agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2016, 11:39   #271
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Güney cephe kapalı balkon da Limonum ilkbahardan beri yeni yaprak açmama sorunu var .Var olan yapraklarda resimdeki şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim .

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2016, 09:49   #272
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Yeni çıkan tek tük yapraklarda bu durum da sorun var ama ne .!! Yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 23-08-2016, 13:15   #273
Yeni Üye

Mehmet KÖKNAR's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya18 Mesajı Göster
Yeni çıkan tek tük yapraklarda bu durum da sorun var ama ne .!! Yardımcı olursanız çok sevinirim
Bende de ona benzer söz konusu idi Ziraat mühendisin yanına gittim. besin takviyesi verdi.Uyguladım ayda bir yapacağım.uygulammadan 13 gün geçti filizlenmeye başladı yeni yapraklar geliyor.Kuruma olayı durdu.
18-18-18
Azot %18
Fosfor %18
Potasyum %18

Eklenen Resimler

sardunya18 beğendi.
Mehmet KÖKNAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 21:38   #274
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Mehmet Bey 15günde bir 1lt suya iki çay kaşığı gübre koyarak sulama yapabilirsiniz.Sardunya18 sizin bitkinizde demir noksanlığı görülüyor sizde böyle bir gübre alabilirsiniz yalnız yeterli olmayacaktır demir -bakır-bor-çinko oranı biraz yüksek olan gübrelerden alıp 10günde bir 1lt suya iki çay kaşığı gübre yaparak bitkilerinizi sularsanız hemen düzelecektir.Narenciyelerde unutulmaması gereken çicek öncesi ve meyve tutumundan sonra yazlık yağ dediğimiz ilaçlarla muhakkak ilaçlanmalıdır.Bitkilerinizin güneşlenme ,sulama ihtiyaçlarını eksik etmeyin.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 19:38   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2016
Merhaba. İki ay önce aldığımız limonumuz bir süre sonra yapraklarından kurumaya başladı ve yeni açılan çiçekleri kurudu. Şuan üzerinde hiçbir yaprağı kalmadı. Aşağıda fotoğrafları olan ilaç ve gübreyi kullanmamızı söyledi ziraatteki arkadaş. Şuan güneş alan biryerde düzenli olarak ilaç ve sulamasını yapıyoruz fakat son hali aşağıda. Kurumuş mudur yoksa tekrar canlanır mı?

srcgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 19:13   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Limon ağacı hastalıkları

Merhaba
Değerli form üyeleri geçen hafta gelen limon ağacım hasta sanırım.Formu araştırıyorum fakat kafam çok karıştı

Ağacın yapraklari delik yer yer sararmalar vb.durumlar mevcut.Vitamin eksikliğimidir yoksa zararlımıdır?Gelince daha büyük bir saksiya aldım.yaprak altlarinda böcek vb.bir şey görmedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2017, 10:29   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2017
Limon yapraklarım çok LİMONİ

Merhaba!
Bahçede İki limonum var. 3 sene önce turunç üzerine aşıladım. Bu sene hiç yaprakları kalmadı. Bende bir güzel budadım.
İlkin diplerine organik+mineral toprak düzenleyicisi "Rekor Gelişim" koydum.
Bir hafta sonra 13.24.12+Me ve Çinko Sülfat gübre verdim. 05.Mart 2017 ertesi günde adamanın mestercop bakır oksiklorür %67,5 ile ilaçladım. Bu gün bakır ilaçı tekrarladım.
Ağaç genç filizleri uyanmaya başladı. Ancak eski yapraklarda bazı sorunlar var. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Karaasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 19:20   #278
Yeni Üye

Bu konu unutulmuş demekki yoksa sorulari bilen vardir illaki çünkü yardımlaşma paylaşım formu olmazdı.

Eski 25-04-2017, 21:45   #279
Yeni Üye

yeşiliseviyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2017
Wink Limon yaprağında çatlama

Mayer limon yapraklarında çatlamalar var ne yapmalıyım

yeşiliseviyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2017, 15:15   #280
Yeni Üye

Bir anda limon ağacım bütün yapraklarını döktü.Herhangi bir yer değişikliğide yapmadım.Resimlerini paylaşmıştım.

Düzenleyen recepc : 04-05-2017 saat 12:30
Eski 13-05-2017, 19:02   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2017
Portakal ve Limon Yapraklarındaki Problem Nedir?

Merhabalar,

Yaklaşık 1 senedir balkonda yetiştirdiğim ağaçların yapraklarında oluşan problem için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, zira teker teker yapraklarını döküyorlar.

Not: Limon yapraklarına koşnil zararlısı nedeni ile forumda gördüğüm solisyonu (zyağı, arap sabunu ve sarımsak) denedim. Sonra yapraklarda bu lekeler oluştu.

Eklenen Resimler

cun85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2017, 18:29   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2017
Limon ağacını babam hazır almıştı, büyümesini çok fazla beklemyelim diye. Getirdiğinde iki tane yeşil limonu vardı ve hala sararmadılar, var olan limonun bir kısmı da kararmaya başladı. Çok fazla çiçek var ama bir süre sonra kuruyor, ve meyve vermiyor. Üstelik bir haftadır da yaprakları sararmaya başladı.
Resimlerde yikledim. Acaba bu sararmalar neden olabilir. Çok fazla sulamızdan olabilir mi. Günde bir kez suluyoeuz ve saksının altıgı yok, bahçemize sürekli güneş alan bir yerde.
Sorunu ne olabilir ?

Eklenen Resimler

oturanmimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 15:35   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Wink Limon agaci hastaligi

Merhaba

Resimde limon ağacımın hastalıklı kısımları görünüyor. Alttan taze ve sağlıklı yapraklar geliyor. sizce alttan gelen dalları budamalı mıyım?
yukarıdaki hastalık için ne yapmalıyım?

teşekkürler. iyi forumlar.

Eklenen Resimler

cekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 18:57   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Limon fidelerimdeki hastalık

mrhbalar.forumu çok zamandır takip etmekteydim fakat yeni üye oldum.daha doğrusu bilgi almam gereken bir mesele var.çekirdekten yetiştirdiğim limonlarım ın yapraklarında (özellikle alt yapraklarda)renk değişikliği ve zamanla çürüme oluyor.büyümeleri de yavaşladı sanki.mantar ilacı kullandım ama ya doğru kullanmamaktan veya doğru tehşisi koyamamaktdan bir türlü kurtulamadım.sararan yaprakların üzerinde daha sonra kırmızı kırmızı bişeler görmeye başladım sanırım bir tür böcek.acaba limonlarımın nesi var ve ne yapmam gerek?

Eklenen Resimler

Barmuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2017, 18:26   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2017
Oncelikle iyiaksamlar, forumu uzun zamandir takip ediyorum fakat uyelik acip yazmak bugune nasipmis.
Benimde hazir olarak aldigim bir limon agacim var eve getirdigimde cok guzeldi sonra yavas yavas yapraklarinda bir tuhaflik belirdi. Bende guzel bir torf alip hazir geldigindeki pis topragi guzelce temizleyip koku komple gubreyle karisik (yavas salinimli) yeni topragina koydum.fakat duzelmedi. Rulolasmalar ve yavas yavas delikler var.

Kendisi camla kapali balkonda durmakta soguk olmuyir gunes aliyor. Yoksa kuruntumu yapiyorum mevsim itibariyle normalmidir ? Bir baska sorum sulama sikligi ne olmalidir?
Tesekkurler.

babavura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 11:39   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2014
Balkondaki limon ağacı böcek sorunu

Merhaba,

Tüm yapraklar fotoğraftaki gibidir, sanırım böcekler öldü gibi sanki ama kapkara yapraklar yapabileceğimiz birşey varmıdır?

Teşekkürler.

Name:  Screen Shot 2017-11-05 at 13.37.32.jpg
Views: 7500
Size:  50.1 KB

blackswans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2017, 10:48   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Limon fidesi için yardım ltf..

Merhabalar..
Apt yöneticisiyim bahçe işlerine, çiçeğe böceğe meraklıyım. Geçen ilkbaharda bahçemize diktiğimiz limon fidanlarımızdan birinin durumu iyi görünmüyor. Üst dallardan ikisine kabuklu bit gelmiş; alman organik bit ilacı ile ilaçlama yaptık. Aşağıdaki bit olmayan yapraklarda da sararmalar ve uçlarında yanıklar var. Bunun nedenini ve çaresini bilenler var ise bize yardımcı olabilirler mi? acaba..[IMG][URL="http://www.imgim.com/20171117_173916.jpg"][/IMG]

virgom66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2017, 09:51   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2017
Merhaba 6 aydır forumu takip edip yararlaniyorum bugün mesaj atmak kısmet oldu. 10 gün önce 6 aylık çekirdekten yetiştirdiğim limonumu çatıdan kapalı balkonuma aldım. Bugün yapraklarını ciddi şekilde doktugunu farkettim. Yaprakları hafif kararmış ve gövdesinden kolayca ayriliyordu. Yerini degistirdigimden dolayı mı yoksa eksik bir şeyler mi var anlamadım yardıma ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ufukkrc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 21:27   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2017
Merhabalar
Foruma yeni katıldım çekirdekten yetiştirdiğim limonlarım var ama bir süredir siyah böcekler dadandı nasıl kurtulurum bunlardan. Bir de bir yaşını geçtiler ama meyve alamadım hiç ne yapmam gerekiyor

Poyrazbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 18:28   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2018
Limon ağacımın yaprakları sarardı

Merhaba Yaz başında Antalyadan aldığım iki adet limon ağacım iki gün öncesine kadar güneş alan camekanlı balkonumda duruyordu. Havalar soğuyunca salona aldım. Üzerinde çok fazla çiçek var fakat yaprakları sararıp dökülmeye başladı. ilgilenen arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Hallacı Mansur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 11:26   #291
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Limon ağacımın yaprakları resimde görüldüğü gibi kıvrışıyor .Herhangi bir zararlı görmedim .Limonum şuan tomurcukta .Sebebini bilen yardımcı olabilecek varsa sevinirim .

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2018, 12:39   #292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Selamlar

Geçen yıl sonbaharda satın aldığım 1 yaşında küçük bir lime fidanım var. Aldıktan sonra sonra saksıya alıp budamasını yaptım. İlk birkaç sürgün verdi ancak şimdi çıkmıyor. Sürgün gözleri görünür olmaya başladıktan sonra kuruyor.
Uç kurutan hastalığından şüpheleniyor ama emin de değilim. Bu hastalıkla ilaçsız olarak nasıl mücadele edebilirim bulamadım?
Ya da başka bir hastalık olma durumu olabilir mi? Herhangi bir böcekte yok.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 11:39   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
son yazılara baktığım kadarıyla düzensiz sulamalar güneşde kavrulmalar ani yerdeğişklikleri aşırı ilaçlamalar görüyorum forumun bu bölümleri fazla haraketli deil bende bir limon sahibi olarak katkıda bulunmaya çalışacağım buda ilk mesajım olsun herkeze selamlar

Selma_321 beğendi.
Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 14:31   #294
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
geçen yıl saksıda hediye gelen ve yaz başında bahçeye aktardığım limon kışı korumasız olarak dışarıda geçirdi. Bu kış hava ılıman gittiği için herhalde pek zarar görmedi ama üzerinde hiç tomurcuk yok, ne zaman çiçek açar?

Eklenen Resimler

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 15:04   #295
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi manolya Mesajı Göster
geçen yıl saksıda hediye gelen ve yaz başında bahçeye aktardığım limon kışı korumasız olarak dışarıda geçirdi. Bu kış hava ılıman gittiği için herhalde pek zarar görmedi ama üzerinde hiç tomurcuk yok, ne zaman çiçek açar?
Limonunuz sağlılı görünüyor yeni yılın taze filizlerini vermiş.yarı gölgede kalan limonlar yeni yeni tomurcuk vermeye başladı. hava sıcaklıklarını kontrol edin gündüz sıcaklıkları 22-25 derece gece sıcaklıkları 13 derece civarında olmaya başladığı zaman limonlar tomurcuklanmaya başlar. ayrıca mart ayı gübreleme zamanıdır şuan hafif bi gübreleme yaparsanız faydalı olabilir.

manolya ve blick beğendi.
Eski 22-03-2018, 15:50   #296
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Sayın Bengrim, benimde limon ağacım var bir ay olmuştur alalı. Çiçeklerini döktü ama dört tane filiz verdi. Ne ilaç, gübre kullanmalıyım acaba? Ve bakımı nasıl olmalı? Umarım yanlış yerde sormuyorumdur.

Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 16:03   #297
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Sayın Bengrim, benimde limon ağacım var bir ay olmuştur alalı. Çiçeklerini döktü ama dört tane filiz verdi. Ne ilaç, gübre kullanmalıyım acaba? Ve bakımı nasıl olmalı? Umarım yanlış yerde sormuyorumdur.
Limonunuz daha çok yeni olduğu için yeni yerine alışma sürecinde bu tip çiçek ve yaprak dökmeleri normal.alışık olduğu ortamın şartları değiştikce il verdiği tepki yaprak çiçek veya meyve dökmekdir. limonunuza çok iyi güneş alabileceği bi yer bulun.ilk aldığınız saksının içinde ise hala büyükce bi saksıya geçin.saksının altına iri taşlarla direnaj yapabilir veya tabakdan biraz yükseltin bunlar aşırı sulama zararlarını azaltıcaktır.mevsim itibariyle gübreleme zamanı hafifce gübreleyebilirsiniz.limonunuzda bi hastalık yok ise ilaç düşünmeyin koruyucu ilaç zamanıda geçti.gubre için sulama suyunda sıvı gübrede tercih edebilirisiniz.

Selma_321 beğendi.
Eski 22-03-2018, 17:52   #298
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Teşekkür ediyorum sayın Bengrim, saksısını değiştirip dibinede çakıl taşları koymuştum. Size özel bir mesaj attım, gübreyle ilgili olarak.. Tekrar teşekkürler.

Bengrim beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 18:21   #299
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum sayın Bengrim, saksısını değiştirip dibinede çakıl taşları koymuştum. Size özel bir mesaj attım, gübreyle ilgili olarak.. Tekrar teşekkürler.
Ricaederim. Dogru zamanda dogru mudahele ile saglikli bir agac sapsari limonlariniz olur umarim.

Selma_321 beğendi.
Eski 22-03-2018, 19:22   #300
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
cevabınız için çok teşekkürler sn. bengrim

Bengrim beğendi.
manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kabuk, kırmızı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024