agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2017, 01:02   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pascalium Mesajı Göster
Cekirdekten yetiştirdiğim limon portakal ve mandalina fidanlarim var ancak 1 hafta tatile çıktıktan sonra bi çoğu diken çıkardı aşı için erken dendiği için onceden akıl edemedik konuyla ilgili yrdimci olabilecek var mi? Resimleri de yukleyebilirim.
Çelikten dikildikleri için aşılanmalarına gerek yok zamanı geldiğinde meyve verirler

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 20:19   #62
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Çekirdekten yetiştirdiğim limona mayer limon aşıladım geçen sene durgun göz olarak.
Bu ilkbaharda üst kısmı kestim bu aydan itibaren süremeye başlayacak inşallah

Name:  IMG_5034.jpg
Views: 28850
Size:  54.6 KB

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 20:50   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Thumbs down Limon agaci aşilama

Merhaba
evimde cekirdekten yetisme bir bucuk yasinda limon agacim var meyve vermesi icin meyve veren bir agac satin aldim goz asisi yapmaya calistim ama bir turlu kabugunu soyamadim baska bir asi turu varmi tavsiye edeceginiz tesekkurler

Sezgin_69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2017, 20:51   #64
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
''Taç Aşı'' metodumuzu okumalısınız. Forumda daha öne paylaştık.
Taç Aşı

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 01:22   #65
Yeni Üye

Tesekkur ederim
Ama neden kabugu cikmiyor anlayamadim

Eski 05-11-2017, 19:23   #66
Yeni Üye

Insallah tutar siz ne dusunuyorsunuz

Acaba hata yaptimmi bilmiyorum bu isi yapan arkadaslarin yorum yapmasini rica ediyorum yapraklari kesmesemiydim ?

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2018, 12:56   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2013
asilama bilgi lutfen

merhaba. limon ve mandalina çekirdeğinden fide aldim. bu fideleri ne zaman aşilama yapmam gerekir. asilama yapmadan cicek acar mi

mia06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2018, 09:46   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2018
Merhaba,

Foruma yeni üye oldum, ancak bir süredir takip ediyordum. Bu forumun görebildiğim en büyük sorun çok kişinin soru sorması, kimsenin cevaplamaması bence. Her konuda insanlar bilgi istiyor ama cevap yazan kişi sayısı bir veya ikiyi geçmiyor. Gerçi her forumda durum aynı. Her neyse...

Dilim döndüğünce aşı konusunu detaylıca cevaplandırmaya çalışacağım.

Antalya'da ikamet etmekteyim. Limon, portakal, mandalina bizde her apartman bahçesinde yetiştirilir. Aşı konusunda oldukça deneyimliyim. Bu işin okulunu okumadım. Ama çocukluğumdan beri büyüklerimizden öğrendiğimiz şekilde eşe dosta limon, portakal, mandalina aşılarım. Çekirdekten turunç fidanı yetiştirip, aşılayıp isteyen eşe dosta dağıtırım. Ücret karşılığında bu işi yapmıyorum. Bu konuda mesaj atmayınız. Kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Sormak istediklerinizi buradan sorabilirsiniz.
Hali hazırda şu an terasımda 1 yaşında limon ve portakal aşılanmış 8 yane fidem var. Şubat başında aşılamıştım. Neyse fazla uzatmayalım.

Öncelikle aşı zamanına değineceğim. Aşı zamanı bölgeden bölgeye değişir. Biz Antalya'nın deniz seviyesine yakın kesimlerinde o yılki mevsimin gidişatına göre şubat, mart başı gibi sürgün göz aşısı yaparız. Daha soğuk ama don olmayan kesimlerde mart, nisan gibi sürgün göz yapılabilir. Kışın daha sert geçtiği yerlerde ise sürgün göz olmaz. Ekim, kasım gibi durgun göz yapılabilir.

İkinci olarak göz alımına değineceğim. Gözleri alacağınız ağacı iyi seçmelisiniz. Antalya'da bizim seçeneğimiz bol. Sokağa çıkıp iki sokak yürüsem 20 tane anaç ağaç bulabilirim. Ama diğer kesimlerde iyi ağaç bulma konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Gözleri alacağınız ağaç %100 sağlıklı, dikensiz ve iyi meyve veren bir ağaç olmalı. Gözü, geçen yılki veya o yılki sürgünlerden mutlaka ama mutlaka meyve veren bir daldan almalısınız.

Aşılama işlemini yazarak anlatmayacağım. Çünkü olayı gözlerinizle görmeniz gerek. Bunun için iki video ekleyeceğim. İnternette bu işi en iyi tarif eden videolar bunlar. Bizim uyguladığımız yöntem de bire bir videoda anlatılan yöntem. Sadece dikkat etmeniz gereken bir kaç çok önemli ipucu vereceğim. Bunlara dikkat ederseniz aşınızın tutma ihtimali %90'ın üzerinde olur.

1. Aşı zamanını yaşadığınız bölgeye göre çok iyi ayarlamalısınız. Yukarıda bahsettim. Zamanı iyi ayarlamazsanız aşının tutma ihtimali düşer."
2. En önemli madde: Aşı gözünün içi mutlaka dolu olmalı. Video'da detaylı olarak tarif ediliyor. Bu madde çok önemli. Gözün içi boş olursa aşı tutmaz, emekler boşa gider. 1.video'nun 18:14 dakikası ÇOOOK önemli. Video'da hocam mükemmel anlatmış. Bunu sağlamadan aşıyı tutturamazsınız.
3. İyi ekipman kullanın. Aşı çakınız, budama makasınız ve aşı bandınız iyi ve temiz olsun. Aşıya toprak, çamur...vs sürmeyin.
4. Yapmadan önce aşağıdaki videoları tekrar tekrar izleyip önemli yerleri not alın.

1. Video:
2. Video:

Sormak istediğiniz diğer her şeyi bu başlık altından sorabilirsiniz.

Kolay gelsin.

kamil35, efeege, blick ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen Sred : 18-02-2018 saat 11:23
Sred Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 18:12   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2018
Selamlar...ben de iki farklı tür çekirdekten büyümüş limon fidanı var. Bunları birbirine aşılasam olur mu.o kadar çok araştirdim ki anlatamam.ama hiç cvp bulamadim.

kbrcskrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 18:16   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2018
Selamlar...ben de iki farklı tür çekirdekten büyümüş limon fidanı var. Bunları birbirine aşılasam olur mu.o kadar çok araştirdim ki anlatamam.ama hiç cvp bulamadim.

kbrcskrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 22:49   #71
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sayın kbrcskrl;

Olmasına olur. Lâkin çok mantıksız bir iş olur. Aşılama işlemi genelde kaliteli meyveler elde etmek için yapılır.
Siz ise iki yoz bitkiyi birbirine aşılarsanız yine 2 yoz bitki elde etmiş olursunuz.
İyisi mi siz çevrenizde güzel limon veren ağaçları gözlemleyin ve onlardan çelik alarak bitkilerinizi aşılayın.

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2018, 23:29   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Limon fidanım için yardım?

https://i.hizliresim.com/MVP6Dg.jpg

2 sene once cekirdekten diktigim limonum bu boya geldi aşi yaptirmadim yaptirmam gerekirmi surekli ustten yaprak aciyor ilk seneki yapraklarini alt yapraklarini dokuyor arada bir bu normal mi surekli dikine yaprak acip duruyor neden yan dal vermiyor hic ne yapmam gerekiyor yardim ederseniz cok sevinirim.

ahmetshn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 08:57   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Bitkinizde bir sorun görünmüyor.Sadece fazla boylandırmışsınız.Saksıda büyütecekseniz saksı toprağı seviyesinden itibaren 1 m.yukardan kesin 3-4 adet yan dal çıkarmaya teşvik edin.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 11:47   #74
Ağaçsever

Tesekkur ederik hocam peki o alt yapraklarini arada birakmasinin sebebi nedir ilk sene li yapraklarini birakiyor arada. Ayrica bi kez guvercin gubresi vermistim zamaninda onun disinda gubre veedim hic ne onerirsiniz.

Eski 28-11-2018, 13:49   #75
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Ürün almak istiyorsanız aşılayın veya aşılatın. Uzamasını istemiyorsanız tepesinden budayın.

https://i.hizliresim.com/gr4y9N.jpg[/img][/url]

https://i.hizliresim.com/5ao2yd.jpg[/img][/url]

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 18:14   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipokondriyak Mesajı Göster
Tesekkur ederik hocam peki o alt yapraklarini arada birakmasinin sebebi nedir ilk sene li yapraklarini birakiyor arada. Ayrica bi kez guvercin gubresi vermistim zamaninda onun disinda gubre veedim hic ne onerirsiniz.
Alttaki yaprakları dökmesi sorun değil normalde döker zaten.

Şu an gübre istemez.Ocak ayı içerisinde bir tatlı kaşığı kadar18.46 (Diamonyum fosfat) veya 15.15.15 gübresi vermeniz yeterli.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 20:50   #77
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Alttaki yaprakları dökmesi sorun değil normalde döker zaten.

Şu an gübre istemez.Ocak ayı içerisinde bir tatlı kaşığı kadar18.46 (Diamonyum fosfat) veya 15.15.15 gübresi vermeniz yeterli.
Hocam o son cumleden bisey anlamadim. ☺ Kisacasi genel olarak kullanabilecegimiz onereceginiz bir sivi gubre markasi var mi?

Düzenleyen ahmetshn : 28-11-2018 saat 22:37
Eski 29-11-2018, 18:14   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipokondriyak Mesajı Göster
Hocam o son cumleden bisey anlamadim. ☺ Kisacasi genel olarak kullanabilecegimiz onereceginiz bir sivi gubre markasi var mi?
yakınlardaki zirai ilaç dükkanına gidin 1 kilo 15-15-15 isteyin 3tl verin. bir şeker kaşıgı gübreyi 1 litre suda eritip limonlarınızı kışın ayda 1 kere yazın ise 2 haftada bir kere bu su ile sulayın. Koçtaştan alacağınız sıvı gübreyeden hem 10 kat daha verimlidir hemde daha ucuza gelir. 1 kilo katı kimyasal gübreyi siz uzun yıllar kullanırsınız yeterki nemden sudan uzakta saklayın. Sıvı gübreler özellikle kostas v.s. gibi yerlerdeki gübrelerin gübre içerikleri çok düşük yani etkisi çok az olduğu için tavsiye etmem. koçtaş v.s. yapı marketlerideki gübrelerin içinde yüzde 4-6 oranında gübre varken 1 kilo 15-15-15 in içinde yüzde 45 oranında gübre var.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 19:17   #79
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
yakınlardaki zirai ilaç dükkanına gidin 1 kilo 15-15-15 isteyin 3tl verin. bir şeker kaşıgı gübreyi 1 litre suda eritip limonlarınızı kışın ayda 1 kere yazın ise 2 haftada bir kere bu su ile sulayın. Koçtaştan alacağınız sıvı gübreyeden hem 10 kat daha verimlidir hemde daha ucuza gelir. 1 kilo katı kimyasal gübreyi siz uzun yıllar kullanırsınız yeterki nemden sudan uzakta saklayın. Sıvı gübreler özellikle kostas v.s. gibi yerlerdeki gübrelerin gübre içerikleri çok düşük yani etkisi çok az olduğu için tavsiye etmem. koçtaş v.s. yapı marketlerideki gübrelerin içinde yüzde 4-6 oranında gübre varken 1 kilo 15-15-15 in içinde yüzde 45 oranında gübre var.
Şimdi arastirdim hocam haklisiniz NPK azot fosfor potasyum bazisinda ayrica çinkoda var iyiymis gercekten icerigi ben genta marka siparis vermistim ama bundanda alirim 1 kilo kullanirim cok cok tesekkur ederim hocam ilginiz icin sagolun.

Eski 01-12-2018, 21:10   #80
Ağaçsever

andronova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Yan dal olayında biraz geç kalmışsınız,zamanında budama yapsaydınız dallar gövdeyle dengeli gelişirdi,

andronova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 23:09   #81
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi andronova Mesajı Göster
Yan dal olayında biraz geç kalmışsınız,zamanında budama yapsaydınız dallar gövdeyle dengeli gelişirdi
Ziraatci arkadas 1 metreden kes dedi o yuzden oyle oldi ayrica govde aman aman bi kalinlikta degil hem cok kisa olsun istemiyorum sonucta kapali balkona alcam.

Eski 13-02-2019, 08:08   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Çekirdekten yetiştirdiğim limon

Limon fidesini kaç yıl sonra aşılama yapmalıyım

reformm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 08:12   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Limon aşısı

Çekirdekten yetiştirdiğim limon fidesini kaç yıl sonra aşılamalıyım.

reformm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 07:48   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
1 yılı geçip gövde odunsulaşmaya başladıktan sonra aşılayabilirsiniz

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 21:51   #85
Ağaçsever

Wink Limon aşısı yardım!

Arkadaslar yaklasik 12 gun once limonuma goz asisi yaptim gayette guzel yaptigimi dusunuyorum asi uzerinde biraktigim yaprak sapı dustu bu gayet normalmis simdi benim sorum aşı bandını ne zaman cikarmaliyim kac gun daha bekleyeyim?

Eski 24-04-2019, 23:02   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2016
Aşı bandını aşılama yaptıktan sonra 15 gün sonra düğümden kesin ondan 1 hafta sonra da tamamen çıkarabilirsiniz.

huso93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 17:36   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2019
Selamlar , hazır başlık var diye yeni konu açmadım. Bahçemde uzun süredir bulunan dikenli meyve vermeyen limon ağacı var. Meyvesi güzel sağlıklı bir limondan kalem alıp göz aşısı yapmak istiyorum sanırım mayıs ayında da yapılabilir. Bana aşı için kalem gönderebilecek birisi cıkarsa memnun olurum.

KeremKlyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 16:25   #88
Ağaç Dostu

yoldaş's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 2
Selamlar, benim mayıs ayında yaptığım aşılar tuttu ama filiz vermedi. Sonra da kurudu. yapıldıktan 45 gün sonra kurudu. mevsimi mi geçirdim acaba? Seneye daha erken denicem. Kallus dokusu da oluşmuştu halbuki. Kimini 3 hafta sonra açmıştım kimi açmamıştım bilemedim. T aşısı yapmıştım. Aşı bandı yerine de streç filim kullanmıştım. Olmuyor arkadaşlar olmuyor, soruyorum yapanlara besmele çek ettehiyyatü oku diyorlar ama bence benim ilk olduğu için teknik ya da zamanlamada hata var.

yoldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 23:00   #89
Ağaçsever

andronova's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoldaş Mesajı Göster
Selamlar, benim mayıs ayında yaptığım aşılar tuttu ama filiz vermedi. Sonra da kurudu. yapıldıktan 45 gün sonra kurudu. mevsimi mi geçirdim acaba? Seneye daha erken denicem. Kallus dokusu da oluşmuştu halbuki. Kimini 3 hafta sonra açmıştım kimi açmamıştım bilemedim. T aşısı yapmıştım. Aşı bandı yerine de streç filim kullanmıştım. Olmuyor arkadaşlar olmuyor, soruyorum yapanlara besmele çek ettehiyyatü oku diyorlar ama bence benim ilk olduğu için teknik ya da zamanlamada hata var.
Göz aşısında dikkat edilecek bir husus varmış yapılan uygulamada gözlerin dolu olmasına dikkat edeceksiniz videoyu izleyin https://youtu.be/md0hV2epTn0

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 23-06-2019, 01:09   #90
Ağaçsever

andronova's Avatar

Benim yaptığım uygulamalarda gözler- noktalar hep gövdede kalıyor kabukta ise boşluk oluşuyor bu noktaların kabukta kalması için bir teknik varmı acaba

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024