agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen urfatutkunu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2011, 11:35   #1
Yeni Üye

urfatutkunu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Question Saksıdaki limon ağacım yapraklarını döktü, iyileşmiyor

Merhaba Arkadaşlar,
Limon ağacımla ilgili sorunumu nasıl çözerim diye dolanırken bir arkadaş bu siteye danışmamı önerdi. Aranıza bugün katıldım ve bu ilk postum.
Antalya'dan iki yıl önce hediye gelen limon ağacım ilk geldiğinde iyiydi. Meyvesi yoktu ama yaprakları vardı. Sonra yaprakları dökülmeye başladılar birer birer. O kadar güçsüzleşmişlerdi ki daha değerken hatta bazen değmeden düşüyordu yapraklar. Ama yaprakları yeşillerdi, sararmış değillerdi. Ben de hepsine değdim demek ki ölmüş diye ve tüm yaprakları döküldü. Bir yıldır hiç bir yaprağı yoktu. Şimdi gövdenin yanından yeşil bir sürgün çıktı ve üstünde 2 yaprak var. Ama gövde hala yapraksız. Biraz kendini toparlasın diye bitki vitamini ile suladım, fakat banamısın demedi. Bir arkadaşın tavsiyesi ile dün yapraksız gövdenin boyunu kısalttım, yani boydan budadım. Limon ağacının benim için çok özel bir anlamı vardır. Ne yapmalıyım onu kendine getirmek için? Yardım edebilir misiniz?

urfatutkunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:41   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2012
bence zirai yerler var oraya götürebilirsin.

ADELEK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 13:43   #3
Yeni Üye

urfatutkunu's Avatar

Zirai yerler derken nasıl mesela? Hiç bilgim yok bu konuda.

Eski 23-08-2012, 15:23   #4
Yeni Üye

a2yurtkok's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Limon eğer sık sık yer değiştirdiğin takdirde yaprak dökümü yapar. Tabi bu sadece 1 etken + olarak daha nice etmenler var...

Öncelikle yeni bir sürgün çıkıyor ise işler iyiye gidiyor demektir. Bol güneş gören yere koyarak, uygun sulama şartlarında tekrar eski canlılığını alacaktır fakat gübreleme yapmanız şart. Yanmış ahır gübresi kullanmanızı tavsiye ederim.

Tabi bunlar tekrar söylüyorum tamamen varsayım uzman kişilerce görülmeden birşey denmesi ve önerilmesi yanlış olur. o yüzden bence uzman birinden yardım alın. Hatta bu bilginizi tekrar bizimle paylaşırsanız tecrübelerden faydalanmış oluruz.

a2yurtkok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 15:49   #5
Yeni Üye

urfatutkunu's Avatar

Değerli a2yurtkok,

Limonu güneşli bir yere koydum. Suyunu verdim. Sevdim, onunla konuştum falan ama limonum öldü ne yazık ki. Gübreleme yapmak hiç aklıma gelmemişti. Bunun iyi gelebileceğini bilmiyordum.

Bu siteden baya ümitliydim. Limon çiçeği ve limon ağacı benim için çok önemlidir. Yıllarca bir limon ağacım olsun diye bekledim ama olunca dik durmadı. Bu işlerden anlamadığım için bu siteden yardım istedim Fakat sesime pek cevap veren de çıkmadı. Nasip böyleymiş demek ki. Üzerinden vakit geçmiş dahi olsa iletimi görüm cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Etiketler
evde limon ağacı, limon, limon ağacı, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024