agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2011, 14:17   #1231
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Kamkatı çelikten üretmek mümkün müdür acaba? bilginiz var mı?
yukarıda resmini paylaştığım ağaçtan bir dal alıp köklendirmeye çaışsam başarıllı olabilir miyim?

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 11:06   #1232
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Kamkatı çelikten üretmek mümkün ama oldukça zordur, denemekten bir zarar gelmez

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 12:41   #1233
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
saksısını büyütmeyi deneyin hocam. calamondin ve mayer limon aldığım satıcı, bu sene çiçek açtırabilmek için, saksısını büyütüp az sulamamı önermişti. besin takviyesi yapıyor musunuz?
saksısı 16 lt lik saksı
besin takviyesi yapmadım
ama bundan sonra yapsamda faydası olmaz herhalde

Enver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 13:34   #1234
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
saksısı 16 lt lik saksı
besin takviyesi yapmadım
ama bundan sonra yapsamda faydası olmaz herhalde
hocam saksıda ağaç yetiştirmenin en büyük sakıncalarından biri de toprak değiştirilmediğinden zamanla topraktaki besinlerin tükenmesi ve bitkinin besinsiz kalmasıdır. bunun için besin takviyesine her zaman ihtiyaç var. ben Mutlu Kutlu beyden aldığım iki çeşit turunçgil besini kullanıyorum. biri iz elementler için diğeri ise yaprak ve çiçek için. birer hafta aralıklarla bu besinleri veriyorum şu anda yetiştirdiğim kamkat, mayer limon ve calamondin ağaçları (galeri güvesi denen bela hariç ) oldukça sağlıklı. tavsiye ederim...
bitkinizin büyüklüğünü bilmiyorum ama 16 lt lik saksı yeterli olur herhalde, benim yukarıda paylaştığım fododaki kamkatın saksısı yaklaşık 14-15 lt.

flaneuse beğendi.
Eski 11-10-2011, 14:06   #1235
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Bu zamandan sonra gübre takviyesi yapmayın turunçgillerinize, bırakın kışa hazırlansınlar. İlkbahar başında azot ağırlıklı gübreyle takviyeye başlarsınız.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 16:00   #1236
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Bu zamandan sonra gübre takviyesi yapmayın turunçgillerinize, bırakın kışa hazırlansınlar. İlkbahar başında azot ağırlıklı gübreyle takviyeye başlarsınız.
Sayın MSaygin;
Ev ortamında büyüttüklerimiz için mi öneriyorsunuz bunu? evde yetiştirdiğim calamondin üzerinde meyvesi varken tekrar çiçek açtı, ben de besine ihtiyacı olur diye düzenli olarak (Mutlu Kutlu'dan aldığım besinle) besliyorum. Sizce bahara kadar ara vermeli miyim?

Eski 21-10-2011, 10:03   #1237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2011
Yeni bir kumkuat aldım pamuklu bit oluştu ziraatten bana bir ilaç verdiler ve kullandım şu an hiç bit yok üzerine tekrarlaması mümkün olabilir tabi ki ama ben bunun önüne geçmek için elimden gelen herşeyi yapacağım. Yalnız yaprakları çok yorgun görünüyor. Sulaması nasıl olmalı? Güneşi sever mi? Soğuk havaya dayanabilir mi? Kumkuat bakımı ile ilgili bilgi verir misiniz?
şimdiden teşekkür ederim

cemremsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 21:59   #1238
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Sayın cemremsi;
hayırlı olsun. düzenli olarak yüzeyindeki toprak kurudukça sulamanız gerekiyor. Soğukta kalması pek iyi olmuyor, Ankara soğuğuna dayanamaz zaten. Evinizde güneş gören bir pencenin önüne koyabilirsiniz. ben öyle yapıyorum. şu ana kadar bir sıkıntı çıkmadı, yeni yaprak da veriyor. üzerindeki 30-35 meyvenin olgunlaşmasını bekliyorum

Eski 29-10-2011, 09:57   #1239
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
1- Yaklaşık 2-3 gün arayla 1 yaprağını düşmüş olarak buluyorum.
2- Sadece bir dalındaki yapraklar açık sarı ve yeşil. O dal ne istiyor anlamadım.
3- O dalda yeni çiçekler oluşmaya başladı, tepesinde ise büyük bir ihtimalle atacağı, hiç büyütemediği meyvesi var.
4- Sağlıklı olan dal ve yapraklarda ve bazı meyvelerde bal gibi yapışkan bir sıvı var. Zararlı arıyorum ama göremiyorum.
5- Meyveler henüz sararmaya başlamadı ama en azından sağlam duruyorlar.
6- Ben bu bitkiye şekil nasıl vereceğim onu da bilmiyorum. Çok dağınık, böyle kalması daha mı iyi acaba.
7- Toprağında bir tane ya kırkayak ya da çıyan hangisi bilmiyorum bir canlı var, yakalayamadım bir türlü.

Bu kadar şeye rağmen ben bu küçücük ağacı çok seviyorum

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 19:39   #1240
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

"Sağlıklı olan dal ve yapraklarda ve bazı meyvelerde bal gibi yapışkan bir sıvı var."
Aynı durum benim mayer limon ve calamondin ağacımda vardı. ilaçlayınca geçti. ilaçlayın bence.
"Meyveler henüz sararmaya başlamadı ama en azından sağlam duruyorlar."
meyveler bu zamanlarda yeni yeni sararmaya başlıyor sanırım. benim kamkatda da bir veya iki tane sararmaya başlayan meyveler var. diğerleri yeşil. Bence endişe edecek bir durum yok.
Bitkiye nasıl şekil vereceğinizi öğrenebilirseniz paylaşmanızı rica ediyorum. ben de araştırıyorum ama tam olarak öğrenemedim

Eski 29-10-2011, 20:20   #1241
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
mayıs sonuna kadar meyvesi dalında kaldığına göre şubat gibi meyveler yenme kıvamına gelir.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 22:03   #1242
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Dallarından da görüldüğü gibi aslında daha çok küçük bir ağaççık. Bu gün 1 tane de büyümüş meyvesi düştü yere. Besleyemediğini atıyor demek ki. Aslında acelem yok bir an önce olsunlar diye, böyle de çok seviyorum Şubatı da bekleyebilirim yani

Peki ne ilacı kullanmalıyım acaba. Ve bu yapışkan sıvının zararı olurmu ki ? Sanki ağaç kendi üretiyor gibime geldi.

Budama konusuna gelince, bu konu hakkında bilgisi olanların mesajlarımızı görmesini dileyeceğiz galiba

Eski 29-10-2011, 22:08   #1243
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Dallarından da görüldüğü gibi aslında daha çok küçük bir ağaççık. Bu gün 1 tane de büyümüş meyvesi düştü yere. Besleyemediğini atıyor demek ki. Aslında acelem yok bir an önce olsunlar diye, böyle de çok seviyorum Şubatı da bekleyebilirim yani

Peki ne ilacı kullanmalıyım acaba. Ve bu yapışkan sıvının zararı olurmu ki ? Sanki ağaç kendi üretiyor gibime geldi.

Budama konusuna gelince, bu konu hakkında bilgisi olanların mesajlarımızı görmesini dileyeceğiz galiba
Gülenmelek hocam;
İlaç olarak ben "mospilan" kullandım. hem bu bahsettiğiniz yapışkan sıvı için hem de turunçgillerde sıkça görülen "galeri güvesi" için. faydalı oldu. Şu an turunçgillerim iyi durumda.
Bu arada daha önceki mesajlarda yaprakların sararmasının besin eksikliğinden kaynaklanabileceğini belirtmişler.

Eski 29-10-2011, 22:16   #1244
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Bu ilacı bana daha önce de önermiştiniz, henüz alamadım araya hep başka şeyler giriyor çünkü. Ama aklımda.
Verdiğiniz 2. bilgiyi ben de okumuştum ama ilginç olan sadece tek bir dalda olup diğerlerinin normal görünmesi. Geçenlerde 2 çeşit gübre aldım, ama yazmayınca karıştırdım, şu an hangisi ne idi unuttum Örneklerini götürüp tekrar sormam lazım. Elimde var ama kullanamıyorum yani

Eski 29-10-2011, 22:46   #1245
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
yapışkan sıvı hastalık belirtisi. ilaçlamanız gerekli..

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 21:46   #1246
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Sayın maysan 80, bu ne hastalığıdır biliyormusunuz acaba, yani neden kaynaklanır bu yapışkanlık ? Evet mutlaka ilaçlayacağım ama 1,5 hafta kadar beklemesi lazım. Malum bayram çok yaklaştı

Eski 31-10-2011, 12:52   #1247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Bahçede olan kumkuatım bu sene çiçek vermedi. Çok da sağlıklı.
Gözlemim bir sene veriyor diğer sene vermiyor. Oysa limonlar ve mandalinler yıkılıyor meyveden.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 14:06   #1248
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Gözlemim bir sene veriyor diğer sene vermiyor. Oysa limonlar ve mandalinler yıkılıyor meyveden.
Kamkatın böyle bir özelliği olduğunu bilmiyordum. Her sene meyve verir diye düşünmüştüm. Acaba bu konuda tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilir mi?

Eski 31-10-2011, 15:28   #1249
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Alıntı:
Sayın maysan 80, bu ne hastalığıdır biliyormusunuz acaba, yani neden kaynaklanır bu yapışkanlık ? Evet mutlaka ilaçlayacağım ama 1,5 hafta kadar beklemesi lazım. Malum bayram çok yaklaştı
Kabuklu bit denen zararlıdan çıkan sıvılar bunlar. Bitleri bacaklı değil sadece kabuk olarak ağaca yapıştığı için görememiş olabilirsiniz. Önceki sayfalarda konu geçiyor. Ben de çok zor kurtuldum ve bütün narenciyeciklerime bulaştı. Bitler ağacın gelişimini de engelliyor.
geçmiş olsun

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 15:59   #1250
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster

Kumkuatlar için dış mekanda iyi bir sene olmadı, bizim fidanlığımızdaki fidanların çoğuda bu sezon meyve yapmadılar, Bunun sebebi bu sezon Kumkuatlar için uygun hava olmaması.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2011, 17:08   #1251
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
Kabuklu bit denen zararlıdan çıkan sıvılar bunlar. Bitleri bacaklı değil sadece kabuk olarak ağaca yapıştığı için görememiş olabilirsiniz. Önceki sayfalarda konu geçiyor. Ben de çok zor kurtuldum ve bütün narenciyeciklerime bulaştı. Bitler ağacın gelişimini de engelliyor.
geçmiş olsun
O kadar dikkat ederek bakıyorum ama göremedim bir türlü. Yazın bulmuş ve yoketmiştim o canlılardan veya yokettiğimi zannetmişim. İlaçlama şart oldu. Az daha sabretsin yeter bana. Teşekkür ediyorum cevabınız için

Eski 01-11-2011, 20:54   #1252
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Maalesef haklı çıktınız ama uyarılar için de teşekkür ediyorum. Bu gün dikkatli bakınca kabuklu bitlerin olduğunu farkettim ve yaklaşık 50 kadar biti cımbızla tek tek temizledim. Görebildiklerim o kadardı. Yarın yine kontrol. Ben de diyorum bu meyveler sağlıklıyken niye düşüyor. Suçlular cezalandırıldı bu gün.

Eski 02-11-2011, 12:04   #1253
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Alıntı:
Maalesef haklı çıktınız ama uyarılar için de teşekkür ediyorum. Bu gün dikkatli bakınca kabuklu bitlerin olduğunu farkettim ve yaklaşık 50 kadar biti cımbızla tek tek temizledim. Görebildiklerim o kadardı. Yarın yine kontrol. Ben de diyorum bu meyveler sağlıklıyken niye düşüyor. Suçlular cezalandırıldı bu gün.
Tekrar geçmiş olsun, o bitler yakında varsa başka bitkilere de bulaşıyor, bir de hemen temizlenmiyorlar, herhalde yumurtladıkları için birkaç kür gerekiyor.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 17:06   #1254
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Bizim Kumkuat da bir ara yaprak bitine maruz kaldı. Karıncalar yaprak bitlerini yerleştirmekle meşguldü. Yaprak bitlerini hemen hemen her gün peçete ile temizler oldum. Ama karıncalar çok ısrarlıydı. Ben de karıncaların tarçından nefret ettiğini biliyordum. Dallara toz tarçın serptim. Tarçını farkeden karıncalar kendini aşağıya atıyorlardı. Ama her gün ısrarla devam ettiler. Ben de bu sefer çubuk tarçını iyice kaynattım soğutup fısfıs şişesine koydum. Bir kaç gün dalları bu tarçınlı su ile yıkadım. Bir yandan da ısrarla peçete ile temizledim. Bir süre sonra pes edip gittiler.

Bu fotoğraflar kumkuatın bir-iki ay önceki hali. Geçen yıl aldığımızda çok daha ufaktı. Üzerinde olgunlaşmış 30 kadar meyvesi ile almıştık. Herkesin ağacı çiçek açarken bizimki açmıyordu. Toprağı yetmiyor diye düşündüğümden geniş bir kovaya bahçeden gübreli toprak getirip içine diktim. Tabi su gider deliklerini önceden eşim hazırlamıştı. Toprağı genişleyen kumkuat habire filizverip coşarken çiçeklenmeye de başladı. İşte o çiçekli olduğu sıralarda bitlerle uğraştım. Eşim üzerindeki meyveleri 60 tane saydığını söyledi. 10 kadar meyveyi kızım daha yeşilken koparmış. Biz de ziyan olmasın diye tadına baktık. Yeşil olmasına rağmen tadı güzeldi. Şimdi renkleri gittikçe sarıya döndü. Tamamen olgunlaştığında bahçe sayfama fotoğrafını ekleyeceğim inşallah. Kumkuat balkonda...
Name:  Kumkuat 4.jpg
Views: 3148
Size:  48.1 KB

Name:  Kumkuat6.jpg
Views: 2499
Size:  29.0 KB

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 17:53   #1255
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Phin. Artık her gün kontrol edeceğim

Sayın Uzaylı maşallah diyeyim, şu an çok güzel görünüyor. Epey uğraşmışsınız ama değmiş galiba Sağlıklı ve sorunsuz bu şekilde devam eder umarım.
Tarçını bilmiyordum. Yazın bizde de bol karınca vardı. Seneye yine karınca olursa aklımda olsun ben de tarçını kaynatıp kullanayım o zaman.

Bu gün tarım ilaçları satan bir yere gittim ve mosplan sordum, yokmuş. Onun yerine Alban isimli bir ilacın hem sıvısını hem tozunu verdi. Tozu toprağa, sıvıyı gövde ve yapraklara uygulayacakmışım. Üzerinde; evde kullanmayın ve kullanılan yere 1 hafta girmeyin yazıyor. Gönül rahatlığı ile nasıl kullanacağım ben bunu Of ne zormuş bu işler. Stres alsın diye bitki sahibi olayım dedim, stresim iyice arttı

Eski 02-11-2011, 19:11   #1256
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın gülenmelek; Biz otlarla mücadele ederken bile ot ilacı kullanın diyenlere inatla direndik. Zararlılarla kükürt ve odun külü ile mücadele ederek çabaladık. Kapya biberlerin ikisini inanılmaz yaprak biti sardı ve yine karıncalar iş başındaydı. Eşim arapsabunu-sıvıyağ karışımını ısrarla sanırım iki hafta uyguladı ve başarılı oldu.

Ben ilaç kullanmakta korkarım. Organik köklendirici diye bir şey hediye ettiler kullanmadım. Ne de olsa gıda üzerine oynanan oyunlar yüzünden kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz.

Sayın meyvelitepe'ye ya da Halil Bey'e danışabilirsiniz. Sanırım Onlar özellikle de Meyvelitepe size güzel tavsiyelerde bulunabilir.

Tarçın konusuna gelince mutfak bangosunun dibinde duvardan gelen karıncaları görünce şok olmuştum. Apartmanda karıncanın işi ne dedim. Karıncaların tarçından hoşlanmadığını araştırıp buldum. Geldikleri yere toz tarçını iki kere serpince onlardan kurtulmuş oldum.

Bu sene pek çok şeyi biz de yeni tecrübe ettiğimizden strese girdik. Ama başarmanın da keyfi bir başka oluyor. Hem öğrendiklerimizle bir sonraki sene daha iddialı olur yeni şeyler daha denemek isteriz. Umarım sorunu halledersin. Kolaylıklar dilerim...

Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 20:44   #1257
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Meyveler yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı

Eski 17-11-2011, 08:57   #1258
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Afiyetle tadına bakmanızı dilerim. Gerçekten güzel görünüyor ve Maşallah'ı unutmayayım Benim ki artık kel kaldı sayılır, hiçbir gelişme olmadığı gibi her gün sağlıklı bir yaprak, bir meyve düşüyor. Sağlık olsun, kısmetse seneye

Eski 17-11-2011, 09:37   #1259
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Teşekkürler sayın Gülenmelek;
Meyvelerin olgunlaşmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum
Yaprak ve meyve düşürmesinin sebebini bulamadınız sanırım. Az sulamadan veya yerini beğenmemesinden olabilir mi? Bitkiyi Antalya'dan getirdikten sonra bir iki hafta kadar meyve ve yaprak dökülmesiyle ben de karşılaştım. , iç mekana alıp sulamasını sıklaştırdıktan sonra durmuştu.

Eski 17-11-2011, 11:15   #1260
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Beklediğinize değecek umarım
Yerini sevmedi diye düşünüyorum, ama onu koyabileceğim başka yer de yok. Neyse, artık kendi haline bıraktım. Bahara bakacağız artık durumuna.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024