agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2011, 12:39   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
buda benimki sıfırdan tohumdan yetiştirdim,bausta dolaşırken ayak altına düşen clamondin meyvelerini gördüm 2 adet içlerinden 4 tohum çıktı.(4 tohumuda ektim 3ü çıktı 2i öldü biri sağ,bu turuçgillerde en büyük sorun su miktarı küçükken kaktüs gibiler suyu az verirsen mefta çok verirsen yine mefta birde evin iyi bir sabah güneşi görmesi lazım) henüz 8 aylık ama büyüme inanılmaz herhalde önümüzdeki sene meyveye koşar. Tohumdan calamondin yetişmez diyenler yanlışmış.tohumdan 2 senede calomondin birde tabii teşrif ederse limequat için ürün alınabilir.

Onun,arkasındaki de ananas ama biraz küçük türü (nana türü) Bauhausda tesadüfen dolanırken satılan nana türü ananaslardan saksıdan aşağı kopan bir dalını farkettim aldım evde saksıya diktim ilk saksısı biraz küçüktü pek büyümedi 2 ay evvel biraz daha büyük bir saksıya geçirdim baktım büyümeye başladı.oda 6,5 aylık.3 günde bir az oranda su veriyorum pencere dibinde iyi vakit geçiriyor.

Birde limequatım ekili tabii onuda ebayden tohumunu ısmarlayıp getirttim tohumların yarısını z.burnu tıbbi bitkilere bağışladım öbür yarısını ise ektim 5 tanesi hariç ama sonuç tek kelime felaket zira tohumların kabuğunu soyun önerisine uydum.gördümki turunçgil tohumlarının kabukları soyulursa elbette hızlı büyebilir ama tabii toprakta çürümezse?? nedeni ise tohumların kabuklarının soyulması görüyorumki tohumların hastalık ve toprağa hatta böceklere dayanıklılığını düşürüyor bu yüzden tavsiyem siz siz olun turunçgillerin tohum kabuklarını soymayın.benimkilerin tamamı çürümüş şimdi 2 hafta evvel kabuklarını soymadan elimde kalan 5 tohumu ektim bakalım ne olacak.ama limequatı tohumdan yetiştirmek hakikaten çok çok zor.keşke calamondin gibi olsa.

birde kumkuatım var tabii ondada 5 tohumun 4ü çimlendi 2si öldü birini bir arkadaşa verdim diğeri büyüyor ama kumkattaki talihsizlik şu büyüme yavaş tohumdan büyüyen kumkuatta ürün ancak 6 sene sonra alınabilir. deneme maksatlı ektim ufak bir saksıda zaten fazla yer işgal etmiyor.ne yapalım bekleyelim.

Eklenen Resimler

Ozlem A beğendi.
cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 12:57   #152
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Benim de tohumdan iki adet çıktı bu sene aynısı çıkmaz diye düşünmüştüm sonra yapraklarını koklayınca diğer trunçgil yaprakları gibi değil aynı calamondin gibi koktuğunu farkettim ara ara yaprakların kokusu geliyor harika...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 02:32   #153
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
son zamanlarda arayıp bulanlar nerden bulduğunu söyleyebilir mi bu calamondini?

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 15:33   #154
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Kalamondin küçük mandalina görünümlü bir meyvedir, görüntü olarak çok estetik ve saksıya çok uygun bir çeşittir.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 18:19   #155
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Sanırım benim Kalamondin de Alternaria Yanığı başladı. Küçücük sarı lekeler önce büyüyor sonra yaprak ordan yırtılıyor. Çözüm olarak önerilen Armure 300 EC 'yi nerden bulurum fikri olan var mı veya alternatif ne kullanabilirim?

aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 00:45   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
bir adet limonella ve bir tane de calamondin aldım
sormak istediğim bu türler çelikten üretilebiliyor mu?
üretiliyorsa hangi mevsim bu işe daha uygun?
çekirdekten üretsem normal limonlardaki gibi turunca dönme ihtimalleri yüksek mi?
bitkide yeni gelen yapraklar eski yapraklardan çok daha büyük, yaprakları nasıl küçültebilirim.

bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim...

not: bu soruları limonella sayfasında da sordum. umarım sorun olmaz. teşekkürler...

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 23:25   #157
Yeni Üye

Pusurkusur's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2012
Zavallı mandalinacıklarım

Merhaba,
Yaklasik bir bucuk ay once bir calamondin aldim. Hem de epeyi para vermisim, forumdaki rakamlari gorunce anladim
Bir suru meyvesi vardi ve yemyesildi. Sonra havalarin en sicak oldugu birkac gun sulayamadim. Meyvelerini dokmeye basladi. O gunden sonra hizla hem meyve hem de yapraklarini doktu.
Son iki hafta da bitkiyi arkadasima emanet edip tatile gittim. Dondugumde baya cılızdı ve o aksam son meyvesini de doktu. Saksiyi icinde bulundugu saksidan bir cikardim ki ne goreyim? Göl icinde kalmis meger calamondinim. Topragi da hala nemli.
Acaba ne yapmak gerekiyor? Kokleri ölmüs müdür? Topragi degistirmem mi gerekli? Budama yapmak kurtarır mı?
Kendisini cok seviyordum, cok üzüldüm.. Engin bilgi ve tecrübelerinizle bir yardım eli uzatabilirseniz çok ama çok mutlu olurum!
Asagiya calamondinimin önce/sonra fotoğraflarını koyuyorum.

Simdiden cok tesekkur ederim.

Düzenleyen Pusurkusur : 16-08-2012 saat 23:28 Neden: Resimler kaymisti.
Pusurkusur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 20:47   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
pusur kusur ben de bi hafta önce bi kaç soru sormuştum ama heralde bu bölümle ilgilenen arkadaşlar şu ara meşgul. son derece sınırlı bilgimle şunu söylemek isterim.
turunçgillerin kök yapısı oksijen istiyormuş. bu sebeple sulamaya dikkat etmek gerekiyor. toprağın nemli olması ama ıslak olmaması lazım. eğer kökler hala canlı beyaz renkteyse köklerde bozulma olmamıştır muhtemelen bu mevsim saksı değişimi için önerilmiyor ama kök yapısını bozmadan ve budama yapmadan daha iyi drenajlı bir saksıya bitkiyi almakta sorun olmayacağı kanaatindeyim. ben de öyle yaptım. turunçgiller rüzgarı pek sevmiyor bildiğim kadarıyla ve güneş alması gerekiyor. bunlara dikkat edersen muhtemelen bitki kendini kısa zaman içinde toparlayacaktır. benimkiler yeni yapraklar, sürgünler vermeye başladı bile. geçmiş olsun.

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 22:51   #159
Yeni Üye

Pusurkusur's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
pusur kusur ben de bi hafta önce bi kaç soru sormuştum ama heralde bu bölümle ilgilenen arkadaşlar şu ara meşgul. son derece sınırlı bilgimle şunu söylemek isterim.
turunçgillerin kök yapısı oksijen istiyormuş. bu sebeple sulamaya dikkat etmek gerekiyor. toprağın nemli olması ama ıslak olmaması lazım. eğer kökler hala canlı beyaz renkteyse köklerde bozulma olmamıştır muhtemelen bu mevsim saksı değişimi için önerilmiyor ama kök yapısını bozmadan ve budama yapmadan daha iyi drenajlı bir saksıya bitkiyi almakta sorun olmayacağı kanaatindeyim. ben de öyle yaptım. turunçgiller rüzgarı pek sevmiyor bildiğim kadarıyla ve güneş alması gerekiyor. bunlara dikkat edersen muhtemelen bitki kendini kısa zaman içinde toparlayacaktır. benimkiler yeni yapraklar, sürgünler vermeye başladı bile. geçmiş olsun.
Çook çook tesekkur ederim bu ilgili cevap icin!
Pek emin degilim ama sanki benimki de surgun vermis gibi bir iki yerinde..
Artik nasil sulandiysa, 1 haftadir hic sulamamama ragmen hala nemli topragi
Umarim toparlar.
Tekrar cok tesekkurler!

Pusurkusur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 20:07   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Fiyatlar konusunda bilgi sahibi olan var mı? Herkes kumkuat peşine düşmüş bende aldım bir tane ama birde calamondin düşünüyorum.

h0cA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 00:43   #161
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Merhaba arkadaşlar.

Bence turunçgiller ile uğraşanların bunları izlemesini tavsiye ederim.Kimi amatör kimi ticari olarak bu sevda peşinde.En azından doğru bilgiyi bulma adına videolar faydalı olacaktır.

Turunçgil Hastalıkları
Turunçgil Zararlıları
Standart Turunçgil Çesitleri
Turunçgil Yetiştiriciliği

Sadece turunçgiller değil diğer tüm bitkiler hakkında geniş bilgi (budama, ilaçlama, zararlılar, toprak ve su, vs.) bulabileceğiniz bir yer.

Tarım TV

Mehmet

delielveli beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 23:02   #162
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba arkadaşlar...epeydir kimse uğramamış başlığa. Bu da benim Mutlu Beyden aldığım Calamondinim...

Eklenen Resimler

Düzenleyen ibogel : 09-06-2013 saat 18:27
ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 18:30   #163
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h0cA Mesajı Göster
Fiyatlar konusunda bilgi sahibi olan var mı? Herkes kumkuat peşine düşmüş bende aldım bir tane ama birde calamondin düşünüyorum.
Merhabalar,

Aşağıdaki Linktten Kalamondin fidanlarına ve fiyatlarına ayrıca diğer narenciye bitkilerinin listesine ulaşabilirsiniz,

TURUNÇGİL (NARENCİYE) FİDANLARI

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 18:16   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vallineria Mesajı Göster
çiçek pazarı, yenicami'nin arkasında hayvanların satıldığı yerde.

Benim calamondin ithal sanırım, etiketinde portekiz yazıyor. Resmini gönderiyorum.. Ama bakımı hakkında çok bilgi sahibi değilim, bilen arkadaş yardımcı olursa sevinirim.
saksınız küçük ve topragıda killi kırmızı bahçe toprağı olmalı ayrıça bor çinko mangan azotlu yaprak güpleri vermeniz lazım sonuçda seralarda böyle yetişiyor bi zamn sonra meyve vermeyeçekdir bu gübreyi kulanmasanız

polemos beğendi.
tekhece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 18:17   #165
Yeni Üye

Red face

saksınız küçük ve topragıda killi kırmızı bahçe toprağı olmalı ayrıça bor çinko mangan azotlu yaprak güpleri vermeniz lazım sonuçda seralarda böyle yetişiyor bi zamn sonra meyve vermeyeçekdir bu gübreyi kulanmasanız

Eski 06-10-2013, 18:24   #166
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusurkusur Mesajı Göster
merhaba,
yaklasik bir bucuk ay once bir calamondin aldim. Hem de epeyi para vermisim, forumdaki rakamlari gorunce anladim
bir suru meyvesi vardi ve yemyesildi. Sonra havalarin en sicak oldugu birkac gun sulayamadim. Meyvelerini dokmeye basladi. O gunden sonra hizla hem meyve hem de yapraklarini doktu.
Son iki hafta da bitkiyi arkadasima emanet edip tatile gittim. Dondugumde baya cılızdı ve o aksam son meyvesini de doktu. Saksiyi icinde bulundugu saksidan bir cikardim ki ne goreyim? Göl icinde kalmis meger calamondinim. Topragi da hala nemli.
Acaba ne yapmak gerekiyor? Kokleri ölmüs müdür? Topragi degistirmem mi gerekli? Budama yapmak kurtarır mı?
Kendisini cok seviyordum, cok üzüldüm.. Engin bilgi ve tecrübelerinizle bir yardım eli uzatabilirseniz çok ama çok mutlu olurum!
Asagiya calamondinimin önce/sonra fotoğraflarını koyuyorum.

[ımg]https://lh6.googleusercontent.com/-ıks8editj_w/uc1mpzpnbgı/aaaaaaaaaoq/a2ujpsmmh8k/s640/blogger-image-325544060.jpg[/ımg]

[ımg]https://lh3.googleusercontent.com/-sg1a9ofu7sa/uc1mq-a-dgı/aaaaaaaaaoy/igz2t6o5vta/s640/blogger-image--510684505.jpg[/ımg]

simdiden cok tesekkur ederim.
kullanmış olduğunuz toprak torf bu tür toprakalr seralrda köklendirme amaçlı kullanılır saksısını 17 litreye yakın bir saklıda yetişdirin ve toprağıda beledıyelerın park bahçe alanlarında kulandıkları kırmızıya yakın bahçe topragı olmalı ve bir siz suyu çok vermişsiniz bitkiye buda köklerin cörumesine sebep olmuş bitlerinize çok su vermeyın yaprakalrı bayılana kadar bekleyım öyle su verin yoksa 3 günde bir su verirseniz hep aynı sorun olur ve toz seker seklınde bor çinko mangan demir vs li yaprak gübleri var onları kullanın yoksa bitkininiz bir muhdet sonra gider sebebide seralarda bu tür güblere alışdıgı için bitki sörekli isder bu gübreyi sizde bu gübreyi vermeyınçe isder isdemez bitki kayıplar oluyor topragın ihdiyaçları ölidir

polemos beğendi.
Eski 06-10-2013, 18:32   #167
Yeni Üye

çiçek dökmesindeki sebepler toprağın eksikleridir bunun içinde dışarda olsa odada olsa çiçek tutumu için bor çinki demir fosfor mangan vs sıvıyada toz yaprak gübreleri uygulayın

Eski 17-04-2014, 06:31   #168
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Anacın sürgün vermesi... (mi?)

Merhaba,

Geçenlerde resimde görülen kalamondini aldım. 15cm gibi bir saksıda, aşılı bir ağaççık. Bu hafta kenarından ikinci resimdeki gibi bir sürgün çıktı. Ot değil çünkü tutunca gelmiyor, gövdesi de sert.

Bu sürgün anaç bitkinin (ne tür acaba?) sürgünü olabilir mi? Eğer öyleyse ne yapmak gerekir?

Eklenen Resimler

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 10:36   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Turunçgile hiç benzemiyor

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 12:01   #170
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Turunçgile hiç benzemiyor
evet ben de o nedenle ne yapacağımı bilmiyorum. çiçekli olmasından dolayı saksıyı boşaltmaya da çekindim.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 13:51   #171
Yeni Üye

danny keane's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2013
Merhaba,

Yaklaşık 1-1.5 ay evvel satın aldığım calamondinimle ilgili sıkıntı yaşıyorum. İlk aldığım zamanlar toprağında 3-5 tane ufacık haşerelere rastlamıştım. Araştırmalarım sonucunda bunların çok büyük ihtimalle Kırmızı Örümcek olduklarını anladım. Yine araştırmalarım sonucu bulmuş olduğum ev yapımı bir karışımı tatbik ettim. Son zamanlarda çok detalı incelememiş olsam da şimdilik bu sıkıntıdan kurtuldum diye varsayıyorum.

Asıl sıkıntıya geçersem; Bitkiyi ilk aldığımda bir kısımdaki yapraklar daha açık, sarıya kaçan renge sahipti. Zamanla toparlayacağını düşünerek üstünde durmamıştım. Daha sonra birkaç hafta içinde bitkinin üzerindeki henüz olgunlaşma aşamalarının çok başında olan küçük yeşil meyvelerinin bir kısmı taç yapraklarıyla birlikte patır patır dökülmeye başladı. Meyve dökülmesi bir süre sonra sona erdi. Üzerinde hala hatrı sayılır miktarda meyve var sağlam bir şekilde.

Şu an ise daha önce bahsetmiş olduğum o rengi açık yapraklar dökülüyor. Öyle böyle bir dökülme değil. Kontrol amaçlı dokunduğumda dahi anında kendilerini bırakıyorlar. En önemlisi, bu bahsi geçen yaprakların alt kısımlarında küçük kahverengi noktalar var. Araştırdığım kadarıyla bu bir tür mantar hastalığı. "Greasy Spot Fungus" diye geçiyor ve "Mycosphaerella Citri" diye bir patojen sebep oluyormuş.

Bu hastalığın Türkçe karşılığına dair hiçbir bilgi bulamadım. Bu hastalıkla ilgili bilgiye sahip olan birileri varsa, tedavisi için neler yapmam gerektiği konusunda tarafımı bilgilendirebilirse çok sevinirim.

Eklenen Resimler

danny keane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 22:53   #172
wkw
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2014
Bi dönem ben de çok çok severek aldım. Dışarıda unuttuğum soğuk bir Eskişehir akşamı ertesi, bir daha toparlayamadı.

Tekrar almak istiyorum. Var mıdır satışını yapan?

veya nereden bulabilirim.

Teşekkürler.

ve eski calamondin'imin fotoğrafı

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
wkw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 15:29   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Bende aramaktayım.
Küçük, saksıda bakmaya uygun bir calamondin.

markymark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 00:08   #174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi markymark Mesajı Göster
Bende aramaktayım.
Küçük, saksıda bakmaya uygun bir calamondin.
Eminönü çiçekpazarında var, ama fiatlar uçuk 100 tl dedi dükkan sahibi.

markymark ve Milla beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 14:50   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Salonda bakmak için bir kalamondin almayı düşünüyorum. Bahara kadar pek güneş göremeyecek. Yaşatabilir miyim sizce iç mekanda?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 10:07   #176
Ağaçsever

aycicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Yanlış Zaman

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Salonda bakmak için bir kalamondin almayı düşünüyorum. Bahara kadar pek güneş göremeyecek. Yaşatabilir miyim sizce iç mekanda?
Aslında bu aylar Kalamondin almak için yanlış zamanlar hele de bitki güneş görmeyecekse. Bence paranıza ve bitkiye yazık etmiş olursunuz. Biraz bekleyin, havaların ısındığı bahar ayları bu tarz bitkileri almak için en uygun vakittir. Çiçekçiler bu bitkileri güçlü hormonlarla beslerler, bitki eve geldiğinde adeta bir şok yaşar, alışmış olduğu hormonları arar üstüne bir de güneş ve açık hava görmezse hastalıklar ve bitkinin ölümü kaçınılmaz olur. Sonuçta bu bir salon bitkisi değil.

polemos beğendi.
aycicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 21:04   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aycicegi Mesajı Göster
Aslında bu aylar Kalamondin almak için yanlış zamanlar hele de bitki güneş görmeyecekse. Bence paranıza ve bitkiye yazık etmiş olursunuz. Biraz bekleyin, havaların ısındığı bahar ayları bu tarz bitkileri almak için en uygun vakittir. Çiçekçiler bu bitkileri güçlü hormonlarla beslerler, bitki eve geldiğinde adeta bir şok yaşar, alışmış olduğu hormonları arar üstüne bir de güneş ve açık hava görmezse hastalıklar ve bitkinin ölümü kaçınılmaz olur. Sonuçta bu bir salon bitkisi değil.

Siparişi vermiş bulundum artık ve kısmetse Yarin gelecek. Dışarıda da dayanıklı bir bitki olduğunu öğrendim. Balkonda yerini hazırladım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 03-12-2014, 18:44   #178
Ağaç Dostu

Kalamondinim geldi. Beklediğimden daha gösterişli ve üzeri meyve dolu. Meyvelerini sağlıklı büyütübeilmesi için nasıl bir bakım önerirsiniz?

Eski 20-02-2015, 16:07   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Bende uzunca aramalarım sonucu dün eşime calamondin aldım.
boyu 25-30 cm civarı üzerinde biri olgunlaşmış olmak üzere 30-40 meyve var.
Ancak bakımı, sulanması, güneş ihtiyacı, gübre ihtiyacı vs hiçbir bilgimiz yok. Şu an camın sol çaprazında tülün arkasında duruyor. Sulama, gübre takviyesi vs gibi bu mevsimler için özel bir bakım ihtiyacı vs var mıdır?

markymark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 12:53   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Budama

Arkadaşlar, Calamondinim resimde görüldüğü gibi üç dal ve ben onu ileride diğer resimde çizdiğim kırmızı çember seviyesinde top haline getirmek istiyorum. Ancak gelişimi ortadaki daldan ziyade, daha çok sağdaki dala yüklenmiş görünüyor. İstediğim şekle getirebilmek için nerelerini budamalıyım. Resim üzerinde gösteren biri olursa çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.
Name:  IMG1.jpg
Views: 1111
Size:  52.2 KB

Bu da oluşturmak istediğim form
Name:  IMGa.jpg
Views: 1110
Size:  55.2 KB

stentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024