agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2014, 17:29   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
Arkadaşlar merhaba.

Apartmanımızın oradaki bahçede iki tane limonumuz var fakat yapraklarında bir türlü anlam veremediğim kıvrılmalar ve kurumalar var.

Name:  20140829_124406.jpg
Views: 13339
Size:  74.0 KB Name:  20140829_124504.jpg
Views: 10659
Size:  72.3 KB

Ayrıca sanki bir şey yaprağın özsuyunu emmiş de kurumuş gibi parlak bir tabaka var yaprağın altında.
Name:  20140829_124610.jpg
Views: 10770
Size:  71.2 KB

Ne yapmam gerekir yardımlarınızı bekliyorum..

bahtiyar02 beğendi.
Soner.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 13:08   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2013
Bu arada facebooktaki gruba sordum trunçgil yaprak galeri güvesiymiş aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlar için söylemek istedim.

Soner.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 11:32   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2014
limon ağacım hastalandı

Merhaba,
İsmim Şerife ilk kez yazıyorum. Anakrada ofisimde yetiştirmeye çalıştığım limon ağacım hastalandı. Daha iki ya da üç haftalık. Geldiğinde çok sağlıklı idi. Şimdi yapraklarında ekte göreceğiniz üzere delik delik, yanık açık renkler oldu. Üzerinde hiç böcek yok. Oda sıcaklığı 20 derece civarında. Önce güneş gören bir yere koymuştum. Ancak orası kalorifer peteğine yakın olduğu için daha sonra biraz daha gölgeye almak zorunda kaldım. Orada çok yaprağı döküldü. Şimdi de yaprakları yaralanmaya başladı. Ne yapmalıyım (
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
sgulariman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 15:22   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
Merhaba,
adım yeliz yaklaşık 2-3 ay kadar önce bir limon ağacı aldım evim 5. Katta ağaç balkonda fakat son 2 haftadır yapış yapış ve siyah böcekler var yapraklarında, havalar soğudu içeri almam gerekiyor fakat güneş gören her yerde kalorifer peteği var ne yapmam gerektiğini ve hangi ilacı kullanmam gerektiğini hiç bilmiyorum arkadaşların konu ile ilgili yazılarını okudum fakat bir kaç çeşit ilaç var resimleri bugün akşam eve gidince ekleyeceğim. Yardımcı olursanız çok sevinicem.şimdiden çok teşekkürler.

YLZDKN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 22:10   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2014
Merhabalar,

Uzun süredir üye olmadığım halde bu forumu takip ederek limon agacı yetiştirme konusunda birçok faydalı bilgiye ulaştım. Yaz aylarında kırmızı örümcek problemim vardı onu aştım, şimdi farklı bir problemim var. Havaların soğuması sebebiyle limon agacımı içeri aldım ancak üzerinden yaklaşık 3 hafta geçtikten sonra gayet saglıklı görünen yaprakları teker teker dökülmeye başladı. Ağacı hafifce salladıgımda yaklasık 20 tane yaprağı yerde buldum. Birazdan fotografları da ekliyorum ne olur yardımcı olun

Not: Yapraklardan sadece 1 tanesinde böyle yapışkan bir görüntü vardı, diğerleri gayet iyi gözüküyor sadece yaprak mat, parlak değil.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ekulahci : 20-11-2014 saat 22:27 Neden: Eksik yazdım
ekulahci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 17:38   #186
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekulahci Mesajı Göster
Merhabalar,

Uzun süredir üye olmadığım halde bu forumu takip ederek limon agacı yetiştirme konusunda birçok faydalı bilgiye ulaştım. Yaz aylarında kırmızı örümcek problemim vardı onu aştım, şimdi farklı bir problemim var. Havaların soğuması sebebiyle limon agacımı içeri aldım ancak üzerinden yaklaşık 3 hafta geçtikten sonra gayet saglıklı görünen yaprakları teker teker dökülmeye başladı. Ağacı hafifce salladıgımda yaklasık 20 tane yaprağı yerde buldum. Birazdan fotografları da ekliyorum ne olur yardımcı olun

Not: Yapraklardan sadece 1 tanesinde böyle yapışkan bir görüntü vardı, diğerleri gayet iyi gözüküyor sadece yaprak mat, parlak değil.
Galiba artik bu baslikla kimse ilgilenmiyor

Eski 22-11-2014, 12:55   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
limon yapraklarım sararmaya başladı

merhaba arjkadaşlar. ağacım balkonda bulunuyordu ve yeni içeri aldım.ancak yaprakları sararmaya başladı. yapraklar üzerindeki şeylerin ne olduğu konusunda fikrim yok. yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

almina75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 20:38   #188
Yeni Üye

selam Almina, daha önceki fotolara bakarak haddim olmayarak kabuklu bit olduğunu düşünüyorum ama umarım benim soruma da senin soruna da daha bilgi sahibi birileri yorum yaparlar...

Eski 23-11-2014, 16:10   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
teşekkür ederim ekulahçı. internette baktım bende evet kabuklu bit sanırım. önlem alacağım

almina75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 18:44   #190
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almina75 Mesajı Göster
teşekkür ederim ekulahçı. internette baktım bende evet kabuklu bit sanırım. önlem alacağım
Rica ederim umarim iyilestirmeyi basarirsiniz

Eski 04-01-2015, 20:03   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2014
Geçen sene fidan olarak aldığım limon ağacını büyükçe bir saksıya dikip balkona bırakmıştım. 3-4 ay önce sararmalar başladı. İnternette araştırdığım demir eksikliği diye, Demir tozu aldım kullandım ama düzelme olmadı. Sonra soğuklar gelince içeri aldım. Zaten sararmış yapraklar hepsi birden döküldü. Şimdi de fidanı aldığım adama gittim bana 5 tl ye resimdeki küçük şeyleri verdi. Bu nedir bilmiyorum. Adını da söyleyemedi. Bilen varsa yardımcı olabilir mi. Limonu kaybetmek istemiyorum. Nerdeyse hiç yaprak da kalmadı.
[img=http://s29.postimg.org/qb9l9vlfn/IMAG0125.jpg]
[img=http://s29.postimg.org/5akgrpfsz/IMAG0132.jpg]
[img=http://s16.postimg.org/fbmyoi8pt/IMAG0133.jpg]

angvil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 20:34   #192
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2012
Sn. Angvil ağaç türü bitkiler yer değiştirmelerde hava sirkilasyonu çok sulama az sulamada yaprak döker sararma çok sudan da yapar almış olduğunuz dap taban gübresidir 18 -46 bu gübre 12 ci ayda ağaçlara verilir ki ilk baharda çiçek açsın meyve versin diye bitki bünyesine iki ay sonra almaya başlar bitkiyi çok sıcağa koymayın dışarıda dursa yaprak dökmezdi ilkbaharda bitki yeni yapraklarına kavuşur siz o gübreyi verin bir tepeli bir çay kaşığı toprağı iki santimetre daire şeklinde açarak serpiştirip kapatın benim deneyiyim bu belki zıraatçılar daha iyi verebilir saygılarımla

polemos beğendi.
hyg42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 10:10   #193
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Turunçgillerde kabuklu bit, unlu bit ve koşniller için ev tipi ilaç

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Excellium Mesajı Göster
Limon ağacımda zamk/bal tarzında hem yapraklarda hem de gövde de yapışkan maddeler var. Yıkadım olmadı. Zavallı ağacımda limonlar da var (2 tane) Her taraf (yerler dahil) yapışkan oldu. Sorunuma çare bulabilir miyiz? Yardımı geçen herkese teşekkürler.

Mutlaka emici böcekler, kabuklu bitler vardır, ev tipi mücadele için:
30 GR arap sabunu
15 ml ispirto veya yarı yarıya sulandırılmış alkol
Çok iyi şekilde karıştırılır
Karışım 1 litre su ile yeniden karıştırılır.
Bu karışımı yoğunluğa göre 5 günde 1 uygulayın. Fakat öncelikle bir ön deneme yapın, bitkide herhangi bir toksisite durumu ortaya çıkıyormu diye. Birkaç yaprakta deneyin ve 1 gün bekleyin. Durum normal gözüküyorsa tamamında kullanabilirsiniz.

MeyveliTepe ve polemos beğendi.
handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 14:44   #194
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 Mesajı Göster
Sn. Angvil ağaç türü bitkiler yer değiştirmelerde hava sirkilasyonu çok sulama az sulamada yaprak döker sararma çok sudan da yapar almış olduğunuz dap taban gübresidir 18 -46 bu gübre 12 ci ayda ağaçlara verilir ki ilk baharda çiçek açsın meyve versin diye bitki bünyesine iki ay sonra almaya başlar bitkiyi çok sıcağa koymayın dışarıda dursa yaprak dökmezdi ilkbaharda bitki yeni yapraklarına kavuşur siz o gübreyi verin bir tepeli bir çay kaşığı toprağı iki santimetre daire şeklinde açarak serpiştirip kapatın benim deneyiyim bu belki zıraatçılar daha iyi verebilir saygılarımla
Sayın hyg42 ,
Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden için. Malum havalar çok soğudu.İzmirde çok yüksek rüzgarlı ve soğuk bir yerdeyim. Şu an havalar -7 -10 derecelerde. Bu havalarda dışarda bırakırsam don yer diye korktum. Ayrıca bitkide ki ilk sararmalar aynı demir eksikliği gibiydi. Araştırdığım kadarı ile damar etrafı yeşil diğer yerler sarı oluyormuş. Demir takviyesi yaptım ama mevsim de kötüye gidince ayrıca son zamanlarda aşırı yağmurdan çok su aldı bitki. Bundan dökmüş olabilir. Zaten içeriye de alınca 1 hafta sonra her gün dökülen yaprakların ardından dalları bir sirkeledim yaprak kalmadı. Şimdi içerde daha kontrollü davranıyorum. En azından azar azar suluyorum. Sizin dediğiniz şekilde o gübreleri verdim. Bakalım yeni yaprak filizlenirse iyi olur. Şu an çok soğuk ve dışarı alamam diye düşündüm. Ayrıca toprağı bakıma almam gerek diye düşünüyorum. Kökler sarmış kalıp gibi sıkı bir toprağı var. Bildiğim kadarı ile limon hiç sevmezmiş. Ama hangi mevsimde toprağı değiştirmeliyim bilmiyorum. Ki değişsem bile nasıl değişirim bilmiyorum. Çünkü kökler sarmış resmen saksı kalıbında tek parça çıkıyor o toprak.

Eski 10-01-2015, 16:18   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2015
Merhaba,
Araniza yeni katildim,benim bir sorum olacak.
Temmuz ayinda uzerinde limon varken aldim,sonra limonlari buyudu cok sulu ve guzeldi.Eve geldiginden beri yapraklari yavas yavas dokuldu,simdi hic yaprak yok fakat yeni bir dal verdi ve o daldaki yapraklar cok saglikli ve buyuk gorunuyor.Kuruyan dallarin bazilarinda kahverengi odunsulasmalar ve topraginda ise cok fazla kirkayak gibi minik minik bocekler mevcut.Limon agacimi nasil kurtarabilirim,bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

Fsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 09:04   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2015
Limon ağacı

Merhaba,
limon ağacımı 2014 şubat ayında aldım kasım ayında 20 adet limon topladım.şuan dallarında ve bir kaç yaprağında resimdeki gibi ne olduğunu bilemediğim şeyler var.bunlar zararlı mıdır?zararlı ise ne yapmam gerekir?

yardımlarınız için teşekkürler

Eklenen Resimler

SELDA SENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2015, 17:55   #197
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SELDA SENER Mesajı Göster
Merhaba,
limon ağacımı 2014 şubat ayında aldım kasım ayında 20 adet limon topladım.şuan dallarında ve bir kaç yaprağında resimdeki gibi ne olduğunu bilemediğim şeyler var.bunlar zararlı mıdır?zararlı ise ne yapmam gerekir?

yardımlarınız için teşekkürler
Sn. Selda Şener, fotoğraftaki unlu bite benziyor. Ev yapımı ilaçlar başlığına bakmanızı tavsiye ederim.

İlgili konuların bağlantılarını ilave ediyorum, genel başlık altında alt başlıkları da incelersiniz:

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/

http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ruma/10740.htm

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 14:08   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2015

arkadaslar kıbrıs limonum 3-4 yaslarında satın aldıgımda 3 yaprak daha fazlaydı şimdi onlarıda döktü uclarında kurumalar var yavaş yavaş dalların birde budamam gerekıyormu ? gübrelemesini daha yeni yaptım.

damascus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 18:21   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2015
LİMONUMU BALKONDA ÜŞÜTTÜM TOMURCUK DÖKÜYOR.Nasıl kurtarabiliriz?

Sonbaharda aldığım yediveren limonumu kışın soğuktan korumak için eve aldım.çok güzel filizlendi ve tomurcuklandı fakat tomurcukları hemen solmaya başlayınca telaşla balkona çıkardım fakat bugün genç filizleri boyun bükmüş ve tomurcukları düşmeye başlamış.Tekrar içeri aldım nasıl kurtarabilirim?
Ayrıca tomurcuklanan limonun meyve verme kapasitesini nasıl artırabilirim?

Eklenen Resimler

acete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 19:26   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2015
benim narenciye ağacımdada hastalıklı

Yaprakları döküldü ve gövdesi nokta nokta oldu ne yapmalıyım...

Eklenen Resimler

sorucevap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 11:13   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Limon Agacı Zararlılarından korunması için organik ilaç

2013 yılında mayer limonuma uygulamak ıcın bıt ve orumcek ıcın organık bır ılac almıstım ,sarımsı ve yogun bır ılac 1 lıtreye 2ml uygulanıyor ,fakat orgınal kutusu cok buyuk oldugu ıcın pet sısede gonderılmıstı ,sımdı ne oldugunu hatırlamıyorum , forumu 2 gundur okuyorum ama bılgıye ulasamadım ,bu konuda bılgısı olan varsa yardımcı olursa sevınırım .

abysss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 15:14   #202
Yeni Üye

idaseyfi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2011
Sorun nedir

2 hafta önce aldigim tomurcuk çiçekli limon agacini pencere önüne koydum. 1 hafta çiçekleri açti hersey yolundaydi fakat sonra yaprak ve çiçekler biraz sararip dökülmeye basladi. böcek veya herhangi bir zararli yok. Neden olmuştur çözümü ne?

Eklenen Resimler

idaseyfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 13:02   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
merhaba, balkondaki limon ağacım çiçek veriyor çiçeklerin bazıları limon olmadan düşüyor bazıları minicik limonla ağacında kuruyup gidiyor, şimdi yeni tomurcuklar çıktı onları korumak güçlendirmek için ne yapabilirim, ***

eylülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2015, 09:45   #204
Yeni Üye

26ömer's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2013
Galeri: 1
İç mekandaki limon ağacı

limon ağacımın yaprak uçları kahverengi bir hal alıp daha sonra yapraklarını döküyor.İç mekanda yaprak dökmemesi için neler yapabilirim?azot gübresi, sıvı gübre, bitki besini kullanmama rağmen.yaprak döküyor.

Eklenen Resimler

26ömer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2015, 12:17   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
limonum hasta

Selam arkadaşlar , beş yıldır baktığım limonum resimdeki gibi mutsuz görünüyor, sizce hastalığı nedir ben siteyi araştırdım ama bulamadım ve buna çare olarak ne önerebilirsiniz, dalları uçtan başlayarak kuruyor, önceleri önemsemedim umarım geç kalmış sayılmam, yardımlarınız için çok teşekkürederim

Eklenen Resimler

oktaysen508 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 13:14   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2015
sararan limon ağacı

Merhaba iki ay önce kadar bi limon ağacı aldım yalnız yemyeşil ağaç sapsarı oldu. Çiçekleri de dökulmeye başladı. Neden olmuş olabilir. Ve ne yapmam gerekiyor. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Neslihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 16:57   #207
Yeni Üye

Bu sene tekrar limonum büyümeye başladı. Ve birden 7-8 tane çiçek verdi. Ama bu çiçekler hemen döküldü. Ayrıca bazı uçlar büyüyemeden siyaha dönüp kurudu. Sizce neden olabilir ?

Eski 10-06-2015, 23:59   #208
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Limon üzeindeki lekeler hakkında bilgisi olan,varmı arkadaşlar

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 09:44   #209
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_26 Mesajı Göster
Limon üzeindeki lekeler hakkında bilgisi olan,varmı arkadaşlar
sıkıntı olacak bir durum yok limonlar küçükken emgi yapan bir böcek bu renk dalgalanmalarına sebep olmuş olabilir

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 10:47   #210
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
sıkıntı olacak bir durum yok limonlar küçükken emgi yapan bir böcek bu renk dalgalanmalarına sebep olmuş olabilir
Yorumunuz için teşekkürler görüntü olarak durumu nasıl yapmam gereken herhangi bişey varmı acaba budama konusunda falan birde dikenleri koparmak gerekiyor mu?

hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kabuk, kırmızı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024