agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2012, 11:22   #391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2012
Mehmet bey merhaba, kağan ben bu arada.
öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Limon ticareti yapmayı planlamıyorum sadece limon meyvesini ve kokusunu çok seviyorum.
dolaysı ile dediğinize katılıyorum.
Bahsettiğiniz sol baştaki limon yeni geldi. saksı almak için uygun vaktim olmadığı için biran önce saksıya almak istedim.
ondandır saksısınız küçük olması. torf kullanmıyorum. bahçe toprağı tercih ediyorum ama istanbul da pek araştırma şansım olmadı.
kışa girmeden dediğinizi yapmaya çalışacağım ve daha büyük bi saksıya aktaracağım.
suni gübre veya vitaminleriben de sevmiyorum. dolayısı ile şimdilik bu şekilde kalacaklar galiba.
bilgiler için teşekkürler.

merlict beğendi.
rizkulali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 20:32   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2007
Name:  DSC04569.jpg
Views: 3305
Size:  32.8 KB

Düzenleyen altınkılınç : 06-06-2012 saat 20:33 Neden: yazı ekleme
altınkılınç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 20:34   #393
Yeni Üye

yukarıdaki de benim alacalı pembe limonum

Eski 06-06-2012, 20:39   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Sayın bozo.0606 korkmayın bebekleriniz dökülmez.Sadece rüzgardan ve çocuklardan koruyun, çarpmasınlar, normal bakımınıza devam edin, o bebekler size sarı sarı büyüklüklerini göstereceklerdir.

Mehmet
cevabınız için çok teşekkür ederim sayın merlict, malum saksıda yetişiyor. sulama düzeni nasıl olmalı. kurudukça mı? yoksa kurumasını beklemeden mi?

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 01:35   #395
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altınkılınç Mesajı Göster
ne güzel kokuyordur şimdi bu mis gibi...

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 03:37   #396
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
cevabınız için çok teşekkür ederim sayın merlict, malum saksıda yetişiyor. sulama düzeni nasıl olmalı. kurudukça mı? yoksa kurumasını beklemeden mi?
Sevgili bozo.0606

Aslında düzeni siz belirlemeniz lazım.Saksının büyüklüğü ve toprak içeriğine göre tam kurutmadan sulama yapmalısınız.Eğer fazla sulama yaparsanız yapraklarda sararmalar ve kök çürümesi başlar, limonunuzu kaybedersiniz.Eğer az sularsanız yapraklar koyu yeşile döner, biraz matlaşırlar ama yaşamına devam eder.Toprağın kuru olup olmadığını görmek için evde varsa demir çubuk veya şiş gibi bi şeyle saksının orta kısmına yakın bi yere kadar sokun, çubuk nemli ise yüzey kuru olsa bile sulama yapmayın.Saksının orta kısmı nemini kaybettiğini gördüğünüz zamanda sulama yapın.Bu şekilde yapacağınız bi ölçümde zaten periyod belirlersiniz, toprak yüzeyi ve bitkiniz size haber verir.

Mehmet

Eski 07-06-2012, 12:27   #397
Yeni Üye

Alıntı:
ne güzel kokuyordur şimdi bu mis gibi...

Mehmet
Harika kokuyor gerçekten

Eski 08-06-2012, 15:35   #398
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
ben de geçtiğimiz kış çekirdekten yetiştirmek için dikmiştim bardağa.ilk bir kaç ay nasıl hızlı büyüdüler.ama son 1,5 aydır fln hiç büyümüyolar.hiç bir değişiklik yok yani kurumuyolar da neyse ki.acaba daha büyük bir saksıya mı almalıyım ki

Eklenen Resimler

merlict ve hira beğendi.
halefirdevs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 17:04   #399
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Limonlarınız artık daha büyük bir saksı istiyorlar sevgili, halefirdevs.

Limonlar kazık köklü bitkiler oldukları için, derin saksılar daha uygun olacaktır. Muhtemelen şu anda limonlarınızın kazık kökü artık pet bardakların tabanında sıkışıp kalmış olmalı.

En kısa zamanda daha derin ve daha büyük bir saksıya geçirin. Fakat hemen çok büyük boy saksıya geçirmeyiniz.

5 lt lik bir saksı, şu aşama için uygun olacaktır

Saksı değişimi yapmadan önce, Mine Hanım'ın buradaki seminerini izlemenizi tavsiye ederim

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 13:52   #400
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
evet şimdi şeffaf olan bardağın altına baktım kökler pet şişenin dibine inmiş bile hakikaten.yardımınız için çok teşekkür ederim emre ilhan

Emre İlhan beğendi.
halefirdevs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 17:08   #401
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak benim balkonda duran Jumbo limon diye bilinen limon ağacımda Nisan ayı sonunda çiçekler oluştu.Sonra bu çiçekler döküldü ve 3 çiçek limon tuttu. Sonra bu limonlar büyümeye başladı ve hala büyümeye devam ediyorlar, ancak bugun ağacımı detaylı incelediğimde yeni tomurcuk açmaya hazırlandığını gördüm. üstelik ilk çiçek açışındaki çiçek sayısının oldukça üstünde bir tomurcuklanma var.Şimdi bu çiçekler açınca fidan yeni meyve oluşumuna gidip, var olan limonların gelişmesini olumsuz etkiler mi ? Bu çiçeklerdende oluşacak meyveler fidana fazla gelmezmi ?(Cinslerine göre 700 grama yaklaşık meyve büyüklükleri var).Çiçekler açınca meyve yapmalarına izin vermelimiyim ? Teşekkürler...

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 00:46   #402
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Bence fazla gelmezler sayın Turunçgil.Sonuçta ağacın yapısı bunu taşırsa çiçeklenme oluşacaktır.Malumunuz ki bir süre sonra o çiçeklerden çoğu dökülecek, öncekiler gibi çok azı meyve tutacaktır.Yeni gelen meyveler oluşum için eski meyvelerin beslenmesini engellemezler.Ne de olsa aralarında yaş farkı olacak )

Mehmet

Eski 10-06-2012, 01:10   #403
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Mehmet Bey doğru söylüyor

Bitki besleyebileceği kadar meyveyi taşıyabilir. Fazlasına besin yetmez ve meyve beslenemediği için dökülür.

Şayet bazı durumlarda, buna rağmen tutan meyvelerden bazılarını kopartırız. Çünkü; meyveleri eksilttikçe, geriye kalanlar daha gelişkin ve iri olurlar.

Bu duruma ancak gözlemleriniz sonucunda karar verebilirsiniz. Onun için, bitkiyi kendi haline bırakın ve müdahale etmeyin.

Bakalım ne kadar meyve tutacak ve bunları nasıl besleyecek. Olaki fazla olur da meyve kalitesi düşüyor gibi olursa, o zaman meyvelerde seyreltme yaparsınız

Eski 10-06-2012, 09:49   #404
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.Duruma göre bakacağım artık ben ilk çiçek açtığında ve meyve tuttuğunda bu sene bir daha açmaz artık diye düşünüyordum.Ama bana sürpriz yaptı fidanım

merlict ve Emre İlhan beğendi.
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 19:12   #405
Yeni Üye

Yukarıda resmi olan limonumun önce tüm çiçekleri döküldü ama bu arada yeni yapraklar vermeye başladığı için ne olduğunu anlayamadım.Az önce toprağın içinde minik minik onlarca kahverengi kurtçuk olduğunu gördüm.Diğer sayfaları araştırdım ama çözüm bulamadım.Çiçeklenmesi için o kadar bekledikten sonra bu duruma gerçekten üzüldüm...

Eski 18-06-2012, 20:11   #406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Çiçekler için üzülmeyin, nasıl olsa tekrar açar tabii ki sağlıklıysa. Sizin saksı harcınızı bilmiyorum. Bahsettiğiniz böcekler saksı harcından gelmiş olabilir. Ne olduklarını anlamadığım için zararları hakkında da bir şey söyleyemeyeceğim. Acaba çiçeklendiğinde sulamayı artırdınız mı? Kökler çürümeye başlamış, ıslak ve sıcak toprak harcında bulunan böcek yumurtaları açılmış olabilir.
Biraz daha bilgi verirmisiniz. Ya sulamayı azaltmanız gerekecek ya da büyük olasılıkla saksı harcını değiştirmeniz.

merlict beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 02:32   #407
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Yukarıda resmi olan limonumun önce tüm çiçekleri döküldü ama bu arada yeni yapraklar vermeye başladığı için ne olduğunu anlayamadım.Az önce toprağın içinde minik minik onlarca kahverengi kurtçuk olduğunu gördüm.Diğer sayfaları araştırdım ama çözüm bulamadım.Çiçeklenmesi için o kadar bekledikten sonra bu duruma gerçekten üzüldüm...
Merhaba Esra hanım.

Güzin hanım size gerekli bilgileri vermiş, benim eklemek istediğim kurtçuklar yeni ortaya çıktı, daha önce yokmuydu ?? Son dönemlerde sulama ile ilgili değişiklik yaptınız mı ? toprağına farklı bir sıvı döktünüz mü ? Kurtçuklar ortaya çıkaması ile bitkinizde yaprak dökmesi harici bir gerileme gördünüz mü ? Güzin hanımın dediği gibi çiçekler için üzülmeyin, sağlıklı olduğu sürece yine verirler.Yukarıdaki sorduklarıma göre farklı sebepler çıkabilir, ilk yapacağınız suyu kesmek olsun.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-06-2012, 17:04   #408
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Daha önce toprağında çok fazla karınca ve yumurtası olduğu için toprağını değiştirmiştim.Görünürde bir şey yoktu ve dahası toprak değişimi sonrası çiçeklendi.Toprak olarak torf ağırlıklı bir karışım yaptım.Çiçekleri görünce sulamayı arttırdım.Yavaş yavaş çiçeklerin yaprağının döküldüğünü görünce meyveye dönüştüğünü düşündüm.Sonrasında çiçeklerin tamamen kopup döküldüğünü farkettim.Kaşıkla toprağı biraz karıştırdım ve bir sürü hızlı hızlı hareket eden kurtçuk gördüm.Sulamayı bıraktım ama sulayınca tekrar çıkarlar mı diye korkuyorum.Ayrıca merak ettiğim şey çiçeklere bu kadar zarar verirlerken bitki nasıl kocaman kocaman yeni yapraklar çıkarıyor?

Güzin Çakar beğendi.
Eski 19-06-2012, 22:44   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2012
aşılı limon aldım bende üstünde bir kaç tane limon var herhangi bir ilaçlama gerekli mi ?

elsequito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 04:09   #410
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Cevaplarınız için teşekkür ederim.Daha önce toprağında çok fazla karınca ve yumurtası olduğu için toprağını değiştirmiştim.Görünürde bir şey yoktu ve dahası toprak değişimi sonrası çiçeklendi.Toprak olarak torf ağırlıklı bir karışım yaptım.Çiçekleri görünce sulamayı arttırdım.Yavaş yavaş çiçeklerin yaprağının döküldüğünü görünce meyveye dönüştüğünü düşündüm.Sonrasında çiçeklerin tamamen kopup döküldüğünü farkettim.Kaşıkla toprağı biraz karıştırdım ve bir sürü hızlı hızlı hareket eden kurtçuk gördüm.Sulamayı bıraktım ama sulayınca tekrar çıkarlar mı diye korkuyorum.Ayrıca merak ettiğim şey çiçeklere bu kadar zarar verirlerken bitki nasıl kocaman kocaman yeni yapraklar çıkarıyor?
Sanırım sulama artışından kaynaklanmış.Suyu azaltın ama tümden kesmeyin.Sulama yaptıkça kurtçukların çıkması ihtimal tabiiki ama canınızı sıkmayın.Eğer bitkiniz canlılığını yitirmez ise kışa kadar bu şekilde devam edin, kışın toprak harcınızı kesinlikle değiştirin.Bitkinizin tam boyunu hatırlamıyorum ama toprak harcınızdan torfu kesinlikle çıkartın.Bulabilirseniz çam dibi toprağı, dere kumu ile bahçe toprağı karışımı hazırlayın, kullanın.Özellikle piyasada torbalarda ucuza satılan torflar çok kötü, hemen özelliğini yitiriyor ve sulama arttığında çürümeler başlıyor.Bunlarda kurtçukların ana besin yeri. Şayet limonunuz canlılığını yitirir, pörsüme, kuruma emareleri görürseniz, akşamdan saksısını bolca su doldurun, hatta dibi çamurlaşsın, saksısı ile birlikte su içinde kalabilecek şekilde birkaç saat suda bekletin.Rüzgar almayacak yerde dış alanda-balkonda sabaha kadar bekletin.Sabah güneş görmeden saksısını boşaltın, kökleri etrafındaki toprakların yapışmış olanlarına dokunmadan yeni saksısına alın, yukarıda bahsettiğim harcı kullanın.Eski saksıda kalan tüm toprağı-torfu kullanmayın, çöpe atın.Eğer bu şekilde 5-10 saat öncesinde köklerin sulu şekilde kalmasını sağlarsanız değişim esnasında kökler yapışık oluyor, zarar görmüyor.Kurtçukların ve toprağın bitkinize zarar verdiğini düşünüp zorda kalırsanız bunu yapabilirsiniz.Bu değişim sonrası tekrar kışın toprak değişimi yapılmalı, bunu da unutmayın.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 20-06-2012, 04:12   #411
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elsequito Mesajı Göster
aşılı limon aldım bende üstünde bir kaç tane limon var herhangi bir ilaçlama gerekli mi ?
Sağlıklıysa niye ilaçlayasınız ki... Ben genellikle hiçbi yerim ağrımadığında ilaç içmiyorum, o misal yani

İlaçları zorda kalınca, çözüm üretemediğimizde kullanalım.Zaten doğal üretim için çırpınmıyor muyuz ?

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 20-06-2012, 11:22   #412
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Aslında doğru, doğal üretim gibisi yok ama bitkilerde yaşadığım sorunlar beni bezdirdi malesef.

Artık tıpkı konvansiyonel tarımda olduğu gibi; yeri ve zamanı gelince, hastalık-zararlı gelmeden ilaçlama yapıyorum...

Eski 20-06-2012, 12:57   #413
Yeni Üye

Alıntı:
Sanırım sulama artışından kaynaklanmış.Suyu azaltın ama tümden kesmeyin.Sulama yaptıkça kurtçukların çıkması ihtimal tabiiki ama canınızı sıkmayın.Eğer bitkiniz canlılığını yitirmez ise kışa kadar bu şekilde devam edin, kışın toprak harcınızı kesinlikle değiştirin.Bitkinizin tam boyunu hatırlamıyorum ama toprak harcınızdan torfu kesinlikle çıkartın.Bulabilirseniz çam dibi toprağı, dere kumu ile bahçe toprağı karışımı hazırlayın, kullanın.Özellikle piyasada torbalarda ucuza satılan torflar çok kötü, hemen özelliğini yitiriyor ve sulama arttığında çürümeler başlıyor.Bunlarda kurtçukların ana besin yeri. Şayet limonunuz canlılığını yitirir, pörsüme, kuruma emareleri görürseniz, akşamdan saksısını bolca su doldurun, hatta dibi çamurlaşsın, saksısı ile birlikte su içinde kalabilecek şekilde birkaç saat suda bekletin.Rüzgar almayacak yerde dış alanda-balkonda sabaha kadar bekletin.Sabah güneş görmeden saksısını boşaltın, kökleri etrafındaki toprakların yapışmış olanlarına dokunmadan yeni saksısına alın, yukarıda bahsettiğim harcı kullanın.Eski saksıda kalan tüm toprağı-torfu kullanmayın, çöpe atın.Eğer bu şekilde 5-10 saat öncesinde köklerin sulu şekilde kalmasını sağlarsanız değişim esnasında kökler yapışık oluyor, zarar görmüyor.Kurtçukların ve toprağın bitkinize zarar verdiğini düşünüp zorda kalırsanız bunu yapabilirsiniz.Bu değişim sonrası tekrar kışın toprak değişimi yapılmalı, bunu da unutmayın.

Mehmet
Çok teşekkür ederim gerçekten.Önerilerinizi uygulayacağım.Umarım tekrarlamaz bu durum...

Eski 20-06-2012, 20:53   #414
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Aslında doğru, doğal üretim gibisi yok ama bitkilerde yaşadığım sorunlar beni bezdirdi malesef.

Artık tıpkı konvansiyonel tarımda olduğu gibi; yeri ve zamanı gelince, hastalık-zararlı gelmeden ilaçlama yapıyorum...
Tedbiri elden bırakmam diyorsunuz yani

O kadar içine çektilerki bizi istemesek bile kullandırıyorlar.Geçen yıllarda bi belgesel izlemiştim, sanırım National Geographic'teydi.Mısırların genleri ile ilgili bi deneme yapıyorlardı.Mevcut çölün altında bodrum tarla oluşturmuşlar, suni ışık ile denemeleri ve sonuçları inceliyorlar.Akşamüzeri iş bitiminde çalışanlar dışarı çıkarken mutlaka komple yıkanıyorlar, üzerinde polen taşıma riskine karşı ilaçlama yapılarak ardından kuvvetle çalışan fanların önünden geçerek yukarı çıkıyorlardı.Verilmek istenen ise "bu deneme mısırlardan birkaç polen dış dünyaya çıkarsa tüm dünyadaki mısırların bundan etkilenme ve neslini tüketme riski var.Bu deneme için dünya tarım birliğinden onay alınarak işlemler başladı... "şeklinde gidiyordu.Niye anlattım bunu ? Kimileri bu riski görüp özel önlemler alıyorlar (umarım alıyorlardır) kimileri bunu bile bile dünyaya salıyorlar.Bile bile yapmalarının nedenleri ardından ilacını satabilmek, ardından suni gübresini satabilmek, ertesi yıl tekrar tohum satabilmek ( çünkü geçen yıl sattığı tohum kısırdı, üreme gerçekleşmeyecek).Bizde yırtınıyoruz doğal tarım diye (organik demiyorum çünkü ben organiğe inanmıyorum).Elimiz kolumuzu o kadar büyük çaplı bağladılar ki artık gerçek doğal tarımı cam fanuslarda özel sistemlerle yapacağız neredeyse...

Mehmet

Eski 20-06-2012, 20:54   #415
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim gerçekten.Önerilerinizi uygulayacağım.Umarım tekrarlamaz bu durum...
Umarım.

Sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim.Onun canlı ve dimdik, ayakta meyveler verirken görmek bizide gururlandırır

Mehmet

Eski 28-06-2012, 16:21   #416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
Limonu çekirdekten yetiştirmeyi çok istedim.Yine ağaçlar.net ten öğrenerek pamuk arasında çimlendirmeyi denedim olmadı.Torf denedim olmadı.Sonra muhtelif saksıların arasına öylesine sokuşturduğum limonlar tek tek çıkmaya başladı.şu an beş tane limonum var

Aşı için büyümelerini bekliyorum.Şimdiden yaprakları ferah ferah mis gibi kokuyor.

tutankamon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 01:52   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2012
merhabalar.
yaklaşık 1 ay once ektigim yediveren fide yapraklari hala cansiz, başta 1-2 yaprakta olan fotolardaki sorun simdi 4-5 yaprakta var. derdi nedir anlamadim. yardimci olursaniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 17:59   #418
Ağaç Dostu

sayin merlict
sizin fikrinizi rica edebilir miyim?
ek bilgi olarak:
bitki tum gün gunes aliyor, cok sert olmamakla beraber tum gün hafif ruzgar aliyor. gerci bu sene uzun suren poyraz firtinalarinda biraz daha cok aldi dogal olarak. fidan mersin den geldi, uzerinde iki minik limon mevcuttu, bunlar bu sürecte ufak ufak buyumeye devam ettiler.
dogal+kimyasal gubreleme yapildi. cok aşırı sulanmiyor.

Eski 30-06-2012, 20:33   #419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın antihistaminik,
Sevgili Mehmet Bey'den önce ben fikrimi söyleyeyim. Mehmet Bey eksiğim varsa tamamlar, yanlışım varsa düzeltir. Yeni ortamına uyum sağlamaya çalışıyor, yapraklarda ki kopmalar bozulmalar da rüzgar nedenli gibi görünüyor, . Yine güneşli ama biraz daha kuytu bir köşeye almanız daha uygun olur. Asıl önemlisi Demir eksikliği başlamış gibi görünüyor (Genç yapraklarda damar aralarında sararma). Yapraktan ya da topraktan demir takviyesi gerekir. Bence başka bir sorun da görünmüyor. Güle güle büyütün. Selamlar.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 23:18   #420
Ağaç Dostu

sayın gçakar
yorumunuz icin oncelikle tesekkür ederim.
ben de ruzgardan şüphelenmistim. yarın kuytu bir yere alacağım. demir eksigi konusunda da birseyler yapmaya çalışacagim. bu konuda yöntem öneriniz varsa duymak isterim.
Ben yillardir topraga paslı çiviler gömüyorum arasira, sizce (yaralanma riski bir tarafa kısa ya da uzun vadede işe yarayan birşey midir bu ?

merlict beğendi.

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024