agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2012, 10:59   #31
Ağaçsever

omerr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Aşagıda linkleri incelersen size yardımcı olur

Greffer un cognassier
Greffer des agrumes en janvier

Size kolay gelsin

omerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 15:55   #32
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Merhaba,
Bölgemdeki tecrübeli arkadaşlar, limonve narenciye aşılama zamanı konusunda yardımcı olabilir misiniz?Bir arkadaşımın bahçesinde (uzun araştırmalar sonucu) tahminen lime olduğunu düşündüğüm bir limon cinsi var.Göz aşısı ile 2-3 kez denememe rağmen başarılı olamadım.Sanırım tek kusurum zamanlama.Eğer bu konuda yardımcı olabilirseniz müteşekkir olacağım.Saygılar...

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 17:42   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Merhaba arkadaşlar, bahçemde 2 adet mandalin, 2 adet limon ağacı var. Biri çok güzel çekirdeksiz, diğer kalın kabuklu ve çekirdekli. Çekirdeksiz olandan diğerine aşı yapabilir miyim? **** başka bir öneriniz var mı? İyi günler.

Sakızana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 17:05   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Arkadaşlar Yardımınıza İhtiyacım Var :'(

ben 5 sene evel askere giderken bu küçük limoncuğum toprağın altından bana minicik bi selam vermişti ve 5 sene sonunda bu boyutlara ulaştı. 5 sene içerisinde hep kendi halinde büyüdü herhangi bir aşılama vitamin mineral takviyesi yapılmadı. şu anki boyutları kökü parmak kalınlığında. boyu ise 81 cm ye ulaştı. ben bu ağacıma limon verdirmek istiyorum ama henüz çiçek falan açmadı sadece yeni yapraklar çıkıyor ve dikenleride var. ankarada baya bi araştırdım bu aşılama işini ama kimse bilmiyor. daha evel benim taktiğimle limon yetiştirip aşılama yapan arkadaşlarım varsa sizden acil yardımlarınızı bekliyorum. limon ağacımı çok seviyorum her gün yapraklarını parlatıyorum fısfısla yapraklarını suluyorum. büyük bir de saksıya aldım. bu ağaç limon verene kadar elimden ne gelirse yapacağım

tekrar teşekkür edip , en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 16:13   #35
Ağaç Dostu

arkadaşlar 5 senelik çekirdekten bir limon ağacım var yaklaşık 85 cm boyunda . köküde parmak kalınlığında. ben bunu aşılamak için limon vermiş olan bir ağaçtan 3 tane 20 cm uzunluğanda dal aldım ama aşının nasıl yapılacağını bilmiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim..

Eski 06-09-2013, 23:27   #36
Ağaç Dostu

dostum bana yardımın gerekli. 5 yaşında bir liomn çekirdeğinden çıkma turuncum var. ve ben bunu aşılamak istiyorum . şimdi limon veren bir ağaçtan 3 tane 20-25 cm boylarında aşı için dal aldım ama nasıl yapılacağını bilmiyorum beni aydınlatabiirsen çok sevinicem..

Eski 07-09-2013, 13:51   #37
Ağaç Dostu

ben 5 sene evel askere giderken bu küçük limoncuğum toprağın altından bana minicik bi selam vermişti ve 5 sene sonunda bu boyutlara ulaştı. 5 sene içerisinde hep kendi halinde büyüdü herhangi bir aşılama vitamin mineral takviyesi yapılmadı. şu anki boyutları kökü parmak kalınlığında. boyu ise 81 cm ye ulaştı. ben bu ağacıma limon verdirmek istiyorum ama henüz çiçek falan açmadı sadece yeni yapraklar çıkıyor ve dikenleride var. ankarada baya bi araştırdım bu aşılama işini ama kimse bilmiyor. daha evel benim taktiğimle limon yetiştirip aşılama yapan arkadaşlarım varsa sizden acil yardımlarınızı bekliyorum. limon ağacımı çok seviyorum her gün yapraklarını parlatıyorum fısfısla yapraklarını suluyorum. büyük bir de saksıya aldım. bu ağaç limon verene kadar elimden ne gelirse yapacağım

YeniBON beğendi.
Eski 21-11-2013, 17:44   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster

araştırdıklarıma göre söylüyorum..
öncelikle internette durgun göz aşısı nasıl yapılır onu izle. .el becerini geliştirirsen çok kolay. eylül ayında durgun göz aşısı yap. aşıya başlamadan önce anaç üzerindeki diken sürgün gibi fazlalıkları kes. aşılama yüksekliği 25-30 cm den olmalı. aşılanan gözlerin çabuk sürmesi için, 15-20 gün sonra aşı noktasının 5 cm üzerinden tepe kesilir. aşılanan gözden çıkan sürgün 60 cm.boya ulaştığında. bırakılan 5 cm.lik tırnak kesilip atılır. aşı sürgünleri 80-100 cm.ye ulaştığında 75 cm.den tepesi vurulur(kesilir) kesim yapılan bu yere taçlandırma yüksekliği denilir.kesim yerinin altında birçok göz sürer. tepeden itibaren 10 cm.lik kısımdan çıkan sürgünlerden 3 tanesi ana dalları oluşturmak üzere bırakılır ve diğerleri kesilir

djtunc beğendi.
vıolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 19:39   #39
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Akşama doğru 7-8 yaşındaki tohumdan yetişme turunç fidanına kabuk aşısı yaptım. İnşallah tutar.

Name:  limon_asilama.jpg
Views: 3895
Size:  38.2 KB

Name:  limon_asisi.jpg
Views: 3605
Size:  45.4 KB

En alttaki yaprağın tamamını kestim. Üstteki 2 büyük yaprağında yarısını kestim.

YeniBON beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 17:36   #40
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Limon Sever, bence kalem aşısı yapmaya çalışmışsınız. Tutma şansı çok düşük. Yaprakların ortalarından 2/3 bölümünü kesin. Keşke biraz yukardan yapsaydınız. Alt tarafına göz aşısı yapardınız. Eğer kalemin ters köşesinden anaçtan patlama olursa koparmayın. İleride aşı yapma şansınız olur. Veya uygun yükseklik varsa kabukta veriyorsa şimdi de yapabilirsiniz.

limon_sever beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 19:33   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
Merhaba;1 ay evvel yaptığım kalem limon aşılarım tutmadı,geçen yazdan kalan 2 göz aşım yeşil ama filiz vermedi,ne yapabilirim acaba?

Yenisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 20:07   #42
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Yenisu; Aşının bir karış yukarısından fidanı kesin. Kesmeden önce patlayacak göz olduğundan iyice emin olun. Veya aşının 1 - 2 cm. üzerinden kabuğu çizip kaldırın.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 20:31   #43
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 Mesajı Göster
Sayın Limon Sever, bence kalem aşısı yapmaya çalışmışsınız. Tutma şansı çok düşük. Yaprakların ortalarından 2/3 bölümünü kesin. Keşke biraz yukardan yapsaydınız. Alt tarafına göz aşısı yapardınız. Eğer kalemin ters köşesinden anaçtan patlama olursa koparmayın. İleride aşı yapma şansınız olur. Veya uygun yükseklik varsa kabukta veriyorsa şimdi de yapabilirsiniz.
Şimdilik dal ve yapraklar canlı duruyor. Evet dal ölmeye meyilli olursa dediğiniz gibi bir dal oluşursa büyümesine müsade edeceğim ve göz aşısını deneyeceğim.

Eski 28-04-2014, 08:53   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
herkese merhabalar.çiçek tomurcukları çıkmış mandalinadan limon ağacını aşılayabilirmiyim?

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 09:27   #45
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
mandalina portakal ve limon aşısı yapmayı düşünüyorum ne zaman uygundur.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 11:26   #46
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

39. mesajdaki aşım malesef tutmadı. Gövdeden bir tomurcuk patlamış. Biraz gelişsin, göz aşısı deneyeceğim.

Eski 01-05-2014, 09:44   #47
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Göz aşısı ne zaman yapılıyor acaba.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 09:59   #48
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Göz aşısı ne zaman yapılıyor acaba.
Bu zamanlarda yapabilirsiniz.

Eski 02-05-2014, 09:04   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
son mesajları okuuduguma göre tomurcuk patlamamış kalemden aşı yapabilirim sanırım.**** yine patlamamış gözlerden göz aşısı yapabilrim.merak ettiğim elimdeki limon ağacı dikenli sanırım yaban yani turunc buna mandalina aşı yapabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 09:55   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
yardım

Merhaba, ismim Serdar siz uzman arkadaşlardan yardım almak için bu güzel foruma kaydoldum. İstanbul'da evimde çekirdekten yetişme bir limon fidanım mevcut. 1 ay önce aşı yaptırdım, bandı da aşıdan 15 gün sonra çıkarmam söylenmişti. Bandı çıkardım ve çıkardıktan 10 gün sonra kalem gibi çıplak olan fidan yanlardan çok hızlı bir şekilde dallanmaya ve yapraklanmaya başladı. Ancak aşı yerinden yaprak filan çıkmadı kurumuş gibi görünüyor. Aşağıdaki resimlere göre sizden yardım bekliyorum. Acaba aşı tutmuş mudur? Bir de genel olaran fidan nasıl görünüyor, bir işlem yapmak gerekir mi? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

serdars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 13:06   #51
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Maalesef aşınız tutmamış Sn serdars,Aşının yapıldığı göz kurumuş yani tutmamış.Şu sıralar durgun göz aşısı olarak tekrar deneyebilirsiniz.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 15:45   #52
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Maalesef aşınız tutmamış Sn serdars,Aşının yapıldığı göz kurumuş yani tutmamış.Şu sıralar durgun göz aşısı olarak tekrar deneyebilirsiniz.
Sn Turunçgil cevabınız için teşekkürler. Ben de burada bir fidancıya yaptırmıştım. Çelik bulmak için fidancılar yardımcı olur sanırım. Bu sefer kendim yapmayı deneyeceğim forumda bulabilirim sanırım. 30 tl vermiştim o da tutmamış.

Eski 06-09-2015, 16:33   #53
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Rica ederim.Tutmadığını söyleyin fidancıya, tekrar denesin ya da ücretinizi geri alın bence. 30 tl çok fazla bir aşı için, göz aşı diye arayın internette bulursunuz. Videolarıda var zaten. Kolay gelsin

Düzenleyen Turunçgil : 06-09-2015 saat 16:34 Neden: düzeltme
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 16:43   #54
Yeni Üye

Açıkçası bana da çok gelmişti ücreti ama acemi olunca birşey de diyemedik. Sonra internetten bakınca kolay bir işlem olduğunu anladım. Tekrar arayıp söyleyeceğim bakalım. Teşekkürler

Eski 06-09-2015, 21:24   #55
Ağaçsever

sahin's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
ağacınız oldukça diri duruyor. aşı yapmaya elverişli. bugünlerde aşılarsanız başarılı olabilirsiniz. ancak aşı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bence en önemlisi gözü alırken arkasında odunsu dokudan küçük bir parça kalması gerekir. fotoğrafı olsa yüklerdim ama bende yok. denemekten de korkmayın sakın.

sahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 12:53   #56
Yeni Üye

Şahin Bey fidancıyla görüşeceğim tekrar yapmasını isteyeceğim. Videolarda bahsettiğiniz odunsu kısmı gördüm, dikkate alacağım. Aşıladıktan sonra balkonda veya içerde bırakmak arasında fark var mı acaba? Teşekkürler

Eski 09-09-2015, 14:24   #57
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdars Mesajı Göster
Şahin Bey fidancıyla görüşeceğim tekrar yapmasını isteyeceğim. Videolarda bahsettiğiniz odunsu kısmı gördüm, dikkate alacağım. Aşıladıktan sonra balkonda veya içerde bırakmak arasında fark var mı acaba? Teşekkürler
Aşı yapan Ümit Bey'i birkaç gündür arıyordum açmıyordu, bugün eşi cevapladı Ümit Bey kalp krizinden vefat etmiş Rabbim rahmet etsin...

Eski 28-10-2015, 15:51   #58
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Limon Sevdası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdars Mesajı Göster
Aşı yapan Ümit Bey'i birkaç gündür arıyordum açmıyordu, bugün eşi cevapladı Ümit Bey kalp krizinden vefat etmiş Rabbim rahmet etsin...
Sn. Serdars, Allah rahmet eylesin ümit beye. son mesajınızdan yaklaşık 2 ay geçmiş ama ben yinede yazmak istedim. Aşılama yaptınızmı merak ettim doğrusu. Ama eğer yapmadı iseniz, ben bu konuda yardımcı olabilirim. aşı alacak çeliği çevrenizden araştırarak bulabilirsiniz. Ayrıca bende de var limon, mandalina, portakal ağaçları hemde balkonumda. Aşılama ise çok kolay. Deneyerek öğrenebilirsiniz. Haberlerinizi bekliyorum. Siteye çok sık giremiyorum ama ara sıra fırsat buldukça bakmaya çalışıyorum. Kolay gelsin.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2015, 21:40   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2015
Exclamation Limon Aşılama

Buda benden olsun:

https://www.youtube.com/watch?v=2sheCALHxAY

mr.muhendis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 08:20   #60
Yeni Üye

pascalium's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2016
Cekirdekten yetiştirdiğim limon portakal ve mandalina fidanlarim var ancak 1 hafta tatile çıktıktan sonra bi çoğu diken çıkardı aşı için erken dendiği için onceden akıl edemedik konuyla ilgili yrdimci olabilecek var mi? Resimleri de yukleyebilirim.

pascalium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024