agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2018, 22:23   #301
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Selamlar

Geçen yıl sonbaharda satın aldığım 1 yaşında küçük bir lime fidanım var. Aldıktan sonra sonra saksıya alıp budamasını yaptım. İlk birkaç sürgün verdi ancak şimdi çıkmıyor. Sürgün gözleri görünür olmaya başladıktan sonra kuruyor.
Uç kurutan hastalığından şüpheleniyor ama emin de değilim. Bu hastalıkla ilaçsız olarak nasıl mücadele edebilirim bulamadım?
Ya da başka bir hastalık olma durumu olabilir mi? Herhangi bir böcekte yok.
doğru toprak kullandığınıza ve doğru sulama yaptığınıza eminmisiniz? uç kurutanı tespit etmek çok kolaydır. kuruyan bir dalı biraz altında yeşiliyle bereber kesin ve bir falçatayla içini açın. dalın içi turuncuysa uçkurutandan şüphelenebilirsiniz. yetişkin ağaçlarda hastalığın yayılaması sıcaklarda sert budamayla ilerleyişi durdurulmaya çalışılıyor.fakat fidanlarda yapıcak fazla bişey yok genelde 3 ila 5 yıl arasında ölüyor fidan.

tavsiyem farklı bir yerden yeni bir fidan almasız ve şuan kullandığınız saksı toprak gübre vs atmanız, aletleri ise çamaşır suyuyla dezenfekte etmeniz.

Selma_321 ve blick beğendi.
Bengrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 08:43   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın Bengrim

Cevabınız için teşekkür ederim. Sulama ve toprak konusunda %100 olmasamda eminim Tespit için kuruyan bir dal kesin kontrol edin diyorsunuz ama benim kuruyan bir dalım yok . Dallar sapasağlam duruyor yapraklarda da herhangi bir hastalık belirtisi görünmüyor. Bendeki sorun dallardan çıkmaya başlayan filizlerin çıkamadan (yani görünür olmaya başlayıp 1cm **** daha az uzadıktan sonra) kuruması .

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
doğru toprak kullandığınıza ve doğru sulama yaptığınıza eminmisiniz? uç kurutanı tespit etmek çok kolaydır. kuruyan bir dalı biraz altında yeşiliyle bereber kesin ve bir falçatayla içini açın. dalın içi turuncuysa uçkurutandan şüphelenebilirsiniz. yetişkin ağaçlarda hastalığın yayılaması sıcaklarda sert budamayla ilerleyişi durdurulmaya çalışılıyor.fakat fidanlarda yapıcak fazla bişey yok genelde 3 ila 5 yıl arasında ölüyor fidan.

tavsiyem farklı bir yerden yeni bir fidan almasız ve şuan kullandığınız saksı toprak gübre vs atmanız, aletleri ise çamaşır suyuyla dezenfekte etmeniz.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 09:17   #303
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın Bengrim

Cevabınız için teşekkür ederim. Sulama ve toprak konusunda %100 olmasamda eminim Tespit için kuruyan bir dal kesin kontrol edin diyorsunuz ama benim kuruyan bir dalım yok . Dallar sapasağlam duruyor yapraklarda da herhangi bir hastalık belirtisi görünmüyor. Bendeki sorun dallardan çıkmaya başlayan filizlerin çıkamadan (yani görünür olmaya başlayıp 1cm **** daha az uzadıktan sonra) kuruması .
dona maruz kaldınızmı? kalmadıysanız azot ağırlıklı bir gübreleme yapın yeşillenmeyi filizlenmeyi teşvik edicektir.sonrada izlemeye alın eger uckurutan ise yayılacakdır.

blick beğendi.
Eski 23-03-2018, 10:28   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Hayır dona maruz kalmadı sürekli evin içinde duruyor. Elimde gübretaşın bestline toz gübresi mevcut. sanırım 2 ya da 3 sefer 2 şer 3 haftada bir bu gübreden verdim. bu durumda aklıma tek gelen şey gübreden yanmış olabilir mi eğer bu gübre uygun diyorsanız bunu kullanırım. Elimde bol miktarda solucan gübresi de var aslında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bengrim Mesajı Göster
dona maruz kaldınızmı? kalmadıysanız azot ağırlıklı bir gübreleme yapın yeşillenmeyi filizlenmeyi teşvik edicektir.sonrada izlemeye alın eger uckurutan ise yayılacakdır.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 12:55   #305
Ağaçsever

Alıntı:
Hayır dona maruz kalmadı sürekli evin içinde duruyor. Elimde gübretaşın bestline toz gübresi mevcut. sanırım 2 ya da 3 sefer 2 şer 3 haftada bir bu gübreden verdim. bu durumda aklıma tek gelen şey gübreden yanmış olabilir mi eğer bu gübre uygun diyorsanız bunu kullanırım. Elimde bol miktarda solucan gübresi de var aslında

kötü bir gübre deil meyve-sebze,meyve agaclarında kullanılabilir meyve olgunlugunu iyileştirir meyve kalitesini arttırır. aşırı kullandıysanız yakabilir tabii potasyum ağırlıklı bir gübre.

sorununuz meyve olmuş olsaydı limonum meyve tutmuyor limonlarım sararmıyor büyümüyor dökülüyor demiş olsaydınız hiç düşünmez budur derdim.ama sizin fidanınız filizlenmiyor ayrıca aşırı gübrelemedende şüpheleniyorsunuz.
bolbol sulayın taşsın toprak yıkansın desem sonucta limon kök çürütme riskiniz olcak ayrıca aynı gübreyi tekrar kullanmak sorunuda derinleştiricek........

en iyisi siz bu sene gübre vermeyin sadece yapraktan azotlu sıvı gübre uygulayın bence.

blick beğendi.
Eski 16-05-2018, 19:46   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2018
Limon ağacı yaprak kuruması

Herkese merhabalar.benim limon ağacımın yapraklı kenarlardan başlayarak kuruyor.daha önce kırmızı örümcek sorunumuz vardı onu çözeli nerdeyse 3 ay olacak ancak sararmazlar devam ediyor.hiç bir çözüm bulamadım.ziraatçiye götürdüm yaprak gübresi (sıvı) verdik çözüm olmadı.nedir bu ağacın derdi lütfen yardımcı olun .

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doncroco : 16-05-2018 saat 20:07 Neden: Fotoğraf ekleme
Doncroco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 11:35   #307
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doncroco Mesajı Göster
Herkese merhabalar.benim limon ağacımın yapraklı kenarlardan başlayarak kuruyor.daha önce kırmızı örümcek sorunumuz vardı onu çözeli nerdeyse 3 ay olacak ancak sararmazlar devam ediyor.hiç bir çözüm bulamadım.ziraatçiye götürdüm yaprak gübresi (sıvı) verdik çözüm olmadı.nedir bu ağacın derdi lütfen yardımcı olun .
gübreleme problemi olduğunu düşünüyorum.fazla azot veya toprak tuzluluğu gibi fakat emin olmak için daha fazla bilgi lazım.kırmızı örümcekle nasıl mucadele ettiniz ne kullandınız standart kullandığınız gübrenin değerleri nedir hangi mevsimde verdiniz.ziraatciden aldığınız yaprak gübresinin özellikleri nedir.sulama düzeniniz nasıl.

Eski 18-05-2018, 15:47   #308
Yeni Üye

Agacı internet üzerinden aldım.Saksıya alırken solucan gübresı kullandım ocak-subat ayı gibiydi. bı kısmını direk kök kısmına bırazda toprakla karıstırıp ağacı diktim.Kırmızı örumcek sorunu için sulandırılabılır kükürt kullandım.o sekılde 1 tane bile kalmadı.Sonrasında ziraatcinin verdiği sıvı gübre ile yapraklarına ve bır kısımda suyla topragına verdım.Gübrelerin değerlerini detaylıca bakmadım.Sulamayı kışın 8-10 günde bir sımdı 3 gunde 1 suluyorum (genel mantık topragını ellıyorum üst tabaka kuruysa suluyorum.)acaba fazla mı gübre verdık agacı topragını mı değiştirsem?.ilginize teşekkür ediyorum.

Bengrim beğendi.
Eski 18-05-2018, 17:14   #309
Ağaçsever

kabaca bir yorum yapayım ozaman gördüğüm kadarıyla.iç mekanda bakılan genç bir limon.mevsim görmemiş yaprakları pişkin değil ve geniş.iyi güneş aldığından emin olun.geniş yapraklar azot fazlalığını düşündürüyor. yaprakların kenarlardan kuruması ise tipik bir potasyum eksikliği.

resimdeki yapraklar dükülecek bunlar için yapacak bişey yok yeni yaprakları izleyin.toprak değişimi hırpalayıcı bir iş bitki için.
bunlar bir tarafa kükürt ya da yaprak gübreside zarar vermis olabilir sonucda içeriğini bilmiyoruz.sizin yapmanız gereken bence limonu biraz kendi haline bırakmak güneşlenmeye ve sulamaya dikkat etmek.daha fazla gübre vermeyin yeni yapraklara göre hareket edersiniz seneye.

Selma_321 ve Doncroco beğendi.
Eski 18-05-2018, 23:41   #310
Yeni Üye

Suan yeni filizler çıkıyor onlarda aynı şekilde olmaz umarım daha önce içerde mutfak sürgülü camının kenarındaydı sımdı balkonda duruyor çok rahat direk güneş görüyor.tavsiyenize uyacağım başka bir fikri olan paylaşırsa da dikkate alırım.teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. Hem sulama suyuna Hemde yapraklara sıkarak kullandığım sıvı gübre bu.yeni çıkan filizlerde bunlar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doncroco : 19-05-2018 saat 00:01 Neden: Görsel ekleme

Etiketler
böcek, kabuk, kırmızı, limon, limon ağacı, limon ağacı hastalıkları

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018