agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2011, 13:12   #1171
Yeni Üye

Nesobaby's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2011
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalmanksk Mesajı Göster
Ziraatçilerde var..buralarda aynı zamanda gübre çeşitleri de var...
Teşekkürler
Mutlu Kutlu beyin özel besininden aldım ama geçen hafta güvercin gübresi vermiştim. Acaba hem gübre hem besin fazla gelir mi?

Bu arada kumkatımda bir gelişme yok, yeni aldığım mayer limonumda da bir hareket yok. Fakat onunla beraber aldığım kalomandinim filizlendi. Demekki ortamları sağlıklı ama bitkiler değişik tepkiler veriyorlar. Hepsine aynı işlemleri yapıyorum yanyana balkonda duruyorlar

Nesobaby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 19:55   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
gübre

Güvercin gübresi güçlüdür diye duymuştum...bence artık atmayın 1 ay bekleyin...gübre etkisini genelde 2 haftada gösteriyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nesobaby Mesajı Göster
Teşekkürler
Mutlu Kutlu beyin özel besininden aldım ama geçen hafta güvercin gübresi vermiştim. Acaba hem gübre hem besin fazla gelir mi?

Bu arada kumkatımda bir gelişme yok, yeni aldığım mayer limonumda da bir hareket yok. Fakat onunla beraber aldığım kalomandinim filizlendi. Demekki ortamları sağlıklı ama bitkiler değişik tepkiler veriyorlar. Hepsine aynı işlemleri yapıyorum yanyana balkonda duruyorlar

yalmanksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 19:56   #1173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Teşekkürler

Güvercin gübresi güçlüdür diye duymuştum...bence artık atmayın 1 ay bekleyin...gübre etkisini genelde 2 haftada gösteriyor...

yalmanksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 15:48   #1174
Yeni Üye

Nesobaby's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalmanksk Mesajı Göster
Tamam o zaman bekliyorum
İnsan bir an evvel meyvelerini çiçeklerini görmek istiyor ama acele edip bitkilerimizi yakmaya gerek yok. 2 hafta daha bekleyip Mutlu Beyin özel besininden ekleyeceğim bakalım bir değişiklik olacak mı?

Nesobaby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 16:18   #1175
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Troyer aşı anacına aşılanan kumkuatlar geç uyanır. Mayer limon aşısız doku kültürtüyle üretilmiş bir fidansa şimdiye uyanıp çiçeklenmesi gerekirdi. Fortunella margarita kamkatların çiçeklenme zamanı hazirandır, daha önce çiçek beklemeyin.

Uyanmayan bitkileri harekete geçirmeye çalışmayın. Ne yapsakda doğa kanunlarını yenemeyiz, bırakın kendi hallerine uyancakları zaman uyansınlar.

Filizlenme olmayan uykudaki bitkilere besin vermenizde boşa harcamak olur. Besin vermek için bitkinin harekete geçmesini bekleyin.
Alıntı:
Teşekkürler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 17:42   #1176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2011
merhaba arkadaşlar bende yeni üye oldum paylaşımlarınız çok güzel.bende 2ay önce kumkuat almıştım eminönünden meyveleri daha yeşildi sonra olgunlaştı meyveleri bittikten sonra biranda yapraklarını dökmeye başladı şuan kurumuş gibi görünüyor ne olduğunu anlayamadım ne yapmam gerekiyor birde meyvelerin çekirdeklerini atmayıp içine ekmiştim onlarda aynı saksı içinde filizlenmiş aynı ürünü alabilirmiyim ?

nimtay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 19:32   #1177
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
önceki sayfalardaki mesajları gözden geçirirseniz, sizin sornunuza benzer sorunları olanların mesajlarını ve cevaplarını görür yorum yaparsınız. Aynı konu üzerinde defalarca cevap yazmak zor geliyor bazan.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimtay Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bende yeni üye oldum paylaşımlarınız çok güzel.bende 2ay önce kumkuat almıştım eminönünden meyveleri daha yeşildi sonra olgunlaştı meyveleri bittikten sonra biranda yapraklarını dökmeye başladı şuan kurumuş gibi görünüyor ne olduğunu anlayamadım ne yapmam gerekiyor birde meyvelerin çekirdeklerini atmayıp içine ekmiştim onlarda aynı saksı içinde filizlenmiş aynı ürünü alabilirmiyim ?

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 22:19   #1178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nimtay Mesajı Göster
tohumlar büyür ise ufak bir bölümü şansınıza aynısı olur fakat en geçerli çoğaltma yöntemi aşıdır bilmekte yarar var. yaprak dökmesi doğal mevsim döngüsü veya büyük ihtimal ihtiyacı olan ışığı alamadığı zamanda yaprak dökmüş olabilir kamkuatınızın dalları tamamen kurumudur bir muayene bir dalı birkaç yerinden esnetir iseniz anlaşılacaktır kurumanın baştanmı köktenmi başladığı önemli eyer tamamen kuru ise kurumuş fidanı kapsamlı bir kök muayenesi de yapın gözlemlerinizi buradan paylaşın emin olana kadar toprağı ile birlikte fidanınızı diğer bitklerinizden tecrit edin

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 23:18   #1179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
buda benim kumkuatım baya uzun uğraşlar sonucu yeni sürgün verdi http://img844.imageshack.us/i/img0887r.jpg http://img844.imageshack.us/i/img0887r.jpg/

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 16:24   #1180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2011
calamondin hakkında bilgisi olan varmı

yeni aldım sürekli yaprak döküyo..

faruk38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 17:29   #1181
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk38 Mesajı Göster
calamondin hakkında bilgisi olan varmı

yeni aldım sürekli yaprak döküyo..

calamondin için ayrı sayfa var. Calamondin (Citrus madurensis)

lale607 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 14:44   #1182
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

kumkatımın dalları filizlenmeye başladı.

Name:  DSC00185.jpg
Views: 1653
Size:  34.1 KB

Eski 28-04-2011, 14:59   #1183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2011
merhaba

İki gün önce,bir kamkat aldım ve onun bakımı ile ilgili araştırma yaparken,keyifli ve kafamdaki soruların cevaplarını bulacağım bir paylaşım sitesi bulduğumu düşünerek üye oldum.Alırken biraz tereddüt ettim.Çünkü yaprakları sarımtırak,sanki sağlıksız gibi geldi.Üzerinde 3-4 adet meyvesi var.Ama tanıdık biri verdiği için inanmak durumunda kaldım.Dün saksısını değiştirdim ve terasa mandalina ağacımın yanına koydum.Bursada yaşayan arkadaşlar varsa havalar serin ve yağmurlu gidiyor.Ne yapmalıyım içeri kapalı çiçeklerle donattığım bir balkonum var orayamı alayım,yoksa bu havalar etkilemez terastamı kalsınlar.(mandalina ağacım içinde aynı soru geçerli)BU arada torflu toprakla saksıya yerleştirdim.Doğrumu yaptım.Bu birkaç aya kadar sadece uzaktan sevdiğim çiçeklere müthiş ilgi duymaya başladım kapalı balkonumu tamamen bir bahçeye çevirdim ve bana süper keyif veriyor.Kendimi çok çocuklu bir anne gibi hissediyorum)))

arzu-bursa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 17:40   #1184
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

sn arzu-bursa ben kendi kumkatımın toprağını şöyle hazırladım; 3/1 bahçe toprağı, 3/1 yanmış çiftlik gübresi, 3/1 torf. bence sadece torf iyi değil. turunçğiller besin seven ağaçlardır. ayrıca yerini çok iyi ayarlayın çünkü yeri değişince yaprak dökebiliyorlar. güneşli yerlerden hoşlanan bir ağaç türüdür. bu ağacın 0 dereceye kadar dayandığını biliyorum.

Eski 29-04-2011, 14:14   #1185
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzu-bursa Mesajı Göster
İki gün önce,bir kamkat aldım ve onun bakımı ile ilgili araştırma yaparken,keyifli ve kafamdaki soruların cevaplarını bulacağım bir paylaşım sitesi bulduğumu düşünerek üye oldum.Alırken biraz tereddüt ettim.Çünkü yaprakları sarımtırak,sanki sağlıksız gibi geldi.Üzerinde 3-4 adet meyvesi var.Ama tanıdık biri verdiği için inanmak durumunda kaldım.Dün saksısını değiştirdim ve terasa mandalina ağacımın yanına koydum.Bursada yaşayan arkadaşlar varsa havalar serin ve yağmurlu gidiyor.Ne yapmalıyım içeri kapalı çiçeklerle donattığım bir balkonum var orayamı alayım,yoksa bu havalar etkilemez terastamı kalsınlar.(mandalina ağacım içinde aynı soru geçerli)BU arada torflu toprakla saksıya yerleştirdim.Doğrumu yaptım.Bu birkaç aya kadar sadece uzaktan sevdiğim çiçeklere müthiş ilgi duymaya başladım kapalı balkonumu tamamen bir bahçeye çevirdim ve bana süper keyif veriyor.Kendimi çok çocuklu bir anne gibi hissediyorum)))
merhaba,
benim kamkatım (ve hatta klemondin de) da hava değişikliğinden hiç hoşlanmadı. Bu kışı İstanbulda balkonda geçirdi ve yaprak dökmedi. Çok soğuk olmasa da kar yağdığı günler de oldu bu kış. Sadece direk rüzgar almayacak şekilde yerleştirdim. Geçen yıl kışı içeride geçirince tüm yapraklarını dökmüş, balkona alınca canlanmıştı. bu yüzden tekrar yer değiştirmedim.

Benimkinin başı kargalarla dertte, sürekli meyvelerini çalıyorlar.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 14:35   #1186
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

ben 3 kumkatımdan ikisini 1 ay önce balkona aldım, malum buralar erken ısınıyor. içerideki kumkatım filizlendi, bugün üzerinde çiçek tomurcukları da gördüm ancak balkondakiler de bir hareketlenme yok. mayer limon ve calamondinim de içeride, şimdilik gayet iyi gidiyor bakalım ne olucak. bu yaz iç mekanda sorun yaşamazsak diger 2 kumkatımıda içeriye alıp balkona çıkarmamayı düşünüyorum çünkü yer değişimlerinde yaprak döküyorlar.

Eski 30-04-2011, 22:45   #1187
Yeni Üye

oğuz01's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
adanada satan yerler var geçen yıl 30 ytl ye almıştım

oğuz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 08:42   #1188
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

benim 3 kumkatım var. birini geçen sene tropiksera dan mutlu beyden aldım, birini eşim 8 ay öce migros tan aldı, diğerini de 9 ay önce internette satış yapan bir siteden aldım. mutlu beyden aldığım gayet güzel tomurcuklu, migrostan aldığımızda yeni filizler vermek üzere, internetten aldığımı hiç memnun edemiyorum. sürekli mutsuz. oysa üçünde de aynı toprağı kullandım, aynı besini veriyorum ama olmuyor. yani her yerden alışveriş yapmamak gerekiyor.

Eski 01-05-2011, 20:42   #1189
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sanırım kamkatlarda anaç önemli. Geçen yıl turunç' a aşıladığım kamkatları ne yaptıysam kurumaktan kurtaramadım. En üst daldan itibaren aşı yerine kadar kurudu. Turunç anacı sağlam duruyor. Portakal ve limon aşıları ise normal.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 12:36   #1190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Arkadaşlar herkese merhaba, Ankarada yetiştirdiğim kumkuatım çiçek açmaya başladı. Sanırım kumkuatım mevsimleri şaşırdı Geçen yıl temmuz ayı gibi çiçeklenmeye başlamıştı.

torpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 15:13   #1191
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

sn toprak, bence kumkatınız geçen yıl mevsimleri şaşırmış bu yıl zamanında açmış) benim kumkatımda açtı ancak geçen gün yapraklarında galeri güvesi olduğunu farkettim. sabahı bekleyemedim gece yarısı balkonda ilaçladım. sizde dikkat edin galeri güvesi yeni filizleri sever)

Eski 06-05-2011, 21:34   #1192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
İlacım var, güveler gelirse canlarına okurum

torpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 16:25   #1193
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

syn toprak rica etsem kumkatınızın resimlerini yükleyebilirmisiniz. benim kumkatta da tomurcuklar var ama bütün dallarda değil, özellikle bir dalda yoğunlaşmışlar.

Eski 11-05-2011, 09:32   #1194
Yeni Üye

erzuk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2009
Ortak sipariş veriyoruz.Kumkuat severler bu linke tıklasın.

http://81.22.102.157/forum/showthread.php?p=800557

erzuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 15:35   #1195
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

evde yetiştirdiğim 3 saksı kumkatımdan biri ilk meyvesini tuttu.

Name:  DSC00300.jpg
Views: 1590
Size:  22.7 KB

Eski 11-05-2011, 18:15   #1196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
ben bu sene içeri almadım kamkatları.dısrıda durdular.ve oldukça saglıklı duruyorlar.

krgz1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 18:22   #1197
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Buralar kışın soğuk olduğu için dışarıda bırakamıyorum. Yer değiştirince de yaprak döküyor. Pencere kenarında çiçek açınca yerini sevdiğini düşünüp hiç karışmadım.

Eski 19-05-2011, 11:51   #1198
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sevgili kamkat dostları,kışa girerken aldığım bol meyvalı kamkatım bir tuhaf ..ya da bana öyle geliyor.Nerdeyse mayıs sonuna geldik,en ufak bir yeni filiz,çiçek vs.yok.Oysaki bana göre oldukça rahat bir ortamda(40lt torflu saksıda) izmir gibi sıcak bir ortamda...Bu durum normal mi?

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 16:38   #1199
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciftcibası Mesajı Göster
Sevgili kamkat dostları,kışa girerken aldığım bol meyvalı kamkatım bir tuhaf ..ya da bana öyle geliyor.Nerdeyse mayıs sonuna geldik,en ufak bir yeni filiz,çiçek vs.yok.Oysaki bana göre oldukça rahat bir ortamda(40lt torflu saksıda) izmir gibi sıcak bir ortamda...Bu durum normal mi?
sn çiftçibaşı, bildiğim kadarıyla sadece torf bitkiler için iyi değil özelliklede besin isteyen turuçlar için. Ben kendi limon, kumkat ve calamondin im için 3/1 bahçe topragı 3/1 yanmış koyun gübresi 3/1 hazır toprak kullandım. çiçekteyken haftada bir meyvada iken 15 günde bir besin veriyorum ayrıca güneşi çok seviyor. Şu sıralar çiçek açıyor halinden memnun yani.

Eski 20-05-2011, 07:39   #1200
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sn.Lale607 ,uyarınız için teşekkürler.Toprağında gerekli değişikliği hemen yapacağım.

ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024