agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2016, 10:11   #2521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sizin kamkat bitmiş, çok uzun süre kuytu yerde yaşatmaya çalışmışsınız. Kuytu yerlerde kesinlikle yaşamaz, az da olsa güneş görmeli. Çıkan sürgün kamkat sürgünü değil, anaçtan çıkan piç diye tabir ettiğimiz turunç sürgünü. Kısaca çöp olmuş kamkatınız.

Bir daha kamkat vb. bitki besleyecekseniz isteklerini iyi inceleyin ve yerine getirin. Sadece saksıya dikip, arada bir su vermekle sağlıklı bir bitki besleyemezsiniz. Onlarda bir canlı, istekleri talepleri var.
Bitki cam kenarında ev sürekli hava alıyor zaten, sürekli de güneş görüyor , sorunun topraktam olduğunu düşünüyorum aşırı nemli toprak , bu arada yollladığınız enerji icin sağolun , bi canlıya çöp demek ne kadar doğru bilemedim

cockpit beğendi.
Oxcobis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 10:34   #2522
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Geçmiş olsun

Sayın "Selçuk Boz"un açıklamalarına şunları eklemek isterim. Alttan çıkan sürgünü kesecekseniz ve (fotolardan anlayamadım) toprak altından çıkıyor ise anacın da çürümesini hızlandırmamak için aşı macunu vb. ile izole edin.

Ayrıca içeride bakmayı sürdürecekseniz o toprak nemi kolay gitmez. Bu durumdaki bitkinin toprağının değişimi düşünülebilir ancak gene can suyu verileceğinden mutlaka bol ışıklı, açık bir balkona çıkarmak gerekecek. Maalesef ne kadar havadar/güneşli olsa da içerisi ile dışarısı "gece" olayı yüzünden aynı değerde olmuyor.

Saygılar

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 01:39   #2523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2016
Merhabalar, 2 sene önce bana kumkuat hediye geldi. O zamandan beri klinik ortamında cam kenarında oldukça güneş alan (bina giydirmesinden dolayı gölgeli güneş diyebilirim) ve havadar bir ortamda duruyor. 2 senedir meyvesi ve çiçeği mevsim farketmeksizin hiç eksik olmadı diyebilirim.Ancak son bir ayda eski yaprakların hepsi ucundan sararmaya başladı ve söndü. Kumkuatların da rengi beyazladı ve örümcek ağları var fakat kırmızı örümcek göremedim. ayrıca hala yeni kumkuatlar veriyor. Yaprakları dökülmeye başlayınca burayı da okuduktan sonra evimin balkonuna koydum. Neredeyse bütün yapraklarını döktü. İlaçlamalı mıyım? Budamalı mıyım? Çok güzel göründüğü için meyvelerini koparmaya kıyamıyordum bozulunca koparıyordum yanlış bir uygulama mıdır? kopan meyvenin dalının ucunu buduyordum. Eğer bir şeyleri tekrar ettiysem özür dilerim fakat okuduğum her hikayede az da olsa farklılıklar vardı, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

_Reyyan_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 16:10   #2524
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Merhabalar, benim de mart ayında aldığım 3 yaşında olduğu söylenen kumkuatım var. Güzel güneş alan hafifte rüzgar alan bir yerde. mesajların çoğunu okudum araştırdım. benim kumkuatımda yaprak dökülmesi var. çok büyük hızda yapraklarını döküyor. ancak yaprakların tamamı aynı tarzda kahverengi lekeler biçiminde dökülüyor. buna nasıl bir çözüm bulabilirim. Besin takviyesimi yapmam gerekiyor. yerinimi değiştirmeliyim. hangi üründen uygulamalıyım. yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Düzenleyen sametsarkin : 21-06-2016 saat 16:21 Neden: resim boyutu çok büyüktü.
sametsarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 16:13   #2525
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Merhabalar eşimle arkadaşlarda gördükten sonra internetten sipariş vererek bir adet kumkuat aldım hemen saksısını büyüterek değiştirdim, evim bahçeli olduğu için şu an evin verandasına çıkarttım ve orada duruyor havalar serinlemeye başlayınca içeriye alacağım. Ağacım şu anda çok canlı yeni dallar ve yapraklar çıkarttı ancak çiçeklenme henüz başlamadı, bu konuda birkaç tane sorum olacaktı.
1. Çiçeklenmesi ne zaman olur.
2. Tek ağaç olduğu için döllenmesinde problem yaşarmıyım.
3. Yaz aylarında evin verandasında durmasının bir mahsuru varmı.

murathanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 20:24   #2526
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Kumkatlar senede iki defa çiçekleniyor (en azından benimkiler) Nisan ayındaki çiçekler şu anda meyveye döndü. Dün baktığımda da çok miktarda çiçek tomurcukları vardı. Bir kaç gün içinde onlarda açarlar. Şu anda bitki üzerinde meyve ve çiçek var. Döllenmede problem yaşamazsınız. Güneş alan havadar bir yerde durması bitkinin sağlığı açısından faydalı. Benimkiler sabah güneşi alan bir yerde duruyorlar. Sulamayı eksik etmeyin. 7 senedir iyi de meyve alıyorum. Kışları ise kapalı ve çok soğuk olmayan bir ortamda geçiriyorlar.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 21:28   #2527
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Merhaba,
Kamkatım balkonda duruyor, geçen hafta çiçek açmıştı, çiçeklerin yarısı meyva çıkarttı ancak yarısı kurudu. Sebebi ne olabilir?
Bu hafta yeni tomurcuklar çıkmaya başladı, inşallah bu sefer daha çok meyva tutar.

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 08:51   #2528
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Kumkatlar senede iki defa çiçekleniyor (en azından benimkiler) Nisan ayındaki çiçekler şu anda meyveye döndü. Dün baktığımda da çok miktarda çiçek tomurcukları vardı. Bir kaç gün içinde onlarda açarlar. Şu anda bitki üzerinde meyve ve çiçek var. Döllenmede problem yaşamazsınız. Güneş alan havadar bir yerde durması bitkinin sağlığı açısından faydalı. Benimkiler sabah güneşi alan bir yerde duruyorlar. Sulamayı eksik etmeyin. 7 senedir iyi de meyve alıyorum. Kışları ise kapalı ve çok soğuk olmayan bir ortamda geçiriyorlar.
Çok teşekkür ederim Sergüzen kış için problem yok evim kaloriferli, zaten bir evde bir kış geçirdi gayet iyi durumda.

murathanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 15:00   #2529
Ağaç Dostu

Kumkatlarımda son durum. Meyve ve çiçek.

Eklenen Resimler

ibogel ve mustafa_myb beğendi.
Eski 03-07-2016, 15:03   #2530
Ağaç Dostu

Devamı

Eklenen Resimler

ibogel ve mustafa_myb beğendi.
Eski 03-07-2016, 16:29   #2531
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Merhaba,
Kamkatım balkonda duruyor, geçen hafta çiçek açmıştı, çiçeklerin yarısı meyva çıkarttı ancak yarısı kurudu. Sebebi ne olabilir?
Bu hafta yeni tomurcuklar çıkmaya başladı, inşallah bu sefer daha çok meyva tutar.
Çiçeklerin bir kısmının meyvaya dönmeden kurumasının sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilecek var mı?

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 21:28   #2532
Ağaç Dostu

Bütün çiçekler meyveye dönecek diye bir kural yok. Çiçeklerin bir kısmı mutlak dökülecek. Çünkü hepsi döllenemiyor.

Eski 05-07-2016, 23:36   #2533
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
kamkat iç mekan bitkisi değildir, mutlaka soğuklaması gerek, direk güneşe maruz kaldığında bitki yaprakları sararıp döküleceği gibi meyveye yatmayacaktır.

toprağına demir tozu ya da paslı çivi batırın ve bir miktar potas gübre ile sağlığına kavuşacaktır.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2016, 19:21   #2534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
kamkat tohumu

arkadaslar aliexpresden merak için pekçok meyve tohumu aldım bunarda içinde kamkat tohumu ve bonsai mini limon tohumu da var ve adamlar konuda çok iddialılar ve internet üzerinden satın alanların genelde 1000 2000 3000 gibi raitingleri ve % 98 olumlu geri dönüş var ucuz olduğu için aldım bugünde bahause den silindir şeklinde tohum çimlendirme torfları var 0.8 mm yüksekliğinde ve 3.5 buçuk cm çapında ortasında tohum deliği var ve tohumu koyup 100 ml su döküyorsun ve 5 6 kat büyüyerek su tutuyor ve tohumu tamamen kapıyor çimlenmesi için yapmam gereken bir ön işlem varmıdır yoksa direk ekip beklemeye başlamam mı gerekli mi

ilgilenip cavplama zahmetinde bulunan ve yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler

kemal doğan
antalya
54 emekli

kedom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 10:05   #2535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2016
*** yeniyim kimse varmı?

tülin80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 20:40   #2536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2016
Acil Meyve dökülüyor

Çiçek açtı ağacım ama çiçektin sonra meyveler dökülüyor çok üzülüyorum lütfen yardım edin meyveler diplerinden kopuyor üzüm çekirdeği kadar boyları

Düzenleyen turgutkorkut : 29-07-2016 saat 20:45 Neden: Eksik yazı
turgutkorkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 21:14   #2537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Kamkat çiçek döküyor yardımm

Kamkat ağacım bundan iki ay gibi bi zaman önce çiçek açtı ve çiçeklerinin hepsini geri döktü aynı şekilde limonda.

Şuan yine çiçek açıyor kamkat ve yine dökülmesini istemiyorum ne gibi şeyler yapabilirim şu an güneş gören bir yerde.

Bundan üç gün önce güvercin gübresi verdim.

Yardımcı olursanız sevinirim..

Eklenen Resimler

limonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 19:23   #2538
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Güvercin gübresiyle olacak iş değil.Bir tarım bayisine gidin saksı için uygun sulanabilir denge gübresi(18+18+18 veya 20-20-20 alın 10-15 gün arayla etrafına iki çay kaşığı serperek bol sulayınız eriyip yayılsın ve kamkat muhakkak en güneşli yerde dursun.Gübre ve yardım isterseniz bize özel mesaj atabilirsiniz.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2016, 10:15   #2539
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
............... kamkat muhakkak en güneşli yerde dursun..............
Değerli arkadaşlarım, alıntı yaptığım bu ifade; yöreye, bitkiye, aya göre dikkatle değerlendirilmelidir.

"En güneşli yer (Direkt güneş alan)" ile "Bol güneş ışığı alan yer (çok kısa süreli de olsa direkt güneşe maruz kalabilen ancak uzun süre güneş ışığının eksik olmadığı)" kavramlarını birbirinden ayırmadığımız takdirde pek çok bitkimizi yitiriririz.

Saygılarımla.

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 08:58   #2540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2016
*** kamkat agacimin meyvelerinde beyaz yassı böcekler fark ettim ne yapabilirim çoğu meyveye yapışmış

Serram61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2016, 23:00   #2541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2016
Kamkat boceklendi

Yardımcı olursanız sevinirim beyaz şekilde görünenler beyaz yassı böcek bazıları mercimek büyüklüğünde şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Serram61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 16:27   #2542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Merhaba forumda yeniyim kumkat hakkında tecrübesizim annemden emanet olarak aldığım ve aldığımda meyvası olan kumkatımı yaklaşık 20 gün işlerim sebebiyle sulamayı unuttum ve bitki yaprakları sararıp kurudu ve tamamen yapraklarını döküp dallarıda kurudu daha sonra sulamaya başladım filizlendi kuruyan dallarını budadım filizler ilk haftalar sağlıklı ve diriydi şimdi filizlerde boynunu bükmeye ve solmaya başladı lütfen bu bitkimi kurtarmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

Policebmw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 16:45   #2543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Buraya resim göndermek istiyorum nasıl yükleyebilirim

Policebmw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 01:51   #2544
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Policebmw Mesajı Göster
Buraya resim göndermek istiyorum nasıl yükleyebilirim
Merhaba,

Bu linkte forumla ilgili bilgiler var. Okumanız faydalı olacaktır.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2016, 08:06   #2545
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2016
Kumquat'ın hastalıkları ve tedavileri nasıl bilen varmı?Yaprakları zamklı gibi oldu....yeni de almıştım ,ne yapacağımı bilemedim.....

M-emin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 21:23   #2546
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Çok sessiz kalmış forum, biraz hareketlilik gelsin

Meyvelerin bazılarının üzerinde kahverengi lekeler var, hafif yumuşak gibiler ve yaprakların bazıları ana damar boyunca içe doğru katlanmış biraz. Bunun nedeni ne olabilir, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bir de gübreden anlayan bir arkadaş son fotoğraftaki gübrenin içeriğine bakıp kumkuat için uygun olup olmadığı konusunda fikir verebilir mi? Ben araştırdım konuyu biraz, NPK oranı 5-1-3 öneriliyormuş kumkuatlara, fakat bu gübre de olabilir sanki (NPK=2-1-2 civarı). İz elementler de içeriyor: demir ve mangan özellikle. Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:11   #2547
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Çok sessiz kalmış forum, biraz hareketlilik gelsin

Meyvelerin bazılarının üzerinde kahverengi lekeler var, hafif yumuşak gibiler ve yaprakların bazıları ana damar boyunca içe doğru katlanmış biraz. Bunun nedeni ne olabilir, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bir de gübreden anlayan bir arkadaş son fotoğraftaki gübrenin içeriğine bakıp kumkuat için uygun olup olmadığı konusunda fikir verebilir mi? Ben araştırdım konuyu biraz, NPK oranı 5-1-3 öneriliyormuş kumkuatlara, fakat bu gübre de olabilir sanki (NPK=2-1-2 civarı). İz elementler de içeriyor: demir ve mangan özellikle. Ne dersiniz?
Bitkinizde, zararlı kaynaklı herhangi bir hasar göremedim. Nasıl bir ilaçlama ve gübreleme rejimi uyguladığınızı bilmiyorum ama, yapraklardaki ve meyvelerdeki durum; ilaç ve/veya ( yapraklara uygulanan) gübrenin aşırı, ya da güneş altında uygulanmasından ileri gelmiş olabilir.

Gübreniz 2-1-2 değil, 14,5 - 7 - 14,5! Dikkatli kullanın.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2016, 14:37   #2548
Ağaç Dostu

Sayın Selçuk Boz,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ağacı alalı 1 aya yakın oluyor. Henüz gübre veya ilaç kullanmadım. İlk besin takviyesini kış sonlarına/ilkbahar başlarına doğru uygulamayı düşünüyorum.

Şimdilik üst toprağı kurudukça suluyorum, yapraklarına su püskürtüyorum, o kadar. Bir de birkaç günde bir saksıyı kendi ekseninde 90 derece çeviriyorum tüm dallar güneş alabilsin diye.

Gübre hatırlatması için teşekkürler. Oran olarak ifade etmeye çalışmıştım. Daha az miktarda verilmesi gerek tabi yoksa istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Sadece bu gübrenin kumkuata uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Eski 17-11-2016, 11:34   #2549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M-emin Mesajı Göster
Kumquat'ın hastalıkları ve tedavileri nasıl bilen varmı?Yaprakları zamklı gibi oldu....yeni de almıştım ,ne yapacağımı bilemedim.....
Sayın M-emin, fotoğraflarını paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

Eski 17-11-2016, 11:43   #2550
Ağaç Dostu

Yeni kumkuat alacaklara tavsiyem, ürünü görmeden almayın. Ben fidelikten aldım örneğin, kumkuatlar arasından en sağlıklısını, üzerinde en fazla meyvesi olanını seçebildim. Hepsi aynı fiyat halbuki...

İnternetten alınca böyle bir lüksünüz olmuyor ve gerçekten çok farkediyor. İlla internetten alacaksanız ve alacağınız tarafla güven bağınız yoksa, gönderilecek bitkinin fotoğrafını isteyebilirsiniz.

Düzenleyen anarius : 17-11-2016 saat 16:50

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024