agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2015, 12:49   #2431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
Merhabalar. Benim de kumkuat ağacım var ama yazın limon ağacımızdaki bitler kendisine bulaşınca farkedip ikisine de hem yazlık yağ uyguladım. Hem de tamamen bitinceye kadar arapsabunlu karışımla yapraklarını yıkadım. Limon ağacı çok şükür iyileşti. Kumkuat da zaten çok az vardı o da temizlendi. Kış geldiği için üşür diye evin içine taşıdım. Bir de aşının alt kısmına denk gelecek şekilde sürgün vermişti onu da geçen hafta kestim. Ama içeri aldığımızdan beri sürekli yaprak döküyor. Tertemiz yeşil yapraklar bile düşüyor. Çok üzülüyorum. Buradan okuduğuma göre izmirde dışarda durabilirmiş şimdi hemen balkona taşıdım. Suyunu da azalttık birkaç haftadır. Resmini de göndermeye çalışacağım ama ekstra takviye olarak ne yapabilirim. Tahmin edeceğiniz gibi çok amatörüm. İnşallah ağacımı yaşatmayı başarırım. ����

Esss78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 13:02   #2432
Yeni Üye

Kumkuatın resimleri

maalesef durumu böyle

Eklenen Resimler

Eski 29-11-2015, 14:19   #2433
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Thumbs up Kumkuat önerisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esss78 Mesajı Göster
Merhabalar. Benim de kumkuat ağacım var ama yazın limon ağacımızdaki bitler kendisine bulaşınca farkedip ikisine de hem yazlık yağ uyguladım. Hem de tamamen bitinceye kadar arapsabunlu karışımla yapraklarını yıkadım. Limon ağacı çok şükür iyileşti. Kumkuat da zaten çok az vardı o da temizlendi. Kış geldiği için üşür diye evin içine taşıdım. Bir de aşının alt kısmına denk gelecek şekilde sürgün vermişti onu da geçen hafta kestim. Ama içeri aldığımızdan beri sürekli yaprak döküyor. Tertemiz yeşil yapraklar bile düşüyor. Çok üzülüyorum. Buradan okuduğuma göre izmirde dışarda durabilirmiş şimdi hemen balkona taşıdım. Suyunu da azalttık birkaç haftadır. Resmini de göndermeye çalışacağım ama ekstra takviye olarak ne yapabilirim. Tahmin edeceğiniz gibi çok amatörüm. İnşallah ağacımı yaşatmayı başarırım. ����
Sn. Esss78 Öncelikle aramıza hoş geldin demek istiyorum. Limon ve kumkuat ağaçlarınız için güzel ve gördüğüm kadarı ile de başarılı bir mücadele yapmışsınız. Tebrik ederim. kumkuat için de gereken standart uygulamaları yapmışsınız. Yalnız izmir gibi bir yerde içeri almak pek doğru olmamış ve zaten de ağaç gereken tepkiyi vermiş. Dışarıda kaç gün bekledi bilmiyorum ama anlaşılan kendini kış uykusuna almış, ama merak etmeyin korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yapraklarını dökebilir fazla sorun yapmayın bence ama kışa girerken son sulamanızı yaptığınızda bitki besinli bir su verirseniz yeterli olacaktır. Benim gördüğüm tek eksik baharda uyanma zamanı gelince uç budaması yapılması iyi olacaktır. Çünkü ağacınızın biraz gövde yapması lazım görünüyor. Nacizane paylaşabileceğim bilgim bu kadar. Benim balkonumda da limon, kumkuat, mandalina, portakal, süs narı, avakado, mavi ladin, kestane, goji berry ağaçlarım var. Hepsinin baharda yeni sürgünler vermesini dört gözle bekliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Esss78 beğendi.
mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 20:33   #2434
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_myb Mesajı Göster
Sn. Esss78 Öncelikle aramıza hoş geldin demek istiyorum. Limon ve kumkuat ağaçlarınız için güzel ve gördüğüm kadarı ile de başarılı bir mücadele yapmışsınız. Tebrik ederim. kumkuat için de gereken standart uygulamaları yapmışsınız. Yalnız izmir gibi bir yerde içeri almak pek doğru olmamış ve zaten de ağaç gereken tepkiyi vermiş. Dışarıda kaç gün bekledi bilmiyorum ama anlaşılan kendini kış uykusuna almış, ama merak etmeyin korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yapraklarını dökebilir fazla sorun yapmayın bence ama kışa girerken son sulamanızı yaptığınızda bitki besinli bir su verirseniz yeterli olacaktır. Benim gördüğüm tek eksik baharda uyanma zamanı gelince uç budaması yapılması iyi olacaktır. Çünkü ağacınızın biraz gövde yapması lazım görünüyor. Nacizane paylaşabileceğim bilgim bu kadar. Benim balkonumda da limon, kumkuat, mandalina, portakal, süs narı, avakado, mavi ladin, kestane, goji berry ağaçlarım var. Hepsinin baharda yeni sürgünler vermesini dört gözle bekliyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Yorumlarınız için çok teşekkürler. Bugün aldım dışarıya buradaki önceki yorumları okuduktan sonra. O zaman sulama yaparken söylediğiniz gibi besinli su vereceğim. İnşallah bahara kadar kendini toparlar. Budama için o zaman tekrar yardım isterim sanırım.

mustafa_myb beğendi.
Eski 29-11-2015, 22:32   #2435
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Bana ağacınız limonella gibi geldi sn Esss78 yanılıyormuyum acaba ?Kumkuatın meyvesi turuncu renkte olur,sararmaz.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 22:43   #2436
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Bana ağacınız limonella gibi geldi sn Esss78 yanılıyormuyum acaba ?Kumkuatın meyvesi turuncu renkte olur,sararmaz.
Merhaba, Geçen sene aldığımda üstünde kumkuat meyveleri (turuncu renkli) vardı. Şu an meyveler çok sağlıklı olmadığı için yeşilden sarıya doğru değişti. yaprakları dökülüyor ve meyveler de sanki dökülecekmiş gibi duruyor. inşallah düşmezler..

Eski 29-11-2015, 23:34   #2437
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Merhaba; Anladım, keşke yerini değiştirmeseydiniz.Çok çabuk tepki veriyorlar turunçgiller yer değişimine.

Eski 30-11-2015, 00:00   #2438
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turunçgil Mesajı Göster
Merhaba; Anladım, keşke yerini değiştirmeseydiniz.Çok çabuk tepki veriyorlar turunçgiller yer değişimine.
Limonla ikisini birlikte taşıdım. Limon hayatından memnun gibi yeni yapraklar çıkarıyor yaza göre boyu uzadı epeyce. O yüzden bunun sevmeyeceğini tahmin edemedim. bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım. Bugün de balkona taşıdım.

Jakin beğendi.
Eski 30-11-2015, 11:43   #2439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Şimdilik her şey güzel...
kam katınız çok güzelmiş maşallah, benim ağacımda sebepsiz yaprak döküyor dışarda duruyor ve İzmrdeyim alanını hiç değiştirmedim tavsiyeniz nedir.

Eklenen Resimler

recrec_0342 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 18:37   #2440
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Narenciyede sulama.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esss78 Mesajı Göster
Limonla ikisini birlikte taşıdım. Limon hayatından memnun gibi yeni yapraklar çıkarıyor yaza göre boyu uzadı epeyce. O yüzden bunun sevmeyeceğini tahmin edemedim. bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım. Bugün de balkona taşıdım.
Merhaba Esss78,
Hemen hemen haftada en az bir kez takip etmeye çalışıyorum sitemizi. Bahar geldiğinde, havalar da ısınmaya başlayınca, yeni sürgünler çıkmadan hemen önce fotoğraf paylaşırsanız, memnuniyetle budama konusunda yardımcı olurum. Kumkuat limon kadar güçlü bir ağaç değildir, daha doğrusu limona göre biraz daha nazlı bir ağaçtır. Birde yukarıda yazdığınız bir şey dikkatimi çekti ve bu mesajı özellikle onun için yazmak istedim;''bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım'' burada yazdığınızdan anladığım kadarı ile her hafta sulama yapıyorsunuz ve az miktarlarda suluyorsunuz, yanılıyorsam düzeltin lütfen. Benim balkonum daki narenciyeleri geçen hafta suladım ve son sulaması oldu diyebilirim, belki saksısı çok küçük olanlarını bir kez daha sulayabilirim, ama kar geliyormuş onuda düşünmüyorum. Yani kısaca demek istediğim sulama yaparken yaz olsun kış olsun; saksıdaki toprağın kenarından, köklere zarar vermeden yaklaşık 8-10 cm altını ahşap bir sopa ile kontrol edin, eğer nemli ise suya ihtiyacı yok, ama kuru ve toprak elimize yapışmadan dökülüyorsa, suya ihtiyacı var demektir. Bu kontrolü İzmir gibi bir yerde yazın günlük kışın haftalık ya da 15 günde bir yapabilirsiniz. Sulama konusuna gelince gördüğüm kadarı ile 10 litrelik bir saksıda duruyor ağacınız, yazın sıcaklarda en az 2 litre, kışın ise en fazla 1 litre yeter diye düşünüyorum. Ayrıca önemli bir nokta da saksı tabağında biriken suyu mutlaka dökmeyi ihmal etmeyin ki kökler çürümesin. Narenciyelerin su ihtiyacı bazen yapraklardan da anlaşılabilir, susuz kaldığında yapraklar patates cipsi gibi kıvrılır, suyu fazla geldiğinde de yapraklar sararmaya başlar. Çok fazla yazdım galiba, kusura bakmayın arkadaşlar, bu sitede çok uzman olan arkadaşlar var biliyorum ve bende onları takip ediyorum ama benim balkonumdaki ağaçlarıma uyguladığım yöntemler bunlar, yardımcı olabildiğim birileri var ise ne mutlu bana. Saygılarımla.

Jakin ve Esss78 beğendi.
Eski 02-12-2015, 10:02   #2441
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Name:  uploadfromtaptalk1449046864775.jpg
Views: 1407
Size:  19.9 KBen sonunda bu hale geldi kurumuş yerleri budasam baharda canlanırmıki

Note 3 den tapatalk ile gönderildi

Ortakoylu beğendi.
muratgudek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 11:04   #2442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratgudek Mesajı Göster
Eklenti 587345en sonunda bu hale geldi kurumuş yerleri budasam baharda canlanırmıki

Üzülmemek elde değil bence budayın, ilgili arkadaşlardan fazla yazan yok

muratgudek beğendi.
recrec_0342 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 13:33   #2443
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa_myb Mesajı Göster
Merhaba Esss78,
Hemen hemen haftada en az bir kez takip etmeye çalışıyorum sitemizi. Bahar geldiğinde, havalar da ısınmaya başlayınca, yeni sürgünler çıkmadan hemen önce fotoğraf paylaşırsanız, memnuniyetle budama konusunda yardımcı olurum. Kumkuat limon kadar güçlü bir ağaç değildir, daha doğrusu limona göre biraz daha nazlı bir ağaçtır. Birde yukarıda yazdığınız bir şey dikkatimi çekti ve bu mesajı özellikle onun için yazmak istedim;''bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım'' burada yazdığınızdan anladığım kadarı ile her hafta sulama yapıyorsunuz ve az miktarlarda suluyorsunuz, yanılıyorsam düzeltin lütfen. Benim balkonum daki narenciyeleri geçen hafta suladım ve son sulaması oldu diyebilirim, belki saksısı çok küçük olanlarını bir kez daha sulayabilirim, ama kar geliyormuş onuda düşünmüyorum. Yani kısaca demek istediğim sulama yaparken yaz olsun kış olsun; saksıdaki toprağın kenarından, köklere zarar vermeden yaklaşık 8-10 cm altını ahşap bir sopa ile kontrol edin, eğer nemli ise suya ihtiyacı yok, ama kuru ve toprak elimize yapışmadan dökülüyorsa, suya ihtiyacı var demektir. Bu kontrolü İzmir gibi bir yerde yazın günlük kışın haftalık ya da 15 günde bir yapabilirsiniz. Sulama konusuna gelince gördüğüm kadarı ile 10 litrelik bir saksıda duruyor ağacınız, yazın sıcaklarda en az 2 litre, kışın ise en fazla 1 litre yeter diye düşünüyorum. Ayrıca önemli bir nokta da saksı tabağında biriken suyu mutlaka dökmeyi ihmal etmeyin ki kökler çürümesin. Narenciyelerin su ihtiyacı bazen yapraklardan da anlaşılabilir, susuz kaldığında yapraklar patates cipsi gibi kıvrılır, suyu fazla geldiğinde de yapraklar sararmaya başlar. Çok fazla yazdım galiba, kusura bakmayın arkadaşlar, bu sitede çok uzman olan arkadaşlar var biliyorum ve bende onları takip ediyorum ama benim balkonumdaki ağaçlarıma uyguladığım yöntemler bunlar, yardımcı olabildiğim birileri var ise ne mutlu bana. Saygılarımla.

Detaylı cevap için çok teşekkürler.. Eminim bu tarz cevaplar herkesin işine yarıyor. eliniz sağlık

mustafa_myb beğendi.
Eski 02-12-2015, 19:00   #2444
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Budama konusu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratgudek Mesajı Göster
Eklenti 587345en sonunda bu hale geldi kurumuş yerleri budasam baharda canlanırmıki

Merhaba muratgudek,

Mesajınızı ve fotoğrafı, an itibarı ile gördüm ve ilgili biri olarak yardımcı olmaya çalışacağım. Fotoğraf çok yakından görünmüyor ama tamamen kuruduğuna emin olduğunuz dalların tam kuru ve yeşil olan dip kısımlarından kuru yerler yukarıda kalacak şekilde kesin. Yani kangren gibi düşünün ve son kuru kısmın bir altından yeşil kısımdan kesin. Aslında budama işlemi kumkuatta ve bizim memlekette şimdi uygun olmaz baharda yapılması gerekir ama sizin durum biraz farklı görünüyor. Sulamayı da inşallah fazla yapmıyorsunuzdur, zaten şu günlerden sonra sulama yapmaya gerek yok bence. Umarım kışı atlatır ve bahara çok güzel sürgünler verir. Bu bağlantıyıda incelemeni öneririm.

https://www.youtube.com/watch?featur...&v=rDbFBzC08Nk

muratgudek beğendi.
Eski 02-12-2015, 19:12   #2445
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recrec_0342 Mesajı Göster
kam katınız çok güzelmiş maşallah, benim ağacımda sebepsiz yaprak döküyor dışarda duruyor ve İzmrdeyim alanını hiç değiştirmedim tavsiyeniz nedir.
merhaba sn. recrec_0342,

Ağacınızın yapraklarını dökmesinin birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle havalar serinlemeye başladı malum kış ayındayız, sulamaları azaltacağınızı düşünerek ve üzerinde meyveler olduğu için vitaminli ya da besin takviyeli su vermenizi tavsiye ederim. Bunun dışında herhangi bir zararlı var mı bilemiyorum çünkü fotolar çok yakın değil. Baharda tekrar fotolarını çekip paylaşa bilirseniz budama önerisinde bulunabilirim. Sormak istediğiniz soru varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Düzenleyen mustafa_myb : 02-12-2015 saat 19:13 Neden: **** birleşik yazılmış ayırdım.
Eski 03-12-2015, 13:00   #2446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Çok teşekkür ediyorum mustafa kardeşim

mustafa_myb beğendi.
muratgudek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 18:00   #2447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2015
Merhaba her kese.Ben yeni kamkat aldim,saksiya koydum,ama yapraklar sararmaya başladi,sari yapraklar için sivi gubre aldim,bunu kullansam iyi olurmu?

cebisiko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 22:57   #2448
Ağaçsever

ibogel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebisiko Mesajı Göster
Merhaba her kese.Ben yeni kamkat aldim,saksiya koydum,ama yapraklar sararmaya başladi,sari yapraklar için sivi gubre aldim,bunu kullansam iyi olurmu?
Fotolarını koyarsanız kamkatınızın daha doğru yorumlar yaparız...

ibogel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 09:29   #2449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2015
Kamkatimin resmi bu,yapraklar sararmaya başliyor,geriye dogru gidiyor,saksiya 4 gun evvel koydum,ne yapmaliyim?

cebisiko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 14:43   #2450
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Dışarıdayken İçerimi aldınız ? Toprağı nemli mi ?(Bana susuz kalmış gibi geldi).Saksı değişikliği yapmışsınız o yüzden tepki vermiş gibi görünüyor.Bahara toparlanır merak etmeyin.Sıvı gübre kullanabilirsiniz dikkat edin yakmayın ama,ayrıca ısı yayan soba,kalorifer vb.şeylerden uzak,bol güneş alan yere koyun.

Eski 06-12-2015, 15:04   #2451
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Kullandığınız saksı kaliteli fakat, hava delikleri saksı altına denk gelecek şekilde iz halinde bırakıyorlar, yani fabrikasyondan delikler açık olmuyor.

Saksı altındaki delikler açık olsalar bile, saksı altı tabağı ile öpüşmüş oldukları için, az bir su deliklerden hava girişini önlüyor.

Saksının alt yanlarından bıçak burnuyla serçe parmak girecek kalınlıkta 5-6 tane etrafını eşit aralıklarla çevreleyecek aralıklarla delin. Üstten suladığınızda su deliklerden çıkabilsin, ama tabak içerisinde biriken su bu delikleri kapatmasın.

Kökler çürüyorsa aynı susuz kalmış gibi yapraklar hızla dökülür. Saksı altından hava alamayan bütün bitkiler kök çürümesinden dolayı ölürler(bazı türler hariç)
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cebisiko Mesajı Göster
Kamkatimin resmi bu,yapraklar sararmaya başliyor,geriye dogru gidiyor,saksiya 4 gun evvel koydum,ne yapmaliyim?

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 22:01   #2452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Net değil fakat aşı yerini görülebiliyor, aşı ise
ana gövdeden çıkan yeni dalları kesin güçlü dalların meyve verimini ve gücünü azaltır.. bende de 3 adet var balkonda 20 litre saksıda

onurr94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2015, 20:26   #2453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba değerli üyeler. Ben bu işlerde hem yeni hem acemi hem de delice merak sarmış biriyim. Bu aralar kamkat ağacını aşırı ilgi duymaya başladım ve geçen hafta internet üzerinden kamkat tohumu sipariş verdim. Ama yaptığım araştırmalarda bazı yerlerde bu tohumların meyve verebilmesi için mutlaka aşı yapılması gerektiği bazı yerlerde de aşı olmadan meyve verebilme ihtimalinin olduğu yazmakta. Sizce mutlaka aşı yapılması mı gerekiyor. Yoksa meyve verebilme ihtimali var mı?

fatihkinali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 20:12   #2454
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihkinali Mesajı Göster
Merhaba değerli üyeler. Ben bu işlerde hem yeni hem acemi hem de delice merak sarmış biriyim. Bu aralar kamkat ağacını aşırı ilgi duymaya başladım ve geçen hafta internet üzerinden kamkat tohumu sipariş verdim. Ama yaptığım araştırmalarda bazı yerlerde bu tohumların meyve verebilmesi için mutlaka aşı yapılması gerektiği bazı yerlerde de aşı olmadan meyve verebilme ihtimalinin olduğu yazmakta. Sizce mutlaka aşı yapılması mı gerekiyor. Yoksa meyve verebilme ihtimali var mı?
fidan olarak sipariş verin derim .. aşısız tohumdan kumkuat yetişmez malesef ki ..

Düzenleyen onurr94 : 20-12-2015 saat 22:40
Eski 16-12-2015, 20:38   #2455
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ç İ Ç E K Mesajı Göster
Okuduğum bilgilere göre kumkuat' ı her ağaca aşılayamıyoruz. Sadece Kumkuat, üç yaprak(Poncirus trifoliata) anaç üzerine göz aşısı yapılarak üretilir. Tüm dünyada genel olarak bu aşılama kullanılır sebebi ise üzerine aşılanan turunç gil çeşidini bodurlaştırması ve soğuğa dayanıklılığını artırmasıdır. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde olduğundan tek bir Kumkuat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir.

Genç fidanlara baharda yapılan göz aşısı olabilir. Aşı yapılacak anaç fidanın eşit kalınlığında, aşılamak istediğimiz ağaçtan kalem alırız. İkisinin yüzeyini 45 derecelik açıyla pürüzsüz bir şekilde keseriz. Bu kesik yerler arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde birbiri üzerine bindir iniz. Etrafına aşı macunu süreriz ve aşı bağıyla bağlarız. Uzman değilim ama netteki okuduklarımız böyle kolay gelsin
benım kumkuatlarım turunca aşılı ve 1 yaşında üzeri 15 16 meyvesi var ..yani bölgeden bölgeye anaç isteği değişiyor derim. akdeniz bölgesinde turunç gayet verimli oluyor..

Eski 19-12-2015, 19:51   #2456
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
kumkatım çok güzel oldu

arkadaşlar bu da benim kumkatım. geçen yıl ilk aldığımda da üzeri çok meyveli gelmişti bu yıl da çok güzel ve sağlıklı olarak devam ediyor meyve vermeye. bilirsiniz bu tür fidanlarda aldığınız yer önemlidir. sağlıklı ve bakımlı olarak gelirse o şekilde büyümeye devam eder. benim aldığım yer de sağolsunlar çok ilgileniyorlar. ne zaman istersem fidanların bakımı ve hastalıkları ile ilgili bilgi alabiliyorum. fidanları alıp büyütüp birilerine hediye ediyorum bu da benim aynı yerden aldığım beşinci kumkatım. Bunu artık kimseye vermeyeceğim. (Not: kumkat almak isteyenler için 05425940394 nolu telefondan ufuk beye ulaşabilirsiniz. )

Eklenen Resimler

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 09:06   #2457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2015
teşekkürler onurr94 geçen gün migros ta denk geldi. saksıda 1 adet satın aldım. Üzerinde meyvesiyle gayet te sağlıklı...

fatihkinali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 11:25   #2458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Arkadaşlar merhaba;

geçen yaz aldığım kumkuatın meyvelerini geçte olsa yedik. Ağaç açık balkonda duruyor. yerini hiç değiştirmedim.Yılbaşında yağan karda unuttuk kendisini ve kar ile kaplandı. Allah'a şükür sorunsuz atlattık o karı. geçtiğimiz günlerde yağan karıda yedi bir güzel. Şu an için bir sıkıntı gözükmüyor. Aslına bakarsanız birazda test etmiş oluyorum dayanıklılığını Saksıyı değiştimeyi düşünüyorum. Biraz ufak kalıyor sanırım. Saksı değişimini ne zaman yapmalıyım acaba. Hepinize iyi günler dilerim.

onderakyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 21:36   #2459
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Değişim işlemini bu ay içinde yapabilirsin.

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 00:19   #2460
Yeni Üye

grafiker_b's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Kamkatımı soğuk vurdu.. Acil yardım istiyorum!!! :(

Merhabalar, yaklaşık 3 ay önce kamkat aldım bugüne kadar gayet güzeldi gelişimi taa ki benim yüzümden soğuk vurana kadar Şimdiye kadar hep salondaydı bugün havalansın biraz diye balkona çıkardım ve orada unuttum yaklaşık 4-5 saat sonra içeri aldığımda meyveleri yumuşamış bi kaç yaprağı buruşmuş Şimdi ne yapmam gerek bilmiyorum ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

grafiker_b Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024