agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2014, 14:53   #1921
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustiguduk Mesajı Göster
inşallah inşallah. Bu forundaki doğa dostlarının paylaşımları sayesinde çok şey öğrndim. Hepinize çok teşekkürler...
Rica ederim Musti arkadaşım, bende hepinize teşekkürler ediyorum. Bilgiler paylaşıldıkça özel ve güzeldir..

mustiguduk beğendi.
Ç İ Ç E K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 15:03   #1922
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Sayın Northstar, nihayet beklediğimiz güzelliklerinizin resimlerini eklemişsiniz Maaşallah diyelim nazarımız olmasın.. Kumkuat, gerçekten ilginç bir bitki, nerede görsem bakıyorum içimden 1 tane daha al diyen sesler yükseliyor kıskandım sizi o anlamda içinizdeki sese cevap verebilmişsiniz ne mutlu size..

Eski 15-04-2014, 16:00   #1923
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2014
niye bilmiyorum ama aldıkça alasım geliyor önümüzdeki günlerde dahada çoğaltmayı düşünüyorum. youtube da bi video izledim kumlucada bi sera isim vermiyim reklama girermi bilmiyorum. Nasıl yaptıklarını anlatıyorlar her kamkat aynı olmuyormuş en güzelleri orda sanırım yolum düşerse veya bi tanıdık gider ise almak istiyorum nasıl olucak bilmiyorum. Email attım kendilerine eğer gerçekten güzel ise videodakiler ve anlattıkları kadar 5-6 tane daha alabilirim daha ileriki zamanlardada aşıyı öğrenip kendim yetiştirmeyi düşünüyorum

Ç İ Ç E K beğendi.
Northstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 17:28   #1924
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Valla ben bu bitkiyi nasıl büyüttüğümü önceki sayfalarda anlattım. Kış biterken kumkatı dikili olduğu yerden fazla zedelemeden çıkarıyorum. Gübrayle karışık toprak doldurup dikiyorum. Çok sulamıyorum. Kabuklu bite karşı da - yaptığım doğru demiyorum- kolonyalı bezle kabuklu bitleri sildiriyorum. İki yıldır ne bit var ne pire...

YeniBON beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 22:18   #1925
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

NaCiG arkadaşım, sizin kumkuat'ınıza bayıldım maaşallah .. Sizinki yerli mi, ithal mi ? Ve birde hiç budama yaptınız mı yoksa formu aldığınızda öyle miydi?

Eski 16-04-2014, 11:15   #1926
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Merhaba arkadaslar bu site sayesinde tam bi kamkat hayranı oldum. Bu başlığın ilk 27 sayfasını okuyabildim henüz ama okumaya zaman buldukça devam etmeyi düşünüyorum.
Sizin fikrini almak istediğim birkaç soru var. Yardımcı olursanız cok sevinirim.
Haftaya ev değiştiriyorum ve balkonumda ağaç yetiştirmeyi düşünüyorum. Sitede yaptıgım araştırmalar sonucunda kamkat, mayer limon ve calamondin almaya karar verdim. Ancak yazın iki sefer on-on bes günlüğüne şehir dışına çıkmam lazım sizce aldığım ağaçlar yerine tam alışmadan bir de susuz kalırsa zarar görürler mı? Ya da ağaçlarıma kavuşmak icin yaz sonunu mu beklemeli miyim? Diğer sorum ise Bursa'da bu ağaçların sağlıklılarını nerden bulabilirim? Ya da internetten alabileceğim güvenilir site önerebilir misiniz?

YeniBON beğendi.
M.sarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 11:31   #1927
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Merhaba M.sarp hoş geldiniz aramıza. Okuduklarımdan öğrendiğime göre kumkuat' lar ilgi isteyen fidanlar diye biliyorum. En azından yeni aldığınız ilk dönem, çünkü hem bitkiyi tanımak, hem de yerine adaptasyonu, su isteği, ve oluşabilecek böcek, asalak tarzı zararlıların takibi açısından. Ve gene edindiğim bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim ki, ne çok fazla susuz kalmayı seviyorlar ne de çok fazla sulanmayı.. Tercih sizin ama taşınma ve seyehat işleriniz bittikten sonra edinmeniz daha mantıklı gibi geliyor bana, İnternette satışı yapılıyor ama ben gözünüzle görerek almanızı tavsiye ederim Hayılı günler..

Eski 16-04-2014, 11:41   #1928
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
arkadaşlar merhaba!
3-4 ay öncesinden aldığım 2 tane kumkuatım var.istanbulda yaşıyorum.soğuklarda içerdeydi ama artık açık balkonda..aldığımda üzrelerinde meyveleri vardı,turuncu renkte,
acemi biri olarak tavsiyelerinize ihtiyacım var..önceki sayfaları vakit buldukça karıştırıyorum..
üzerindeki meyveler geçen senenin meyvelerimi? yapraklarında sararmalar var.bu vitamin eksikliğindenmi?.birde birkaç gündür farkettim meyveler pörsümeye başlamış,arada yaprak da döküyor.arkadaşım bana keçi gübresi verdi bugün koydum..iyi yapmışmıyım....
ya sevgili arkadaşlar kısaca ben neler yapmalıyım meyveleri toplayayımmı.temmuzda çiçek açmalarını etkilermi..şimdiden teşekkürler

huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 12:06   #1929
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huripek Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba!
3-4 ay öncesinden aldığım 2 tane kumkuatım var.istanbulda yaşıyorum.soğuklarda içerdeydi ama artık açık balkonda..aldığımda üzrelerinde meyveleri vardı,turuncu renkte,
acemi biri olarak tavsiyelerinize ihtiyacım var..önceki sayfaları vakit buldukça karıştırıyorum..
üzerindeki meyveler geçen senenin meyvelerimi? yapraklarında sararmalar var.bu vitamin eksikliğindenmi?.birde birkaç gündür farkettim meyveler pörsümeye başlamış,arada yaprak da döküyor.arkadaşım bana keçi gübresi verdi bugün koydum..iyi yapmışmıyım....
ya sevgili arkadaşlar kısaca ben neler yapmalıyım meyveleri toplayayımmı.temmuzda çiçek açmalarını etkilermi..şimdiden teşekkürler
Merhaba Huripek, Resimlerini bırakırsanız daha verimli cevaplar alabilirsiniz. Turuncu renkte meyveler olgunlaşmıştır ve geçen senenin meyveleridir. Yapraklarındaki sararmalar çok sulamadan da olabilir ya da demir eksikliğinden de olabilir. Üzerindeki meyveleri toplamazsanız çiçek açmaz ve yeni meyveye yatamaz. Meyveleri toplayın afiyetle yiyin Genede resimlerini eklerseniz daha iyi görmüş oluruz ama meyvelerini toplayın artık derim..

Eski 16-04-2014, 12:47   #1930
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ç İ Ç E K Mesajı Göster
Merhaba M.sarp hoş geldiniz aramıza. Okuduklarımdan öğrendiğime göre kumkuat' lar ilgi isteyen fidanlar diye biliyorum. En azından yeni aldığınız ilk dönem, çünkü hem bitkiyi tanımak, hem de yerine adaptasyonu, su isteği, ve oluşabilecek böcek, asalak tarzı zararlıların takibi açısından. Ve gene edindiğim bilgiler ışığında şunu söyleyebilirim ki, ne çok fazla susuz kalmayı seviyorlar ne de çok fazla sulanmayı.. Tercih sizin ama taşınma ve seyehat işleriniz bittikten sonra edinmeniz daha mantıklı gibi geliyor bana, İnternette satışı yapılıyor ama ben gözünüzle görerek almanızı tavsiye ederim Hayılı günler..
Cok tesekkurler yorumunuz için bende kendim almak istiyorum ama hiçbir bilgim yok Bursa'da nerde iyi ağaçlar bulabileceğime dair. Şimdiye kadar baktığım tek bitki eşimin özel günlerde getirdiği çiçeklerdi.
Umarım iyi bir başlangıç yaparım bu konuda cok hevesliyim zaten

M.sarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 12:54   #1931
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Rica ederim M.sarp arkadaşım, Başlangıç için sizde benim gibi ilk olarak kumkuat' ı seçmişsiniz bence süper ve hevesli olmak başarılı olmaya aday bir duygu hepimize başarılar bu konuda

M.sarp beğendi.
Eski 16-04-2014, 16:50   #1932
Ağaçsever

çok teşekkür ederim..sulamayı fazla yapmadım hatta yeni sulamaya başladım gibi..fotoğraf koyacağım

Eski 16-04-2014, 17:13   #1933
Ağaçsever

merhaba fotoğfarlarım şöyle) acemice oldu

Eklenen Resimler

YeniBON ve bin453 beğendi.
Eski 16-04-2014, 23:53   #1934
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Merhaba Huripek, fotolar eklenmiş, sanırım 2 adet ağacınız var ve gördüğüm kadarıyla 2. deki yapraklarda sararma var dediğim gibi susuz kalmışta olabilir demir (Fe) eksikliğide olabilir..

Keçi gübresi eklediğinizi söylüyorsunuz , demir eksikliği için sıvı besin önerebilirdim ama zaten gübre vermişsiniz birde kökleri yakmayalım. Demir tozu ekleyin ve ya paslı çiviler batırın toprağa bakalım ne olacak, kolay gelsin

Eski 16-04-2014, 23:54   #1935
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Huripek , bu arada meyveleri hala toplamamışsınız, gözümden kaçmadı

Eski 17-04-2014, 14:20   #1936
Yeni Üye

Kamkat için güvercin gübresi kullansam uygunmudur acaba?

Eski 17-04-2014, 14:44   #1937
Ağaçsever

teşekkürler arkadaşlar meyveleri topluyorum ama yavaş yavaş.toplama işlemi yarın bitecek..

peki ilk çiçekteki yapraksız bölümler öylemi kalacak

Düzenleyen huripek : 17-04-2014 saat 14:45 Neden: ekleme
Eski 17-04-2014, 15:17   #1938
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huripek Mesajı Göster
teşekkürler arkadaşlar meyveleri topluyorum ama yavaş yavaş.toplama işlemi yarın bitecek..

peki ilk çiçekteki yapraksız bölümler öylemi kalacak
Meyveleri toplayın kalsın öyle yapraksız

huripek beğendi.
Eski 17-04-2014, 15:40   #1939
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Northstar Mesajı Göster
Bilmiyorum ama sonuçta doğal gübredir diye uygun olabileceğini düşünüyorum genede net bilgim yok ..

Eski 17-04-2014, 16:05   #1940
Yeni Üye

Kamkatlarımı ve diğer ağaçlarımı kışın yağmurdan doludan zarar görmesin diye kendi çardağımı kendim yaptım

Düzenleyen Northstar : 17-04-2014 saat 18:15
Eski 17-04-2014, 18:04   #1941
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Güvercin gübresi taze ise bitkiyi yakarsınız, en az 6 ay dışarıda beklemesi lazım.

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 21:33   #1942
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Alıntı:
Kamkatlarımı ve diğer ağaçlarımı kışın yağmurdan doludan zarar görmesin diye kendi çardağımı kendim yaptım
Resim bırakın bizde görelim.

Eski 18-04-2014, 11:13   #1943
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Süper maaşallahhh darısı benim başıma inşallah

Northstar beğendi.
Eski 18-04-2014, 15:57   #1944
Ağaçsever

merhaba arkadaşlar..yoldan toplamış olduğum paslı çivileri kamkatlarıma saplamış bulunuyorum.sararan yapraklarım düzelirmi sizce ve bu ne kadar zaman alır,tabi düzelsinde ben beklemeye razıyım.ay ölecekler diye bir korkuyorum sormayın gitsin)
çiçek arkadaşım.meyveler bitti bitecek ,sevdiğim insanlara 2 şer tane ikram ediyorum..

Eski 18-04-2014, 18:01   #1945
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

[QUOTE=huripek;1272313]merhaba arkadaşlar..yoldan toplamış olduğum paslı çivileri kamkatlarıma saplamış bulunuyorum.sararan yapraklarım düzelirmi sizce ve bu ne kadar zaman alır,tabi düzelsinde ben beklemeye razıyım.ay ölecekler diye bir korkuyorum sormayın gitsin)
çiçek arkadaşım.meyveler bitti bitecek ,sevdiğim insanlara 2 şer tane ikram ediyorum..

Huripek arkadaşım, orada olmayı isterdim şimdi 2 adet meyve bende alayım diye ) Umarım düzelirler.. Bende sizin gibi paslı çivi kullanıyorum ama daha yeni başladım. Bitki besini çiçekçoşturan dediklerinden de kullanabilirsiniz demir eksikliği için ( seralara sorun ya da büyük marketlerin bitki bölümünde çalışanlara danışın derim ) , birde demir doğrama atölyelerinden demir tozu isteyebilirsiniz toprağa karıştırılıyormuş, paslı çividen daha etkili olur demişti bir arkadaşım bilemiyorum artık..

Bitkileri fazla bakımdan öldürmezsek iyi

Eski 21-04-2014, 19:48   #1946
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
arkadaşlar kumkuatınız için besin maddesi satan arkadaşımız var kullanın bende kullandım demir eksikliği için içinde birçok element var ben kullandım memnun kaldım google a tropiksera yazın mutlu kutlu arkadaşımız buradada forumlarda sizlere yazıyor 1 lt 10tl 2,5 lt 20tl kargo hariç kullanın çok faydasını göreceksiniz

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 16:33   #1947
Ağaçsever

mustiguduk's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Galeri: 1
elime bi geleydi iyiydi bir haftadr kumkuat ımı bekliyorum. Hazırladığım saksıdan otlar yeşerdi (sanırım kuşun kafesini temizleyince dökülen yemler) . ))

mustiguduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 23:03   #1948
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
İstanbulda tüm turunçgillerim uyanmasına rağmen kamkatlarda hiç belirti yok sizde durum nedir?

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 23:07   #1949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
benim kamkatımdada tık yok limonum filan çiçeklendi.

fikret57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 21:52   #1950
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Merhaba arkadaşlar, benim kumkuat'ımda bırakın çiçeklenmeyi aksine tüm yapraklarını döktü bu mevsim normalmi ben yaklaşık 20 gün önce budama yapmıştım. Sebebi bu olabilir mi ?

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024