agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2019, 22:19   #361
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çilek82 Mesajı Göster
Limon ağacımın köklerine bir zararlı dadandı. Yardım ederseniz çok sevinirim. Bu zararlıyı daha önce hiç görmemiştim. 5-6 gündür gözlemlediğim zararlı, toprağın üstünde de uçabilen ve köklere doğru yerleşen bir tür. Sinek gibi görünüyor ama sinekten daha büyük. Toprağın bir çok yerinde küçük küçük delikler olmuş görünüyor. Hızlı bir artış var. Ne yapabilirim, bu zararlı ne olabilir?
Saksı harcınızı değiştirin. Steril bir saksı toprağıyla cocopeat karıştırıp yeni bir harç hazırlayabilirsiniz. Değişimi yaparken kök kontrolü de yaparsınız.

çilek82 beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2019, 15:55   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2013
@its_just_a_ride yanıtınız için çok teşekkür ederim. bugün üstten bir kısım toprağını değiştirdim. zararlılar bazı yerlerde karınca yuvası girişi gibi tepeleme kumla bir takım yuvalar da yapmıştı üstteki toprak dokusunda herhangi bir canlıya rastlamadım. toprağı tamamen değiştirmem gerekir değil mi? köklerin arasına yerleşmiş zararlıları da uzaklaştırabilmek için tüm kökleri de yıkamam mı gerekir?? şu anda üzerinde meyveleri de var, limonun köklerine zarar vermekten korkuyorum.

çilek82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 23:16   #363
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çilek82 Mesajı Göster
@its_just_a_ride yanıtınız için çok teşekkür ederim. bugün üstten bir kısım toprağını değiştirdim. zararlılar bazı yerlerde karınca yuvası girişi gibi tepeleme kumla bir takım yuvalar da yapmıştı üstteki toprak dokusunda herhangi bir canlıya rastlamadım. toprağı tamamen değiştirmem gerekir değil mi? köklerin arasına yerleşmiş zararlıları da uzaklaştırabilmek için tüm kökleri de yıkamam mı gerekir?? şu anda üzerinde meyveleri de var, limonun köklerine zarar vermekten korkuyorum.
Meyveler hasat edilecek durumdaysa hasat edip öyle yapın isterseniz işlemi. Tüm harcı değiştirmekte fayda var. Steril karışımlar üzerinden gittiğiniz sürece bu sorun tekrarlanmayacaktır. Tüm harçtan kurtulduktan sonra kök kontrolü yapın, gerekirse budayın.

Eski 22-07-2019, 19:39   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2019
Kabuklu bitler limon agacimi yapis yapis etti

Limon ağacima gozum gibi bakiyorum.Bu yil yaprak alti kristal reçine basladi.Forumda okudugumda kabuklu bitlerin dadanmis oldugunu anladim.Yapraklari budadim.Agaci da zeytinyagi su karisimi ile spreyliyorum haftada birkez.Agaciniz olmez diyin ne olur...

Eklenen Resimler

tkyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2019, 13:56   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2019
Limon ağacımın üst dallarının yaprakları kıvrıldı

Bir ay önce yaprakları kıvrıldı bir tane böcek yakalamıştım onu alıp yaprakları tek tek sildim ama hâlâ bir düzelme yok acaba başka bir şeyden dolayı mı böyle oldu ne yapmam gerekir bilgisi olan var mıdır?

Eklenen Resimler

Beneklibergamot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 09:00   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2019
Merhabalar,

Bayburtta anneannemin bir limon fidanı var. Düzenli aralıklarla suluyoruz lakin yapraklarında siyah siyah noktalar olmaya başladı. Etrafında sinek vb. bulunmuyor, ama yapraklarını dökmeye ve solmaya başladı. Turunçgil yetiştiriciliğine dair başlığı okudum, ama bit/pire için net bir çözüm/tedavi yazmıyordu. Açıkçası bit veya pire olduğundan da emin değilim bu yüzden resimlerini koyacağım. Ne olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Bu problem en çok yukarıdaki, en üst dalda var. Resimler de en üst dalın tepesinden. Alttaki dallarda çok seyrek.

ofseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2019, 14:04   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2019
Merhabalar, limon ağacımın yapraklarında renk değişimi var, acaba bu normal bir durum mu yoksa bir soruna işaret ediyor olabilir mi?

Eklenen Resimler

Bihterr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2020, 13:40   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2020
Limon ağacımda bazı zararlılar var.

Merhabalar. Nisan ayında almış olduğum limon ağacı yaz aylarında 1 adet meyve verdi. Balkonda duruyordu. Yeni sürgünler ve çiçekler verdi. Hava soğudu diye 20 gün önce içeri aldım.Işık görüyor ve radyatörden uzakta. Fakat üzerinde bazı canlılar var. Beyaz bir kurt aşısız olan dikenli dalında mevcut bal gibi bir sıvı salgılıyor. Onun dışında kıl gibi kurtlar da var resimlenemiyecek kadar küçükler. Çiçeklerin üzerindede örümcek ağı gibi bir şey var. Bir yaprağın arkasında minik siyah noktalar var elimle dokununca alınıyor sanırım böcek. Son olarak toprak üzeri bir sürü sinek dolu. Yardımınıza ihtiyacım var. Ağacım mahvolacak yokaa üzerindeki çiçekleri kuruyup dökülmeye başladı.

Eklenen Resimler

egeuras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 10:06   #369
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2020
Evde limon fidesi

Limon ağacında bazı zararlı böcekler var galiba kökten yukarıya kadar yavaş yavaş sarıyo rengi koyu sarıya benziyo yaprakların yarısının üstünü kapladı ve yavaş yavaş yaprakları öldürüyor yardım edin ne yapabilirim

Casımcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 14:46   #370
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Casımcan Mesajı Göster
Limon ağacında bazı zararlı böcekler var galiba kökten yukarıya kadar yavaş yavaş sarıyo rengi koyu sarıya benziyo yaprakların yarısının üstünü kapladı ve yavaş yavaş yaprakları öldürüyor yardım edin ne yapabilirim
Ev yapımı ilaç hazırlayarak veya neem oil ile ilaçlama yapabilirsiniz.

Şurayı inceleyin.

Eski 02-03-2020, 13:22   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2020
limon ağacımda yapışkanlık ve meyve vermeme

Öncelikle merhaba herkese geçen sene aldığımız ve tayin sebebi ile erzurum a getirdiğimiz limon ağaçlarımız meyve vermiyor artık ve yapışkanlık mevcut. kahverengi noktalar oluştu herhangi bir böcek filan yok üzerinde ...

burak-lemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 13:37   #372
Yeni Üye

resimler

bunlarda resimleri

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2020, 22:44   #373
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak-lemon Mesajı Göster
bunlarda resimleri
O yapışıklığa sebep olanlar yaprak bitleri zaten. Kahverengi dediğiniz şeyler de yapraklardaki özsuyu emen bitler. Dikkatli bakarsanız hareket ettiklerini görebilirsiniz.

Öncelikle tazyikli bir suyla bitkiye çok zarar vermeden bitlerden kurtulun.

NeemAzal T/S alarak organik ilaçlama yapabilirsiniz. Gittigidiyor gibi sitelerde düşük hacimlerde satılıyor.

Eski 03-03-2020, 00:21   #374
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
O yapışıklığa sebep olanlar yaprak bitleri zaten. Kahverengi dediğiniz şeyler de yapraklardaki özsuyu emen bitler. Dikkatli bakarsanız hareket ettiklerini görebilirsiniz.

Öncelikle tazyikli bir suyla bitkiye çok zarar vermeden bitlerden kurtulun.

NeemAzal T/S alarak organik ilaçlama yapabilirsiniz. Gittigidiyor gibi sitelerde düşük hacimlerde satılıyor.
Kullanma konusunda tavsiyeleriniz nedir ? Nasıl ve ne sıklıkla kullanılmalı?

Eski 03-03-2020, 09:57   #375
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
İlacı aldığınız zaman üzerinde yazdığını görebilirsiniz. Diğer bir yol ise internetten üretici firmaların sitelerine ulaşıp, incelemek olabilir.
Sitede de ilgili bir bölüm var.

NEEMAZAL®–T/S Organik Böcek İlacı

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2020, 11:42   #376
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Şurada ürün özellikleri konusunda yeterli bilgi mevcut. İlk uygulamadan bir hafta sonra gözlemleyin. Sonra duruma göre ilave 1-2 uygulama yaparsanız. İlk uygulamada sonuç alınır çoğu zaman. O bitler ilk doza dayanmaz genelde.

Eski 03-03-2020, 13:14   #377
Yeni Üye

siparişi verdim gelince kullanacam buradan yazarım sonucunu şimdiden teşekkür ediyorum.

Eski 07-03-2020, 14:36   #378
Yeni Üye

Sipariş verdiğim ürünüm geldi ve bugün uyguladım 1lt 5ml şeklinde 5 gün sonra tekrar uygulayın yazıyor. Sonuçu 5 gün sonra paylaşacağım buradan...

Eski 23-03-2020, 23:39   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Merhaba 2 adet bodur limonum var gecen yil ikisinden toplam 8 tane limon aldim yapraklar vardi ama araliktan sonra yapraklari dokmeye basladi 1 yaprak kaldi sadece oda asili yerinde. Simdi yapraksiz ciplak kaldi. camakei balkonda duruyor balkon gunay bati ve gunay dogu cephesini goruyor bu yapraksi kalmasinin nedeni ne olabilir bir sorun varmi acaba bilgisi olan varmi?

MertGndz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2020, 01:39   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2020
Wink Bodur limon ağacım ile ilgili sorunlarim

Merhaba,
(Baslikta bodur yazdim ama birde yediveren limon diyiyorlar)
Arkadaslar 2 ayri saksida bodur limonum var idi bunlari ortalama 2 hafta oldu tek buyukce bir saksiya aldim toprak degisimi yaptim.

Sorum aslinda şu; bu limonlar yeşil yaprakli idi ve gecen yil ikisinden toplam 7 8 limon aldim.
Limonlari aralik ayinda topladim sararmislardi. Aralik ayinda yapraklari sararmaya ve dokulmeyede basladi ve goruldugu uzere ciplak kaldi sadece birinde aşı bolumunde bi yaprak var sadece o kaldi.

Endiselerim var yapmam gereken birsey varmi diye

Gorsellerini sizlere sundum bu limonlarim ne zaman yeserir **** gorulen bir sorun varmidir?

Birde kapali balkonda tutuyorum gunduz cam aciyorum gunes alam bir balkon balkonun cephesi guney doğu ve guney bati yi goruyor.

Sulamalarimi meyve olmadigindan haftada bir yapiyorum. Toprak dgisimimde yeni aldigim topraga az gubre attim top top olanlardan.

Yardimci olurmusunuz sorularima ?

Simdiden herkese tesekkurler fotoğraflarini attim yorumlarinizi bekliyorum

Fotoğraflarda boyut kisiti oldugundan diğerlerini link olarak aşşagida verdim;

Diğer Fotoğraflar;
https://imgyukle.com/i/JOLIFY
https://imgyukle.com/i/JOLajv
https://imgyukle.com/i/JOLnjQ
https://imgyukle.com/i/JOLOYp
https://imgyukle.com/i/JOLLd6
https://imgyukle.com/i/JOLYV0

Eklenen Resimler

Düzenleyen MertGndz : 24-03-2020 saat 11:08 Neden: Limon turu isim belirtmesi
MertGndz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2020, 10:03   #381
Yeni Üye

ilaçlama

Evet 3 kere düzenli ilaçlama yaptım ama ne yazık ki çok az sonuç aldım. 3 limonumun birinde hiçbir gelişme olmadı onu budadım diğerlerinde az olduğu için yaprakları tekrar temizledim ve ilaçladım. Yardım edebilecek **** fikri olan varsa dönüş yapsın.

Eski 31-03-2020, 00:09   #382
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Evet 3 kere düzenli ilaçlama yaptım ama ne yazık ki çok az sonuç aldım. 3 limonumun birinde hiçbir gelişme olmadı onu budadım diğerlerinde az olduğu için yaprakları tekrar temizledim ve ilaçladım. Yardım edebilecek **** fikri olan varsa dönüş yapsın.
Bitlenme devam ediyorsa toprak karışımını değiştirin. Tazyikli sprey veya suyla bitleri uzaklaştırın. Belirli bölgede öbekleşme varsa direkt yaprağı koparak da alabilirsiniz.

Ayrıca ilaçlamaya da devam edebilirsiniz. Bitkiyi iyi gözlemleyin. Bitler ölmüş olabilir.

Eski 31-03-2020, 20:38   #383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
limon fidanı

Merhabalar,Geçen sene aldığım yediveren limon fidanım çiçek açmıyor, boyu uzuyor sağlıklı yapraklar açıyor ama çiçek açmıyor, ne yapabilirim acaba

vişne bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 19:18   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2020
merhaba ..bizim bahçemizde yaklaşık 10 yıldır aşılı yediveren bir lımon agacımız var.. fakat son zamanlarda yapraklarında fotografta gördüğünüz durumlar oldu yaprak altlarında ve ustunde.. bunun sebebi nedir kulleme diyolar ama sizin tedavi oneriniz nedir

Eklenen Resimler

volkanizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 13:41   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2020
Yardım Talebi

Öncelikle herkese merhaba benim internet sitesinden aldığım bir limon var limon ile beraber destek çubugumda yeşermeye başladı yaprak verme aşamasında bu çubuk başka bir meyve fidanı vaya güzel bir ağaç ise başka saksıya alacağım yok değilse çıkaracağım limonun köküne zarar vermesin diye bu konu hakkında bşlgşlş arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Talha.35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 13:55   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2020
[QUOTE=Talha.35;1584982]Öncelikle herkese merhaba benim internet sitesinden aldığım bir limon var limon ile beraber destek çubugumda yeşermeye başladı yaprak verme aşamasında bu çubuk başka bir meyve fidanı vaya güzel bir ağaç ise başka saksıya alacağım yok değilse çıkaracağım limonun köküne zarar vermesin diye bu konu hakkında bşlgşlş arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...3.35.02-1-.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...3.35.02-1-.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachm...3.35.02-2-.jpg

Talha.35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 01:18   #387
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkanizmir Mesajı Göster
merhaba ..bizim bahçemizde yaklaşık 10 yıldır aşılı yediveren bir lımon agacımız var.. fakat son zamanlarda yapraklarında fotografta gördüğünüz durumlar oldu yaprak altlarında ve ustunde.. bunun sebebi nedir kulleme diyolar ama sizin tedavi oneriniz nedir
Pas (külleme) gördüğünüz dalları budayarak bertaraf edin. Yetersiz bakım ve budama eksikliğinde olabiliyor bu tür sorunlar.

Eski 19-04-2020, 11:06   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020
Merhabalar siteye yeni üye oldum ve bitkilerle ilgilenmeye yeni başladım. Bilgi sahibi olanlara bir sorum olacaktı yardım olursanız çok sevinirim.. Yediveren fidanı hediye geldi uygun saksıya diktim 2 limonu vardı başta evin içinde duruyordu yandaki orkide var olan böcek ona da geçti ve biz cam balkona aldık limonu. Bu sırada içerideysen yeni yapraklar verdi 3 tane çiçek açtı onlarda meyve olma yolundalar. Fakat bu böcek belasından bir türlü kurtulamadım maalesef zarar veriyor ve bugün uyandığımda toprağında mantar çıkmış olduğunu gördüm dün hiçbir şeyi yoktu. Ne yapabilirim? Sağlıklı yetiştirmek istiyorum. (Böcekler siyah uçuşan bir tip, balkonum cam balkon öğleden sonra güneş alıyor)

Lemonade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 11:21   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2020

Lemonade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 13:27   #390
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lemonade Mesajı Göster
Merhabalar siteye yeni üye oldum ve bitkilerle ilgilenmeye yeni başladım. Bilgi sahibi olanlara bir sorum olacaktı yardım olursanız çok sevinirim.. Yediveren fidanı hediye geldi uygun saksıya diktim 2 limonu vardı başta evin içinde duruyordu yandaki orkide var olan böcek ona da geçti ve biz cam balkona aldık limonu. Bu sırada içerideysen yeni yapraklar verdi 3 tane çiçek açtı onlarda meyve olma yolundalar. Fakat bu böcek belasından bir türlü kurtulamadım maalesef zarar veriyor ve bugün uyandığımda toprağında mantar çıkmış olduğunu gördüm dün hiçbir şeyi yoktu. Ne yapabilirim? Sağlıklı yetiştirmek istiyorum. (Böcekler siyah uçuşan bir tip, balkonum cam balkon öğleden sonra güneş alıyor)
Merhaba, öncelikle siteye hoş geldiniz.
Siteye göz gezdirirseniz genel bitki koruma bölümünde ev yapımı ilaçlar ve ev yapımı mantar ilaçları bölümünde aradığınız cevaplara ulaşacağınızı düşünüyorum.

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kabuk, kırmızı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024