agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen ibogel
  • 2 Gönderen onurksk
  • 2 Gönderen sar-dunya

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2015, 22:10   #1
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Wink Saksıdaki turunçgillere ne zaman, hangi besin?

Limon, kamkat gibi turunçgillere ne zaman hangi besini vereceğimiz çok önemli.Mesela bende bir çok besin var ama hala limonlarım besin noksanlığı çekiyor.Meyveler büyümüyor, yapraklar uçlarından sararıp sonra dökülüyorlar, meyve tutumu çok az vs vs. vs. Doğru zamanda doğru besin veremiyorum belkide.O kadar emek verip limonlarımın ve kamkatlarımın gereken gelişimi göstermemesi üzüyor beni... Başlıklarda bir takım tavsiyeler var ama bu konu bu başlıkta toplanırsa benim gibi arkadaşlar daha rahat erişim sağlar diye düşünüyorum...

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum...

Jakin beğendi.
ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 15:48   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Başlıklarda bir takım tavsiyeler var ama
Bulduklarınızı buraya ekler misiniz? (link vererek)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2015, 21:41   #3
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Msaygın ve Mine Hanımın mesajları var burada...
Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')
Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita') de

Birde yine Msaygin'ın konu ile ilgili mesajı:

merhaba,

Benim balkonumdaki limonlar da sıcaktan tüm meyvelerini kurutup döktüler, bu cehennem sıcağında zorlanıyor ağaçlar.

Şimdi saksıdaki narenciye ağacımızın 5-1-3 oranında besine ihtiyacı var.Yani 5 pay azot, 1 pay fosfor ve 3 pay potasyum vermeliyiz ağacımıza.
15-15-15 gübreyi versek, herbirinden bir pay vermiş olacağız.Bu durumda fosfor tamam ama azotu 5 paya, potasyumu da 3 paya çıkarmalıyız.

1 kaşık 15-15-15 gübreden koyduk bir bardağa.

Amonyum sülfat(şeker gübresi) %21 oranında azot içeriyor, kalan 4 payı tamamlamak için bundan yaklaşık olarak 3 kaşık koymanız uygun olacak.

3 kaşık da bundan koyduk bardağa.

Potasyum kaynağı dediğim, yani potasyum içeren bir gübre bulmalısınız.Örneğin, potasyum sülfat %42 potasyum içeriyor.Bundan da bardağa yarım kaşık kadar koyup hespini karıştırınca ideal orana yaklaşmış oluruz.

Peki, bu karışımdan 1 litre suya ne kadar koymalıyız. Saksıda narenciye için 250ppm N öneriliyor. ppm(part per million)
Yani 1 litre suda 250 mg azot çözmeliyiz.
Bunun için de karışımımızdan yaklaşık olarak 2gr. koymalıyız litre başına.

Yani, uzun lafın kısası, yaklaşık olarak litre başına 2gr. bu karışımdan en az ayda bir kez ağacınıza vermelisiniz.

Ben de bu konuları yeni öğreniyorum, o yüzden ne kadar doğru ifade edebildim bilemiyorum, uzmanlarımızdan biri belki daha net açıklayabilir, bir hatam varsa düzeltebilir.
Mesela, Potasyum Sülfat eklediğimizde ondan da azot ya da fosfor katkısı oluyor mu onu tam bilmiyorum.Bunlar çok hassas bir şekilde kontrol edilmeli tabi ama ben evde kendi kendime bu şekilde bir çözüm uyguluyorum artık.

Selamlar,

Düzenleyen ibogel : 02-10-2015 saat 22:24
Eski 04-10-2015, 15:27   #4
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Saksıda turunçgil yetiştirenler olarak en büyük sorunumuz besin sorunu.Satıcılardan fidanları alırken gayet güzel ancak, bir kaç ay sonra fidanlar yaprak dökme, çiçek açmama vs sorunlar yaşıyorlar.Fidancılarda nasıl bir besin ya da hormon kullandıklarını söylemiyorlar, ben her sorduğumda sorum yanıtsız kaldı nedendir bilmem, yani satana kadar fidanları, sonrası önemli değil onlar için. İş bize düşüyor.Ben mart ayında bim'e gelen gübrelerden kullanıyorum gayet güzel gelişiyorlar ama çiçek yok maalesef bir türlü çiçek açtıramadım.Selam ve sevgi ile...

Düzenleyen Turunçgil : 04-10-2015 saat 15:28 Neden: Kelime düzeltme
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2015, 22:00   #5
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Saksıda turunçgil yetiştirenler olarak en büyük sorunumuz besin sorunu.Satıcılardan fidanları alırken gayet güzel ancak, bir kaç ay sonra fidanlar yaprak dökme, çiçek açmama vs sorunlar yaşıyorlar.Fidancılarda nasıl bir besin ya da hormon kullandıklarını söylemiyorlar, ben her sorduğumda sorum yanıtsız kaldı nedendir bilmem, yani satana kadar fidanları, sonrası önemli değil onlar için. İş bize düşüyor.Ben mart ayında bim'e gelen gübrelerden kullanıyorum gayet güzel gelişiyorlar ama çiçek yok maalesef bir türlü çiçek açtıramadım.Selam ve sevgi ile...

Evet benim de demek istediğim bu aslında.Verilen emeklerin karşılığını alamıyoruz.Aslında doğru zamanda doğru gübre verilirse çok güzel sonuçlar alınacağına inanıyorum.Ben kendi adıma çok fazla bitki besini kullandım ama yanlış zamanda ve yanlış besin kullandım.Yukarıdaki Msaygın'ın formülünü baharda deneyeceğim, bakalım sonuç nasıl olacak...Şu saatten sonra gübre verilir mi onu da bilmiyorum.

Eski 19-04-2016, 09:40   #6
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Mesajın üzerinden bir süre geçmiş ama kesinlikle katılıyorum. Alırken bakımlı güçlü olan bitkilerimiz evde bozulmaya başlıyor. Mayer limon fidanımı aldığım yerden neredeyse hiç bilgilendirilmedim nasıl sulanır diye sordum işte toprak kurudukça verirsin dendi peki gübreleme için ne önerirsiniz diye sordum gerek yok su güneş yeter dendi hani fidanı beğenmesem bu garip davranışa bırakıp çıkacaktım

Turunçgil ve ibogel beğendi.
onurksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 10:16   #7
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Uzman olmayan biri olarak şunları yazayım:

İki yıldır bir calamondinim var.

Genelde "ortanca ve açelyalar için" diye satılan yüksek demir ve potasyum içerikli bir gübre kullanıyorum.

"Akdeniz bitkileri için" diye satılan 7.5-6-5.5 bir sıvı gübreyi yeni yaprak döneminde kullanıyorum.

Her sulamada bir litre suya 3 ml gübre ile suluyorum. (Paketteki değerin çok altında) Arada bir sadece su verdiğim de oluyor. Saksı hafiflemeden tekrar su vermiyorum, ancak saksının küçük olmasından kaynaklı olabilir bitki susuzluğa karşı çok hassas.

Bitkinin susuz veya soğuk (gece 5 derece civarı) kaldığı dönemler hariç yaprak-gonca dökülmesi yaşamadım diyebilirim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Limon, kamkat gibi turunçgillere ne zaman hangi besini vereceğimiz çok önemli.Mesela bende bir çok besin var ama hala limonlarım besin noksanlığı çekiyor.Meyveler büyümüyor, yapraklar uçlarından sararıp sonra dökülüyorlar, meyve tutumu çok az vs vs. vs. Doğru zamanda doğru besin veremiyorum belkide.O kadar emek verip limonlarımın ve kamkatlarımın gereken gelişimi göstermemesi üzüyor beni... Başlıklarda bir takım tavsiyeler var ama bu konu bu başlıkta toplanırsa benim gibi arkadaşlar daha rahat erişim sağlar diye düşünüyorum...

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum...

ibogel ve icoud beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024