agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2019, 09:47   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2019
Limon ağacına kar yağması

Merhaba. Limon ağacım balkonda duruyordu. Üzerine kar yağdı. Zararı olur mu?

Kekemen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 21:31   #1112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Merhabalar,

İnternetten sipariş ettiğim 2 yaşındaki Yediveren türü limon ağacının fotoğraflarını paylaşıyorum.

Gelen ağaç yaklaşık 100 cm uzunluğunda. 35'lik saksıya (14,5 lt.) aldım. Saksının altına bir sıra çakıl döşedikten sonra bahçe toprağı, torf ve gübreden oluşan karışımı kullandım.

Yorumunuz, öneriniz ve değerlendirmeleriniz varsa dinlemek isterim.

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
mryazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 16:22   #1113
Yeni Üye

Karınca basan limon ağacımı korumak için toprağın üstüne bir miktar tarçın ekledim. Duyduğum kadarıyla karıncalar tarçın kokusundan rahatsız olup kaçıyormuş. Bu yöntem işe yaramazsa organik ilaç yapmayı düşünüyorum.

Ayrıca bitkinin demir ihtiyacı için de toprağa 4 tane çivi attım. Gelişmeler hakkında bilgi vereceğim.

Eski 01-05-2019, 17:21   #1114
Yeni Üye

Fotoğraf da aşağıdaki gibidir.

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2019, 17:38   #1115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-06-2017
Buda benim 3 yaşında bakımı budaması titizlikle yapılmış çiçeklenmeyi bekleyen limonum maşallah deyin

Eklenen Resimler

Erdal Hoca ve Selma_321 beğendi.
Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2019, 18:47   #1116
Yeni Üye

Kullandığınız toprak dikkatimi çekti, bilgi verebilir misiniz?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
Buda benim 3 yaşında bakımı budaması titizlikle yapılmış çiçeklenmeyi bekleyen limonum maşallah deyin

Düzenleyen mryazici : 01-05-2019 saat 19:26
Eski 03-05-2019, 16:22   #1117
Ağaçsever

compo sana turunçgil toprağı + perlit

Eski 11-05-2019, 10:05   #1118
Yeni Üye

Aşının altından çıkan sürgünleri kesip atmalı mıyız, yoksa kalması daha mı iyidir?

Eski 11-05-2019, 11:25   #1119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Mikroelement eksikliği var gibi üstadım.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2019, 11:26   #1120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mryazici Mesajı Göster
Aşının altından çıkan sürgünleri kesip atmalı mıyız, yoksa kalması daha mı iyidir?
Aşının altı başka bir türe ait olduğu için direk köreltiniz.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 13:48   #1121
Yeni Üye

sananfatali's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2019
Ağaçlarim nasil olmuş?

Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. İsmim Sanan ama siz Sinan diye bilirsıniz. Azerbaycanliyim 23 yaşındayım. Sorum vardi tohumdan limon ve portakal fidanlari çıkardım ama şimdi hangisi limon hangisi portakal onu bilemiyorum
Hepsini ayni zamanda farkli saksilara ama ayni toprak olmak suretiyle diktim ama bir tanesi diğerlerine nazaran daha küçük
Birde bizim burda evde yetiştirilen limonun meyva vereceğine pek fazla inanmiyorlar ama ben umutluyum))

Eklenen Resimler

sananfatali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 16:28   #1122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukusuku Mesajı Göster
Merhabalar, limon ağacım 1,5 yıldır benimle. Çiçek açıyor, meyve tutuyor ancak meyveleri büyütemiyor. bu süreçte demir, %46 üre ve çinkolu 3 15lik gübre takviyesi yaptım ama meyveleri ve yaprakları dökülüyor.

Güney cephe cam önünde duruyor ve fotoğraflarda görünen kalorifer peteği çalışmıyor. ayrıca bahar ve yaz aylarını güney cephe balkonda geçiriyor. yapraklarını kontrol ediyorum herhangi bir hastalık veya böcek yok. bir ara bit oldu ama ilaç ve mekanik temizleme ile kuruttum budama işlemini de yaptım. şimdi tekrardan %46 üre vermeli miyim? Gübre konusunda korkak davranıyorum. ağacı yakmaktan korktuğum için az gübre veriyor olabilirim. ne yapmam lazım?

bu mesajıma cevap verebilecek birisi var mı?

sukusuku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 11:09   #1123
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mryazici Mesajı Göster
evet kesmeliyiz ayrıca şekli oturmuş fidanlarda gövdedende sürgün verdirilmiyor.

Eski 14-05-2019, 11:14   #1124
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso93 Mesajı Göster
Mikroelement eksikliği var gibi üstadım.
bu sene hafif bi don yedik eski yaprakları döktük yakraklar henüz mevsim görmedi.magnezyum ve demir dönemdönem takviye ediyorum.ölü yapraklar don yiyenler demiri eksik gibi görünenlerde tazeler.bu sene meyve beklemiyorum iyi çiçeklenmedi form yılı oldu şeklini verdim fidanın

Eski 14-05-2019, 11:18   #1125
Ağaçsever

Alıntı:
limonunun formu güzelmiş.petek kapalı demişsin.yer değişimi,yetersiz güneş veya kullandığın ilaçlar yüzünden olabilir.

Eski 14-05-2019, 11:22   #1126
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sananfatali Mesajı Göster
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. İsmim Sanan ama siz Sinan diye bilirsıniz. Azerbaycanliyim 23 yaşındayım. Sorum vardi tohumdan limon ve portakal fidanlari çıkardım ama şimdi hangisi limon hangisi portakal onu bilemiyorum
Hepsini ayni zamanda farkli saksilara ama ayni toprak olmak suretiyle diktim ama bir tanesi diğerlerine nazaran daha küçük
Birde bizim burda evde yetiştirilen limonun meyva vereceğine pek fazla inanmiyorlar ama ben umutluyum))
tohumdan çıkan fidanlarını bir süre sonra aşılama ihtiyacı hissedeceksin.resimden ayırt edemedim en azında bir tomurcuk görseydik belki daha kolay olurdu

Erdal Hoca beğendi.
Eski 14-05-2019, 11:36   #1127
Ağaçsever

Buda 2018 den biri çorbaya biri salataya biride sodaya gitti ayıptır sölemesi

Eklenen Resimler

bb_re ve Erdal Hoca beğendi.
Eski 14-05-2019, 21:47   #1128
Yeni Üye

sananfatali's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2019
Alıntı:
tohumdan çıkan fidanlarını bir süre sonra aşılama ihtiyacı hissedeceksin.resimden ayırt edemedim en azında bir tomurcuk görseydik belki daha kolay olurdu
Resimleri upload edemiyorum sadece 1tanesini ekleye bildim ama üzerlerinde tomurcuk yok daha. Bir de aşılama bazı dallarını kesmeye mi diyorsunuz?

sananfatali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2019, 23:32   #1129
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Merak ettim, neden yaz aylarını balkonda geçiriyor
Bundan anladığım kışın soğuk olur diye de kesin içeri alıyorsunuzdur., yanlışmıyım

Limon outdoor bir bitkidir ve doğası gereği dış ortam ister, dış ortamda yaşar. Ortamını değiştirmeyin, gübreler vs bırakın.Geç kaldınız ama köklerini bozmadan saksısını ve toprağını uygun şekilde değiştirin, direk ışık almayan bir noktaya alın. Yanlız toprağınız hazır marketten alınma, katkılı, gübreli vs olmasın.Has doğadan bulabilirseniz temiz toprak kullanın veya geçmiş mesajlardaki toprak karışımları benzeri hazırlayın.Toprak değişimi sonrası sulama periyodunuz toprak kurudukça sulama şeklinde olsun.Aşırıya kaçmayın. Toprak değişiminden yaklaşık 20-25 gün sonra mümkün olduğunca küçük kalacak şekilde ağacınızı budayın.Hatta cesaretiniz varsa tek gövdeden çoklu dallara geçiş noktasından kesin. Kestiğiniz yeri izole edin.

Budama sonrası bir süre daha gölgede bırakın. Daha sonrası sulama ve gübreleme periyodunu gelin konuşalım.

O limondur, kolay kopmaz hayattan.

Erdal Hoca beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2019, 17:34   #1130
Yeni Üye

Arkadaşlar 14 litrelik (üst genişliği yaklaşık 30 cm) saksılar hangi boy limonlara kadar yeterli olur? Bir üst boy saksıya almak gerekir mi, deneyimleriniz nedir?

Eski 20-05-2019, 16:40   #1131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2019
Çok acemiye limon filizi için yardım

Merhaba,

Bitkiler ve ağaçlar konusunda neredeyse hiç bilgim yok. Oğlumla değişik bir şeyler yapalım derken limon çekirdekleri filizlendirdik ve saksıya ektik. Altta fotoğraflarını görebilirsiniz. Saksı 1,1 litre, her gün akşam fısfısla suluyoruz ve günde 2-3 saat direk güneş ışığı altında kalıyor. Saksıda marketten aldığımız, poşette satılan bitki topraklarından var.

Öğrenmek istediğim, fotoğraflardaki saksı yeterli mi? Daha büyük bir saksıya geçirmem gerekir mi? Bu boydayken sulama ve güneşte kalması nasıl olmalı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Atakan

Eklenen Resimler

Atakann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 23:28   #1132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2019
Merhaba,

balkonumuzda bir limon ağacımız var, daha önce 1 defa meyve verdi, ama sonrasında hep çiçeklerini de yapraklarını da döktü. Şimdi resimlerde göründüğü durumda, bir eksiği/fazlası var mıdır? Düzelmesi için ne yapabiliriz? Bilginiz varsa paylaşmanızı rica ediyorum:

Eklenen Resimler

t_cicekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2019, 11:26   #1133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Merhabalar, foruma bugün üye oldum. Limon ağacım var. İstanbul’da yaşıyorum. İlk balkona koyduğumda tüm yapraklarını döktü, üzerinde iki tane limon vardı. Yer değişikliği diye sulamaya devam ettim. Yeniden çiçek verdi. Yaprak açmaya başladı. Ancak bugün sulama yaparken yeni yaprakların orda resimdeki böcekleri gördüm ayrıca çiçeklerden boşalan yerin içine de yerleşmişler. Ne tür bir önlem alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

İlknur Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 12:09   #1134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Bu limon fidesi mi

Merhaba!Limon çekirdeğini cimlendirdim ve toprakla buluşmasını sağladıktan bir süre sonra şöyle bir manzara ile karşılaştım.Arkadaslar ben limona benzetemedim.Acaba bu limon mu başka bir şey mi?Başka bir şey ise benim daha onceden kullanmadıgim bâkir toprağımda ne işi var?Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

samsunyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2019, 12:30   #1135
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
samsunyusuf zaten çekirdekten büyüttüğün tüm ağaçların ilk yaprakları kendi yaprağına benzemez

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 13:41   #1136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
samsunyusuf zaten çekirdekten büyüttüğün tüm ağaçların ilk yaprakları kendi yaprağına benzemez
Buradaki herkes limon yetiştirme konusunda belli bir seviyeye gelmiş oldukları için sormak istedim Sizinkiler de bu şekilde miydi diye?

samsunyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 16:25   #1137
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
evet ilk iki yapraktan sonrası düzedi aşağıda ekili

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 12:48   #1138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Çekirdekten çıkan limon

Merhaba çekirdekten çıkan limonları nasıl budamalıyız. Boyu 1 m geçti nerden nasıl yapacağız?***.

Eklenen Resimler

İleri27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 01:35   #1139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2019
Thumbs up Evde limon ve kumkuat yetiştirme hk.

Merhabalar, evimde iki adet bodur limon ve bir adet kumkuat ağacım var.
Bir Akdeniz insanı olarak görünüşü, yeşilliği kokusu ve meyvesini çok severim.Genel olarak Citrus cinsi bilindik tanımıyla tüm narenciye/turunçgiller familyasına hayranım.
Geçen haftalar çiçeklendi, mis gibi kokusu sardı bütün evi ancak birkaç güne döküldü ve çiçeklerin altından bebek limonlar gülücük saçmaya başladı.
Üzerinde halihazırda yetişkinliğe ulaşmak üzere olan meyveler varken çiçek açması yediveren olduğunu kanıtlıyor bana.
Ayrıca evimde adını bilmediğim altı tür çiçekle beraber iri yapraklı reyhan ve fesleğen, aloe vera, akşamsefası, çam ağacı ve kurdele çiçeğiyle kendimce apartman dairesinde doğal hayattan yeşil bir parça oluşturmaya çabalıyorum.

Siz değerli forum üyeleri arasında evlerinde/iç mekanda bodur bir narenciye yetiştirmiş tecrübeli arkadaşlar var ise kıymetli tavsiyelerinize şiddetle ihtiyacım var.

tekinfr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 12:40   #1140
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Merhabalar,
Yaklaşık 4 yıl önce çekirdekten saksıya diktiğim limonumuza bu yıl bir cesaretle aşı yaptım. Mart sonunda yaptığım aşı tuttu ve hızla boy attı. Şu an boyu 1 metreye yaklaştı. Ama sadece boyuna gidiyor ve hiç yan dal vermiyor. Budama yapmalı mıyım, budama yapılacaksa yaklaşık ne kadar bir mesafeden budamalıyım��
Cevaplar için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Erdal Hoca : 31-08-2019 saat 14:31 Neden: fotoğraf ekleme
Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024