agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen a2yurtkok
  • 1 Gönderen Ayşe Derin
  • 2 Gönderen a2yurtkok
  • 1 Gönderen eneskrky
  • 1 Gönderen eneskrky

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2012, 15:25   #1
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Mayer limon hastalıkları

Merhaba...

Aranıza yeni katıldım ve bu forumda verilen bilgiler ayrıca sorulan sorulara alınan cevaplar neticesinde bende Evimde balkonumda Limon (Mayer) yetiştirmeye karar verdim.

Acele bir karar vererek güvenilirliğini bilmediğim bir yerden hemen bu fidandan aldım ve bugün elime ulaştı. Resimlerini yüklemeyi başarabildiysem eğer, sizinde resimlerde göreceğiniz üzere daha saksını bile değiştirmek kısmet olmadan kahverengi noktacıklar, delikler vs. mevcut.

Kısa bir araştırma ve forumdan edindiğim bilgiler doğrultusunda ; Yaprak biti veya Kabuklu bit cinsi bir böceğin zararı olduğunu düşünüyorum. Bölgemizde bulunan bir ziraat mühendisine gösterme fırsatım olmadı fakat anlatımlarım itibarı ile "480g/l Chlorpyrifos Ethyl" etkili madde içerikli ilaçlar kullanmamı ve bununda "Dursban 4" ve muadilleri olabileceğini belirtti.

Sizlere sorum bu zararı doğuran böceğin ne olduğu ? ve mücadelesinin ne ile ne şekilde yapılabileceğidir ?

İlk defa bir bitki besleme kararı almış biri olarak heyecanımı mazur görün fakat alır almaz da kaybetmek istemiyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Not : 1 Resimde arka fonda ayrıca Fülvik asit bidonu yer almakta. Fotoları çektiğim bir dostumun mekanında onunda ayrıca Limonun gelişimini hızlandırmak ve iyileştirmek adına Fülvik asit, hümik asit kullanabileceğim tavsiye var. Bu konu ile de bilgilendirirseniz sevinirim...

Eklenen Resimler

a2yurtkok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 10:32   #2
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Konu ile ilgili bilgisi olanlarin yardimina ihtiyacim vardi, fakat herhalde ya konu gözden kacti **** pek ilgi dogurmadi...

#DoğaCandır

Eski 21-08-2012, 22:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a2yurtkok Mesajı Göster
Konu ile ilgili bilgisi olanlarin yardimina ihtiyacim vardi, fakat herhalde ya konu gözden kacti **** pek ilgi dogurmadi...

#DoğaCandır
http://www.agaclar.net/forum/balkon-...gi/3007-16.htm

İlgili başlıkta sorulmadığı içindir...

mayer Limon

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 09:54   #4
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Konuyla ilgili hatta Tarim ile ilgili bir arkadas sahibi oldum artik, onun bilgilerinide oldugu kadari ile paylasicam... Ayrica konuyu yanlis yere actigim icin ozur dilerim...

#DoğaCandır

Halil Önen beğendi.
Eski 22-08-2012, 12:21   #5
Ağaç Dostu

Ayşe Derin's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
yanıt

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a2yurtkok Mesajı Göster
Konuyla ilgili hatta Tarim ile ilgili bir arkadas sahibi oldum artik, onun bilgilerinide oldugu kadari ile paylasicam... Ayrica konuyu yanlis yere actigim icin ozur dilerim...

#DoğaCandır
Aslında ben de sitede çok yeni ve profesyonel bilgiye sahip olmayan biriyim.
Sadece kendi çapımda yanıtlamak istedim sizi.
Zararlı konusunda hiç fikrim yok, ancak yapraklardaki açık renk beneklenmeler sanırım demir eksikliği, bunun için ziraai ilaç satanlarda demir preparatı alıp uygulayabilirsiniz.
Humik asit ve leonardit ben de kullanıyorum, sonuç alırsınız.

Halil Önen beğendi.
Ayşe Derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 13:05   #6
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Demir eksikliginde, yapraklarda sararma gorulur fakat damar kisimlari yesil kalir (ileri duzey haric). Aslinda oneriniz kismen dogru elementer bi eksiklik mevcut gibi ve bunun icin mikro besin elementli gubreler kullanmak gerekiyor. + olarakta zararlilara karsi ise uygun bir insektisit kullanilmalidir.

Nacizane edindigim bilgiler bu yonde..

İlginize ve cevabiniza tesekkur ederim...

#DoğaCandır

Eski 22-08-2012, 19:08   #7
Ağaç Dostu

Ayşe Derin's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
[QUOTE=a2yurtkok;1010876]Demir eksikliginde, yapraklarda sararma gorulur fakat damar kisimlari yesil kalir (ileri duzey haric). Aslinda oneriniz kismen dogru elementer bi eksiklik mevcut gibi ve bunun icin mikro besin elementli gubreler kullanmak gerekiyor. + olarakta zararlilara karsi ise uygun bir insektisit kullanilmalidir.

Nacizane edindigim bilgiler bu yonde..

İlginize ve cevabiniza tesekkur ederim...

#DoğaCandır[/QUOT

Bu durumda ilerleyen zamanlarda benim sizin fikirlerinize ihtiyacım olacak.))

Ayşe Derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 19:17   #8
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Bu ve diger forumlardan edindigim bilgiler ile Ziraat isi ile ugrasan arkadaslarimin bilgilerini harmanlayip nacizane bende bilgileniyorum. Bu dogrultuda edindigim bilgileri siz ve diger merakli arkadaslar ile paylasmak benim icinde zevk olacaktir.

#DoğaCandır

Eski 27-04-2016, 20:49   #9
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Question

Merhaba,

mayer limonumun yapraklarının yeşilliğinde ciddi açılma var, 1 hafta önce dünya bitki besini isminde vitamin kullandım ama şimdilik değişiklik olmadı gibi özellikleri şu şekilde,

İÇİNDEKİLER:
Makro Elementler:
Azot (N) : % 18
Fosfor (P2O5): % 18
Potasyum (K2O): % 18
Magnezium (MgO): % 2
Mikro Elementler:
Demir (Fe): % 0,100
Çinko (Zn). % 0,015
Mangan (Mn): % 0,050
Bakır (Cu): % 0,011
Bor (B): % 0,020
Molibden (Mo): % 0,007

sizce yeterlimi ? yoksa başka marka satın alabileceğim bir sıvı besin önerirmisiniz,

Birde yapraklarda bazen küçük yaramazlar yakalıyorum onları ıslak pamukla temizlesem bitkiye zararı olurmu hemen ilaca başvurmak istemiyorum. Teşekkürler

onurksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 15:17   #10
Yeni Üye

onurksk's Avatar

merhaba,

demir eksikliğinden yapraklarında sararma başlayan ( damarlar yeşil kalanı sararıyor ) mayer limon ağacının dibine paslı çivi gömmek faydalı olurmu ? iz elenmentli npk bitki bisiniylede takviye yapılmalımı ?

Eski 25-05-2016, 16:53   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurksk Mesajı Göster
merhaba,

demir eksikliğinden yapraklarında sararma başlayan ( damarlar yeşil kalanı sararıyor ) mayer limon ağacının dibine paslı çivi gömmek faydalı olurmu ? iz elenmentli npk bitki bisiniylede takviye yapılmalımı ?
mine pakkkenar hanım size yardımcı olabilr

paslı çivi işine çok şasırdım.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 16:50   #12
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
mine pakkkenar hanım size yardımcı olabilr

paslı çivi işine çok şasırdım.
Merhaba,

bu konunun ilk mesajlarında ve nette araştırma yaparken denk geldim bitkilerin demir eksikliği için toprağa çivi gömüldüğünü uzman arkadaşlar daha iyi yorumlayabilir ama sanırım paslandıkça toğrağı besliyor

Saksıdaki mayer Limon fidanın demir eksikliği için hala yardım beklemekteyim, şimdilik 4-6-6 npk ile iz elementli bitki besini veriyorum

Eski 19-06-2016, 21:49   #13
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Wink Mayer limon için yardım, yapraklarda kuruma

Merhaba,

Sorunumu 1-2 başlıkta belirttim ama ne yazıkki o konulara bir kaç aydır pek bakan olmadı ve limonumun durumu acil olduğu için konu açmak istedim.

15 günde bir genta genel bitki besini veriyorum, npk 4-6-6 şeklinde ve içinde 8 adet şelatlı iz elementi var. Limon büyümesi hızlı çiçek açması güzel ama yapraklar hızla kötüleşiyor ne yapmam lazım demir eksikliğimidir ? saksı dibine 2 tane paslı çivi bile gömdüm Yapraklara tek tek baktım böcek vb. canlı göremedim. Ayrıca 30 lt saksı ve haftada 1 kez 2 lt su veriyorum. Cevaplarınız için çok teşekkürler

Eski 20-06-2016, 03:50   #14
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Suyunu çok verdiğinizden dolayı oluyor.Su olayını azaltın düzeldiğini göreceksiniz.7 günde veya 10-15 günde bi verin 1 lt. Toprağının su tutmasina ve havaya bağlı olarak emin olmak için bitkinin toprağına işaret parmağınızı daldirin ona göre su verin.Sararması dökme si sudan.

Mehmet KÖKNAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 08:00   #15
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet KÖKNAR Mesajı Göster
Suyunu çok verdiğinizden dolayı oluyor.Su olayını azaltın düzeldiğini göreceksiniz.7 günde veya 10-15 günde bi verin 1 lt. Toprağının su tutmasina ve havaya bağlı olarak emin olmak için bitkinin toprağına işaret parmağınızı daldirin ona göre su verin.Sararması dökme si sudan.
Cevabınız için teşekkürler, izmir sıcağında şu anda öğlenleri 40 derece haftada 1 kez suluyorum bu süreyi daha uzatmak bitkiye zarar vermezmi ? ben element eksikliği olarakta düşünüyorum ama emin olamadım

Eski 20-06-2016, 10:31   #16
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
merhaba sayın onurksk :
Ben bitkinizin sulamadan olduğunu düşünmüyorum.Bazı bitki besin elementlerinin noksanlıkların da bitkinin yapraklarının sarardığını görürüz .Ben baktığımda daha çok demir ve azot noksanlığı olarak gördüm.Bitkinize daha önce besin vermişsiniz npk 4-6-6 (azot-fosfor-potasyum) yani Makro Elementlerin bir kısmını karşılamışsınız Verdiğiniz besinde azot olduğundan ben demir eksikliği diyorum .
Genelde narenciye Akdeniz bölgesinde yaşar .Akdeniz'deki kırmızı toprağı (Terra-rossa) bilirsiniz ; onun rengi içerisindeki demirden dolayı öyledir.Bu bölgede narenciyeler demir ihtiyacını kolaylıkla karşılar.Ama bizim bahçemizde ve saksımız da bunu sağlamak için demir ilaveli gübre takviyesi şart.Paslı çivi demişsiniz o yararlı olur ancak etkisini çabuk göstermesi için demir sülfat kullana bilirsiniz.
Birde sulamadan birkaç hatırlatma yapayım torf karışımlı bir toprak gördüğüm kadarıyla sıcaktan etkilememesi için akşam saatlerinde sulayın ,sabah sularsanız su toprakta sıcaktan etkilenecek ve bitki kökleriniz zarar görecektir buna dikkat edin Gübrelemeyi de haftada bir çok yakın. Bence 2-3 haftada bir yapın derim ) inşallah yardımcı olmuşumdur..
Burada da birkaç element noksanlıkları var
TURUNCGİL YETİŞTİRİCİLİĞİ Besin Noksanlıkları, Hastalık, Zararlıları, Bitki besleme, Yıllık Bakımı

onurksk beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 12:13   #17
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Sayın eneskrky, ilginiz ve dataylı açıklamanız için teşekkür ederim. Kullandığım besin içeriği aşağıdaki gibi içeriğindeki demir % 1 gözüküyor sanırım bitkim için yetersiz kaldı yaklaşık 2 aydır vermeme rağmen bitki gelişimi güzelken yaprak sararması sürüyor.

Verdiğiniz linke baktım dediğiniz gibi benim sorunum azot ve demir eksikliğinde yaşanan durumu gösteriyor.

Demir sülfat olarak bahsetmiş olduğunuz aşağıdaki linkte konuşulan ürünmüdür ? internetten temin edebilirmiyim acaba ?

demir sülfat (saçı kıbrıs )

Eski 20-06-2016, 23:18   #18
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Evet demir sülfat aslında İstanbul da kilosu ile satıyorlar İzmir de nasıldır bilmiyorum.
Bir sorun zıraat ve çiçekçi tarzı yerlere eğer bulamazsanız size gönderirim ben.
Bitkiniz gayet iyi meyve bağlamış çiçekleride var, mayerse devamlıda çiçek açar besinin faydasını görürsünüz.Gübrelemeye devam edin ama dediğim gibi periyodunu biraz daha uzatın.

onurksk beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 23:12   #19
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
Evet demir sülfat aslında İstanbul da kilosu ile satıyorlar İzmir de nasıldır bilmiyorum.
Bir sorun zıraat ve çiçekçi tarzı yerlere eğer bulamazsanız size gönderirim ben.
Bitkiniz gayet iyi meyve bağlamış çiçekleride var, mayerse devamlıda çiçek açar besinin faydasını görürsünüz.Gübrelemeye devam edin ama dediğim gibi periyodunu biraz daha uzatın.
Konu buraya transfer olmuş

Dediğiniz gibi zirai ürün satan bir dükkandan demir sülfat aldım kilosu 4 tl rengi aşağıdaki gibi kimyon rengi. 30 litrelik saksı için satan kişi 1 tatlı kaşığı dolusu tozu toprağa serpip sulamamı kesin işe yaracağını söyledi inşallah işe yarar, bitkimin durumu bir anda kötüleşti sıcaklarla beraber resmen çöküşte

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024