agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2006, 20:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Galeri: 1
Limon aşılama

Merhaba,

Aşılama ile ilgili bir sorum olacaktı izin verirseniz.
Limon fidanım var onu aşı yapmak istiyorum
Hangi ağaca nasıl bir aşı yöntemi yapmam gerekiyor??
Yardımcı olursanız sevinirim

Oguzboylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 12:06   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Bahçemde 75cm boyunda bir limom fidanım var. Edindiğim bilgilere göre limon ağaçları aşılanmadığı zaman meyve vermiyormuş. Ben de aşılamaya karar verdim ancak ne zaman ve nasıl bir aşı yapmam gerektiğine karar veremedim. Limon aşıları ne zaman hangi mevsimde ve hangi tür aşı ile aşılanıyor bilgiverirseniz sevinirim.

Oguzboylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2007, 12:08   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bahsettiğiniz fidan eğer limon fidanı ise zaten aşılıdır. Aşısız ise trunç verecektir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 17:02   #4
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
aşı

Ben aşılamaya örnek bir video buldum.
http://www.youtube.com/watch?v=VyO5zPSMhqI

Limon tohumlarımı ektikten 1-2 sene sonra ins. bende aşılama yapıcağım.
Bende öğreneyim diye böyle bir video buldum.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 12:05   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
farklı aşılama..

Mine hanım merhaba .Aşı yerinden itibaren kurumuş limonum var.Yani artık limon değil turunç galiba..Geçen hafta bir kumkuat fidanı aldım dallı budaklı maaşallah çok güzel.Çok eskiden, birinden,şunu duymuştum; aşı yapılacak ağacın gövde kısmından 4-5 mm matkapla delinip aşı yapılacak saksılı fidanı yanına yanaştırıp dalının birini deldiğimiz delikten sıkıca sokarak(dalın girdiği kabuk soyulacak - delik genişliği dalın çapı kadar olacak)ve kenarlarıda hava almayacak şekilde macunlanıyor.Bu aşılamayı biliyomusunuz.?****** 1-2 ay sonra dal kesilip ayrılacakmış.Böylelikle diğer aşılara göre zamandan kazanılmış oluyor.yani aşılı dal ortaya çıkıyor.Bu doğru bir aşılama olurmu ağaca zarar verirmi.?deneyebilirmiyim.

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 12:15   #6
Ağaç Dostu

Mine Hanım'a sormuşsunuz ama bende bilgilerimi paylaşayım.

Bu civarda bahsettiğiniz aşı yöntemi üzümsü meyveler için kullanılıyor. Mesela duta üzüm, incire üzüm aşılamak için. Böylece incir kökünden beslenen üzüm asması elde ediliyor ki, bu da meyve kalitesinde ve miktarında artışa sebep oluyor.

Eski 09-08-2007, 12:34   #7
Ağaçsever

Öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Peki ben bunu denesem .Nasrettin hoca misali ...ya tutarsa..Ne dersiniz?

Eski 09-08-2007, 12:49   #8
Ağaç Dostu

Denerken resimler ve bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Eski 09-08-2007, 13:23   #9
Ağaçsever

****** resimleyip gönreceğim.1-2 ay sonrasınıda inşallah belgelerim..

Eski 27-04-2008, 19:28   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2008
arkadaşlar ben mesela limon çimlendiriyorum acaba bu limonu daha önce limon vermiş bir ağaçla mı aşılamalıyım :S

deniz-kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2008, 11:47   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguzboylu Mesajı Göster
Merhaba,

Aşılama ile ilgili bir sorum olacaktı izin verirseniz.
Limon fidanım var onu aşı yapmak istiyorum
Hangi ağaca nasıl bir aşı yöntemi yapmam gerekiyor??
Yardımcı olursanız sevinirim
Kısa olarak cevap vermek gerekirse önce meyve veren bir limon veya turunçgil ağacından bir göz alarak temmuz ayının sonuna dogru durgun göz aşısı yapabilirsiniz. Kolay gelsın

sukru56 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 00:33   #12
/

Giriş Tarihi: 29-11-2008
sorumu nereye yazacagımı bilemedim.o yüzden buraya yazıyorum.
benim büyümeyen bir mandalina ağacaım var.sanırım 3 yaşında..şimdi onu limon agacına çevirmek istiyorum.limon çeliğini hangi tarihte almalıyım , nasıl saklamalıyım ve mandalina ağacıma ne zaman ve ne tür bir aşı yapmalıyım. cevaplarsanız çok memnun olurum.
şimdiden teşekkürler - vıolet

Doğa dostu crn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2008, 01:11   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın Doğa dostu crn,
Bakınız bir kaç mesaj geride sayın Tekin'in hazırlayıp yüklediği linki bir inceleyin,önceki mesaj
ları bir inceleyin,yapacağınız yarma kalem aşısı için her şey anlatılmış durumda.Buna rağmen
yine sorularınız olursa,Sanırım sayın Tekin ve diğer ustalar size yol göstereceklerdir.
Saygılar.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 12:30   #14
Ağaç Dostu

lilyum's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Galeri: 17
Geçen yıl saksıya ektiğim limon çekirdeği filizlendi, şu anda 60 cm civarında. Sanırım meyve verebilmesi için aşı yapılması gerek. Ancak limonun gövdesi şu anda çok ince baharda aşıya hazır olması için yani gövdenin daha kalınlaşması için eylülde üstten budama yapmam doğru olur mu?

lilyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 14:20   #15
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Topraktan 10-15 cm kadar yukarıdan aşılanmış bir greyfurt fidanım var. Ben bu fidana aynı anda başka bir turunçgil aşılamak istiyorum. Mayer limon, Mandalina, Portakal olabilir. Yaptığım hatalı mı olur yoksa başarılı olma şansı var mıdır? Bir taraf başka bir taraf başka?

Cevaplarınız için peşinen teşekkür ederim.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 17:32   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Tek bir ağaca bütün hepsini aşılayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dal kalınlıkları. Yanı aşının altındaki tür aşı yaptığınız türden az gelişen dal yapısında olmamalı sonra alttaki ince gövde yukardaki kalın gövdeyi besleyemiyor ya da taşıyamayıp kırılıyor.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 19:30   #17
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.Şahin Mesajı Göster
Tek bir ağaca bütün hepsini aşılayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken dal kalınlıkları. Yanı aşının altındaki tür aşı yaptığınız türden az gelişen dal yapısında olmamalı sonra alttaki ince gövde yukardaki kalın gövdeyi besleyemiyor ya da taşıyamayıp kırılıyor.
Sayın A.Şahin cevabınıza teşekkür ederim. Böyle bir deneyim edinmek istedim; bir dal ayrı diğer dal ayrı meyve veren bir fidan görmek büyüleyici doğrusu. Dal kalınlıkları da bilmediğim; ama sizden öğrendiğim önemli bir nokta, buna dikkat edeceğim. Hangi ay aşı yapacağımı tam bilmemekle beraber bir ay kadar sonra yapmayı düşünüyorum.

Saygılar.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 22:16   #18
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Limon aşılama

Mandalina ağaçlarım var bahçemde ve oldukça fazlalar bende bunlardan 1 tanesini limon 2 tanesini portakal ağacına çevirmek istiyorum mümkünmüdür nasıl olur?

Estergon80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 21:46   #19
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 Mesajı Göster
Mandalina ağaçlarım var bahçemde ve oldukça fazlalar bende bunlardan 1 tanesini limon 2 tanesini portakal ağacına çevirmek istiyorum mümkünmüdür nasıl olur?
Mümkün, bunların tümü birbirine uyar...zamanına göre göz aşısıyla yapılıyor. Ben bu yıl başından sonra aşı makasıyla kalem olarak deneyeceğim. Sonuçları paylaşalım...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 21:02   #20
Ağaçsever

Estergon80's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?

Estergon80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2010, 23:14   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estergon80 Mesajı Göster
nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?
bende merak ediyorum.umarım bilgilendiren bir arkadaşımız bulunur

vıolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 18:11   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2007
portakal ağaçlarım donuyor don olayından nasıl koruyabilirim?

sevyaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 20:13   #23
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Estergon80 Mesajı Göster
Nasıl olacağına dair ayrıntılı bilgi verirmisiniz?
Göz aşısının ve kalem aşılarının çeşitli yapılış şekilleri aşı başlığında var...Buradan ayrıntılarıyla inceleyebilirsiniz...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 20:30   #24
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Ben de bahçemdeki mandalinaya limequat aşısı yapmayı düşünüyorum.
Ancak hiç tecrubem yok.
Mandalinam daha küçük, ilk bu sene meyve verdi.
Aşı yapılacak ağaçlar için bir yaş veya kalınlık sınırı var mı?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 09:02   #25
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Selahattin Bey sorum size.Bahçemizde turunç ve limon ağacı var.Ne zaman ve ne ile aşılanırsa iyi sonuç verir?budaması ne zaman yapılmalı ?Konu ile ilgili bilgiler vardır belki internete sık giremediğim ve bütün sayfaları incelemeye fırsatım olmadığı için sordum kusura bakmayın.Teşekkürler.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 12:49   #26
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz Mesajı Göster
Selahattin Bey sorum size.Bahçemizde turunç ve limon ağacı var.Ne zaman ve ne ile aşılanırsa iyi sonuç verir?budaması ne zaman yapılmalı ?Konu ile ilgili bilgiler vardır belki internete sık giremediğim ve bütün sayfaları incelemeye fırsatım olmadığı için sordum kusura bakmayın.Teşekkürler.
Turunçgillerde kalem aşıları radıman vermiyor maalesef, en iyisi yaz sonunda drugun göz aşısıyla aşılamak. Eğer aşı yapacağınız dal kalınsa o zaman anacınızı uygun b,ir yükseklikten kesin ve taze sürgün vermesini sağlayın iyi gelişen sağlıklı bir dal dışındaki sürgünleri budayarak tek veya iki sürgün kalmasını sağlayın ve eylül ayında göz aşınızı yapın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 11:25   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2008
Limon Aşısı Yardım

Merhaba, foruma ilk yazışım, umarım doğru yerdir.

Ankara da, çekirdekten yetişen limon ağacıma aşı yaptırmak istiyorum, yıllardır kimseyi bulamadım...
Bu aylar tam zamanı yardımcı olursanız çok sevinirim...
Teşekkürler.

pesaro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 11:54   #28
Yeni Üye

Lunaaa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2012
✔ Çok yerinde bi soru olmuş

Benimde çekirdekten yetiştirdigim narenciye agaçlarım var.
Hepsi geniş saksılarda terasımda duruyor düzenli büyümeleri için kendim budamada yaptım ama aşılama konusunda hiç bi bilgim yok
Yardımcı olursanız memnun olurum ...

Teşekkürler

Lunaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:56   #29
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Ankara için daha bu aşıyı yapmak çok erken.Havaların biraz daha ısınmasını bekleyin bence.Turunçgiller aşısı en kolay göz aşısı yapılan türlerden olup tutma oranı çok yüksektir.Yeterki zamanını iyi ayarlayın Nisan ve Ağustosta da yapabilirsiniz

Göz Aşıları
göz aşılarını belirli ağaçlara, genellikle tohumdan elde edilen köke, aşılanacak saplardan alınan tomurcukların (göz) aşılanması suretiyle elde ederiz. Altında odun dokusu bulunan veya bulunmayan küçük bir kabuk parçası ile bunun üzerindeki tek bir göz ile yapılan aşılara göz aşısı denir. Sadece yongalı göz aşısı metodunda,kabuk parçasının altında odun dokusu bulunur.

Göz Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Bitkinin kabuk verme zamanı kullanılacak göz aşısı metodunu tayin eder. Zamanlara göre göz aşısı; a) Sonbahar göz aşısı (durgun göz aşısı), b) İlkbahar göz aşısı (erken sürgün göz aşısı), c) Haziran (geç sürgün) aşısı.

T Aşısı (Kalkan Aşısı): 6 mm-2,5 cm çapındaki anaçlara büyüme devresinde uygulanır. Topraktan 5-25 cm yükseklikte yapılır. Anaç T şeklinde kesilir. Göz kalkan şeklinde odunlu veya odunsuz olarak kesilir. Anaçta açılan T içerisine yerleştirilir. Hava almayacak şekilde bağlanır. Macunlanmaya gerek yoktur. Aşı bağı 15 gün sonra kesilir. Ters T Aşısı: Yağmurlu bölgelerde yağmur sularının açılan T içerisine girmemesi ve enfeksiyon meydana gelmemesi için ters T aşısı yapılır. Yama Göz Aşısı: Dikdörtgen şeklinde bir kabuk parçasının anaçtan kesilip çıkarılması ve bunun yerine üzerinde bir göz bulunan ve çoğaltılacak çeşitten alınan aynı büyüklük ve şekildeki bir kabuk parçasının anaç üzerine yerleştirilmesidir. Genellikle T göz aşısının başarısız olduğu tür ve çeşitlerde uygulanır. Bu aşıda başarılı olmak için gece ve gündüz ısı farkının az olduğu dönemler seçilmelidir. Aşı çabuk yapılıp, çabuk bağlanmalıdır.

Flüt Göz Aşısı: Bu aşı esas olarak yama göz aşısına benzer. Ondan farkı anaçtan çıkarılan kabuk parçasının gövdeyi hemen tamamen kuşatacak şekilde büyük alınmasıdır. Yongalı Göz Aşısı: Bu aşı metodu ilkbaharda büyüme başlamadan önce veya yaz aylarında su noksanlığı veya başka bir sebeple büyümenin durduğu hallerde kabuğun odundan kolayca ayrılamadığı zamanlarda yapılır. En önemli nokta anaçta açılan T’ye yongalı gözün çok iyi yerleştirilmesi ve çok iyi bağlanmasıdır.

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 17:50   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2008
meh12

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Ancak esas sıkıntım Ankara da aşılayacak fidan ve bunu yapabilecek birini bulamamak.

İnternette çok araştırsam da bir adrese ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olunursa çok sevinirim...

Teşekkürler

pesaro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024