içerikli gübre veriniz. Bitkiniz tekrar filizlenip çiçek açacaktır. Sormak istediğiniz başka sorular var ise her zaman yardımcı olurum.

Eski 16-09-2020, 22:26   #1170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepsibahcemden Mesajı Göster
Merhaba Misket ]limon ağacı ve diğer narenciye türleri mutlaka havayı ve güneşi sever . Yaz aylarında çok sıcak olduğu için özelikle iki güne bir su vererek direk güneş alacak bir bölgeye almanız uygun olacaktır. Eğer yaprak dökümü çok oldu ise mutlaka uç dallardan en az beşer cm budama yapın ve azot içerikli gübre veriniz. Bitkiniz tekrar filizlenip çiçek açacaktır. Sormak istediğiniz başka sorular var ise her zaman yardımcı olurum.
Cok teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım. Yalniz bir onceki yazinizda torf kullanmayin demissiniz. Ben yaklasik 40 lt saksi icerisine kendi topragini ve yaklasik 20 lt torf ekledim. Ayni zamanda 5 - 6 avuc kadar toprak besleyici ekledim (icerigi Azot (N): %7 , Fosfor (P): %23 , Potasyum (K): %7 , Miroelementler + Magnezyum Oksit (mgO): %0,8 , Kükürt Trioksit (SO3): %2,5) . Sanirim torf u kullanmam hata olmus.

Seferistemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024