agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2012, 14:23   #1411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
kamkatlarımızın fotolarını paylaşsak

achil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 14:34   #1412
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirp_i Mesajı Göster
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba
men kamkat geçen hafta bir yakınımın ikramıyla tanıştım ve çok beğendim.
yediğim meyvelerin çekirdeklerini sakladım. şimdi bunları çimlendirmek istiyorum bu konuda forumdaki pamukla limon çimlendirme yöntemini uygulasam başarılı olurmuyum
yoksa başla önerielriniz olurmu.
gördüğüm kadarıyla aranızda uzmanlaşmış bir çok arkadaş var.6 adet çekirdekle başarırmıyım bilmiyorum ama.Sizinde desteğinizle denemek istiyorum.
Çok zaman geçmiş ama mesajınızı cevaplamak isterim.
Bildiğim kadarı ile klemondin dışında dier tüm narenciyelerin aşılanması gerekiyor, yani kamkat çekirdeğinden çıkan anaç ağaca aşı yapılması gerekiyor.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 14:38   #1413
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi achil Mesajı Göster
kamkatlarımızın fotolarını paylaşsak
Benimki pek bir cılız bu yıl maalesef. Baharda gübrelemiştim ama yine de canlanmadı, daha yeni yeni yaprak çıkarıyor. O yüzden hiç fotoğraf çekmedim.

Aynı balkondaki zeytin ve klemondin de yeni filizlendi, ama portakal halinden pek bir memnun, bolca yaprak ve tomurcuk verdi. Havaların yeni güneşlenmesi nedeni ile olabileceğini düşünüyorum.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 21:15   #1414
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
arkadaşlar kumkuat fidesi almak isteyenler için 05425940394 nolu telefonu arayıp sipariş verebilirsiniz. kargoya da veriyolar. ben aldım kocaman bişey geldi (izmir ödemişten).

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 20:44   #1415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Kış yakmasından dolayı yaprakları dökülmüştü, hiç çiçek açmadı sadece filiz verdi.

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 21:06   #1416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Merhabalar kamkat sevenler benim kamkatım bugun elime ulaştı acemiyim biraz ama meraklıyımbu konuya.
siden isteğim bana bilgi vermeniz, henüz 45 cm uzunluğundaki kamkatımı saksıya ekmek için yarı yarıya bahçe toprağı+hazır toprak kullandım. ziratciden gübre istedim bana15+30+15 gübre verdi,henüz gübreleme yapmadım,sizce gübrelemeyi ne zamandan ne zamana, su ile karıştırıpmı yapayım birde bu elimdeki gübreye şeker gübresi ekleyerek değerini düşüreyimmi? vede başka ne yapabilirim?

ostilik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 23:34   #1417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi H.SAHIN Mesajı Göster
Kış yakmasından dolayı yaprakları dökülmüştü, hiç çiçek açmadı sadece filiz verdi.
Benim ağacım da henüz çiçeklenmedi, sadece filizler görünmeye başladı.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 11:13   #1418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
ağacımı güneş önüne koyuyorum tüm yapraklar büzülüp boyunlarını büküyor bu gidişle ağacı balkona çıkaramicam sebebi hakkında bilgi arıyorum

achil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 08:46   #1419
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Benim ağacım da henüz çiçeklenmedi, sadece filizler görünmeye başladı.
Bu aydan sonra çiçek açar mı dersiniz?

Eski 26-05-2012, 12:54   #1420
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi H.SAHIN Mesajı Göster
Bu aydan sonra çiçek açar mı dersiniz?
Daha önce çiçeklenme için hiç bu kadar geç kalmamıştı. Açabilir diye düşünüyorum. Ağacın iklim veya diğer stres yaşatan faktörlere karşı doğal yaşam döngüsünü nasıl çevirdiğiniz görmüş olacağız böylece.

Eski 29-05-2012, 11:08   #1421
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Köklerinde bülbül yuvası oluşumu olan kamkatı bilmeden geçen yaz bahçeye dikmiştim hiç gelişmedi hatta kısmen öldü . Bu sabah o köklerin öyle olmaması gerektiğini öğrendim , kamkat gene ölme belirtileri vermeye başladı . Ağaçcığı yerinden çıkarıp kökleri makaslayap tekrar yerine diksem olurmu acaba . Aslında Mine hanıma soracaktım ama o safya kapanmış , umarım burdanda sesimiz duyulur

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 13:39   #1422
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhabalar;

Geçen yıl üzeri meyveli aldığım kamkatım kışı donmadan geçirdi fakat bu sene üzerinde hiç çiçek yok sadece uç kısımlarında filizlenme var.Çok açık yeşil yapraklar çıkarttı.Acaba çiçek açma zamanı ne zaman?Yardımcı olursanız sevinirim.

elifbilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 14:28   #1423
Ağaç Dostu

Benim kumkuat geçen sene bu zamanlar çiçeklenmesini çoktan yapmıştı. Bu sene neler olacağını bitkiyi doğal halinde izleyerek öğreneceğim. Ben de ilgiyle takip etmekteyim. O kadar az ki yeni çıkan yaprak adedi. Ben iklimden kaynaklı stres yaşadığını düşünüyorum kumkuatın, ve diğer pek çok bitkinin.

Eski 07-06-2012, 14:55   #1424
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Bilemiyorum aynı zamanda aldığım portakal fidesi çiçek açtı ve portakal tuttu ama kamkat limonum bir garip sadece yaprak çıkardı.Mandalina fidesinde de ses yok.Birde kocaman olan limonum var cinsini hatırlamıyorum çok büyük limonları oluyor onunda çiçeklenmesi gerek normalde onda da birşey yok.Zaman gösterecek artık neler olacağını.

elifbilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 15:30   #1425
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Fortunella margarita (oval kumkuat) çiçeklenmesi ve meyve tutumu haziran- eylül sonu.

Portakal, mandalina gibi narenciyeler bahar aylarında çiçeklenir meyve tutar. Fortunella obovata (iri yuvarlak kumkuat), limonella, jumbo limon gibi narenciyeler yıl boyu dönem dönem çiçeklenir meyve tutar.

Narenciyelerin bol güneş görebilmesi ve iyi beslenmesi çiçek+meyvelerin daha fazla olmasını sağlar.

mrduran beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 10:10   #1426
Ağaç Dostu

kandil13's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
kamkat sahibi oldummm

Yeni gelen kamkatım görüntü olarak görkemli ama yaprakları biraz sararmış bir ara fotosunu koyarım acaba bana bu sararmaların nedenini ki elime yeni ulaştı belki yoldan olmuştur. Bir de salonda güneş gören bir yerde yarı açık pencere altında bana yardımcı olursanız sevinirim.

kandil13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 10:19   #1427
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Daha önce çiçeklenme için hiç bu kadar geç kalmamıştı. Açabilir diye düşünüyorum. Ağacın iklim veya diğer stres yaşatan faktörlere karşı doğal yaşam döngüsünü nasıl çevirdiğiniz görmüş olacağız böylece.
Çok sayıda çiçek domurları oluşmaya başladı.

Eski 18-06-2012, 10:49   #1428
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2012
herkes sorular sormuş ama pek cevaplar alınamamış bende bir ümit soruyorum lütfen yardım edin 3 ay önce kumkuat aldım 1 say sonra açık havaya aldım ama nerdeyse tüm yapraklarını döktü çiçeklenmedi yeni yaprak vermede geçen hafta sulamayı unuttum hafvta sonu ne göreyim tüm yaprakları kurumuş sizce ne yapmalıyım bilen varmı

asya04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 11:40   #1429
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Sn. asya04 bende de kamkat var fakat evde alırken Ege üniversitesinden, sera ortamını sevdiğini direk güneş istemediğini söylemişlerdi. Rüzgarlı yerde kaldı ise olabilir, rüzgardan uzak kuytu bir yere taşıyın.

asya04 beğendi.
Tenar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 14:54   #1430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asya04 Mesajı Göster
herkes sorular sormuş ama pek cevaplar alınamamış bende bir ümit soruyorum lütfen yardım edin 3 ay önce kumkuat aldım 1 say sonra açık havaya aldım ama nerdeyse tüm yapraklarını döktü çiçeklenmedi yeni yaprak vermede geçen hafta sulamayı unuttum hafvta sonu ne göreyim tüm yaprakları kurumuş sizce ne yapmalıyım bilen varmı
Bir hafta sulamayı unuttuysanız da ölmüş ya da kurumuş demek değildir, tabi bir hastalık veya zararlı sonucu kurumadı ise. Düzenli sulamaya devam edin, ama aşırı sulamayı kastetmiyorum. Toprağı ıslak olmasın ama nemli olsun. Güneşi bütün narenciye veya citrus dediğimiz cins bitkiler severler. Kaliteli toprak ve dengeli besin takviyesi uygulandığı sürece yaşamaması için bir sebep yok.

Sulamaya ve beklemeye devam edin, sulama ile yeni yapraklar filizlenmiyorsa zaten demek ki sizin susuz bırakmanızın haricinde bir nedenden dolayı yaprakları kurumuştur.

Eski 18-06-2012, 16:46   #1431
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkürler ben saksısı çok küçük diye büyüttüm bir sakıncası olur mu ki aslında direk güneşi ve açık havayı sevemedi sanki

Eski 18-06-2012, 19:53   #1432
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cevaplarınız için teşekkürler ben saksısı çok küçük diye büyüttüm bir sakıncası olur mu ki aslında direk güneşi ve açık havayı sevemedi sanki
Saksı değiştirmenin sakıncası olmaz. Değiştirmeniz iyi olmuş. Güneş ve açık hava sevmeyen bitki olabilir mi? Ama madem o yönde bir gözleminiz var, kısmi olarak, günün belirli saatleri (güneş ışığının eğik geldiği saatleri tercih edebilirsiniz) güneşe alabilir ya da yarı gölge alanları tercih ederek nasıl mutlu olacağını tespit edebilirsiniz.

gilan ve mrduran beğendi.
Eski 19-06-2012, 01:37   #1433
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Bence saksı değişimi için yanlış zamanlama seçmişsiniz.Turungiller kökenli bitkileri uyuma dönemi kıştır, diğer dönenmlerde çok aktiftirler.Bu sebeple toprak ve saksı değişimi için kış dönemi tercih edilir.Umarım değişim esnasında kılcal köklere zarar vermemişsinizdir. Böyle bir durumda belirtiğiniz sonuçlar kaçınılmaz olur.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 07:37   #1434
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili asya04, belki bir resim eklerseniz daha iyi fikir verebiliriz.

Ben daha önceleri evde saksıda limon, kumkuat, calamondin sahibiydim. Hepsi de Mayıs ayı gibi dışarı çıkardığımda çoşardı, o yüzden sorunun dışarı çıkarmak olmadığını düşünüyorum. Siz en iyisi bir fotoğraf koyun da bir bakalım başka bir şey görebilecek miyiz...

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 14:38   #1435
Yeni Üye

Sizce besin vereyim mi ?**** ne tür ne vermeliyim çok şaşkınım

Eski 19-06-2012, 15:20   #1436
Ağaç Dostu

Citrus besini vermelisiniz. Özel olarak narenciye için hazırlanmış besinler mevcut olmalı piyasada. Ben en azından bunu tercih ediyorum.

Seralarda veya yapı marketlerde satılan kumkuat veya diğer bitkiler aşırı küçük saksılarda satışa sunulabiliyor, özellikle ithal bitkiler söz konusu olduğunda gördüklerim hep bu şekilde. Ben de küçük saksı dendiğinde gözümün önüne gelen bu görüntü adına saksı değiştirmenizde sakınca değil fayda gördüm.

Fotoğraf olmadan bitki hakkında yaptığım yorum afaki olmakta. Benim kumkuatı saksıda yetiştirme tecrübem de yok. Bahçede yetiştiriyorum.

Sorunun güneş olduğunu baştan beri sanmıyorum en azından bunun için fotoğrafa gerek yok

Eski 19-06-2012, 18:57   #1437
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
asya04, bitkilere besin vermek tabii ki faydalı ve gerekli ama daha bir aylık bitkiye besin vermediniz diye durumu bozulmaz, ya da bozulan durumu besin verdiniz diye düzelmez. Buradaki sorunun kaynağını bulmalısınız.

Normalde bir hafta sulamamak da ölümcül olmamalı ama geçen hafta Türkiye genelinde sıcaklıklar aniden aşırı yükseldi. Eğer sizin kumkuat da tam güneş alan bir yerdeyse susuzluk sorun olmuş olabilir. Ayrıca saksı değiştirirken nasıl bir toprak kullandığınız da önemli. Saksıyı değiştirirken köklere zarar verdiyseniz, sonrasında da tam güneşte susuz bıraktıysanız o da neden olabilir. O kadar çok değişken var ki...

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 22:38   #1438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
...3 ay önce kumkuat aldım 1 say sonra açık havaya aldım ama nerdeyse tüm yapraklarını döktü...
...sulamayı unuttum hafvta sonu ne göreyim tüm yaprakları kurumuş...(

Bu mesaja göre bitkinizin sulanmadığı için kuruyan yapraklarının çok az olması gerekiyor.

Bitkinize, açık havaya çıkarmadan önce ne olduysa olmuş. Ya saksı değiştirirken köklerine zarar vermişsiniz, ya da fazla sulandığı için kökleri çürümüş, uygun olmayan saksı harcı kullanmış da olabilirsiniz. Şu an fazla ümitlenmeden , beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 03:33   #1439
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Gerekli tüm cevapları arkadaşlar vermiş zaten, şimdi sıra sizde.Malum miniğin bi fotoğrafını vesikalıkta olsa görsek daha etkin mücadele ederiz. Bu kadar kibar davranırsanız bonsai saksılarındaki tüm ağaçlar bize küserler.Yılda bir defa besin, daracık küçücük saksı, devamlı elinde makasla gezen adam

Düşüncelerim,
-Besin eksikliği hemen etkilemez, onlarca yıl besin görmeden yaşayan bitkiler var.
-Güneşi sevmeyen bitki yoktur ama fazla güneş her şeyde olduğu gibi bitkiyi de üzer.(ağaçlar hariç, ağaçların güneşe karşı doğal dengeleme sistemleri var)
-Dönem dışı saksı değişimi zorunlu olmadıkça kök yapısına zarar verir, ölümler başlar.Bitkinin etkin besin alma noktası köklerdir, kökler zarar görürse besin enerji iletimi sağlanmaz.
-Saksı değişimi köklere zarar vermediğiniz sürece bitkiyi canlandırır, rahatlatır, öldürmez.1+1 daireden 1 tırlık eşya ile çıkıp triplex villaya taşınan ve taşındıktan sonra terasta yaptığı çay keyfi gibi.Genişleme, rahatlama ve serpilme hali
-Turunçgillerin uzun zamandır gözlemlediğim özelliği hangi türü olursa olsun sabah güneşini çok sevmeleri, öğlen ve akşamüzeri güneşi ile sürekli yer değişiminden rahatsız olmaları.Rüzgardan kesin etkilenmeleri.
-Aşırı sulama, susuz bırakma, sulama dengesizliği her bitkide olduğu gibi burdada etken olabilir.

Düşüncelerime göre siz bitkinizi değerlendirin, sonucu bize yazın.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2012, 14:07   #1440
Yeni Üye

hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum en kısa zamanda resmini yükleyecegim evet esintili bir yerde saksısı yani yeni saksısı çok büyük ve toprak olduğu için yer değiştiremiyorum ama yeni saksıya geçirir iken çok dikkat ettim köklerine zarar vermemek için ama biraz sıkıştırıp bastırdım saksı değişikliğinden sonrada uçlarda yavaş yavaş kurumalar başladı aslında Ankarada tam hava şartları çok soğuk iken pratikerden uygun diyerek aldığım ağaç hiç canlı değildi ama dışarı açık havaya alınca ağaç dahada mutsuz oldu bakalım bekleyip görecegiz bir yerde yanlış yaptım ama nerde anlayamadım.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024